Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Lilalb

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lilalb »

Φέτος δίνω πανελλήνιες και σκεφτομαι να μπω ΑΕΝ ως μηχανικός όμως όλοι λένε αν είναι να μπω πολυτεχνείο... Και δεν ξρ πραγματικά ... Θλ να πω ότι μου αρεσει η δουλειά του μηχανικού και η θαθάλασ αλλά θλ καποιος του επαγγέλματος να πει από πρωτο χέρι τι ισχύει
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Αν οι βαθμοί σου σου δίνουν την δυνατότητα να μπεις Μηχανικός στο Πολυτεχνείο να μπεις!
Δεν θα έπρεπε να το σκέφτεσαι!Αφού τελειώσεις το Πολυτεχνείο θα μπορέσεις να κάνεις τα εκπαιδευτικά σου ταξίδια και να πάρεις και το δίπλωμα του Γ Μηχανικού.

Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω θα διάλεγα αυτό το δρόμο.

Βάλε πλώρη για Πολυτεχνείο λοιπόν και τα άλλα θα έρθουν!

argiris1994
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 2:46 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από argiris1994 »

Παιδιά καλημέρα είμαι καινούργιος στο forum και ειμαι από την σχολή της Πρέβεζας 1ο έτος πέρασα όλα τα μαθήματα και έχω κλείσει με την Nereus για γκαζαδικο μηπως ξέρει κανένας τι λεφτά δίνει σε δόκιμους 1ο και 2ο ταξίδι
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Ανάλογα την εταιρεία Μπορεί να βγάζεις μέχρι και 1000 ευρώ
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από death4glory »

Μπορεις να βγαλεις πολλα παραπανω αναλογα με την εταιρεια
παναγιωτα

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από παναγιωτα »

Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος εχει πρωσοπικη εμπειρια ποια σχολη εμπορικου ναυτικου να προτιμησω και ποια ειναι καλυτερη; Νεας μηχανιωνας η πρεβεζας γιατι ειμαι απο πρεβεζα αλλα σκεφτομαι να παω θεσσαλονικη. Ευχαριστω!

George

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από George »



Καλησπέρα. Υποθέτω ότι εννοείς την σχολή Ναυπηγών του ΕΜΠ. Καταρχάς επίσημα αν θες με το που τελειώσεις αυτήν την σχολη (5+ χρόνια) αν κάνεις θαλάσσια εμπειρία 6 μήνες θα πάρεις δίπλωμα Γ Μηχανικού. Το ίδιο και αν τελειώσεις Μηχανολόγους ή Ηλεκτρολόγους:
https://fotinivaki.gr/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-2/
Αν θες να κάνεις αυτήν την καριέρα, ίσως να μην αξίζει το Πολυτεχνείο. Στην σχολή Ναυπηγών του ΕΜΠ θα κάνεις 5 χρόνια κατά 99% μαθηματικά όπως κάνουν στο μαθηματικό και 1% εφαρμογή στην Ναυπηγική. Κάποια παραδείγματα για αυτό το 1% της εφαρμογής:

https://www.mathworks.com/company/newsletters/articles/creating-a-stewart-platform-model-using-simmechanics.html
https://www.mathworks.com/company/user_stories/us-air-force-and-us-navy-accelerate-test-data-analysis.html
https://www.mathworks.com/company/newsletters/articles/developing-test-software-for-naval-automated-test-systems.html
https://www.mathworks.com/support/books/book88136.html
https://www.mathworks.com/support/books/book60168.html
Αν αυτά τα μαθηματικά όμως τα καταλάβεις καλά, τότε άνετα μπορείς να αναλάβεις ένα project 50 - 100 εκατομμυριων στα 30 - 35 σου, π. Χ. Για τελείως αυτοκινούμενα πλοία, γεμάτα ρομπότ και αυτοματισμούς, χωρίς ανθρώπινους εργάτες:

Next generation modular control systems and communications technology will enable wireless monitoring and control functions both on and off board.These will include advanced decision support systems to provide a capability to operate ships remotely under semi or fully autonomous control.
This description implies two generic alternatives that are combined in an autonomous ship (see also figure below) :
- the remote ship where the tasks of operating the ship are performed via a remote control mechanism e.g.by a shore based human operator and
- the automated ship where advanced decision support systems on board undertake all the operational decisions independently without intervention of a human operator.http://www.unmanned-ship.org/munin/about/the-autonomus-ship/
Με απλά λόγια, θα έχεις 3 επιλογές στην ζωή σου:

1) Να πας ΑΕΝ ή ΤΕΙ Ναυπηγικής, να βγεις μηχανικός να έχεις την κλασική καριέρα του μηχανικού όσο αυτή αντέξει από τα ρομπότ και τους αυτοματισμούς (5 - 50 χρόνια,no idea). Μόλις όλα αυτοματοποιηθούν ή θα κλαις την μοίρα σου, ή αν σου κόβει θα είσαι up-to-date και θα βρεις κάτι άλλο να κάνεις στην ναυπηγική.

2) Να περάσεις στους Ναυπηγούς ΕΜΠ και αφού σου φύγει η πίστη με 5+ χρόνια μαθηματικά, μετά να πας να κάνεις καριέρα μηχανικού κλασικού στην θάλασσα. Θα έχεις πάντα ένα επίπεδο που θα ξεχωρίζει στα μαθηματικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα ξεχωρίζεις στον πρακτικό τομέα, εκεί πάντα θα υπάρχουν πιο έμπειροι και πιο καλά προσαρμόσιμοι. Αλλά το μαθηματικό - engineerικο background σου θα είναι πάντα καλή υποστήριξη στις δύσκολες καταστάσεις. Και όσο η τεχνολογία, τα ρομπότ και οι αυτοματισμοί θα εξελίσσονται εσύ πάντα θα είσαι up-to-date (έτσι αναμένεται τουλάχιστον).

3) Να περάσεις στους Ναυπηγούς ΕΜΠ, να αγαπήσεις τα μαθηματικά, να τα καταλάβεις καλά και τελικά να τα παίξεις όλα για όλα. Στα 30-35, θα φτιάξεις μια επιχείρηση, θα μαζέψεις 20 - 30 τεχνίτες,20 - 30 μηχανικούς πολυτεχνείου (Ναυπηγούς, Μηχανολόγους, ΗΜΜΥ),20-30 απόφοιτους ΤΕΙ, άντε και 1 Φυσικό, και θα αναλάβεις πρότζεκτ, όσο αντέχεις. Αντέχεις πρότζεκτ 5 εκ (... συνεχίζεται ...)
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από death4glory »

Τι λες ρε φιλαράκι. Όσοι είναι εδώ για εμποροπλοισχων ρωτάνε που κολλάει το ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από death4glory »

Και η εμποροπλοισχων μια χαρά αποκατάσταση έχει ειδικά οι μηχανικοί. Οπότε αυτά που λες δεν στέκουν σε καμία περίπτωση
George

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από George »

Αναφερομαι στον lilalb πιο πανω. Ειπα πουθενα οτι δεν εχει αποκατασταση η εμποροπλοιαρχων;
dsad

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από dsad »

Στέκουν, μην πετάγεσαι αν δεν γνωρίζεις...
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από death4glory »

Εγινε φιλος δεν γνωριζω παρολο που ειμαι μηχανικος στο εμπορικο ναυτικο. Μαθε μας εσυ λοιπον και βοηθησε εσυ τα παιδια που χρειαζοντε βοηθεια, θυμησε μου την ιδιοτητα σου;
fsafa

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από fsafa »

death4glory έγραψε:Εγινε φιλος δεν γνωριζω παρολο που ειμαι μηχανικος στο εμπορικο ναυτικο. Μαθε μας εσυ λοιπον και βοηθησε εσυ τα παιδια που χρειαζοντε βοηθεια, θυμησε μου την ιδιοτητα σου;


Ο τίτλος του θέματος αναφέρεται στην σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό και όχι στην εισαγωγή, στο Ε. Ν. Λοιπόν κάποιος που έχει πτυχίο Μηχανικού από το ΕΜΠ μπορεί να μπει στο Ε. Ν. Αρκεί να έχει την θαλάσσια ναυτική εμπειρία για να πάρει το δίπλωμα του Γ'Μηχανικού.

Το αν αυτός είναι ο σωστός δρόμος για να σταδιοδρομήσει κάποιος στο Ε. Ν. Αυτό είναι άλλο ζήτημα... Εικόνα

Φιλικά.

George

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από George »

death4glory έγραψε:Εγινε φιλος δεν γνωριζω παρολο που ειμαι μηχανικος στο εμπορικο ναυτικο. Μαθε μας εσυ λοιπον και βοηθησε εσυ τα παιδια που χρειαζοντε βοηθεια, θυμησε μου την ιδιοτητα σου;


Σε ποιο σημειο - σημεια διαφωνεις σε αυτο που εγραψα στο μεγαλο ποστ;

George

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από George »

@ fsafa

Θες να σου βρω 10 απόφοιτους Γυμνασιου από τις Φιλιππίνες που έγιναν Β' Μηχανικοί κατευθείαν;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες