Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MHTSAKOS

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Στο υπεπθ το ειδα... Μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει με αυτο; Επισης αμα τελιωσεις στην αεν ως πλοιαρχος εχεις μετα την δυνατοτητα να μπεις στο λιμενικο (σωστα; ) διαβασα οτι σαν μηχανικος μπορεις να μπεις στα διυλιστηρια η σε εργοστασια κ. Α.
MHTSAKOS

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Τελιωνοντας σαν πλοιαρχος τι αλλες επαγγελματικες δυνατοτητες υπαρχουν εκτος απο το λιμενικο? ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Πέμ Σεπ 09, 2010 6:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tourlidas »

MHTSAKOS έγραψε:Και κατι τελευταιο τελιωνοντας σαν πλοιαρχος τι αλλες επαγγελματικες δυνατοτητες υπαρχουν εκτος απο το λιμενικο;


κοιτα. Δεν εχω τρελη εμπιρεια σε αυτο το θεμα. Αλλα αν διαβασεις και τα προηγουμενα σχολια θα δεις ο, τι θες για το λιμενικο. Παντως δεν ειναι σωστη η προοπτικη σου να σπουδασεις 4 χρονια (δυσκολα χρονια)
στην Α. Ε. Ν. Και μετα να πας στο λιμενικο. Οπως πολυ σωστα αναφερει και ο greko Σε πολλα σχολια του, στην Α. Ε. Ν. Να πας, αν αγαπας πραγματικα τη θαλασσα και θες να ασχοληθεις μαζι της (ειναι μια εργασια-ζωη). Το οτι μπαινεις ευκολα, δεν σημαινει οτι βγαινεις και ευκολα.
Τωρα για τις υπολοιπες επαγγελματικες δυνατοτητες. Οι περισσοτερες εχουν γραφτει σε προηγουμενα σχολια... Αλλα αν υπαρχουν και αλλες ας μας τις πει καποιος πιο σχετικος και εμπειρος απο εμενα.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

MHTSAKOS έγραψε:Και κατι τελευταιο τελιωνοντας σαν πλοιαρχος τι αλλες επαγγελματικες δυνατοτητες υπαρχουν εκτος απο το λιμενικο;
Ναι κομμωτης και ντιλιβεραςΕικόνα...so simpleΕικόνα. Το θεμα ειναι το εξης... Δηλαδη θα σου προτεινα μια ιδεα, εαν θελεις την ακολουθεις:1) Γιατι να πας μηχανικος και να φας ολη τη λαδιλα, το θορηβο απο τα μηχανηματα, τη ζεστη, το βαθμο επικυνδηνοτητας και γενικα τις αντιξοες συνθηκες εργασιες... Και δε πας για πλοιαρχος που ειναι πιο νορμαλ τα πραγματα?2) Στα 22 με 23 τελειωνεις και μετα πας φανταρος οποτε στα 24 εισαι ετοιμος ανθυποπλοιαρχος...3) κανεις κανα 2 χρονια στα ποντοπορα και μετα ερχεσαι στα ποσταλια (επιβατηγα) στην Ελλαδα οπως πχ Bluestar Ferries και Superfast Ferries.4) Στα 31 γινεσαι καπετανιος οποτε στα 36-37 τα παρατας και μπαινεις καθηγητης στις ΑΕΝ δηλαδη σαν Α' Πλοιαρχος... Για να μπεις ομως πρεπει να εχεις τουλαχιστον 4 χρονια θαλασσια υπηρεσια σαν Α' Πλοιαρχος δηλαδη σαν καπετανιος... Απο τα 31 σου εως τα 36 με 37 σιγουρα θα την μαζεψεις αυτην την υπηρεσια και ειδικα στην ελλαδα. Βεβαια προσεχε να δωσεις για μονιμο πρωσωπικο και οχι για εποχικο και οι ΑΕΝ υπαγονται στο δημοσιο οποτε οταν περασεις, που σιγουρα θα περασεις γιατι υπαρχει μεγαλη ζητηση θα εισαι μονιμος δημοσιος υπαλληλος κατι σαν καθηγητης σε σχολειο δηλαδη... Απο την αλλη μπορεις να γινεις μηχανικος και Θα εχεις πιο ευκολο δρομο για να περασεις στο λιμενικο Απο οτι εαν ησουν Πλοιαρχος (λιγοτεροι υποψηφιοι, χαμηλοτερο επιπεδο) ή να βρεις δουλεια εξω (πρεπει ομως να εισαι και πολυ τυχερος για να σου κατσει τετοια περιπτωση) ... Βεβαια για να βρεις δουλεια εξω πρεπει να εχεις και καποια προυπηρεσια στα καραβια τουλαχιστον ως Γ' Μηχανικος... Αλλα να ξερεις η δουλεια του μηχανικου ειναι και η πιο δυσκολη σωματικα αλλα και η πιο αγχωδεις Ψυχολογικα... ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ... ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΟΣΤ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ... ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΟΜΩΣ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ, ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΤΛ ΤΩΝ ΑΕΝ... ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΕΙΤΕ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ... ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΗΔΗ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ...

MHTSAKOS

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Αυτο δεν μπορει να γινει και με τους μηχανικους?
greko_27

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

MHTSAKOS έγραψε:Αυτο δεν μπορει να γινει και με τους μηχανικους;
Ασφαλως...

Βαγγέλης

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Βαγγέλης »

Καλως, θα πάω να μάθω το καλοκαιρι Εικόνα
20 χρονια στα καράβια... Ε δεν είναι και πολλά...
V@SILIS
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:52 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από V@SILIS »

Αν η εποπ ειναι μια φορα δυσκολη το εμπ. Ναυτ ειναι 1000! Μεγαλο βημα καλα χρηματα αλλα 0 προχωπικη ζωη! Εσεις αποφασιζετε!
Υ. Γ: Το χρημα δεν ειναι το παν!
tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tourlidas »

V@SILIS έγραψε:Αν η εποπ ειναι μια φορα δυσκολη το εμπ. Ναυτ ειναι 1000! Μεγαλο βημα καλα χρηματα αλλα 0 προχωπικη ζωη! Εσεις αποφασιζετε!
Υ. Γ: Το χρημα δεν ειναι το παν!


Για καποιους ειναι το παν. Δεν εχω το χρημα ως Θεο μου, αλλα το εχω πολυ ψηλα. Ειναι η βαση για μια καλη και αξιοπρεπη ζωη. Να μην μεινεις ως τα 30-35 στο σπιτι των γονέων σου και να σε ζουν, επειδη εισαι κηφηνας. Να μην εχεις δικη σου περιουσια και να τρεμεις μηπως μια μερα σε απολησουν απο τον ιδιωτικο τομεα και χασεις τα 800-1.000 ευρουλακια σου. Ή να παρακαλας για μια θεση στο δημοσιο (το οποιο βριζεις καθε μερα). Ολοι κοροιδευουν το δημοσιο, αλλα ολοι θελουν να μπουν εκει.
Φυσικα αυτο ειναι στη νοοτροπια του καθε ατομου και απο ποια "οπτικη γωνια" βλεπει αυτος τα πραγματα. Αλλοι βολευονται με τα απλα και αλλοι οχι.
Για παραδειγμα δεν θελω να παω 60 και να μην εχω πατησει ποτε το ποδι μου στην Αμερικη ή την Αυστραλια...
Αλλα οπως πολυ σωστα ειπες: "εσεις αποφασιζετε"Εικόνα
tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tourlidas »

greko, εσυ ποσα χρονια εχεις στο επαγγελμα, ποτε λες να το αφησεις και τι σκεφτεσαι για μετα;
Γενικα προτεινε αν μπορεις μια καλη πορεια για τη ζωη ενος ναυτικου (σε τι ηλικια να παρατησει τη ζωη στη θαλασσα, τι μπορει να κανει μετα απο αυτο[εκτος απο delivery] και ποτε ειναι καλυτερα να παει στο στρατο;)
Οι πρωτες ερωτησεις ειναι αρκετα προσωπικες. Αν δεν θες, μην απαντησειςΕικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tourlidas την Σάβ Φεβ 20, 2010 3:10 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Μακριά από το Π. Ν.

Το Ε. Ν έχει πολλά λεφτά.

Αλλά είναι η πιό δύσκολη ίσως και επικίνδυσνη δουλειά.

Ο Θείος μου καπετάνιος και ο πεθερός μου Β Μηχανικός.

Και οι 2 δεν έκατσαν πάνω από 15 χρόνια.

Μάζεψαν λεφτά και μετά βγήκαν και έκαναν δική τους δουλειά (και οικογένεια)

Στα 18 μου ήθελα κιεγώ να πάω Σχολή Εμποροπλοιάρχων. Το είχα κανονίσει με το θείο που ήτάν τότε στο Υπ. Ναυτιλίας.

Πέρασα Αθήνα όμως και εγκαταλείφθηκε το όλο εγχείρημα.

Είναι το μόνο για το οποίο Έχω μετανιώσει.(μετά το γάμο!Εικόνα)

Και τα περί προσωπικής ζωής δεν είναι επιχείρημα.

Ο καθένας όπως την βρίσκει.

Δεν είναι λίγο να γυρίσεις όλο το κόσμο. Να πας παντού. Να βρίσκεις γκόμενες παντού και να περνάς άρχοντας όταν πιάνεις λιμάνι.

Εχεις και τα τυχερά σου επιπλέον (κυρίως αξ/κοί)

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

TOPOL-M έγραψε: Μακριά από το Π. Ν.

Το Ε. Ν έχει πολλά λεφτά.

Αλλά είναι η πιό δύσκολη ίσως και επικίνδυσνη δουλειά.

Ο Θείος μου καπετάνιος και ο πεθερός μου Β Μηχανικός.

Και οι 2 δεν έκατσαν πάνω από 15 χρόνια.

Μάζεψαν λεφτά και μετά βγήκαν και έκαναν δική τους δουλειά (και οικογένεια)

Στα 18 μου ήθελα κιεγώ να πάω Σχολή Εμποροπλοιάρχων. Το είχα κανονίσει με το θείο που ήτάν τότε στο Υπ. Ναυτιλίας.

Πέρασα Αθήνα όμως και εγκαταλείφθηκε το όλο εγχείρημα.

Είναι το μόνο για το οποίο Έχω μετανιώσει.(μετά το γάμο!Εικόνα)

Και τα περί προσωπικής ζωής δεν είναι επιχείρημα.

Ο καθένας όπως την βρίσκει.

Δεν είναι λίγο να γυρίσεις όλο το κόσμο. Να πας παντού. Να βρίσκεις γκόμενες παντού και να περνάς άρχοντας όταν πιάνεις λιμάνι.

Εχεις και τα τυχερά σου επιπλέον (κυρίως αξ/κοί)

Εχουν αλλαξει πολυ τα δεδομενα απο τοτε... Τα συχρονα πλοια και ειδικα τα γκαζαδικα μενουν μονο για λιγες ωρες στα λιμανια... Για να βρεις εταιρεια που τα πλοια της τα στελνει βραζιλια κα γενικα στη λατινικη αμερικη πρεπει Να κανεις ταμας στην παναγια της τυνου... Και οσο για τη δουλεια πολυ π@@@@@@@@α. Ειδικα εαν εισαι μηχανικος... Οσο για την προσωπικη ζωη απλως χανεις επαφη με τους φιλους σου τις γκομενες και τα σχετικα... Οι μονοι κολλητοι σου ειναι ατομα που σχετιζονται με το Επαγγελμα... Οι ρυθμοι Της ζωης σου αλλαζουν Κυριολεκτικα... Ειδικα οταν ξεμπαρκαρεις και εχεις ενα σωρο φραγκα στη Τσεπη... Αλλα χανεις σε αλλα... Δε μπορεις να τα εχεις και ολα... Η ζωη του ναυτικου Δεν ειναι για ολους... Με λιγα λογια Πρεπει να το αντεχει και το σκαρι σου... Και οσο για το γαμο... Ναυτικος και γαμος δε μπορω να πω οτι δενουν με τα σημερινα δεδομενα... Εχω πολλα να πω αλλα αστο καλυτερα... ΕΓΩ ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΝΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣΕικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τρί Απρ 13, 2010 5:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από TOPOL-M »

EΝτάξει σίγουρα είναι δύσκολο. Το έχω μάθει γιατί έχω φίλο υπ/ρχο σε γκαζάδικο. Πάνε οι εποχές που άραζες Βραζιλία 3-4 μέρες.

Τουλάχιστον τρως κανά αστακό στην Σιγκαπούρη;

Σίγουρα οικογένεια και ναυτικός την σήμερον ημέρα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.

Αλλά μπορείς αδερφέ να κάνεις ένα καλό μπακαγιόκο και να την κάνεις σε 10 χρόνια.

Αυτό κάνουν πολλοί.

Απ την άλλη η ανεργία δεν παλεύεται. Και εμείς που έχουμε ακόμα δουλειά παίρνουμε α@@δια λεφτά!

Οποιος είναι φιλόδοξος (και έχει άντερα γερά) είναι καλή συγκυρία για να μαζέψει φράγκα.

Πολλοί πλεοκτήτες κυνηγάνε Έλληνες γιατί έπηξαν σε Φιλιππινέζους και Πακιστανούς

ρενα

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ρενα »

Καλησπερα. Εγω πηγα εμπορικο και εφυγα σε μια εβδομαδα΄΄ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΟΧΙ Η ΣΧΟΛΗ. Ηταν τελεια ειχα περασει πρεβεζα. Γιατι εφυγα, ειναι αποφαση ζωης αν θα φυγεις απο την οικογενεια σου για τα καλα λεφτα δεν λεω καλα ειναι αλλα προτιμω το δευτερο. Δυστυχως ηταν πολυ μακρια και ειχα φρικαρει. Τα μαζευω που λετε και μην την ειδατε. Τους ειχα αφησει βεβαια για να με θυμουνται μια αιτηση διαγραφης. Τωρα το εχω μετανιωσει και σκεφτομαι ποσο ανωριμα φερθηκα.Εικόνατοσο τρεξιμο για να μπω στην σχολη Και με ενα μολις χαρτι εφυγα... Αν μου δινοταν η ευκαιρια θα ξαναπηγαινα χωρις να το σκεφτω οχι μονο για τα λεφτα που οσο και υπερανω να ειμαστε ειναι χρησιμα... Αλλα και γιαεκεινη την ωρα που θα ορκιζομουνα με την στολη που δεν προλαβα να φορεσω Ουτε καν να την δω!

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

ρενα έγραψε: Καλησπερα. Εγω πηγα εμπορικο και εφυγα σε μια εβδομαδα΄΄ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΟΧΙ Η ΣΧΟΛΗ. Ηταν τελεια ειχα περασει πρεβεζα. Γιατι εφυγα, ειναι αποφαση ζωης αν θα φυγεις απο την οικογενεια σου για τα καλα λεφτα δεν λεω καλα ειναι αλλα προτιμω το δευτερο. Δυστυχως ηταν πολυ μακρια και ειχα φρικαρει. Τα μαζευω που λετε και μην την ειδατε. Τους ειχα αφησει βεβαια για να με θυμουνται μια αιτηση διαγραφης. Τωρα το εχω μετανιωσει και σκεφτομαι ποσο ανωριμα φερθηκα.Εικόνατοσο τρεξιμο για να μπω στην σχολη Και με ενα μολις χαρτι εφυγα... Αν μου δινοταν η ευκαιρια θα ξαναπηγαινα χωρις να το σκεφτω οχι μονο για τα λεφτα που οσο και υπερανω να ειμαστε ειναι χρησιμα... Αλλα και γιαεκεινη την ωρα που θα ορκιζομουνα με την στολη που δεν προλαβα να φορεσω Ουτε καν να την δω!

μεγα λαθος γιατι μετα ισως να εμπενες στο λιμενικο ως υπαξ. Ασε που εαν δεν περνουσες για νερομπατσος σιγουρα θα δουλευες ως ανθυποπλοιαρχος στα επιβατηγα εντος ελλαδος δηλαδη. ΚΡΙΜΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΑΝΤΩΣ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης