ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
georgia_mauridou
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 10, 2014 7:38 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από georgia_mauridou »

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το λιμενικο σωμα και κυριως για λιμενοφυλακας. Λοιπον ειμαι 16 χρονων τωρα θα παω δευτερα λυκειου στην αρχη ημουν σε γενικο λυκειο και επειδη δεν μπορω να ανταπαιξελθω σε αυτο το λυκειο θα παω φετος στο ΕΠΑΛ αλλα σαν λιμενικος θελω να παω αλλα ειδα οτι εχει μονο για πλοιαρχος και για μηχανικος εμπορικων ναυτικων εγω τι πρεπει να κανω που θελω μονο για λιμενοφυλακας?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μέχρι σήμερα η εισαγωγή στο Λιμενικό Σώμα γίνεται μέσω προκηρύξεων, δεν υπάρχει σταθερό χρονικό σημείο που βγαίνει προκήρυξη, για λιμενοφύλακες τελευταία φορά έβγαλε το 2011 και η επιλογή γινότανε με το σύστημα της μοριοδότησης, μπορείς να διαβάσεις την προκήρυξη του 2011 για να καταλάβεις περισσότερα πράγματα (Μόρια από απολυτήριο λυκείου, ξένες γλώσσες, γνώσεις υπολογιστών, όριο ύψους, υγειονομικές εξετάσεις και άλλα).

Προκήρυξη για Λιμενοφύλακες 2011

Η μόνη αλλαγή που έγινε από το 2011 είναι πως σε μελλοντική προκήρυξη πλέον θα υπάρχουν και οι γραπτές εξετάσεις.

Επίσης η πρόθεση του υπουργού είναι να γίνεται η εισαγωγή στο Λιμενικό Σώμα μέσω πανελληνίων εξετάσεων.

Όπως καταλαβαίνεις τίποτα δεν είναι σίγουρο, ανά πάσα στιγμή μπορεί να μπει στις πανελλήνιες εξετάσεις και τότε τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα, το λιμενικό έχει μεγάλη ζήτηση και οι βάσεις θα είναι σχετικά υψηλές, πάνω από 13.000 μόρια για ειγαγωγή από Ενιαίο Λύκειο και πάνω από 1.700 μόρια για εισαγωγή από Επαγγελματικά Λύκεια.
Ατροτος

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Ατροτος »

Καλησπέρα, θέλω να σας ρωτήσω κάτι: Μετά τις Σχολές ΑΕΝ, μπορω να πάω στο Πολεμικό Ναυτικό με τον βαθμό του Ανθυποπλοιάρχου που κατέχω; Έχω ήδη κάνει τη στρατιωτικη μου θητεία στα Τεθωρακισμένα. Κάτι άλλο, μπορω να ενημερώσω τη Σχολή μου ότι στο ΠΝ θπελω να επιμαι για να κάνω ανάλογη εκπαίδευσή;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ατροτος έγραψε:Καλησπέρα, θέλω να σας ρωτήσω κάτι: Μετά τις Σχολές ΑΕΝ, μπορω να πάω στο Πολεμικό Ναυτικό με τον βαθμό του Ανθυποπλοιάρχου που κατέχω; Έχω ήδη κάνει τη στρατιωτικη μου θητεία στα Τεθωρακισμένα. Κάτι άλλο, μπορω να ενημερώσω τη Σχολή μου ότι στο ΠΝ θπελω να επιμαι για να κάνω ανάλογη εκπαίδευσή;


Η μόνη δυνατότητα που έχουν οι απόφοιτοι των ΑΕΝ είναι να κάνουν την θητεία τους στο ΠΝ (και δη σαν ΣΕΑ) και μετά τέλος.
Μονιμότητες κλπ δεν υπάρχουν δυστυχώς. Εσύ όπως μας αναφέρεις έχεις κάνει την θητεία σου ήδη οπότε ούτε αυτή την δυνατότητα έχεις.
Ιωαννα

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Ιωαννα »

Γεια σαα θελω να κανω μια ερωτησει αν δεν θελω να δωσο με απο αποκυτηριο εσπερινου επαλ θα μπορσω να μπω σε πολεμικο ναυτικο η θελει πτυχιο ειδηκοτητας;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Στο Πολεμικό Ναυτικό μπορείς να μπεις (εφόσον πληρείς τους όρους και τις προϋποθέσεις φυσικά) ΜΟΝΟ μέσω πανελληνίων εξετάσεων. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Φιλικά,

Stratara2001

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Stratara2001 »

Γεια σου φιλε μου. Ηθελα να ρωτησω αν πηρες μορια απο τον πατερα σου, που ειναι καπετανιος και αν ναι ποσα ; Εικόνα
gr_ar

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από gr_ar »

Stratara2001 έγραψε:Γεια σου φιλε μου. Ηθελα να ρωτησω αν πηρες μορια απο τον πατερα σου, που ειναι καπετανιος και αν ναι ποσα ;Εικόνα


Γιατί να πάρει μόρια ρε μεγάλε;

Anonymous

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν θέλει κάποιος να κάνει μετάθεση ως μόνιμος από ΑΕΝ στο πολεμικό ναυτικό γίνεται;
gr_ar

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από gr_ar »

έγραψε:Αν θέλει κάποιος να κάνει μετάθεση ως μόνιμος από ΑΕΝ στο πολεμικό ναυτικό γίνεται;


Μόνος σου το σκέφτηκες ε; Δεν βαριέσαι, άμα σε βολεύει εσένα... Εικόνα

Xristina

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Xristina »

Στο πολεμικό ναυτικό η στο εμποροπλοιαρχων χωρίς αγγλικά μπαίνεις η τα χρειάζομαι επειγόντως;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Terminator »

Να ξέρεις αγγλικά ναι χρειάζεται για πτυχίο όχι δεν είναι αναγκαίο
Μιχάλης

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Καλησπέρα, εδώ και 20 λεπτά κάθομαι και διαβάζω όλα αυτά που άλλοι έχετε ρωτήσει και άλλοι έχετε δώσει τις απαντήσεις. Θα ήθελα και εγώ λοιπόν με τη σειρά μου να ρωτήσω το εξής: θέλω να σπουδάσω για πλοίαρχος στις ΑΕΝ, βέβαια η αλήθεια είναι ότι έχω και μια αγάπη προς το πολεμικό ναυτικό και θα ήθελα να μάθω εάν μπορώ να καταταχθω στο Π. Ν. μέσω ΑΕΝ.

(Ξέρω ότι έχετε δώσει τις απαντήσεις σας σχετικά με αυτό το θέμα πάνω κάτω αλλά έχω μπερδευτεί για να πω την αλήθεια)

Μερικές πληροφορίες: θα πάω Τρίτη λυκείου ΓΕΛ, έχω ήδη επιλέξει επιστημονικό πεδίο, το 4ο: οικονομία πληροφορικής, βέβαια αν το σκεφτόμουν πιο νωρίς θα είχα διαλέξει το 2ο: θετικές επιστήμες που περνάς απευθείας στο Π. Ν. και δεν θα έκανα τώρα αυτη την ερώτηση αλλά δεν το σκεφτηκα😁 Έχω βύσμα στο Π. Ν.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες