Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

billaras έγραψε:
Δ. Υ. Κ έγραψε:Δυστυχως φιλε μου στα ποντοπορα καραβια κανεις πολυ παραπανω να δεις τους δικους σου (μηνες ολοκληρους θα μπορουσαμε να πουμε).

Στα ποσταλια (τυπου πατρα - ιταλια ας πουμε) τους βλεπεις περισσοτερο!

Οι μηχανικοι εχουν την εξης εξελιξη (Μηχανικος Γ - Μηχανικος Β - Μηχανικος Α

Οι αντιστοιχη εξελιξη για τους πλοιαρχους ειναι η εξης (Ανθυποπλοιαρχος - Υποπλοιαρχος - Πλοιαρχος).

Να τονισω εδω οτι στα επιβατηγα πλοια (ποσταλια) αναμεσα στους βαθμους Υπολοιαρχος - πλοιαρχος υπαρχει και ο βαθμος του Υπαρχου!

Απολυσεις οχι δεν γινονται συχνα εκτος και αν εσυ ο ιδιος αποφασισεις να σταματησεις την θαλασσια υπηρεσια οποτε το κανεις γνωστο στον Πλοιαρχο του καραβιου και αυτος με την σειρα του ενημερωνει την εταιρεια ωστε να ψαξει για νεο αντικαταστατη!

Ταξιδια φιλε μου γινονται παντου και sorry που θα γινω κουραστικος αλλα θα πω και παλι πως αναλογα τον τυπο του καραβιου που ταξιδευεις και το εμπορευμα οριζεται ο ναυλος και τα εκαστοτε ταξιδια!

Εννοειται πως ολο το προσωπικο ειτε ειναι δοκιμος, ειτε ανθυποπλοιαρχος, ειτε μηχανικος ειτε οτιδηποτε εχει δικη του καμπινα!

Συνηθως τα ωραρια των αξιωματικων ειναι νορμαλ αλλα οπως ειπες και εσυ αυτο παντα εξαρταται απο τις αναγκες του πλοιου αλλα και απο την εμπειρια και την ικανοτητα των υπολοιπων αξιωματικων και του κατωτερου πληρωματος!


παρεξηγηση... Δεν εννοουσα να βλεπω τους δικους μου2 φορες το μηνα
αλλα να βγαινω στο λιμανι... Ξερεις ρε παιδι μου... Να βλεπει λιγο κοσμο το ματι μου...
δηλαδη ο καπετανιος/μηχανικος Α ειναι πλοιαρχος; Ειναι << Ισοι>> Οι μηχανικοι και οι καπετανιοι δηλαδη; Και να υποθεσω οτι ο πλοιαρχος ειναι ο πλοιαρχος ειναι ο μεγαλυτερος βαθμος ετσι;

οταν λεμε μηχανικος... Ειναι με την εννοια του πολυτεχνειου; Ή ας πουμε καθεται βιδωνει κανει ραννει και τα συναφη;


Ναι φιλε μου λιμανια ειδικα στα φορτηγα πλοια θα βλεπεις τουλαχιστον 2 φορες το μηνα!

Ο Πρωτος μηχανικος ειναι ισαξιος του πλοιαρχου απλα υπαρχει μια τυπικη διαφορα που πιο πολυ μουρμουρητο ειναι οτι ο πλοιαρχος λογω του οτι κυβερναει ενα καραβι ειναι λιγο ανωτερος!

Οταν λεμε μηχανικος εννοουμε με ολες τις εννοιες! Αλλωστε αν δεν λαδωσεις τα χερακια σου δεν μπορεις και να εισαι πληρης μηχανικος και να εκπαιδευσεις και τους δοκιμους αυριο μεθαυριο!
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από billaras »

Σκεφτομουν και το πολεμικο ναυτικο... Βγαζω στην Α λυκειου κοντα στο 19.3 προφορικα και κοδα στο 18.5 γραπτα αλγεβρα τα παω καλα και φυσικη... Αλλα κατι μεσα μου με φοβηζει στα γραπτα και ξερω οτι θα τα σκατωσω τελευταια στιγμη... Και λεω αν αφου θελω να ταξιδεψω... Ε απο να ειμαι υπαξιωματικος του πολεμικου ναυτικου καλυτερα αξιωματικος στο εμπορικο ναυτικο...
βεβαια σκεφτομαι το εξης... Κατα ποσο ειναι μονιμη η δουλεια;
γιατι τι γινεται αν στα 40 μου ψαχνω για δουλεια;(επειδη οσο να ναι δεν εισαι και κανενας πολιτικος μηχανικος ας πουμε να πεις δουλευω και μονος μου... Αν δεν εχεις καραβι να δουλεψεις... )
επειδη μου αρεσει το στυλ του ταξιδιου και πιστευω οτι θα υπαρχει φιλικο κλιμα μεταξη αξιωματικων (απο οτι διαβασα και μηχανικοι και καπετανιοι που εχουν βγει απο ΑΕΝ μετρανε αξιωματικοι)
επισης διαβασα οτι υπαρχουν μονο ιατρικες εξετασεις και οχι ψυχοτεχνικα και αθληματα οπως στο στρατο... Αληθευει;

anyway Σορρυ που σας κουραζω με κατι βλακωδεις ερωτησεις που πιθανον να τις επαναλαμβανω κιολας!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εξαρταται του τι οριζει το συμβολαιο πειραωτης αλλα συνηθως οταν δεν ταξιδευεις δεν πληρωνεσαι αλλα δεν σε απασχολει και ιδιαιτερα αυτο καθως τα εχεις βγαλει και με το παραπανω Εικόνα Προς billaras : Εαν σε ενδιαφερει το πολεμικο ναυτικο γιατι δεν το προσπαθεις για την Σχολη Ναυτικων Δοκιμων ωστε να αποφοιτησεις ως σημαιοφορος (αρα αξιωματικος); και εκει καλα λεφτα εχει και βαθμολογικη εξελιξη φυσικα!

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Ειναι σχετικο αν σε ενδιαφερει ή οχι! Παντως κανεναν μας δε θα χαλαγε αυτο το πραγμα!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δυστυχως ή ευτυχως ολα σχετικα ειναι φιλε μου! Το σιγουρο ειναι πως αν δεν κανεις και καμμια τρελη ζωη με εξοδα απειρων ευρω μια χαρα την περνας!

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Καλα αυτο εννοειτε! Ξερεις και ξερουμε ομως τον σημερινο νεοελληνα!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αστα να πανε! Εσυ πειραιωτης εισαι για πλοιαρχων;

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Ναι! Το εχω ψαξει αρκετα το θεμα (αν και φενεται οτι εγω να μαθω πολλα ακομα!) βασικα τα περισσοτερα τα ξερω απο φιλους και τον πατερα μου!
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από billaras »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Εξαρταται του τι οριζει το συμβολαιο πειραωτης αλλα συνηθως οταν δεν ταξιδευεις δεν πληρωνεσαι αλλα δεν σε απασχολει και ιδιαιτερα αυτο καθως τα εχεις βγαλει και με το παραπανω Εικόνα Προς billaras : Εαν σε ενδιαφερει το πολεμικο ναυτικο γιατι δεν το προσπαθεις για την Σχολη Ναυτικων Δοκιμων ωστε να αποφοιτησεις ως σημαιοφορος (αρα αξιωματικος) ; και εκει καλα λεφτα εχει και βαθμολογικη εξελιξη φυσικα!



αφου και στα 2 σε πλοιο θα ειμαι με το σκεπτικο να βοηθαει και την οικογενεια μου παραπανω... Ασε που ΣΝΔ δν φτανω με τιποτα... Μονο σμυν θα φτασω...
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από billaras »

Δεν εισαι καθε μερα σπιτι σου... Ξερω απο γνωστο σε ΣΝΔ
τους πρωτους καιρους που εισαι σε φεγατα κανεις ταξιδι 270 περιπου μερες το χρονο... Και με τα χρονια θα πας στις 130 (καθολου ευκαταφρονητες)
μονο στα 15 χρονια σταματας και καθεσαι στη γραφιαρα σου στο σκαραμαγκα (εκει εχω κανει ερευνα νωριτερα Εικόνα)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι αλλα στο εμπορικο ναυτικο φιλε μου δεν θα κατσεις ποτε στην γραφειαρα σου ετσι οπως το θετεις! Θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω! Καλυτερα Πολεμικο Ναυτικο, αλλωστε και εκει οι μισθοι και τα bonus αλλα και η εξελιξη επισης δεν ειναι καθολου ευκαταφρονιτα!

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Παιδια υπαρχει περιπτωση να κατσει στο γραφειο του στη εταιρια στο εμπορικο ναυτικο! Αλλα πρεπει να περασουν χρονια και να εισαι καλος στη δουλεια σου ωστε να κατσε αρχιπλοιαρχος ή αρχιμηχανικος αλλα μεχρι να γινει αυτο θα εχουν ασπρισει τα μαλλια σου!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εκτος αυτου φιλε μου πρεπει να εχεις πολυ καλο ονομα στην εταιρεια και φυσικα τι αλλο;ΠΡΟΩΘΗΣΗ μην ξεχναμε οτι στην ελλαδα ζουμε!
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Ε, ναι! Αν εχεις καλο ονομα σημαινει οτι εισαι και καλος στη δουλεια σου! Για το βυσμα δεν ειναι απολυτο! Υπαρχουν και εξαιρεσεις στον κανονα!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σιγουρα! Θελει δημοσιες σχεσεις και καλη επικοινωνια με τις εκαστοτε εταιρειες! Παντως οτι και να επιλεξεις φιλαρακι μου φροντισε να το υποστηριξεις! Το ναυτικο επαγγελμα απαιτει θυσιες και απεριοριστη αγαπη για την θαλασσα!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες