Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

Το 8/10 χωρις διορθωση σημαινει οτι ειδες σωστα γυρω στο 80% χωρις γυαλια απο τους πινακες που σε εδειξε ο οφθαλμιατρος. Παρομια εξεταση σε οφθαλμιατρο εχεις κανει. Για τα γραμματα ολα τα μεγεθη παιζουν. Για την αποσταση θα την εκτιμησεις οταν θα πας εκει. Εαν κοπεις πας για μηχανικος.
Οι υγειονομικες εξετασεις και ο τοπος που θα πραγματοποιηθουν οπως και αλλες λεπτομεριες θα γραφονται μεσα στην προκηρυξη.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΤΕ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Καθονται που καθονται οι νερομπατσογραφιαδες ολη μερα ρωτηστε τους και κατι, μην ντρεπεστε. Δεν θα κουραστουν.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

aariennostik έγραψε:Με 2,75 στο ενα και 3 στο αλλο, υπαρχει περιπτωση να περασω; Μηχανικος ξερω περναω.

Εαν πιασεις τα ελαχιστα ορια χωρις διορθωση μπορεις να πας για πλοιαρχος. Εαν οχι ξερεις...
Manos

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Manos »

Καλημέρα σας... Είμαι καινούριος στο φόρουμ και έχω μία απορία όπως είναι λογικό. Λοιπόν ενδιαφέρομαι για τους πλοιάρχους. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μυωπία 4,5 στο αριστερό και 6 στο δεξί. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πιάνω τα όρια; Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

Manos έγραψε:Καλημέρα σας... Είμαι καινούριος στο φόρουμ και έχω μία απορία όπως είναι λογικό. Λοιπόν ενδιαφέρομαι για τους πλοιάρχους. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μυωπία 4,5 στο αριστερό και 6 στο δεξί. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πιάνω τα όρια; Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ


Εαν οντως πιασεις 7/10 (7 στα 10, δηλαδη να εχεις επιτυχια 70% στην οραση σου) χωρις γυαλια με αυτην την μυωπια, εεεε τοτε πρεπει να εισαι ο σουπερμαν.Εικόνα
Ariv
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2011 5:26 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Ariv »

Ο Μάνος είμαι... Με γυαλιά θα εξετάσουν; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να κάνω ακόμα την εγχείρηση... Από την άλλη αν με κόψουν θα πρέπει να περιμένω του χρόνου να ξαναδώσω αφού θα έχω κάνει την εγχείρηση... Θεωρείς απίθανο ή τουλάχιστον δύσκολο να περάσω με τέτοια μυωπία;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

Ariv έγραψε:Ο Μάνος είμαι... Με γυαλιά θα εξετάσουν; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να κάνω ακόμα την εγχείρηση... Από την άλλη αν με κόψουν θα πρέπει να περιμένω του χρόνου να ξαναδώσω αφού θα έχω κάνει την εγχείρηση... Θεωρείς απίθανο ή τουλάχιστον δύσκολο να περάσω με τέτοια μυωπία;


Πρωτα θα σε εξετασουν με χωρις γυαλια και επειτα με γυαλια. Με αυτην την μυωπια το θεωρω αδυνατο να πιασεις το 7/10 χωρις γυαλια γιατι εχεις μεγαλη μυωπια... Θα σε κοψουν απο πλοιαρχο αλλα μπορεις να πας για μηχανικος... Αλλα η δουλεια του μηχανικου ειναι σαφως δυσκολοτερη.
Ariv
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2011 5:26 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Ariv »

Έλα όμως που θέλω πλοιάρχων. Τέλος πάντων... Σ ευχαριστώ πολύ.

tz
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 2:44 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από tz »

Γεια σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ... Ενδιαφερομαι και εγω για τους πλοιαρχους και ηθελα να ρωτησω... Αν υπαρχει η περιπτωση να πας με φακους επαφής και να μην το καταλαβουν (να μην εξετασουν τα ματια και να μην το προσεξουν, λογω βιασυνης) ...

Επισης οσοι δινουν πανελληνιες, πρεπει να στειλουν δικαιολογητικα ή καποια αίτηση τωρα (πριν τις πανελληνιες) ;

strawberry

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από strawberry »

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω παίρνουν άτομα στις ΑΕΝ με σοβαρά νοσήματα π. Χ Διαβήτη
Ariv
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2011 5:26 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Ariv »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά... Ερώτηση. Αν με κόψουν φέτος Λόγω της μυωπίας α) του χρόνου εφόσον κάνω την εγχείρηση και πάω πάλι παίζει να με θυμούνται και να μου πουν δεν παιρνάς επειδή πέρσι κόπηκες και τώρα έχεις κάνει την εγχείρηση οπότε δεν σε περνάμε΄΄

β) αν του χρόνου δώσω με το 10% (επειδη ενα 13 θα το βγάλω) θα ανήκς στο 50 % των εισακτέων της σχολής που θα μπουν με πανέλλήνιες ή θα ανοικω σε άλλη κατηγορία;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

tz έγραψε:Γεια σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ... Ενδιαφερομαι και εγω για τους πλοιαρχους και ηθελα να ρωτησω... Αν υπαρχει η περιπτωση να πας με φακους επαφής και να μην το καταλαβουν (να μην εξετασουν τα ματια και να μην το προσεξουν, λογω βιασυνης) ...

Επισης οσοι δινουν πανελληνιες, πρεπει να στειλουν δικαιολογητικα ή καποια αίτηση τωρα (πριν τις πανελληνιες) ;



Οι αποφοιτοι των ΑΕΝ (οσοι εχουν παρει πτυχιο) παιρνουν υγειονομικες εξετασεις στο ΝΝΠ - ΑΝΥΕ για να παρουν το διπλωμα αξιωματικου Γ' Ταξεως ΕΝ. Εκει σιγουρα θα σε εξετασουν εαν φορας Φακους επαφης και ειδικα εαν δινεις για πλοιαρχος. Οποτε εαν εχεις μεγαλη μυωπια ενδεχεται να σε κοψουν και τσαμπα τα 4 χρονια στη σχολη. Οποτε καλυτερα τωρα στην αρχη να πας με τα γυαλια σου. Τις αιτησεις θα τις κανετε στο κοντινοτερο λιμεναρχειο της περιοχης σας οταν βγει η προκηρυξη τον μαιο.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

strawberry έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω παίρνουν άτομα στις ΑΕΝ με σοβαρά νοσήματα π. Χ Διαβήτη


Οσοι εχουν σοβαρα νοσηματα κοβονται απο τις υγειονομικες επιτροπες ή απο την ΑΝΥΕ.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

Ariv έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά... Ερώτηση. Αν με κόψουν φέτος Λόγω της μυωπίας α) του χρόνου εφόσον κάνω την εγχείρηση και πάω πάλι παίζει να με θυμούνται και να μου πουν δεν παιρνάς επειδή πέρσι κόπηκες και τώρα έχεις κάνει την εγχείρηση οπότε δεν σε περνάμε΄΄

β) αν του χρόνου δώσω με το 10% (επειδη ενα 13 θα το βγάλω) θα ανήκς στο 50 % των εισακτέων της σχολής που θα μπουν με πανέλλήνιες ή θα ανοικω σε άλλη κατηγορία;



Εαν κανεις λειζερ δεν υπαρχει κανενα προβλημα οποτε και εαν δωσεις. Για το 10% ισχυει οτι ισχυε και στα προηγουμενα χρονια.
Ariv
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2011 5:26 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Ariv »

Μάλιστα... Τώρα μπορώ να σου πω ότι ησύχασα κάπως περισσότερο. Σε ευχριστώ πολύ και πάλι...

JOHNNYbball
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 9:16 pm
Τοποθεσία: Nauarxos
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από JOHNNYbball »

kimi έγραψε:Όχι Αυτά Τα Ξέρω Εγώ Θέλω Να Μάθω Αν Κάπου Λέει Το Βαθμό Μυωπίας Πχ Εγώ Έχω Και στα δυο Ματιά 4 Βαθμούς Αυτό Αν Περνάω... Και Μπορείτε Να μου Πείτε Και τα Άλλα Που σας ρώτησα... Ευχαριστώ

-μπορεις να κανεις λειζερ! Αν εχεις φυσικα την οικονιμικη δυνατοτητα...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες