ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
elep
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 4:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από elep »

Κάνουν στις στρατιωτικές σχολές ναυτικού. Ξέρω πως πλέον απο ΑΕΝ δεν πηγαίνεις σε στρατιωτικές αλλά έτσι μήπως μπορείς να πας;
Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις και για το δεύτερο ερώτημα; Ευχαριστώ πάντως
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ειλικρινα δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου γιατι εσυ προφανως μιλας για το πολεμικο ναυτικο.

Ισως και να γινεται αλλα λογικα θα πρεπει να βγει καποια σχετικη εγκυκλιος που να ζηταει ατομα σαν εκπαιδευτες απο Ακαδημιες Γυμναστικης!

Καλη επιτυχια παντως και ευχομαι να βρεις καποια ακρη Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εχω ενα φιλαρακι στην Μηχανιωνα 3οετη!

Γενικα η σχολη ειναι πολυ καλα κατα την γνωμη μου απλα το ζητουμενο ειναι να το εχεις ψαξει πολυ καλα και αυτο που επροκειται να ακολουθησεις να σου αρεσει πραγματικα και οχι να ειναι ενα καπριτσιο!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ενταξει η σχολη ειναι πολυ καλη απλα εχει να κανει καθαρα με τις επιλογες του καθενος!

Εχει αιγλη σαν σχολη δεν λεω!

Απο την σχολη αποφοιτεις με τον βαθμο του ανθυποπλοιαρχου και με την θαλασσια υπηρεσια και καποια προχωρημενα σωστικα μεσα που περνας στον πειραια εξελλισεσαι σιγα σιγα στον βαθμο του υπολοιαρχου και παει λεγοντας!

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ILARXOS »

ΔΥΚ, δεν ξέρω αν έχεις κάποια στενή σχέση με το επάγγελμα.
εγω δεν έχω. Διαβάζω όμως από το 1996 σχετικό ναυτιλιακό περιδικό και έχω συμμετοχή σε φορουμς.

δυστυχως, ειμαστε η μεγαλυτερη παγκοσμιως ναυτιλία. Αλλα δεν εχουμε καν ανωτατες σπουδες επι αυτης...
κατι πήγε να γινει, με την μετονομασία απο ΑΔΣΕΝ σε ΑΕΝ. Τρίχες.
ποια καταξίωση;
ο ρόλος του πλοιαρχου εχει απαξιωθει πληρως. Δυστυχως...
με την παραμικρη αφορμή, πχ αν ακουμπησει το βαπόρι στον ντοκο ενος ανυπαρκτου "λιμανιου", που ειναι παντελως απροστατευτο απο ανεμους και ρευματα, θα συρουν τον πλοιαρχο ως κοινο παράνομο.
ειμαστε ισως η μοναδικη ευρωπαικη χωρα, που βλεπεις δεμενους με χειροπεδες αξκους Ε. Ν.
οσο για τα λεφτα, καλα τα λεει το υπουργειο, αλλα υπ'οψειν είναι για ΟΣΟ ταξιδευεις!
σου λεει πχ,4-5000 ευρω το μηνα, αλλα αν το μπαρκο κρατησει 8 μηνες και τους αλλους 4 καθεσαι, Κανεις την αναπροσαρμογη.

Για ολα τα παραπάνω αλλα και πολλά περισσότερα, μπορω να δωσω τα ακριβή άρθρα από άτομα των σχολών και μετέπειτα.

Δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν από τις ΑΕΝ. Εγω, πείτε και πως δεν το τόλμησα να πάω...

ξέρω πως σε αυτό μου το ποστ, η εκφραστικότητά μου ηταν σαφώς υποβαθμισμένη.
ίσως γιατί είναι ενα θέμα που έχω πολλά να πω (εστω και από 3ο χέρι) και που με θλίβει πολύ...

Για όποιον ΔΕΝ πάει Ε. Ν για τα λεφτά και μόνο (δεν θα αντεξει άλλωστε!) αλλά επειδή πραγματικά αγαπάει τη θάλασσα και τα καράβια, εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο και να είναι υπερήφανος!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φοιτησα στην σχολη του Ασπροπυργου για 5 μηνες αλλα δεν την παλεψα!

Γενικα το θεωρω ενα καλο επαγγελμα για οποιον το γουσταρει οπως προειπα!

Απο εκει και περα θα συμφωνησω σε ολα τα σημεια του post σου!
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ILARXOS »

Άρα ΔΥΚ είσαι σαφώς καταλληλότερος από εμένα για να ποσταρεις εδω!
(σσ Διαβάζεις και "Ε" μήπως;)
εγω από το γυμνάσιο έλεγα θα πάω ΑΔΣΕΝ πλοιαρχων.
θες λίγο το σόι που έπεσε να με φαει (που θα πας; Θα πνιγεις! Τι δουλεια εχεις στα καραβια; ) θες λίγο η -χαζη- μου δικαιολογία οτι και καλα δεν ειναι ΑΕΙ αλλα κατωτερο.. Θες τελικά πως απλά δείλιασα!
δεν πήγα. Αλλά η τρελα μου για ποσταλια κυριως, κανει πολλες φορες τη μαμα να λεει "το' χω τυψεις που δεν πηγες! "
βεβαια, μετα τα οσα διαβασα για τις συνθηκες και την απαξιωση, ε μαλλον οχι, αν ειχα παλι την ευκαιρία, ΔΕΝ θα πήγαινα.

ΔΕΝ θελω να αποθαρρυνω κανεναν! Αλλα θελω οποιος ενδιαφερεται να το ψαξει πρωτα το θεμα.
Όχι να βλέπει το ποστ του υπουργειου, με τις στολαρες και τα χρυσα κουμπια και την καρριερα.
να μαθει και για την απομονωση, για την αγωνια του μπαρκου, για την ακτη μιαουλη και τζελεπη..
για το οτι κινδυνευει, αν πχ βρει διατρητες υδατοστεγεις θυρες και το αναφερει στον πλοικτητη, θα ακουσει ενα "ετσι ειναι μαστρο-Ταδε μου, κι αν σ'αρεσει! "

Να συγκρίνει, ίσως, και 2 ναυάγια: Του εξπρες σαμίνα με το sleipnner (; ) και Να δει πώς συμπεριφέρθηκαν σε κάθε περίπτωση...
Να δει την υποθεση του πλοιαρχου Αποστολο Μαγκουρα του prestige ..
και πλειστες οσες αλλες θελει..

Δεν θα μακρυγορησω άλλο.
ευχομαι πάλι, σε όποιον θέλει, να ακολουθήσει το όνειρό του. Εγω δεν το έκανα.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπα οχι!

Καμμια 'Ν' διαβαζω ενιοτε αλλα και παλι οχι φανατικα!
Anonymous

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα! Θα ηθελα μερικες πληροφοριες!1) ποσα ειναι τα λεφτα περιπου που παιρνει ο δοκιμος μετα και το δευτερο μπαρκο; 2) ποια ειναι κατα τι γνωμη σας η καλυτερη σχολη πλοιαρχων 3) η ανευρεση πλοιου για το μπαρκο ειναι υποχρεωση της σχολης η'δικια μου; Παρακαλω απαντηστε μου γιατι εδωσα φετος και ενδιαφερομαι για τη σχολη. Ευχαριστω εκ των προτερων!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

GEORGE έγραψε:Καλησπερα! Θα ηθελα μερικες πληροφοριες!1) ποσα ειναι τα λεφτα περιπου που παιρνει ο δοκιμος μετα και το δευτερο μπαρκο; 2) ποια ειναι κατα τι γνωμη σας η καλυτερη σχολη πλοιαρχων 3) η ανευρεση πλοιου για το μπαρκο ειναι υποχρεωση της σχολης η'δικια μου; Παρακαλω απαντηστε μου γιατι εδωσα φετος και ενδιαφερομαι για τη σχολη. Ευχαριστω εκ των προτερων!



1) Τα λεφτα που παιρνει ενας δοκιμος στο δευτερο μπαρκο ειναι περιπου τοσα οσα και στο πρωτο (Απο 1400 μεχρι 2000) αναλογα με την εταιρεια και τον τυπο πλοιου που ταξιδευει!

2) Αυτη την στιγμη θεωρω οτι η καλυτερη σχολη ΑΕΝ παντα με γνωμονα τους καθηγητες - τις συνθηκες της φοιτητικης ζωης αλλα και την δυσκολια των μαθηματων ειναι η ΑΕΝ της κεφαλλονιας.

3) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ειναι υποχρεωση σου να ψαξεις να βρεις εταιρεια κανοντας αιτησεις σε οσες περισσοτερες μπορεις για να κανεις το δοκιμιλικι σου.

Αυτα.

Καλη επιτυχια!
Anonymous

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα. Εχω καποιες ερωτησεις και παρακαλω οποιος μπορει να με βοηθησει γιατι σκεφτομαι πλεον πολυ σοβαρα να μπω σε μια σχολη ΑΕΝ. Καταρχας τελειωνω φετος την 2ρα λυκειου σε ΕΠΑΛ με ειδικοτητα πληροφορικης. Μενω στην Κορινθο και θελω προφανως να φοιτησω στην ΑΕΝ ασπροπυργου μιας και ειναι η πιο κοντινη. Τι χρηαζεται για να μπω; Πρεπει να δωσω πανελληνιες για να περασω εκει; Κατι διαβασα για απλο απολυτηριο λυκειου, ισχυει το δικο μου που θα ειναι απο ΕΠΑΛ; Τωρα το αλλο θεμα... Πλοιαρχος ή Μηχανικος ; Προσωπικα μου αρεσει η σκληρη δουλεια και θα ηθελα να γινω μηχανικος αλλα δεν ξερω ποσο ανθυγηινο ειναι να ειμαι ολη μερα μες στις μηχανες κτλπ Τελος ενα τελευταιο ερωτημα: Ποια ειναι τα καθηκοντα του ανθυποπλοιαρχου και ποια του γ μηχανικου σε ενα πλοιο; Και ποσες ωρες την ημερα δουλευουν περιπου;
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Φιλε ισχυει το απολυτηριο σου και ας ειναι απο επαλ! Τωρα βεβαια για να εισαι σιγουρος οτι θα μπεις με την προκυριξη καλο θα ηταν να εχεις απολυτηριο κοντα στο 14! Και με πανελληνιες μπαινεις, εννοειτε! Τωρα για το τι θα ακολουθησεις ειναι καθαρα δικο σου θεμα! Μηχανικος εχει το θετικο οτι μπορεις να βρεις δουλεια και στη στερια σε ο, τι εχει σχεση με μηχανες! Μπορεις να κατσεις σε καποιο ναυπηγειο κ. Τ. Λ! Απ' οσο γνωριζω ο ανθυποπλοιαρχος κανει βαρδιες στη γεφυρα και ειναι υπευθυνος για την φορτωση-εκφορτωση του καραβιου! Ο γ μηχανικος κανει βαρδια κατω στη μηχανη! Κανονικα η υπηρεσια σου ειναι 8ωρη καθε μερα! Αλλα εχω ακουσει ελαχιστες φορες να κανουν 8ωρη! Τωρα αν πετυχεις κανεναν μηχανικο ή πλοιαρχο που δε σε παει την εχεις κατσει! Να φανταστεις οτι ενας φιλος μου δουλευε 12-13 ωρες (σαν γ μηχανικος) και επειδη ο α μηχανικος δε τον ηθελε εγραφε οτι δουλευε 8! Ελπιζω να βοηθησα!
Anonymous

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Α μαλιστα. Δηλαδη αν βγω με ενα 16 του χρονου λεμε μπορω σχεδον σιγουρα να μπω ασπροπυργο;(γιατι για τις αλλες σχολες δν πολυψηνομαι) Και αν μπαινω μονο με το απολυτηριο γιατι να δωσω εξετασεις; Α! Και παιρνω κανονικα αναβολη απο το στρατο αν μπω σε ΑΕΝ; Τωρα κατι αλλο Εικόνα Τα 4 χρονια εκπαιδευσης ειναι δυσκολα; Πρεπει να ειμαι Παρων στα μαθηματα συνεχεια ή ειναι σχετικα χαλαρα οπως στα πανεπιστημια;(ξερω οτι ειναι 2 εξαμηνα σε πλοιο, εννοω στη σχολη μονο)
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Κοιτα, ασπροπυργο μου εχουν πει οτι ειναι λιγο δυσκολα γιατι εχουν πολλα ατομα οποτε κοβουν! Πρεπει να δινεις το παρων γιατι περνεις απουσιες οποτε μπορει να μεινεις στο 6μηνο! Ναι μπορεις να παρεις αναβολη απο το στρατο κανονικα!
Anonymous

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Χαιρομαι που μου δινεις ελπιδες φιλε μου! τωρα ειμαι σ'ενα ΤΕΙ ηλεκτρολογιας στην λαρισα αλλα δεν μ'αρεσει! περασα αναγκαστηκα γιατι οι δικοι μου δεν ηθελαν να παω στο ναυτικο! αλλα εγω ηθελα πολυ να παω! η σχολη της μηχανιωνας ειναι καλη; οι εστιες της ειναι καλες και γενικα οι συνθηκες διαβιωσης μεσα στην σχολη;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης