Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nasos22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2015 5:47 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από Nasos22 »

Καταρχήν πρόσεχε πως μιλάς. Κατά δεύτερον εσύ μπορεί να είσαι βολεμένος στη ζωή σου και να τα χεις όλα έτοιμα. Εγώ άμα θες να μάθεις δουλεύω για να τα βγάλω πέρα και ας είμαι 20 χρονών σαν σκύλος που εσύ λογικά θα κολοβαράς σε καμιά καφετέρια. Εσένα τι σε ενόχλησε δεν μπορώ να καταλάβω.
cuervo

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από cuervo »

Nasos22 έγραψε:Καταρχήν πρόσεχε πως μιλάς. Κατά δεύτερον εσύ μπορεί να είσαι βολεμένος στη ζωή σου και να τα χεις όλα έτοιμα. Εγώ άμα θες να μάθεις δουλεύω για να τα βγάλω πέρα και ας είμαι 20 χρονών σαν σκύλος που εσύ λογικά θα κολοβαράς σε καμιά καφετέρια. Εσένα τι σε ενόχλησε δεν μπορώ να καταλάβω.


Είσαι 20 χρονών και έχεις κολλήσει αντί να ψάχνεις εναλλακτικές μεγάλε, έψαξες καθόλου στο φόρουμ να δεις αν έχεις άλλη λύση; Προφανώς όχι και κάθεσαι και παρακαλά ακόμα και βύσματα για να μπεις σε μια ΕΣΣΟ και λες εμένα βολεμένο; Να κάτσω να γλείψω τα λαμόγια που μας έφεραν εδώ;

Θες να είσαι έξω το καλοκαίρι για να δουλέψεις, έφαγες το πακέτο τράβα παρουσιάσου πάρε αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και μπες μετά από 9 μήνες, ήξερες πως γίνεται αυτό; Μάλλον όχι για αυτό και έχεις κολλήσει.

Διάβασε στο φόρουμ το θέμα για τις αναβολές για ψυχολογικούς λόγους και θα καταλάβεις.

Α και που είσαι μικρέ, τίποτα δεν έχω έτοιμο και ποτέ δεν έχω χτυπήσει πορτούλες όπως εσύ και ειδικά για ασήμαντο λόγο και μάλλον εσύ θα πρέπει να προσέχεις πως να μιλάς, αντί να κάτσεις να βρεις μόνος σου την λύση, στην πρώτη στραβή αμέσως στα βυσμάτα και στις γνωριμίες για να σε σώσουν, να σε σώσει κάποιος που μια ζωή είχε το μυαλό του στο ρουσφέτι και τα είχε όλα έτοιμα.

Βούτα πρώτα λίγο το μυαλό σου στην μαρμελάδα και έλα μετά να μου κάνεις υποδείξεις.

Nasos22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2015 5:47 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από Nasos22 »

Τέλος πάντων φίλε ευχαριστώ για την λύση. Την ήξερα από πριν και ότι δικαιούμαι μέχρι 2 χρόνια αλλά δεν θέλω, γιατί θέλω να βγω Ι1. Τέσπα και ευχαριστώ.
cuervo

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από cuervo »

Nasos22 έγραψε:Τέλος πάντων φίλε ευχαριστώ για την λύση. Την ήξερα από πριν και ότι δικαιούμαι μέχρι 2 χρόνια αλλά δεν θέλω, γιατί θέλω να βγω Ι1. Τέσπα και ευχαριστώ.


Γιατί ποιος σου είπε πως επειδή θα πάρεις αναβολή για ψυχολογικούς λόγους δεν μπορείς να βγεις Ι1; Όχι πως πλέον παίζει κάπου ρόλο η Σωματική Ικανότητα, αλλά γίνεται, δεν ξέρω ποιος στο είπε αυτό πάντως δεν ισχύει.

Άβαταρ μέλους
silaxim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Αύγ 28, 2015 11:01 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από silaxim »

Παιδια παρουσιαζομαι τον Σεπτεμβριο στο Πολεμικο Ναυτικο. Εχω τελειωσει να πω κανονικα την σχολη μου, απλα για καθαρα προσωπικους λογους σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα να παω με καποια απο τις επομενες ΕΣΣΟ. Κατ΄αρχην γινεται; Κι αν ναι πρεπει να παω να παρουσιαστω και μετα εκει παιρνω την αναβολη ή γινεται και μεσω ΚΕΠ; Σας ευχαριστω

cuervo

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από cuervo »

silaxim έγραψε:Παιδια παρουσιαζομαι τον Σεπτεμβριο στο Πολεμικο Ναυτικο. Εχω τελειωσει να πω κανονικα την σχολη μου, απλα για καθαρα προσωπικους λογους σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα να παω με καποια απο τις επομενες ΕΣΣΟ. Κατ΄αρχην γινεται; Κι αν ναι πρεπει να παω να παρουσιαστω και μετα εκει παιρνω την αναβολη ή γινεται και μεσω ΚΕΠ;Σας ευχαριστω



Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Miltiades

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από Miltiades »

Καλησπερα σε ολους στο forum και ζητω προκαταβολικα συγγνωμη εαν βαζω το μηνυμα σε λαθος thread.

Θα ηθελα εαν ηταν δυνατον να μου δωσετε μια συμβουλη για ενα διλημμα που εχω: Ειμαι μεταπτυχιακος φοιτητης και κανονικα η αναβολη μου ειναι να ληξει φετος, δηλαδη να μπω με την Β ΕΣΣΟ του Μαρτιου του 2016. Προσωπικα θα προτιμουσα να μπω με την Α ΕΣΣΟ, του Ιανουαριου, αλλα εκρεμμει η διπλωματικη, την οποια ωστοσο πιστευω κατα 99% θα εχω ολοκληρωσει εως τον Δεκεμβριο. Επειδη ομως υπαρχει και μια μικρη (πολυ μικρη αλλα υπαρκτη) πιθανοτητα της ταξεως του 1% να μην καταφερω να τελειωσω και να χρειαστω λιγο απο τον Ιανουαριο ή τον Φεβρουαριου εχω σκεφτει δυο επιλογες:

Α) να κοψω την αναβολη τωρα τον Οκτοβριο, ωστε να μπω με την ΕΣΣΟ του Ιανουαριου και απλα αν τυχει καμια στραβη να αιτηθω αναβολη μιας ΕΣΣΟ για κοινωνικους λογους, ωστε να μπω τελικα Μαρτιο

ή

Β) να περιμενω μεχρι τελος Νοεμβριου-αρχες Δεκεμβριου να δω πως πηγαινει η εργασια και αν δω οτι προλαβαινω, να κοψω την αναβολη τοτε και να αιτηθω να να μπω κατεπειγοντως με την ΕΣΟ του Ιανουαριου (καπου νομιζω διαβασα οτι γινεται)

Τι θα με συμβουλευατε να κανω; Επισης γνωριζετε αν ειναι ευκολο να παρω αναβολη μιας ΕΣΣΟ για κοινωνικους λογους, απλα επικαλουμενος οτι εχω να ολοκληρωσω την διπλωματικη εργασια;
giannismi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 7:52 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από giannismi »

καλησπέρα και από εμενα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και νέος στο κομμάτι... Διέκοψα την αναβολή μου πριν μερικές μέρες και έκανα τα χαρτιά μου να καταταγώ.. μου είπαν όμως ότι έχει περάσει η προθεσμία και θα μπω με την Ε. Σ. Ο μαιου... λογο σχολης περισσότερο θέλω να μπω με την Ε. Σ. Ο του Φλεβάρη!! μου ειπε οτι θα το σημειώσει και αν γίνει θα μπω... υπάρχει κάποια διεργασία από μέρους μου με την οποια θα μπορούσα να το σιγουρέψω; Μήπως υπάρχουν παραθυράκια άμεσης κατάταξης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από dn24 »

giannismi έγραψε: καλησπέρα και από εμενα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και νέος στο κομμάτι... Διέκοψα την αναβολή μου πριν μερικές μέρες και έκανα τα χαρτιά μου να καταταγώ. Μου είπαν όμως ότι έχει περάσει η προθεσμία και θα μπω με την Ε. Σ. Ο μαιου... Λογο σχολης περισσότερο θέλω να μπω με την Ε. Σ. Ο του Φλεβάρη! Μου ειπε οτι θα το σημειώσει και αν γίνει θα μπω... Υπάρχει κάποια διεργασία από μέρους μου με την οποια θα μπορούσα να το σιγουρέψω; Μήπως υπάρχουν παραθυράκια άμεσης κατάταξης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Αίσθηση μου, ότι θα σε πάρουν τον Μάϊο. Κατα τα λοιπά που ρωτάς, μόνο με "γνωστό" θα μπορούσες να μάθεις κάτι παραπάνω.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
giannismi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 7:52 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από giannismi »

Υπάρχει δηλαδή καποια περίπτωση κάποιος "γνωστός" να κάνει τίποτα για να μπω τωρα; Η απλα να μάθω νωρίτερα αν παιζει για τωρα;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλλαγή ΕΣΣΟ κατάταξης

Δημοσίευση από dn24 »

giannismi έγραψε:Υπάρχει δηλαδή καποια περίπτωση κάποιος "γνωστός" να κάνει τίποτα για να μπω τωρα; Η απλα να μάθω νωρίτερα αν παιζει για τωρα;


Ναι σε όλα Γιάννη, εξαρτάται βέβαια την ισχύ του "γνωστού".

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες