Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Χαιρομαι που ειστε τοσο τρομεροι η επομενη γενια ΕΝ θα παει και στο διαστημα... Εισασταν απλα οι χειροτεροι μαθητες στο σχολειο και επειδη μαζεψατε ενα πακο λεφτα και νομιζετε οτι εχετε γνωσεις το παιζετε εξυπνοι, το πτυχιο σας δε μετραει πουθενα δεν ειναι ουτε καν ΤΕΙ οτι και να λετε, συντεχνια το εχετε κανει εδω μεσα και ειμαι μονος και σας απαντω, αν πω κ εγω για ΣΑΜΙΝΑ και ΔΥΣΤΟΣ θα ειμαι κακος, δεν θα πω ομως... Καλα ταξιδια

Γελαω με μερικους απο σας που θελετε και μεταπτυχιακα, κανα δυο ειχαν παει στο μετσοβειο και στο πανεπιστημιο πειραια και στην γραμματεια γελαγανε, ελεος
evidim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 4:18 am
Τοποθεσία: ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από evidim »

Δεν ειναι ΤΕΙ η αεν λες εσυ. το υπουργειο παιδειας μας προσλαμβανει ως μονιμο
προσωπικο στην κατηγορια πανεπιστημιακης εκπαιδευσης. τωρα τι λεει η καραβανα
σου κρατα το για σενα.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Τρελαθηκατε; Οι περισσοτεροι απο εσας δεν ξερουν βασικες εννοιες φυσικης και χημειας, δεν σας παιρνουν στην ελλαδα σε μεταπτυχιακα ειδικα στα μεγαλα πανεπιστημια και περνατε και απο τεχνικο λυκειο, η σχολη δεν ειναι ΑΕΙ ουτε για αστειο, στα τει τα Μαθηματα ειναι 100 φορες πιο δυσκολα... Ελεος
Άβαταρ μέλους
tankeristas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2011 5:35 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tankeristas »

Rover το πτυχιο του αποφοιτου της ΑΕΝ γραφει οτι σπουδασε τη Ναυτική Τέχνη και Επιστημη (οσο και αν δεν σου αρεσει αυτο). Αυτο λοιπον το πτυχιο σε αλλα οργανωμενα κρατη ονομαζεται Bsc in Nautical Sciences και ετσι αναγνωριζουν και το δικο μας γιατι με αυτο εκδιδεται το πιστοποιητικο ναυτικης ικανοτητας συμφωνως των διεθνων κανονισμων της STCW (που τωρα προσπαθητε να βαλετε και στο ναυτικο αν διαβασες το σχετικο σημα). Με αυτο λοιπον μας δεχονται και μπορει να σπουδασει καποιος προπτυχιακο Απο το 2ο ετος ή μεταπτυχιακο σε πολλα πανεπιστημια της Βρετανιας (Liverpool.Newcastle,Solent Southampton) και σε αλλα κρατη... Οσο για το δικο μας κρατος (που μου εχεις πει που το γραφεις) μας δεχεται, οσο και αν πολεμουν να μην γινετε οι εφοπλιστες, στις κατατακτηριες και στο πανεπιστημιο Αιγαιου για μεταπτυχιακο. Παντως απ'οτι φαινεται δεν γνωριζεις και πολλα για το εμπορικο ναυτικο και βγαζεις πολυ μισος γι'αυτο... Μηπως θα ηθελες τελικα να γινεις και εσυ στελεχος του εμπορικου ναυτικου; Ποτε δεν ειναι αργα...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν σε παιρνουν στο πανεπιστημιο Αιγαιου ουτε για αστειο, το ξερω απο πρωτο χερι, δεν ειστε ΑΕΙ και μην ξεχνας οτι στις κατατακτηριες δεχονται και ατομα απο σχολες υπαξιωματικων που ειναι διετους κυκλου και ΔΕΝ ειναι σε καμια περιπτωση ΑΕΙ, τα πανεπιστημια που αναφερεις ειναι επιεικως της πλακας σε σχεση με αυτα που πανε οι αξ/κοι του ΠΝ πχ ΜΙΤ, Χαρβαρντ και αν θες θα σου στειλω απειρα λινκ με βιογραφικα συναδελφων.Δεν ειστε επιστημονες δεν εχετε βασικες γνωσεις λυκειου, μη με τρελαινετε...

Εγω λεω απλα αληθειες δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου και κραζω και το ΠΝ για πλακα οπως ηδη το εχω κανει εδω μεσα... Αλλα μην πας να μου βγεις και αινσταιν, σε παρακαλω.

Το πρωπτυχιακο απο το 2ο ετος σημαινει οτι αναγνωριζουν 1 χρονο απο τις σπουδες σου μονο

Και ακομα και να σε παιρνουν σε καποια παρακμιακα αγγλικα πανεπιστημια επι πληρωμη για μαστερ πρεπει να πληρωσεις.

Οταν σε ενα ιδρυμα οι καθηγητες δεν ειναι κατοχοι διδακτορικου, δεν υφισταται καν οτι ανηκει στην βαθμιδα των ΑΕΙ

απλα ειναι τριτοβαθμια εκπαιδευση...

εχω φιλους στο ΕΝ και μου τα λενε οι ιδιοι για το επιπεδο, δε χρειαζεται αλλωστε συγκρινω και μονος μου. Και καλυτεροι καπετανιοι ειστε και καλυτεροι μηχανικοι γιατι εχετε μεγαλα πλοια και χρονια εμπειριας, μη μου βγαλεις και το πτυχιο ομως επιστημονικο, ξερεις τι θα πει διαβασμα φιλε μου; Να λιωνεις...

Και δεν μισω καθολου το ΕΝ, το ΕΝ φερνει λεφτα στην Ελλαδα ενω το ΠΝ σπαταλαει τα λεφτα της Ελλαδας σε ανοητες αποστολες τυπου ''κυνηγαω την πειρατεια''...

ΛΕΩ ΑΛΗΘΕΙΕς, ΠΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Και επισης το ΠΝ δεν απαρτιζεται μονο απο ανθρωπους της ΣΝΔ, μαλλον η μειοψηφια ειναι... Εχουμε αξιωματικους προερχομενους απο ΣΣΑΣ και αξιωματικους προερχομενους απο διαγωνισμο (πτυχιουχοι συγκεκριμενων σχολων πανεπιστημιου). Επειδη εδω αναφερεται γενικα το ΠΝ.Οτι και να μου λες δεν υπαρχει καν συγκριση ουτε σαν νοοτροπια, ουτε σαν επιπεδο, ουτε καν σαν θεματικο αντικειμενο στην σχολη, καπου υπερτερειτε και καπου υπερτερουμε...

εν κατακλειδι μην μου το παιζετε επιστημονες σας παρακαλω, απλα νομιζετε οτι εχετε σπουδασει, η ναυτοσυνη σας και η τεχνη Σας Οφειλεται στην προσπαθεια σας στη μαγκια σας και οχι στις σπουδες σας

evidim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 4:18 am
Τοποθεσία: ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από evidim »

Rover εχεις ξεφυγει. Τι θα πει δεν εχουμε μορφωση λυκειου; Απο που και ως που
γραφεις τετοια πραγματα και πως το τεκμηριωνεις;
Και κατι αλλο. Αφου εισαι για το ΜΙΤ τι σκ. Α κανεις στην Ελλαδα δημοσιε υπαλληλε;
Πηρανε τα μυαλα σου αερα με τα αρ... Α αλλων.
Στις ΑΕΝ σπουδαζουνε και ατομα με βαθμους απολυτηριου που
δυσκολα μπορεις να φανταστεις. Παλια περνουσατε με ενα τενεκε λαδι και τωρα μου
μιλας για ΜΙΤ. Αν ησουν τοσο μορφωμενος που λες θα ησουν αλλου ετσι δεν ειναι;
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Δεν ειπα για τον εαυτο μου τιποτα, ουτε το οτι ειμαι μορφωμενος, μπορεσα και εκανα μεταπτυχιακο και τωρα διδακτορικο στην Ελλαδα, κατι που για εσας ειναι ονειρο θερινης νυκτος, ειδικα αν ερθετε στο ΜΕΤΣΟΒΕΙΟ θα γελανε μαζι σας, το ξερω οτι ενας στους 10 ειναι καλος μαθητης στις ΑΕΝ, αλλα αυτο δεν αντικαθιστα το μπαχαλο και την αμορφωσια σας, δεν εχετε ιδεα απο βασικη φυσικη λυκειου και οι καθηγητες αναγκαστικα ριχνουν το επιπεδο, που δεν ειναι καν κατοχοι διδακτορικου.

Και το αν μπαιναμε με μπουκαλι λαδι το συζηταμε, η ΣΝΔ ηταν η πρωτη σχολη στην Ελλαδα που εστειλε κοσμο να σπουδασει αεροναυπηγικη και ηλεκτρολογια στα καλυτερα πανεπιστημια της Ευρωπης πριν καν το 1900

Το πολυτεχνειο ξεκινησε απο αποφοιτους ΣΝΔ και ΣΣΕ και μαλιστα ενα διαστημα η ΣΝΔ ηταν 5 χρονια+ για να παρεις πτυχιο με καθηγητες διδακτορες και οχι καθηγητες λυκειου...

Εχω φιλο απο ΑΕΝ ο οποιος μετα την ΑΕΝ εδωσε πανελληνιες και μπηκε μηχανολογος στο ΕΜΠ και καναμε μαζι μεταπτυχιακο στη ναυπηγικη, δεν μπορει να παρει καποιος σοβαρα τις σπουδες σας αν δεν πατε σε ΑΕΙ μετα την ΑΕΝ, εχω φιλους απο ΑΕΝ και τους ρωταω βασικα πραγματα και τα αγνοουν, ενας γνωστος μολις ειχε παρει πτυχιο καπετανιου και δεν ηξερε πως τιθενται σε λειτουργια οι μηχανες...

Ο κοσμος που παει στα ΑΕΙ σκιζεται στο διαβασμα και ακομα και να θεωρειτε παρακατιανους εμας τουλαχιστον σεβαστειτε αυτους που ειναι στα πανεπιστημια και λιωνουν στο διαβασμα ενω εσεις καθεστε και συγκρινεστε μαζι τους.

και προκαλω οποιονδηποτε να ερθει στο ΠΑΠΕΙ η στο ΕΜΠ να καταθεσουμε χαρτια μαζι για

μεταπτυχιακα, να δουμε ποιον θα παρουν.

evidim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 4:18 am
Τοποθεσία: ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από evidim »

Ο κοσμος που παει στα ΑΕΙ ειναι οντως αξιοι δεν το αμφισβητω. Να γνωριζεις οτι και εσας Δεν σας βλεπουν ως ανταξιους τους οπως και αντιστοιχως αξιωματικους απο τα αλλα σωματα ασφαλειας και ενοπλων δυναμεων. Τον λογο τον ξερεις ειμαι σιγουρος. Και αν δεν καταλαβαινεις τι εννοω τοτε να σου πω οτι το να αποφοιτησεις εσυ με πολυ καλη Βαθμολογια ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι σε καποιο τμημα ΑΕΙ. Ολοι εχουμε γνωστους σε ΑΕΙ, οπως εχεις και εσυ απο ΑΕΝ, οι οποιοι εκφραζουν παραπονα σχετικα με το ποσο ευκολα τους ξεπερνατε σε βαθμολογια και τους τρωτε τις θεσεις.

Ολα αυτα που γραφεις ειναι γενικα και αοριστα χωρις να τα τεκμηριωνεις φιλε. Εγω σου απαντησα για το επιπεδο της σχολης μας σε προηγουμενο μην (για το Υπουργειο Παιδειας εννοω). Αλλα εσυ δεν θελεις να καταλαβεις. Τελικα ο συναδελφος εχει απολυτο δικιο τα εχεις βαλει μαζι μας γιατι στην ουσια αναζητας ενα λαμπρο μελλον στο ΕΝ που δεν θα το εχεις ποτε. Κουραγιο ευχομαι στους συναδελφους του ΕΝ που υπηρετουν μαζι σου την θητεια τους...
Dok.Mixanikos

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Dok.Mixanikos »

Roverr24 Eτοιμασου να αντιστραφουν οι ρολοι περι μορφωσης... Προσωπικα "επιανα" Π. Ν αλλα προτιμησα το Ε. Ν για δικους μου λογους...1ο Ετος ΑΕΝ Κρητης οι περισσοτεροι ειναι με υψηλα απολυτηρια και αρκετα Μορια (οπως εγω) ωστε να πιασουν πολυ καλες σχολες... Δεν ξερω για τις υπολοιπες σχολες μιλαω παντα για αυτην που βρισκομαι εγω... Οσο για το επιπεδο ασε να το ξερουμε καλυτερα εμεις...

Κατσε να δεις απο του χρονου που θα σφιξουν τα λουρια λογω κρισης τι εχει να γινει...

Οσο για τα περι φυσικης και χημειας, μας τα'παν και αλλοι...

Παντα Φιλικα...
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από DaMon »

Καταρχην να δηλωσω πως ειμαι υπερ του εμπορικου ναυτικου περισσοτερο απο του πολεμικη επειδη πιστευω πως ασχετως με τι πτυχιο εχεις, αυτο που μετραει ειναι να εχεις εμπειρια και γνωση πανω στην δουλεια-τεχνη σου οπως θελετε πειτε το...

Το θεμα με τις ΑΕΝ ειναι ενα και ειναι σοβαρο, ενω θα μπορουσαν να βγαζουν πλοιαρχους και μηχανικους που θα βαζαν τα γυαλια σε αποφοιτους της ΣΝΔ κτλπ, δεν το κανουν... Ποιανων ειναι αυτα τα συμφεροντα δεν ειναι στο χερι μου να μαθω, ομως ξερω πολυ καλα πως το επιπεδο ειναι ελεινα χαμηλο εκει...

Εχω μιλησει με καθηγητη που ηταν σε αεν, ηταν αποφοιτος πολυτεχνειου (μηχανολογος μηχανικος συγκεκριμενα) και διδασκε ενα μαθημα σχετικο με μηχανολογια στους μηχανικους (ονομα μαθηματος συγνωμη δεν θυμαμαι).

Ξερετε τι μου ειχε πει; Καναν ενα τεστ στους μαθητες, να λυσουν μια πολυ πολυ απλη δευτεροβαθμια εξισωση και οι μισοι ουτε που μπορουσαν... Δυστηχως αυτο ειναι το επιπεδο τον μαθητων εκει μεσα...

Η δουλεια που γινεται μετα απο τους μηχανικους και πλοιαρχους ειναι καθαρα εμπειρικη, γνωσεις δεν φερουν και ιδιαιτερες... Και εγω με το μερος σας ειμαι αλλα οταν ο Ροβερ σας μιλαει για ΓΝΩΣΕΙΣ μη του απαντατε λεγοντας πως κανετε πιο ζορικη δουλεια κτλπ, δικιο εχετε αλλα δεν μιλαει κανεις εδω για δουλεια αλλα για επιπεδο σχολης, μαθητων και τις γνωσεις που οι τελευταιοι εχουν...

Εχω γνωστο που τωρα ειναι στον ο. Α. Ε. Δ. Μηχανικος αυτοκινητων (με το ζορι εβγαλε την 1η λυκειου σε επαλ) και εχει ηδη ξεκινησει πρακτικη, δουλευουν σε ενα στρατοπεδο πανω στα αρματα και στα αυτοκινητα τους, παραλληλα εχω και φιλο που περασε πολυτεχνειο και ακομα δεν ξεκινησαν καν μαθηματα...

Αυτο μας δειχνει πως τα τεχνικα επαγγελματα ειναι απλα πολυ πολυ πιο ευκολα, δεν απαιτουν ιδιαιτερο μυαλο και γνωση, εμπειρια και μερακι (να το πω αλλιως) απαιτουν...

Ο καθενας οτι αγαπα, αλλα μην λεμε και οτι θελουμε, το επιπεδο των αεν ειναι χαμηλο, πατος και ας λεμε οτι θελουμε.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Αχαχα, δεν ειμαι καθολου μισαλοδοξος, το ξερω οτι στις ΑΕΝ εχει παιδια με καλα απολυτηρια βεβαια ειναι ακομα ελαχιστοι και μετρημενοι στο χερι κ εχω κ φιλους απο ΑΕΝ που μετα τελειωσαν μηχανολογοι κ καναμε μαζι μαστερ.Το οτι εχετε υψηλα μορια ελαχιστοι δεν σημαινει οτι μαθαινετε πανεπιστημιακου επιπεδου μαθηματα, αφου οι καθηγητες δεν ειναι δοκτορες, τα μαθηματα εχουν στοιχειωδη μαθηματικα και δεν ειστε αναγνωρισμενο ΑΕΙ, ουτε καν ΤΕΙ.

Προσωπικα διαφωνω με την ΣΝΔ γιατι στο εξωτερικο παιρνουν ετοιμους πτυχιουχους ΑΕΙ και δεν υπαρχουν τοσο στρατιωτικες σχολες, αρα δεν ειμαι κολλημενος με την σχολη μου, απλα κανω διαπιστωσεις.

Παντως εγω δεν βλεπω κανενα λογο να χρειαζεται οι αποφοιτοι ΑΕΝ να ειναι αποφοιτοι ΑΕΙ, το γνωστικο αντικειμενο διαφερει παρα πολυ απο το πολυτεχνικο και ειναι καθαρα πρακτικο

Και επειδη ο προλαλησας υπερασπιζεται το ΕΝ Θα του πω οτι καλα κανει γιατι το ΠΝ τρωει τα λεφτα της φτωχης ελλαδας για να κυνηγαει πειρατες εκτος αυτης και για να κανει δεξιοσεις, ενω το ΕΝ εστω και με σημαια Λιβεριας φερνει λεφτα στην Ελλαδα...

Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από DaMon »

Μην κοιτας μονο τα λεφτα, εχει και το πολεμικο ναυτικο τον δικο του ρολο απλα σε αλλα θεματα... Το εμποριο μας φερνει χρηματα, οι ενοπλες δυναμεις υπερασπιζονται την χωρα. Τοσο απλα.

Και οσο για το κυνηγι των πειρατων, πρεπει να γινει για να μπορουνε τα πλοια του εμπορικου ναυτικου να κανουν την δουλεια τους χωρις τον κινδυνο της πειρατειας... Καθε τι εχει τον σκοπο του.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Ναι αλλα οταν πειναει η χωρα μας δεν ειναι αναγκη να ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ την διεθνη μας παρουσια
Άβαταρ μέλους
tankeristas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2011 5:35 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tankeristas »

Ροβερ αναφερεσαι συνεχεια στη συγκριση μεταξυ των μηχανικων του πν και του εν και οτι ειναι υποδεεστεροι (φυσικα δεν ισχυει) λογω μαθηματικων, φυσικης κλπ. Για συγκριση Μαχιμων ΠΝ με Πλοιαρχους (πασης ταξης) δεν εχω δει να αναφερεσαι... Γιατι; Μηπως γιατι ειστε εσεις υποδεεστεροι σε αυτον το τομεα; Η ειστε και εκει επιστημονες γιατι τα μαθηματα της Ναυτικης Τεχνης, Ναυτιλιας, Τηρηση Φυλακης, ΔΚΑΣ και λοιπα ΜΟΝΟ ναυτικα μαθηματα τα κανουν καθηγητες με διδακτορικο (υπαρχουν αραγε ναυτοδιδασκαλοι με διδακτορικο;) ;

Λοιπον επειδη τυγχανει να υπηρετω στο ναυτικο σαν αξιωματικος αυτο τον καιρο να σταματησει το παραμυθι του αξιωματικου πν-επιστημονα... Η βαρδια στη γεφυρα για τους μαχιμους ειναι το μονιμο αγχος τους... Αναλαμβανουν Κυβερνητες σε πολεμικα πλοια οι οποιοι εχουν να πατησουν σε πλοιο απο Σημαιοφοροι και δεν ξερουν που παν τα 4! Η πλειοψηφια δεν μιλαει αγγλικα και εχω δει ουκ ολιγους ανορθογραφους... Το Μοντερευ ειναι μακρινο ονειρο για τους περισσοτερους αφου θελει διαβασμα (δεν ανοιγω καν το θεμα ΜΙΤ) ! Οι γιατροι και γενικα οι αποφοιτοι σσας και αει που αναφερεσαι δεν εχουν σχεση με τη ναυτικη τεχνη και επιστημη που συγκρινουμε εδω...

Το οτι συναναστρεφεστε με επιστημονες δεν σας κανει επιστημονες. Απορω σε ποιας χωρας ΠΝ υπηρετεις οπως το περιγραφεις μερικες φορες...
Οσο για το Παν. Αιγαιου κανεις μεγα λαθος, δεχεται κανονικα στο μεταπτυχιακο του ναυτιλιακου αποφοιτους Αεν και το γνωριζω απο πρωτο χερι... Για για τα Αγγλικα ναυτιλιακα πανεπιστημια μαλλον δεν εχεις ακουσει κατι...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες