Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από death4glory »

Παρεξήγησατε παιδιά. Η αναφορά μου δεν είχε να κάνει με την εισαγωγή στο ε. Ν. Αλλά με αυτό που είπε ο φίλος περί ρομποτικής και ζητησης.
gp

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από gp »

Γεια σας ειμαι στην αναζητήσει σχολεις και θελω να ρωτησω αν φοιτησω σε καποια σχολη τει οπως μηχανολωγων μηχανικων ή ηλεκτρολόγων μηχανικόν τι προοπτικές θα εχω στο εμπορικό ναυτικό
George

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από George »

. Θαλάσσια Υπηρεσία 12 Μηνών Κατευθυνόμενης Εκπαίδευσης, Με Ειδικότητα Μηχανής, Σε Μηχανοστάσια Πλοίων Που κινούνται Με Μηχανές Ισχύος Πάνω Από 450 ΚW Και Δίπλωμα ΑΕΝ Μηχανικών Ή Ισότιμης Σχολής Εσωτερικού/ εξωτερικού Ή Ν. Ε. Κ. Ε.

. Θαλάσσια Υπηρεσία 12 Μηνών, Κατευθυνόμενης Εκπαίδευσης, Με Ειδικότητα Μηχανής, Σε Μηχανοστάσια Πλοίων Που κινούνται Με Μηχανές Ισχύος Πάνω Από 450 ΚW Και Πτυχίο Μηχανολόγου Ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού Ιδρυμάτων ανώτατης Εκπαίδευσης, Μετά Από Απόφαση Επιτροπής Άρθρου 35 Παρόντος Διατάγματος.

. Θαλάσσια Υπηρεσία Μηχανής 24 Μηνών, Σε Μηχανοστάσια Πλοίων Που Κινούνται Με Μηχανές Ισχύος Πάνω Από 450 kw, από Την Οποία 12 Μήνες Κατευθυνόμενη Εκπαίδευση, Και Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ. Λ.) Τομέα Ναυτικού Μηχανικών, Ή Αντίστοιχης Ισότιμης Σχολής, Και Επιτυχής Αποφοίτηση Από Το Ειδικό Τμήμα Εκπαίδευσης Μηχανικών Γ΄ Δημόσιας Σχολής Ε. Ν. Ή Ν. Ε. Κ. Ε.

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.yen.gr/documents/20182/49127/mixanikosg.pdf/08403062-1ae9-4de6-8e98-7e7038b26a95&ved=0ahUKEwjIju_B74rcAhWkzVkKHS95AEIQFggwMAQ&usg=AOvVaw1JAKljkPIkJcJ0PzrJS6aL

Άβαταρ μέλους
Vounoplagias
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 11:48 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vounoplagias »

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για τις σχολές ΑΕΝ. Θα ήθελα να μου απαντήσετε σε μερικές ερωτήσεις που έχω.

1) Επιτρέπεται το μακρύ μαλλί σε μηχανικούς και σε πλοιάρχους; Όχι μόνο στη σχολή αλλά και μετέπειτα στο επάγγελμα
2) Τι ακριβως κάνει ένας ανθυποπλοίαρχος και ένας υποπλοίαρχος καθημερινά και ποιες είναι οι ευθύνες τους σε σχέση με του πλοιάρχου;
3) Τι ακριβώς κανω στην βάρδια μου στη γέφυρα, σαν δόκιμος;
4) Ισχύει ότι ο πλοίαρχος, υποπλοίαρχος και ανθυποπλοίαρχος όταν βγαίνουν σε λιμάνι δεν κατεβαίνουν τόσο συχνά επειδή ασχολούνται με το ξεφόρτωμα του πλοίου
5) Μετά των πέρας των ταξιδιών ισχύει οτι βρίσκουν σίγουρα δουλειά σε κάποιο ναυπηγείο η σε καποια ναυτιλική εταιρεία. Και αν ναι τότε πόσο είναι ο μισθός. Πάνω κάτω
6) Αν θελω να παω σε καποια συγκεκριμενη σχολη πλοιάρχων μπορω να το επιλέξω ή όπου με ρίξουν αυτοί με βαση το μορια μου;
7) Η δουλειά του ανθυποπλοίαρχου και του υποπλοίαρχου έχει ξενύχτι;

Sorry αν σας κουρασα αλλα ειναι σημαντικο για εμένα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλαμοος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Καλαμοος »

Καλησπέρα σας. Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω τώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα. Υπάρχει κάποια προθεσμία που θα πρέπει να πάμε στις σχολές στις οποίες περασαμε; και τι χαρτιά πρέπει να έχουμε μαζί μας για την εγγραφή;
Άβαταρ μέλους
ΟΤΝ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2018 7:58 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΟΤΝ »

Καλησπέρα, επειδή έχω αγχωθεί λίγο, πότε είναι η ιδανική περίοδος για αναζήτηση ναυτιλιακής εταιρείας για το 2ο εξάμηνο; Χρειάζεται δηλαδή και επίδειξη βαθμών από το 1ο εξάμηνο Για να στείλεις το βιογραφικό; Η μπορείς και από τώρα?
Ο -ΤΟΛΜΩΝ- ΝΙΚΑ
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

ΟΤΝ έγραψε:Καλησπέρα, επειδή έχω αγχωθεί λίγο, πότε είναι η ιδανική περίοδος για αναζήτηση ναυτιλιακής εταιρείας για το 2ο εξάμηνο; Χρειάζεται δηλαδή και επίδειξη βαθμών από το 1ο εξάμηνο Για να στείλεις το βιογραφικό; Η μπορείς και από τώρα;


Γιατί αγχώθηκες; Δεν έχεις εταιρεία από το 1ο εκπαιδευτικό σου ταξίδι;

Αν θέλεις να αλλάξεις ναι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ... Ιούλιο του 2019 θα ξεκινήσετε να φεύγετε και μόλις μπήκε Οκτώβριος...

Λίγη ηρεμία δεν βλάπτει.

Αν αλλάξεις εταιρεία και θες να πας κάπου καλύτερα προφανώς θα θέλουν να δουν και βαθμούς (και πόσα μαθήματα χρωστάς βέβαια).

Έχεις μπροστά σου 2 εξάμηνα πλήρη για να βελτιωθείς αν χρειάζεται

Εκτός αν με το 2ο εξάμηνο εννοείς το 1ο εκπαιδευτικό ταξίδι οπότε αλλάζει το πράγμα και θα πρέπεις να ψάξεις εταιρεία τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου. Τότε οι εταιρείες θα κοιτάξουν τα ήδη υπάρχοντα προσόντα όπως αγγλικά, υπολογιστές και τα σχετικά και θα περιμένουν να δουν και πόσα μαθήματα θα περάσεις. Αλλά καλό είναι πριν τις διακοπες των Χριστουγέννων να δώσεις βιογραφικά.

Γιώργος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Παιδιά έχω μια απορία, σκέφτομαι να πάω πρώτο μπάρκο σε αεράδικο. Είμαι σπουδαστής στις αεν και χρειάζομαι συνολικά 12 μήνες στη θάλασσα για να πάρω πτυχίο. Έχω ακούσει οτι στα αεράδικα το μπάρκο ειναι 4μηνο, ισχύει κάτι τέτοιο η μπορώ να κάτσω και παραπάνω πχ 6 μήνες ώστε με τα 2 εκπαιδευτικά ταξίδια να συμπληρώσω το 12μηνο; Ευχαριστώ.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από dn24 »

Γιώργος έγραψε:Παιδιά έχω μια απορία, σκέφτομαι να πάω πρώτο μπάρκο σε αεράδικο. Είμαι σπουδαστής στις αεν και χρειάζομαι συνολικά 12 μήνες στη θάλασσα για να πάρω πτυχίο. Έχω ακούσει οτι στα αεράδικα το μπάρκο ειναι 4μηνο, ισχύει κάτι τέτοιο η μπορώ να κάτσω και παραπάνω πχ 6 μήνες ώστε με τα 2 εκπαιδευτικά ταξίδια να συμπληρώσω το 12μηνο; Ευχαριστώ.


Τους δόκιμους τους κρατάνε παραπάνω για να συμπληρώσουν.

Γενικά είναι 4μηνα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Lykos

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lykos »

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω αν έχω ελπίδες για μεταγραφή στην ΑΕΝ Ασπρόπυργου. Το μόνο που έχω να προσκομίσω είναι απόδειξη ότι ζω Αθήνα, η φορολογική δήλωση των γονιών μου είναι υψηλή. Ξέρει κανείς τι παίζει;
Άβαταρ μέλους
dimlevi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2019 1:08 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από dimlevi »

Καλησπερα, γνωμες για gmc maritime training;
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος Κ.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 1:03 pm
Τοποθεσία: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επάγγελμα: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Κ. »

dimlevi έγραψε:Καλησπερα, γνωμες για gmc maritime training;


Φίλε καλησπέρα. Ειμαι σε αυτή την σχολή και μάλιστα ήμουν στη seajets Μέχρι πριν δυο βδομάδες που γύρισα για να κάνω τα χαρτιά για αστυνομία λόγω προκήρυξης. Το θέμα είναι ν σ αρέσει και όχι τα λεφτά. Οσον αφορά την σχολή είναι αναγνωρίσιμη απλά θ μπαρκαρει δύσκολα σε ελληνικών συμφερόντων εταιρεία διότι δεν δίνουν το κρατικό επίδομα 880 όπως στους σπουδαστές δημοσίων ΑΕΝ.

Άβαταρ μέλους
giorgosmc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 1:22 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από giorgosmc »

Καλησπερα, θελω να ασχοληθω για πρωτη φορα στα 29 μου με το ναυτικο επαγγελμα εστω σαν απλος ναυτης, εχω τελειωσει ηλεκτρονικος σε ΕΠΑΛ, δεν εχω βγαλει καποια σχολη. Μπαινω κατευθειαν στο ψητο, θα ηθελα να μαθω απο οσους πραγματικα γνωριζουν αν αξιζει καποιος στην ηλικια μου να ασχοληθει εστω σαν απλος ναυτης μιας και δεν υπαρχει σε αυτη την ηλικια η δυνατοτητα για κατι παραπανω αν δε κανω λαθος (μηχανικος σε πλοια κτλπ)

Αξιζει να ασχοληθω εφοσον οτι δουλεια και να μου καθεται ειναι του ''500αρικου'' και επειδη δε τη βγαζω αλλο με 500 ευρω γιατι εχω φτασει σε σημειο αγανακτησης, υπαρχει περιπτωση σαν ναυτης να παιρνεις κατι παραπανω ή εχουν πεσει τραγικα οι μισθοι και εκει γιατι αν ειναι κι εκει 500 να μη κατσω να μπαινω σε χρονοβορες διαδικασιες τζαμπα (σωστικα, χαρτουρα, ακτινογραφιες μπλα μπλα... )

Αναφερομαι παντα για απλους ναυτες-μουτσους.

Επισης κατι τελευταιο, ποσο κοστιζει συνολικα το να βγαλεις ναυτικο φυλλαδιο, σωστικα και ολα αυτα μαζι με τα παραβολα;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από The Marine »

Θα σου προτεινα αν εχεις λιγα λεφτα και θες να ασχοληθεις τοσο πολυ με το επαγγελμα να κοιταξεις για καμια ιδιωτικη ΑΕΝ που αν δεν κανω λαθος δεν εχουν ορια ηλικιας οπως οι δημοσιες.
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
ΧΡΗΣΤΟΣ

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Καλησπερα σε ολους. ειμαι 18 χρονων και απετυχα να μπω σε αεν με πανελληνιες και απολυτηριο για τους πλοιαρχους που θελω. απολυτηριο εχω συγκεντρωσει 18.400 μαζι με το προφισιενσι. αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν η ιδιωτικη σχολη αυτη η ελληνοαραβικη αεν ειναι καλη. επισης θα ηθελα να ξερω αν εχει αναγνωριση το πτυχιο τους γενικα. εκεινοι λενε οτι εχει διεθνως και τα σχετικα. ειχα ενα προβλημα σαν μαθητης. στα μαθηματικα την παλευα με το διαβασμα μου αλλα στην φυσικη εχω μερικα κενα. εκεινοι σε αυτην την ιδιωτικη αεν που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι βασικες γνωσεις φυσικης που θα μου χρειαστουν στο 4ο ετος στην μετεορολογια και οτι δεν πρεπει να αγχωνομαι. λενε αληθεια;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης