Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
amomos2
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από amomos2 »

HrA έγραψε:Τι σημασία έχει αυτό; Μπορεί κάποια να μην θέλει να πάει σε δεξαμενόπλοιο. Μπορεί να έχει άλλες βλέψεις μετά την αποφοίτηση. Δεν δικαιούται να γίνει δεκτή ως δόκιμος σε μια οποιαδήποτε εταιρία, για να καταφέρει να κάποια στιγμή να πραγματοποιήσει τις βέψεις της; Και έστω ότι είναι έτσι όπως τα λες, τότε είναι στο χέρι της ίδιας της γυναίκας να αποφύγει όλους αυτούς του κα***νους. Επιπλέον σε μια τέτοια περίπτωση θα απορρίπτονταν και οι γκέι, αλλά δεν νομίζω όταν ένας άντρας κάνει αίτηση να τον ρωτάνε αν είναι γκέι για να τον δεχτούν. Η κάνω λάθος;


κοιτα για μια γυναικα ειναι δυσκολο να βρει εταιρεια σααλλα δεν ειναι ακατορθωτο... Υπαρχουν εταιρειες στην ακτοπλοια αλλα και σε μερικα εμπορικα οπως ειναι του γουλανδρη που παιρνουν γυναικες... Οπως λες στο χερι σου ειναι να; Ποφυγεις τους βλακες και να μη δινεις εδικαιωματα, αφου εχεις βλεψεις πρεπει νασε αισιοδοξη και να προσπαθεις και ναφοσιοωθεις στη σχολη σου, εγω σου ευχομαι καλη επιτυχια!
ΡΑΦΑΕΛΑ

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ΡΑΦΑΕΛΑ »

Λοιπον, ειμαι μια 16χρονη που το ονειρο μου ειναι να γινω α πλοιαρχος σε εμπορικο πλοιο. Οπου και αν ρωτησω οτι και αν μου πουν. Ακουω συνεχια μια βαβουρα ''σιγα μην τα καταφερει... ''ειμαι μια μαθητρια του 17,9/13 (2 τριμινο) δεν ξερω αν ειναι α ξιωπρεπης βαθμος για πλοιαρχοσ... Θα κανω τα παντα για να τα καταφερω και να γινω πλοιαρχος και να τους αποδειξω οτι και γω μπορω. Ομως σε μια φαση ολα γκρεμιζοντε γιατι μου λενε οτι πρεπει να εχεις πτυχιο στα αγγλικαΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα. Και εφω δεν εχω και ουτε θα παρω ποτε... Αυτο αλιθευει; Σας παρακαλω παιδια απαντηστε... Ειναι ενα τεραστιο ονειρο απο 7 χρονων. Κια αν μποριτε. Καμια συμβουλη να μου πειτε... !Εικόνα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν θα λέμε τα ίδια, το έχουμε ξανά γράψει σε προηγούμενο μήνυμα, χωρίς lower δεν παίρνεις πτυχίο από το εμπορικό ναυτικό, αν είναι το όνειρο σου κάτσε διάβασε και πάρε το Lower αλλιώς βρες κάτι άλλο, απλό είναι
Άβαταρ μέλους
GreekSoldier1
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 4:27 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από GreekSoldier1 »

Το lower είναι εύκολο πτυχίο. Λίγα βασικά πράγματα να ξέρεις (οκ κάτι ψιλά παραπάνω) και θα το πάρεις. Κάνε εντατικό φροντηστήριο για κανά 2 χρόνια και θα το κάνεις δικό σου! Εκτός αν πρέπει να αρχίσεις απ'το banana και το basket τα αγγλικά σου Εικόνα
ελευθερια

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ελευθερια »

Παιδιαα σορρυ που σας τ λεω αλλα εγω μπηκα για ν Δω τι ν κανω και με τι να ασχοληθω και αμα στο εμπορικο ναυτικο Παιρνουν γυναικες και βλεπω τοοσες παπαριες. Σταματηστε να σχολιαζεται τους παντες και διαβαστε τι λεει το παιδι...
HrA
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 11:09 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από HrA »

ΡΑΦΑΕΛΑ έγραψε: Λοιπον, ειμαι μια 16χρονη που το ονειρο μου ειναι να γινω α πλοιαρχος σε εμπορικο πλοιο. Οπου και αν ρωτησω οτι και αν μου πουν. Ακουω συνεχια μια βαβουρα ''σιγα μην τα καταφερει... ''ειμαι μια μαθητρια του 17,9/13 (2 τριμινο) δεν ξερω αν ειναι α ξιωπρεπης βαθμος για πλοιαρχοσ... Θα κανω τα παντα για να τα καταφερω και να γινω πλοιαρχος και να τους αποδειξω οτι και γω μπορω. Ομως σε μια φαση ολα γκρεμιζοντε γιατι μου λενε οτι πρεπει να εχεις πτυχιο στα αγγλικαΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα. Και εφω δεν εχω και ουτε θα παρω ποτε... Αυτο αλιθευει; Σας παρακαλω παιδια απαντηστε... Ειναι ενα τεραστιο ονειρο απο 7 χρονων. Κια αν μποριτε. Καμια συμβουλη να μου πειτε... !Εικόνα


Ραφαέλα η αλήθεια έιναι πως χρειάζεσαι δίπλωμα αγγλικών για να τελειώσεις τη σχολή, όμως η συμβουλή που έχω να σου δώσω έιναι να το ξανασξεφτείς πολύ καλά πριν αποφασίσεις να μπεις. Κι εγώ είχα το ίδιο όνειρο από παιδί, ίσως όχι από 7 χρονών αλλά αρκετά μικρή χωρίς βέβαια να ξέρω πως έχουν τα πράγματα.

Το θέμα με το επάγγελμα του ναυτικού είναι ότι οι περισσότεροι ονειρεύονται ταξίδια, θάλασσες, μαγικές ακτές, πολλά λεφτά, όλο το κόσμο στα πόδια τους και όταν μπαίνουν στη σχολή η πραγματικότητα τους προσγειώνει απότομα. Και η πραγματικότητα είναι ότι θα συναντήσεις απίστευτο σεξισμό, κλειστές πόρτες στις ναυτιλιακές εταιρίες και αν καταφέρεις να συμπληρώσεις τα εκπαιδευτικά ταξίδια που είναι απαραίτητα για να πάρεις το πτυχίο σου και τελικά μπαρκάρεις ως αξιωματικός εμπορικού ναυτικού, θα μένεις μέσα στο καράβι για μήνες, θα πιάνεις στεριά αλλά δεν θα τη πατάς, θα αντιμετωπίζεις και πάλι σεξισμό από τους άντρες συναδέλφους σου που θα σε κοιτάνε σαν ξερολούκουμο και θα αναρωτιέσαι πως αλλιώς θα μπορούσε να είναι η ζωή σου.

Σκέψου το λοιπόν πριν αποφασίσεις να θυσιάσεις τα χρόνια σου για ένα παιδικό όνειρο και μην πεισμώνεις σε αυτό από εγωισμό για να αποδείξεις πως μπορείς. Σκοπός της ζωής μας δεν είναι να αποδείξουμε τίποτα και σε κανέναν αλλά να την περάσουμε όσο πιο ευχάριστα γίνεται. Όλα όσα νομίζεις ότι θα σου προσφέρει αυτό το ναυτικό μπορείς να τα κερδίσεις αλλιώς. Μην αφήνεις λανθασμένες εντυπώσεις ή ίσως την κακή οικονομική κατάσταση της χώρας μας να σε επηρεάσουν και να σε παρασύρουν σε ένα επάγγελμα που για μένα έχει πεθάνει. Δεν προσπαθώ να σε γειώσω, η ζωή είναι δική σου, απλά προσπαθώ να σε αποτρέψω από ένα λάθος.

Υπάρχουν τόσα όμορφα πράγματα στον κόσμο και κανένα από αυτά δεν θα μπορέσεις να το δεις κλεισμένη μέσα σε ένα καράβι (μόνο τη θάλασσα, αλλά και αυτή στην πιο άσχημη εκδοχή της, τις περισσότερες φορές). Ελπίζω να μη σε κούρασα. Σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις.
ΕΛΕΝΑ

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ΕΛΕΝΑ »

Γεια σας.σκεφτομαι να παω δοκιμος ναυτικου αλλα ακομα ειμαι 17.

ειμαι γυναικα και σε 2 χρονια τελειωνω το λυκειο_παω σε επαλ.

αν δηλωσω στο σχολειο μου για πληροφορικη,

δεν θα εχω προβλημα; ειμαι σιγουρη πως θα εχω πολυ καλο μεσο ορο οταν τελειωσω.

αλλα θα μπορω να παω ως δοκιμος η να ασχολειθω καλυτερα με κατι αλλο;

το υψος μου ακομα δν ειναι και σε πολυ καλη κατασταση για αυτο ας μην το αναφερω, και επεισης θελω να μ πειτε εφοσον ειμαι γυναικα σε πια σχολη να παω.

ευχαριστω πολυ και περιμενω να μ απαντησετε συντομα.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΕΛΕΝΑ έγραψε:Γεια σας.σκεφτομαι να παω δοκιμος ναυτικου αλλα ακομα ειμαι 17.

ειμαι γυναικα και σε 2 χρονια τελειωνω το λυκειο_παω σε επαλ.

αν δηλωσω στο σχολειο μου για πληροφορικη,

δεν θα εχω προβλημα; Ειμαι σιγουρη πως θα εχω πολυ καλο μεσο ορο οταν τελειωσω.

αλλα θα μπορω να παω ως δοκιμος η να ασχολειθω καλυτερα με κατι αλλο;

το υψος μου ακομα δν ειναι και σε πολυ καλη κατασταση για αυτο ας μην το αναφερω, και επεισης θελω να μ πειτε εφοσον ειμαι γυναικα σε πια σχολη να παω.

ευχαριστω πολυ και περιμενω να μ απαντησετε συντομα.



- Γιατί να δηλώσεις για πληροφορική απο την στιγμή που σε ενδιαφέρει η ΑΕΝ; Εικόνα

- Το ύψος σου δεν έχει σχέση καθώς δεν θεωρείται η ΑΕΝ στρατιωτική σχολή συνεπώς δεν έχει και όριο για το ύψος!

- Σε όποια Σχολή θές! Αυτό είναι δικό σου ζήτημα!

Δημητρα

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Δημητρα »

Γεια σου κατερινα ειμαι στην ΑΕΝ Κρητης Πλοιαρχων. Γενικα ειναι ενα μπερδεμα με τις γυναικες στο εμπορικο ναυτικο. Πλοιαρχινες δεχονται πολυ πιο ευκολα σε σχεση με μηχανικινες. Αλλα κακα τα ψεματα αμα δεν εχεις βυσμα και καλο ψυχιατρο μην πας ΑΕΝ
Αρτεμις

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Αρτεμις »

Οταν λες μεταπτυχιακο εννοεις ναυτιλιακα; Γιατι εγω εβγαλα ναυτιλιακα σε ΙΕΚ και ειμαι κατοχος μεταπτυχιακου επειδη ειχα κανει λειζερ στο ματι και δεν μπορουσα να μπω εμπορικο και σκεφτομαι να μπω φετος
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αρτεμις έγραψε:Οταν λες μεταπτυχιακο εννοεις ναυτιλιακα; Γιατι εγω εβγαλα ναυτιλιακα σε ΙΕΚ και ειμαι κατοχος μεταπτυχιακου επειδη ειχα κανει λειζερ στο ματι και δεν μπορουσα να μπω εμπορικο και σκεφτομαι να μπω φετος


Και πριν το λέιζερ μπορούσες να μπεις σε κάποια ΑΕΝ ως Μηχανικός. Εικόνα

Δημητρα

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Δημητρα »

Δυστυχως ο Ελληνας δεν εχει συνηθισει την γυναικα σε καποια επαγγελματα και γενικα υπαρχει μια κακη νοοτροπια στην Ελλαδα κατι που στο εξωτερικο το εχουν παρει στα σοβαρα και κανουν καμπανια στο να αυξησουν τον αριθμο των γυναικων ναυτικων
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

Δημητρα έγραψε:Δυστυχως ο Ελληνας δεν εχει συνηθισει την γυναικα σε καποια επαγγελματα και γενικα υπαρχει μια κακη νοοτροπια στην Ελλαδα κατι που στο εξωτερικο το εχουν παρει στα σοβαρα και κανουν καμπανια στο να αυξησουν τον αριθμο των γυναικων ναυτικων


Στο εξωτερικο μονο στα κρουαζιεροπλοια! Το βιοτικο επιπεδο των αναπτυγμενων δυτικων χωρων αποτρεπει τις περισσοτερες γυναικες να ακολουθησουν το συγκεκριμενο επαγγελμα!

Δημητρα

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Δημητρα »

Και παλι κανουν πολλα για αυτο κατι που εδω ουτε για συζητηση και τι σημαινει δηλαδη τοσο κακο ειναι το ναυτικο εππαγελμα στις γυναικες; Εν πασει περιπτωσει δεν ειναι μονο κρουαζιεροπλοια ειναι και στα ποντοπορα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

Δημητρα έγραψε:Και παλι κανουν πολλα για αυτο κατι που εδω ουτε για συζητηση και τι σημαινει δηλαδη τοσο κακο ειναι το ναυτικο εππαγελμα στις γυναικες; Εν πασει περιπτωσει δεν ειναι μονο κρουαζιεροπλοια ειναι και στα ποντοπορα


Στις καναδικες και στις νορβηγικες ναυτιλιακες εταιρειες (ποντοπορα) ουτε για δειγμα...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης