Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από tourlidas »

Χαρης έγραψε:Ρε παιδια περασα σημερα εξετασεις ΥΕΑΝΕΘ κ ο οφθαλμιατρος μας εβαλε τεστ ishihara με τα χρωματα τα οποια δεν εβλεπα ολα !

Κ τωρα φοβαμαι μην με κοψουνε γι΄αυτο. Ειδα μονο 4-5 απο αυτα! Κ δεν εχω αχρωματοψια. Χρωματα βλεπω καθαρα αλλα με αυτα τα ishihara δεν τα παω κ πολυ καλα...
αλλα τους υπολοιπους αριθμους τους ειδα καθαρα (αυτους που ηταν μακρια, οχι για αχωματοψια)

Απαντηστε μου παρακαλω.


Φιλε μεσα σε αυτα τα ISHIHARA βρισκεται μονο ενας κυκλος αχρωματοψιας. Οι υπολοιποι ειναι για την δυσχροματοψια. Για τους πλοιαρχους επιτρεπονται μονο 3 σφαλματα (οπως γραφει και η προκηρυξη).

Για τους μηχανικους δεν υπαρχει προβλημα με τη δυσχροματοψια, απλως να μην εχεις αχρωματοψια, δηλαδη πρεπει να αναγνωριζεις τα χρωματα του τριχρωμου φανου. Εσυ για πλοιαρχος ή για μηχανικος θες;

tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από tourlidas »

dimitris1986 έγραψε:Ρε παιδια εχθες περασα απο τις υγειονομικες εξετασεις αλλα δεν με ρωτησαν να διευκρινησω αν θελω για μηχανικος η για πλοιαρχος και δεν μου ειπαν και τιποτα. Τα πηγα πολυ καλα χωρις κανενα λαθος αλλα υπαρχει περιπτωση να γινει καμια πατατα επειδη τους ειπα οτι εχω κανει laser και να με βγαλουν καταλληλο μονο για μηχανικο κ οχι για πλοιαρχο που ενδιαφερομαι; Φευγοντας βεβαια ο ιατρος μου ειπε οτι ολα ειναι ενταξει. Εμενα με νοιαζει βεβαια να ειναι ενταξει για καταλληλοτητα πλοιαρχου κ οχι μηχανικου.


Οπως σου ειπε και ο φιλος παραπανω, δεν τους ενδιαφερει τι εχεις κανει στα ματια. Τους νοιαζει μονο να βλεπεις αρκετα καλα. Αν και δεν χρειαζοταν να τους το πεις. Οταν εκανα και εγω υγειονομικες ειχαμε 2 παιδια που ειχαν κανει επεμβαση Με laser και περασαν μια χαρα τις εξετασεις για πλοιαρχοι. Δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα.:)

haris

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από haris »

tourlidas έγραψε:
Χαρης έγραψε:Ρε παιδια περασα σημερα εξετασεις ΥΕΑΝΕΘ κ ο οφθαλμιατρος μας εβαλε τεστ ishihara με τα χρωματα τα οποια δεν εβλεπα ολα !

Κ τωρα φοβαμαι μην με κοψουνε γι΄αυτο. Ειδα μονο 4-5 απο αυτα! Κ δεν εχω αχρωματοψια. Χρωματα βλεπω καθαρα αλλα με αυτα τα ishihara δεν τα παω κ πολυ καλα...
αλλα τους υπολοιπους αριθμους τους ειδα καθαρα (αυτους που ηταν μακρια, οχι για αχωματοψια)

Απαντηστε μου παρακαλω.
Φιλε μεσα σε αυτα τα ISHIHARA βρισκεται μονο ενας κυκλος αχρωματοψιας. Οι υπολοιποι ειναι για την δυσχροματοψια. Για τους πλοιαρχους επιτρεπονται μονο 3 σφαλματα (οπως γραφει και η προκηρυξη).

Για τους μηχανικους δεν υπαρχει προβλημα με τη δυσχροματοψια, απλως να μην εχεις αχρωματοψια, δηλαδη πρεπει να αναγνωριζεις τα χρωματα του τριχρωμου φανου. Εσυ για πλοιαρχος ή για μηχανικος θες;



κ ποια απ ολα ηταν τα χρωματα του τριχρωμου φανου;

εμενα μου ειχα στο τραπεζι γυρω στα 15 ishihara κ αλλους 5 αριθμους πανω στον τοιχο...
tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από tourlidas »

haris έγραψε:
tourlidas έγραψε:
Χαρης έγραψε:Ρε παιδια περασα σημερα εξετασεις ΥΕΑΝΕΘ κ ο οφθαλμιατρος μας εβαλε τεστ ishihara με τα χρωματα τα οποια δεν εβλεπα ολα !

Κ τωρα φοβαμαι μην με κοψουνε γι΄αυτο. Ειδα μονο 4-5 απο αυτα! Κ δεν εχω αχρωματοψια. Χρωματα βλεπω καθαρα αλλα με αυτα τα ishihara δεν τα παω κ πολυ καλα...
αλλα τους υπολοιπους αριθμους τους ειδα καθαρα (αυτους που ηταν μακρια, οχι για αχωματοψια)

Απαντηστε μου παρακαλω.
Φιλε μεσα σε αυτα τα ISHIHARA βρισκεται μονο ενας κυκλος αχρωματοψιας. Οι υπολοιποι ειναι για την δυσχροματοψια. Για τους πλοιαρχους επιτρεπονται μονο 3 σφαλματα (οπως γραφει και η προκηρυξη).

Για τους μηχανικους δεν υπαρχει προβλημα με τη δυσχροματοψια, απλως να μην εχεις αχρωματοψια, δηλαδη πρεπει να αναγνωριζεις τα χρωματα του τριχρωμου φανου. Εσυ για πλοιαρχος ή για μηχανικος θες;



κ ποια απ ολα ηταν τα χρωματα του τριχρωμου φανου;

εμενα μου ειχα στο τραπεζι γυρω στα 15 ishihara κ αλλους 5 αριθμους πανω στον τοιχο...


Τα χρωματα του τριχρωμου φανου ειναι το κοκκινο, το κιτρινο και το λευκο. Αν δεν αναγνωριζεις αυτα, εχεις αχρωματιψια. Αν και δυσκολο να εχεις γιατι θα το ειχες καταλαβει απο μονος σου. Ενω αν εχεις δυσχρωματοψια, δεν το καταλαβαινεις ευκολα αν δεν κανεις το τεστ με τα ISHIHARA.

Οι αριθμοι στον τοιχο ηταν για τη μυωπια.

Με λιγα λογια, αν στα ishihara που σου εδειξαν εκανες παραπανω απο 3 σφαλματα, τοτε σε βγαζουν ακαταληλο για πλοιαρχο, αλλα εισαι καταλληλος για μηχανικος (εφοσον δεν εχεις αχρωματοψια).

Δε μου ειπες. Τι ειδικοτητα θες και ποτε Βγαινουν τα αποτελεσματα σου; Σε ποια περιοχη εκανες τις εξετασεις;

Μικες

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Μικες »

Ρε παλικαρια έχω 5 μυωπία στο κάθε μάτι και είναι εδώ και ένα χρόνο σταθερή αλλά πήγα σήμερα στον οφθαλμίατρο και είδε την προκήρυξη, μου είπε ότι είναι ασαφής και με βάση αυτά που λέει ούτε για μηχανικός πάω. Ισχύει ρε παιδιά; Θα τρελαθώ! Εγώ θα ήθελα μηχανικός! Με τα μαθήματα τι παίζει γενικά; Παλεύονται; Επίσης, τι παίζει με την εξέταση κολύμβησης; Σας παρακαλώ, απαντήστε, πεθαίνωωωω!

Μικες

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Μικες »

Τελικά για μηχανικών πρέπει να έχεις μέχρι 7 μυωπία; Γιατί αν είναι έτσι πραγματικά τότε λογικά με παίρνουν στην ΑΕΝ. Αλλά από που μπορώ να το μάθω ρε παιδιά; Θα σκάσω αν κάνω τσάμπα τα χαρτιά μου. Ψηνόμουν να πάω από πέρυσι αλλά πέρασα σε μια άλλη σχολή αλλά μου έχει μείνει η τρέλα για το εμπ. Ναυτικό. Και αυτή με την οποία μίλησα στις πληροφορίες τον Ιούλιο, μόλις της είπα ότι έχω μυωπία μου λέει να μην κάνω καν τον κόπο να πάω στο ναυτικό νοσοκομείο. Της λέω "Αυτό ισχύει για τους πλοιάρχους, ισχύει όμως και για τους μηχανικούς; ". "Ναι", μου λέει "μην έρθεις καθόλου". "Μα είστε σίγουρη; "της κάνω. "Ναι" μου λέει. Τώρα τι να πρωτοπιστέψω; Πείτε μου τι ισχύει ρε guys! Συγγνώμη αν σας τα πρήζω!
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

Μικες έγραψε:Τελικά για μηχανικών πρέπει να έχεις μέχρι 7 μυωπία; Γιατί αν είναι έτσι πραγματικά τότε λογικά με παίρνουν στην ΑΕΝ. Αλλά από που μπορώ να το μάθω ρε παιδιά; Θα σκάσω αν κάνω τσάμπα τα χαρτιά μου. Ψηνόμουν να πάω από πέρυσι αλλά πέρασα σε μια άλλη σχολή αλλά μου έχει μείνει η τρέλα για το εμπ. Ναυτικό. Και αυτή με την οποία μίλησα στις πληροφορίες τον Ιούλιο, μόλις της είπα ότι έχω μυωπία μου λέει να μην κάνω καν τον κόπο να πάω στο ναυτικό νοσοκομείο. Της λέω "Αυτό ισχύει για τους πλοιάρχους, ισχύει όμως και για τους μηχανικούς; ". "Ναι", μου λέει "μην έρθεις καθόλου". "Μα είστε σίγουρη; "της κάνω. "Ναι" μου λέει. Τώρα τι να πρωτοπιστέψω; Πείτε μου τι ισχύει ρε guys! Συγγνώμη αν σας τα πρήζω!
Οπτική οξύτητα (Αριστερος/Δεξιος οφθαλμος)

χωρίς γυαλιά-------------με γυαλιά-------------- Αντίληψη χρωμάτων

(1) Υποψήφιοι ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ:

4/10 - 4/10-------------------7/10 - 7/10--------------Σε (10) ISHIHΑRA που δείχνονται επιτρέπονται (3)


σφάλματα.

(2) Υποψήφιοι ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ:

2/10 - 2/10-------------------6/10 - 6/10----------------Αναγνώριση τρίχρωμου φανού.

θα πας σε ενα οφθαλμιατρο και θα του δειξεις αυτα τα ορια μετρησεων. Εαν τα πιανεις αφου εξεταστεις πρωτα με γυαλια και επειτα χωρις γυαλια τοτε εισαι μεσα. Εαν οχι πηγαινε για λειζερ.

...
chris_rebel

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από chris_rebel »

Παιδια να κανω μια ερωτηση. Λοιπον. Θελω να περασω στην σχολη πλοιαρχων. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ρολο παιζει η οραση; Ποια ειναι τα ορια τα οποια δεν πρεπει να ξεπερναμε και πως μπορω να λυσω το προωλημα (αν υπαρχει). Το λειζερ ειναι καλη λυση;ευχαριστω

ευχομαι σε ολους καλα ταξιδια

Μικες

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Μικες »

Φίλε συνταγματάρχη, το πρόβλημα είναι ότι την προκήρυξη αυτή την είδε ο γιατρός και μου είπε ότι έχει ασάφεια καθώς, όπως είπε, δεν γίνεται να έχει κάποιος (όταν πάει για μηχανικός) Οπτική οξύτητα στο κάθε μάτι 2/10 χωρίς γυαλιά και με γυαλιά να ζητάνε 6/10 οπτ. Οξύτητα. Υποτίθεται ότι αν φοράει γυαλιά κάποιος τα φοράει για να έχει οπτική οξύτητα 10/10 και εγώ με γυαλιά έχω 12/10 (χθες με εξέτασε) ενώ χωρίς γυαλιά έχω 1/10. Να σημειώσω επίσης ότι δεν έχω καθόλου δυσχρωματοψία η αχρωματοψία η κάποια άλλη πάθηση στο μάτι. Όλα αυτά στα ρωτάω γιατί και ένα άλλο παιδί στο φόρουμ είπε Ότι έχει μυωπία 7 ή 8 βαθμούς και του απάντησες ότι για μηχανικός δεν θα έχει πρόβλημα. Εγώ έχω μυωπία 4,75 στο κάθε μάτι, γι'αυτό ρωτάω! Συγγνώμη και πάλι αν γίνομαι σπαστικός, απλά είναι σημαντικό να μάθω...

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

Μικες έγραψε:Φίλε συνταγματάρχη, το πρόβλημα είναι ότι την προκήρυξη αυτή την είδε ο γιατρός και μου είπε ότι έχει ασάφεια καθώς, όπως είπε, δεν γίνεται να έχει κάποιος (όταν πάει για μηχανικός) Οπτική οξύτητα στο κάθε μάτι 2/10 χωρίς γυαλιά και με γυαλιά να ζητάνε 6/10 οπτ. Οξύτητα. Υποτίθεται ότι αν φοράει γυαλιά κάποιος τα φοράει για να έχει οπτική οξύτητα 10/10 και εγώ με γυαλιά έχω 12/10 (χθες με εξέτασε) ενώ χωρίς γυαλιά έχω 1/10. Να σημειώσω επίσης ότι δεν έχω καθόλου δυσχρωματοψία η αχρωματοψία η κάποια άλλη πάθηση στο μάτι. Όλα αυτά στα ρωτάω γιατί και ένα άλλο παιδί στο φόρουμ είπε Ότι έχει μυωπία 7 ή 8 βαθμούς και του απάντησες ότι για μηχανικός δεν θα έχει πρόβλημα. Εγώ έχω μυωπία 4,75 στο κάθε μάτι, γι'αυτό ρωτάω!Συγγνώμη και πάλι αν γίνομαι σπαστικός, απλά είναι σημαντικό να μάθω...



Για μηχανικος τεσπα περνας εφ'οσον κανεις 10/10 με γυαλια.Εκτος και εαν με χωρις γυαλια δεν δεις τιποτα, που δεν το νομιζω. Στο προυγουμενο ποστ αναφερα τα ελαχιστα ορια που απαιτουνται για να γινει καποιος πλοιαρχος ή μηχανικος. Τα πραγματα δυσκολευουν για τους πλοιαρχους. Εκει δεν περνας ουτε με σφαιρες με αυτην τη μυωπια. Δεν σου χαριζονται οι γιατροι και ειναι ιδιαιτερα αυστηροι για τους υποψηφιους πλοιαρχους.
...
chris_rebel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 10:52 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από chris_rebel »

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με την οραση; Ποια ειναι τα ορια τα οποια δεν πρεπει να κσεπερναμε και πως αντιμετωπιζουμε το προβλημα (αν υπαρχει). Για σχολη πλοιαρχων ενδιαφερομαι

ευχαριστω!

Mare
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 07, 2010 5:16 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα
Ενδιαφέροντα: Θαλασσα
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Mare »

Απορια... Στα τεστ ορασης τι σου δειχνουν; Τα γνωστα γραμματακια; Χρωματα; Δεν εχω καταλαβει...
Μικες

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Μικες »

Μια χαρά είμαστε τότε φίλε γκρέκο, έτσι κι αλλιώς τώρα γυμνάζομαι και ανέκαθεν μου άρεσε η κολύμβηση, οπότε κανένα πρόβλημα. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από greko_27 »

chris_rebel έγραψε:Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με την οραση; Ποια ειναι τα ορια τα οποια δεν πρεπει να κσεπερναμε και πως αντιμετωπιζουμε το προβλημα (αν υπαρχει). Για σχολη πλοιαρχων ενδιαφερομαι ευχαριστω!


Δες εδω: /forum/forum_posts.asp?TID=7070&PID=216034#216034

και εαν εχεις προβλημα αντιμετωπιζεται με λειζερ οσον αφορα την μυωπια...
fatmonkey

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από fatmonkey »

Δεν μπορο να το καταλαβο αυτο.
δηλαδη οι πιλοτοι στα αεροπλανα, θα επρεπε να ξερουν να πετουν
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες