Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από stef_by_me »

Σκέφτεσαι καθόλου την περίπτωση να πας σε σχολή εμπορικού ναυτικού;
Anonymous

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από Anonymous »

Το έχω σκεφτεί σοβαρά αλλά το μεγάλο χρονικό διάστημα που λείπει κάποιος από το σπίτι και το ότι είναι δύσκολο να κάνει οικογένεια με σταματάνε.
stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από stef_by_me »

Κ εγώ αν κ to σκέφτομαι πολύ σοβαρά, αυτό to πράγμα με σταματάει! Τώρα θα δείξει...
Λαμπεμπες

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από Λαμπεμπες »

Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το εμπ. ναυτικο

στους τομεις απασχολησησ των ναυπηγων του εμπ γραφει οτι μπορει ενας ναυπηγος να γινει μηχανικος η αρχιμηχανικος πλοιων εμπορικου

ξερει κανεις σας μηπως ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να γινει αυτο και αν εχετε ακουσει καποια αναλογη περιπτωση παρακαλω να την αναφερετε...

ευχαριστω προκαταβολικα το θεμα με ενδιαφερει αμεσα !

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από greko_27 »

Λαμπεμπες έγραψε:Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το εμπ. Ναυτικο

στους τομεις απασχολησης των ναυπηγων του εμπ γραφει οτι μπορει ενας ναυπηγος να γινει μηχανικος η αρχιμηχανικος πλοιων εμπορικου

ξερει κανεις σας μηπως ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να γινει αυτο και αν εχετε ακουσει καποια αναλογη περιπτωση παρακαλω να την αναφερετε...

ευχαριστω προκαταβολικα το θεμα με ενδιαφερει αμεσα !



Ναι μπορεις εφ'οσον βγαλεις ναυτικο φυλλαδιο και μπαρκαρεις συνολικα 1 ετος, δηλαδη να εχει 1 χρονο καθαρη θαλασσια υπηρεσια. Το θεμα του αρχιμηχανικου εξαρταται και απο τις ακρες που θα εχεις για να βρεις δουλεια σε ναυτιλιακη εταιρεια, δηλαδη δοντι-βυσμα. Οσο για το εαν μπορεις να βγαλεις διπλωμα Γ' Μηχανικου με το πτυχιο ΕΜΠ στα ειπα πιο πανω απλως για πιο αναλυτικες πληροφοριες και τα δικαιολογητικα που θα χρειαστεις θα πρεπει να πας να ρωτησεις στα ΜΗΤΡΩΑ ΝΑΥΤΙΚΩΝ στον Πειραια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τρί Ιουν 08, 2010 10:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λαμπεμπες

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από Λαμπεμπες »

Παιδες συγνωμη και παλι ευχαριστω κιολας για την βοηθεια στο προηγουμενο μου τοπικ υπενθυμιζω ειχε να κανει με το αν οι ναυπηγοι του πολυτεχνειου μπορουν να γινουν μηχανικοι σε πλευσιμα πλοια (με 4μηνα ταξιδια κλπ) απλως ηθελα να ρωτησω πως ειναι γενικα η κατασταση ως προς αυτες τις θεσεις και αν ειναι αρκετα βατο για καποιον ναυπηγο να παει οχι θεωρητικα αλλα αμα ξερετε κατι ποιο συγκεκριμενο

ακομη καποια λογια για τους μισθους αλλα και το χρονο που μπορει να εργαστει κανεις σε ενα τετοιο ποστο (δηλαδη για καποιοθυς μηνες και μετα παλι σταματας η συνεχιζεις να πληρωνεσαι και ταξιδευεις μεχρι να φυγεις καπως; ) επαναλαμβανω με ενδιαφερει αμεσα ευχαριστω και παλι τον φιλο μου που απαντησε πρωτα οσον αφορα το ναυτικο φυλλαδιο

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από greko_27 »

Λαμπεμπες έγραψε:Παιδες συγνωμη και παλι ευχαριστω κιολας για την βοηθεια στο προηγουμενο μου τοπικ υπενθυμιζω ειχε να κανει με το αν οι ναυπηγοι του πολυτεχνειου μπορουν να γινουν μηχανικοι σε πλευσιμα πλοια (με 4μηνα ταξιδια κλπ) απλως ηθελα να ρωτησω πως ειναι γενικα η κατασταση ως προς αυτες τις θεσεις και αν ειναι αρκετα βατο για καποιον ναυπηγο να παει οχι θεωρητικα αλλα αμα ξερετε κατι ποιο συγκεκριμενο

ακομη καποια λογια για τους μισθους αλλα και το χρονο που μπορει να εργαστει κανεις σε ενα τετοιο ποστο (δηλαδη για καποιοθυς μηνες και μετα παλι σταματας η συνεχιζεις να πληρωνεσαι και ταξιδευεις μεχρι να φυγεις καπως;) επαναλαμβανω με ενδιαφερει αμεσα ευχαριστω και παλι τον φιλο μου που απαντησε πρωτα οσον αφορα το ναυτικο φυλλαδιο


Εαν πας στα ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΗΤΡΩΑ στον πειραια θα βρεις πολλες απαντησεις... Οσο για το εαν βρεις κενες θεσεις για ναυτιλιακη εταιρεια... Τι να σου πω εισαι σπανια περιπτωση... Η ειδικοτητα αυτη που εχεις αφορα κυριως τους αρχιμηχανικους των ναυτιλιακων εταιρειων... αλλα εαν ενδιαφερεσαι να κανεις καριερα στη θαλασσα πρεπει πρωτα να πας, οπως σου ειπα προηγουμενως, να ρωτησεις στα ΝΑΥΤΙΚΑ ΜΗΤΡΩΑ στον πειραια,1ον) εαν με το πτυχιο που εχεις μπορεις να βγαλεις διπλωμα Γ' Μηχανικου,2ον) και εαν μπορεις τι δικαιολογητικα χρειαζονται (ΚΕΠ, ΝΑΥΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ κτλ). Υπαρχει μεγαλη ζητηση για μηχανικους στα πλοια και οι μισθοι κυμαινονται απο 3000 εως 12000 καθαρα αναλογα και με το ειδος του πλοιου, οι συλλογιικες συμβασεις ειναι 6μηνες για δεξαμενοπλοια και λοιπα πλοια ενω για φορτηγα ειναι 7μηνες... Μπορεις ομως να μεινεις και παραπανω.
γαβ

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από γαβ »

Παιδια ειλικρινα συγνωμη αφου προφανως ειμαι καπως εκτος του θεματος αλλα επειδη ειστε κοντα στον ναυτικο κλαδο κλπ θα ηθελα μια γνωμη για την επαγγελματικη κατασταση των ναυπηγων (σπουδαζω ναυπηγος μηχανολογος στπ μετσοβειο). Βρισκω αρκετες πληροφοριες αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να βασιστω ς αυτες, θα ηθελα μια γνωμη και απο εσας που ειστε αρκετα πιο σχετικοι... Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα !

Sasuke
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από Sasuke »

γαβ έγραψε:Παιδια ειλικρινα συγνωμη αφου προφανως ειμαι καπως εκτος του θεματος αλλα επειδη ειστε κοντα στον ναυτικο κλαδο κλπ θα ηθελα μια γνωμη για την επαγγελματικη κατασταση των ναυπηγων (σπουδαζω ναυπηγος μηχανολογος στπ μετσοβειο). Βρισκω αρκετες πληροφοριες αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να βασιστω ς αυτες, θα ηθελα μια γνωμη και απο εσας που ειστε αρκετα πιο σχετικοι... Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα !



http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi/Tab5230282:Tab3
ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ Η ΕΛΛΑΣ!!
γαβ

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από γαβ »

Σ ευχαριστω πολυ φιλε χρησιμη πηγη απλα επειδη οπως καταλαβαινεις δεν θα μπορουσα να βασιστω σε μια ερευνα θα ηθελα οποιος γνωριζει κατι εκ πειρας (απο επαφη με ναυπηγους κλπ) να μου μιλησει για οτι γνωριζει... Συγνωμη και παλι αλλα οι διπλωματουζοι ναυπηγοι φαινεται καπου μου κρυβονται...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Οποιος θελει ας με ρωτησει για την εν λογω σχολη, εχω αποφοιτησει σπο το τμημα μηχανικων της σχολης ναυτικων δοκιμων και εχω τελειωσει μεταπτυχιακο στο τμημα ναυπηγων του Μετσοβειου πολυτεχνειου... Για οσους παρακολουθουν προπτυχιακα να ξερουν οτι οι ναυπηγοι εχουν το προνομιο να εχουν και δικαιωματα μηχανολογου και ηλεκτρολογου και φυσικα ναυπηγου

οι τομεις της σχολης ειναι οι εξης

Μελέτη Πλοίου &Θαλάσσιες Μεταφορές
ΕικόναΕικόναΘαλάσσιες Κατασκευές

ΕικόναΕικόναΝαυτική Μηχανολογία&Ναυτικη υδροδυναμικη

οι αποφοιτοι μπορουν να εργαστουν ως επιθεωρητες αρχιμηχανικοι μηχανικοι σχεδιαστες σε ναυπηγεια, εμπορικα πλοια παντως τυπου, στο λιμενικο, ως επιθεωρητες -estimators -auditors καθως και ν ανοιξουν δικο τους γραφειο ηλεκτρολογου η μηχανολογου

Καραοκε

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από Καραοκε »

roverr24 μηπως γνωριζεις τι παιζει με την επαγγελματικη αποκατασταση των αποφοιτων; Ενδιαφερομαι για την εν λογω σχολη αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα...

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Δικαιωματα Ναυπηγου μηχανικου και μηχανολογου μηχανικου...
DION

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από DION »

Συγνωμη παιδες μια ερωτηση αν μπορει καποιος να με λυσει
οταν αρχισεις ταξιδεια και περασουν ι 6 μινες που εισουν σε ταξιδει τους αλλους 6 που 8α εισαι σε λιμανι πλιρωνεσε;

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα: Στη σχολή ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών τί ακριβώς κάνεις; Είναι όμοιο με την αεν;

μπερδεμενοσ

Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Δημοσίευση από μπερδεμενοσ »

Γεια σασ, εχω αποφασισει οτι θα ηθελα να ασχοληθω με την ναυτιλια και συγκεκριμενα εχω στραφει στην επιλογη Να γινω ναυπηγος μηχανολογος στο εμπ. Ομως υπηρξε μια γνωμη μεσα απο την οικογενεια οτι θα ηταν καλυτερο αμα επελεγα το τμημα ναυτικων δοκιμων (τμημα μηχανικων) καθως ετσι θα μου δινονταν περισσοτερα εφοδια και μεγαλυτερη σιγουρια σε σχεση με τις δυνατοτητες ενασχολησησ Μου με τον κλαδο. Οτι δηλαδη θα ειχα την δυνατοτητα να ασχοληθω με την εμπορικη ναυτιλια μετα απο καποια χρονια ενω απο ναυπηγος θα ωρισκομουν στα αζητητα. Επειδη ειδα οτι υπαρχουν ατομα που ειναι πιθανοτατα πολυ καλυτεροι γνωστες του κλαδου απο οσους γνωριζω εγω θα ηθελα καποιος να μου αναλυσει πιο σφαιρικα αν αξιζει αυτο που μου προτειναν και αν ειναι καλυτερα να επιλεξω την δοκιμων απο ναυπηγουσ. Με το στρατο να σημειωσω οτι δν εχω ιδιαιτερο προβλημα ομως σκεφτομαι οτι ισως ειναι καλυτερα να μπω ενεργα στην ναυτιλια απο μικροσ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ ΜΟΥ οποιος ξερει ας μου απαντησει ειμαι αρκετα μπερδεμενοσ

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης