Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Κανω διδακτορικο σε πολυτεχνικη σχολη της Ελλαδος, κατι το οποιο φανταζει αδυνατο και απιθανο για αποφοιτο ΑΕΝ, ωστοσο αφου με θεωρεις τζοβενο ενω εσυ εισαι πυρηνικος επιστημονας και σε σεβεται ολη η επιστημονικη κοινοτητα...
Γκρεκο, στους μεγαλους βαθμους αυτα γινονται και το ξερεις, οταν δεις κ εσυ τα φραγκα κ εγω και οποιοσδηποτε ισως θα βουτηξεις κ εσυ το χερακι σου οπως ο winnie στο μελι, ξερεις οτι αποστρατευτηκαν αξ/κοι με τρομερα βιογραφικα, με διδακτορικα διπλωματα για να μεινουν κοματοσκυλα... Αυτοι ειναι που βουτανε το χερακι τους...
Οσο για το ΛΣ, θα μου φανταζε απιθανο ενας αποφοιτος νομικης να μπορει να διαχειριστει και να δουλεψει στα σκαφη του ΛΣ οταν οι σπουδες του δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο και η εμπειρια του στη θαλασσα ειναι μηδενικη, το ΛΣ δουλευει σωστα εχει και αποφοιτους ΑΕΝ εκει που χρειαζονται και αποφοιτους ΑΕΙ εκει που χρειαζονται

LALOU
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 7:17 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από LALOU »

Ειμαι αλεξανδρεια ξεφωρτονουμε απο νεα ορλεανη πετρελαιο. Και στα δυο επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι συναδελφοι αλλα για να ειμαστε δικαιοι ενας κακος του Π. Ν θα παρει μια μεταθεση κακη και μια στερηση ενω ο συναδελφος απο το Ε. Ν στις 3 ***** μπαινει μαυρη λιστα και μενει ανεργος. Και μονο αυτο δειχνει την διαφορα στην δουλεια και στον τροπο εργασιας.

Α' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε. Ν

Δ/Ξ ΣΕΡΙΦΟΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Ουτε καν στερηση, το δημοσιο ειναι δημοσιο και υποθαλπτει τεμπεληδες και αχρηστους, εχω το θαρρος πιστευω να λεω και τα καλα και τα κακα... Καλα ταξιδια κ εγω μηχανικος ειμαι ΠΝ ανθυποπλοιαρχος
Τ

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Τ »

roverr24 έγραψε:Οι εξ εμποροπλοιαρχων μηχανικοι, δεν ειναι μηχανικοι δεν εχουν αναγνωρισμενο πτυχιο απο το ΤΕΕ, ειναι τεχνικοι, εξειδικευμενοι τεχνικοι. Αν με ρωτησεις την πραγματικοτητα δε θα σου την κρυψω, τεχνικα οι αξιωματικοι του ΠΝ ειναι ασχετοι, ακαδημαικα ομως μπορεις να ψαξεις τι πτυχια εχουν στο ιντερνετ...

Οπως εγω αν ανοιξω μια μηχανη ντηζελ θα πελαγωσω ετσι και εσυ αν κληθεις να σχεδιασεις επιστημονικα ενα σκαφος θα χαθεις, μη ξεχνας οτι το αεροσκαφος F117 nighthawk το πρωτο στελθ προερχεται το σχεδιο του απο αντιστοιχο πλοιο που σχεδιασε ελληνας αποφοιτος ΣΝΔ στην Αμερικη και πως αποφοιτοι ΣΝΔ εχουν εκπονησει σχεδιο για κορβεττα την ΑΛΣ 100 Αν θελεις πες μου συγκεκριμενα τι μας κανουν οι τουρκοι στο Αιγαιο να το συζητησουμε



Εκτός χρόνου η απάντηση μου αλλά.

Κλάδος ΠΕ 18.31: Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού

Για τους Πλοιάρχους δεν το θυμάμαι. Απλά οι Σχολές ΑΕΝ έχουν Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση (ΠΕ). Απλά δεν το γνωρίζει ο κόσμος.

Μηχανίκός Ε. Ν
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Τ έγραψε:
roverr24 έγραψε: Οι εξ εμποροπλοιαρχων μηχανικοι, δεν ειναι μηχανικοι δεν εχουν αναγνωρισμενο πτυχιο απο το ΤΕΕ, ειναι τεχνικοι, εξειδικευμενοι τεχνικοι. Αν με ρωτησεις την πραγματικοτητα δε θα σου την κρυψω, τεχνικα οι αξιωματικοι του ΠΝ ειναι ασχετοι, ακαδημαικα ομως μπορεις να ψαξεις τι πτυχια εχουν στο ιντερνετ...

Οπως εγω αν ανοιξω μια μηχανη ντηζελ θα πελαγωσω ετσι και εσυ αν κληθεις να σχεδιασεις επιστημονικα ενα σκαφος θα χαθεις, μη ξεχνας οτι το αεροσκαφος F117 nighthawk το πρωτο στελθ προερχεται το σχεδιο του απο αντιστοιχο πλοιο που σχεδιασε ελληνας αποφοιτος ΣΝΔ στην Αμερικη και πως αποφοιτοι ΣΝΔ εχουν εκπονησει σχεδιο για κορβεττα την ΑΛΣ 100 Αν θελεις πες μου συγκεκριμενα τι μας κανουν οι τουρκοι στο Αιγαιο να το συζητησουμε



Εκτός χρόνου η απάντηση μου αλλά.

Κλάδος ΠΕ 18.31: Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού

Για τους Πλοιάρχους δεν το θυμάμαι. Απλά οι Σχολές ΑΕΝ έχουν Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση (ΠΕ). Απλά δεν το γνωρίζει ο κόσμος.

Μηχανίκός Ε. Ν
Oπως τα λες ειναι και παρανομα το ελληνικο κρατος υποθαλπτει τις σχολες. Νομικα ειναι ισοβαθμες με τα τει... (οσοι εχουν Αποφοιτησει απο ΑΕΝ το γραφει στην αναλυτικη τους βαθμολογια, με το ιδιο νομοσχεδιο τα κατεε εγιναν μετεπειτα τει ενω τα μαθηματα της σχολης και ειδικα αυτα της ειδικοτητας ειναι αντιστοιχα με τον ΑΕΙ). Ομως δυστυχως οι σχολες απο τοτε που μπηκαν στις πανελληνιες και αυξηθηκε το ποσοστο των αποφοιτων απο τα ΤΕΕ και ΕΠΑΛ εχουν παρει την κατιουσα. Υπαρχουν Σπουδαστες που ουτε την μεθοδο των τριων δεν γνωριζουν καλα να κανουν.Δεν ειναι τυχαιο οτι ο Χ. Παπουτσης το 2000 Εκανε μεσω νομοσχεδιου Ρύθμιση για τον τρόπο εισαγωγής αποφοίτων ΤΕΕ στις ΑΕΝ χωρίς συμπληρωματική εκπαίδευση. Κανεις δεν εχει ψαξει να δει ποσοι και ποιοι εμπαιναν πριν το 2000 και τις δεκαετιες του 80 και 90.Κατω απο την πιεση του εφοπλιστικου κεφαλαιου για την εισαγωγη ολοενα και μεγαλυτερου αριθμου υποψηφιων, Με την ανοχη της πολιτειας και με την διοικηση των σχολων απο Αξιωματικους Του ΛΣ θεωρητικων σπουδων που δεν ειχαν-εχουν ουδεμια σχεση Και ακαδημαικη εμπειρια με την Ναυτιλια ειχαν σαν αποτελεσμα ολα αυτα την πτωση του μορφωτικου επιπεδου των σπουδαστων-αποφοιτων.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

LALOU έγραψε:Ειμαι αλεξανδρεια ξεφωρτονουμε απο νεα ορλεανη πετρελαιο. Και στα δυο επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι συναδελφοι αλλα για να ειμαστε δικαιοι ενας κακος του Π. Ν θα παρει μια μεταθεση κακη και μια στερηση ενω ο συναδελφος απο το Ε. Ν στις 3 ******* Μπαινει μαυρη λιστα και μενει ανεργος. Και μονο αυτο δειχνει την διαφορα στην δουλεια και στον τροπο εργασιας.

Α' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε. Ν

Δ/Ξ ΣΕΡΙΦΟΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Καλα ταξιδια και αγιος νικολαος μαζι σου. Τελικα το Δ/Ξ ΣΕΡΙΦΟΣ ειναι Το γνωστο δ/ξ Που ανηκει στην ΕLETSON;

τ

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από τ »

LALOU έγραψε:Ειμαι αλεξανδρεια ξεφωρτονουμε απο νεα ορλεανη πετρελαιο. Και στα δυο επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι συναδελφοι αλλα για να ειμαστε δικαιοι ενας κακος του Π. Ν θα παρει μια μεταθεση κακη και μια στερηση ενω ο συναδελφος απο το Ε. Ν στις 3 ******* Μπαινει μαυρη λιστα και μενει ανεργος. Και μονο αυτο δειχνει την διαφορα στην δουλεια και στον τροπο εργασιας.

Α' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε. Ν

Δ/Ξ ΣΕΡΙΦΟΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ



Σωστος ο CHIEF...
Καλα ταξιδια συναδελφε
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Πως ειναι δυνατον να ειναι πανεπιστημιακη η εκπαιδευση στις ΑΕΝ οταν οι καθηγητες δεν εχουν διδακτορικη διατριβη η ειναι απλα αποφοιτοι ΑΕΝ πριν 30 χρονια; Δηλαδη ενας μηχανικος ΕΝ ειναι ισοτιμος με ενα ναυπηγο μηχανικο απο το μετσοβειο; ΑΠΛΑ ΑΣΤΕΙΟ! καλυτερα να μειωσουν τις ΑΕΝ λογω κρισης και να φτιαξουν 2 καλες επιπεδου ΑΕΙ, με ελαχιστη βαση εισαγωγης με πλαφον

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

roverr24 έγραψε:Πως ειναι δυνατον να ειναι πανεπιστημιακη η εκπαιδευση στις ΑΕΝ οταν οι καθηγητες δεν εχουν διδακτορικη διατριβη η ειναι απλα αποφοιτοι ΑΕΝ πριν 30 χρονια; Δηλαδη ενας μηχανικος ΕΝ ειναι ισοτιμος με ενα ναυπηγο μηχανικο απο το μετσοβειο; ΑΠΛΑ ΑΣΤΕΙΟ!καλυτερα να μειωσουν τις ΑΕΝ λογω κρισης και να φτιαξουν 2 καλες επιπεδου ΑΕΙ, με ελαχιστη βαση εισαγωγης με πλαφον



Μεγα λαθος... Δεν διδασκουν μονον καθηγητες που ηταν πρωην Α' Πλοιαρχοι και Μηχανικοι απο ΕΝ. Οι πλοιαρχοι και μηχανικοι διδασκουν μονο ειδικοτητας, πχ ΜΕΚ, Βοηθητικα μηχανηματα πλοιων, Ατμολεβητες (για τους πλοιαρχους δεν τα γνωριζω ποια ειναι τα μαθηματα ειδικοτητας). Για τα περισσοτερα μαθηματα οι καθηγητες ειναι πτυχιουχοι και αρκετοι με μεταπτυχιακα γιατι οι προσληψεις τους γινονται με μοριοδοτηση, επισης στα εξης μαθηματα Θερμοδυναμική

Αντοχή Υλικών, Ηλεκτρικές Μηχανές Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου κλπ πλην ειδικοτητων διδασχονται επισης απο πτυχιουχους ΑΕΙ-πολυτεχνικων σχολων με μεταπτυχιακα. Εφ'οσον δεν γνωριζεις το διαγραμμα φοιτησης των ΑΕΝ να μην λες οτι θελεις.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ σε μεταπτυχιακα, για να γινει καποιος καθηγητης σε ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ χρειαζεται διδακτορικη διατριβη, δηλαδη πτυχιο ΑΕΙ, μεταπτυχιακο διπλωμα ειδικευσης ΜΔΕ και διδακτορικη διατριβη (PhD) που ειναι +4 τουλαχιστον χρονια μετα το μεταπτυχιακο.Μεταπτυχιακο εχω και εγω, μπορω να συγκριθω με ενα καθηγητη που εχει διδακτορικη διατριβη και απειρες δημοσιευσεις; Που ανηκει στην επιστημονικη κοινοτητα; Που ειναι σε 30 επιτροπες;

Τα μαθηματα που κανετε τα γνωριζω, τα ιδια εχουν ολες οι σχολες ειτε ΑΕΝ, ειτε ναυπηγοι μηχανικοι ΕΜΠ η ΑΤΕΙ ειτε ΣΝΔ

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Και εκτος αυτου, πως θα μαθει ενας δοκιμος ΑΕΝ συστηματα αυτοματου ελεγχου οταν δε γνωριζει μαθηματικα; Πως θα μαθει μετασχηματισμους La place, πως θα λυσει κρουστικη συναρτηση Dirac; Πως θα περιγραψει αν ενα συστημα ειναι γραμμικο η οχι χωρις χρηση διαφορικων εξισωσεων; Πως θα περιγραψει μια αποσβενυμενη συνημιτονοειδη συναρτηση; Πως θα φτιαξει διαγραμμα Bode πως θα καταλαβει το μιγαδικο ημιεπιπεδο; Σου μοιαζουν κινεζικα; Ειναι ομως αυτοματος ελεγχος. Σου χρειαζεται; Φυσικα οχι, απλα πρεπει να ξερεις τα βασικα. Απλα σου αποδεικνυω τη διαφορα που εχει η ανωτατη με την τεχνικη εκπαιδευση
LALOU
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 7:17 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από LALOU »

Να μαστε παλι, ειμαι χαιφα φορτωνουμε fuel για αγγλια. Η κοντρα αυτη πρεπει να σταματηση. ο καθενας ξερει τι αξιζη, και ο καθενας διαλεγει τι θελει να κανει.

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ, ΚΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ.

Α' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε. Ν --Δ/Ξ ΣΕΡΙΦΟΣ

LALOU
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 7:17 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από LALOU »

Λιγο αργα απαντω, αλλα ναι. ειμαι 15 χρονια στην ελετσον το σεριφος ηταν το πρωτο μου βαπορι το 1997 οταν ηρθα γ' μηχανικος στην εταιρεια. τωρα εχω 3 μηνες μεσα α'.
NI.FAS

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από NI.FAS »

ειδα μερικα αποσπασματα απο αυτα που γραφονται εδω και λυπηθηκα πολυ γιατι διαπιστωνω οτι καποια ατομα αν και αποκτουν ανωτερη εκπαιδευση κατα τα λεγομενα τους, συνεχιζουν να εχουν αντιληψεις και ιδεολογιεσ του παρελθοντος τα οποια θεωρουσα οτι εχουν εξαλειφθει με την παροδο τον ετων, και διαπιστωνω επισης μετα λυπης οτι ατομα με ανωτερη εκπαιδευση δεν εχουν ανωτερη παιδια πραγμα σημαντικο για εναν αξιωματικο του πολεμικου ναυτικο αλλα και του εμπορικου ναυτικου.

με το να συγκρινεται ανομοια πραγματα κανετε μεγα σφαλμα και δημιουργειτε διαφορες εκει που δεν υπαρχουν και αναγετε τις ατομικες ατελειεσ που υπαρχουν σε καθε κλαδου σε γενικες που χαρακτηριζουν ολων τον κλαδο και στης δυο πλευρες.

ειναι σαφες οτι σε καποια θεματα που υστερη καποιος κλαδοσ υπερτερη καποιος αλλος και αυτο ειναι κοινη αδυναμια που προκυπτει οχι απο τησ προσωπικες δυνατοτητες καποιου αλλα απο το συστημα εκπαιδευσης και επαγγελματικησ απορροφησεις.

σαν ωριμα οντα του εικοστου πρωτου αιωνα θα επρεπε να εξελισσομαστε προς το καλυτερο και να προοδευουμε, ιδιαιτερα εμεις ως ελληνες (διοτι η προγονη μας, μας παρεδωσαν μια τεραστια πολιτισμικη εντροπια χαρη στην οποια υπαρχουμε ακομη ως εθνος και εχει φθινουσα κατευθυνση ακομη) εχουμε φορουμ με τιτλο «εμπορικο vs πολεμικο ναυτικο» αντι να εχουμε «εμπορικο και πολεμικο ναυτικο» η ακομη καλυτερα «ελληνικο ναυτικο» γιατι αυτο ειναι στην πραγματικοτητα και πρεπει να κοιταμε να διορθωνουμε ο ενας τις ατελειες του αλλου με οποιοδηποτε μεσω και τροπο οπως κανουν τα αδελφια, διοτι ειμαστε ολοι ελληνες και να θυμαστε «ισχυς εν τη ενωση».

ευχομαι σε ολους ειρηνικες και καλες θαλασσεσ

ν. φ.

β' μηχανικος ε. ν.

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Κ εγω ειμαι τελειως αντιθετως με το VS δε θελω να ψεξω τα αφεντικα του φορουμ αλλα ειναι εντελως βλακωδες να μαλωνουμε γιατι το vs απο τη φυση του δεν ισουται με διαλογοΕικόνα

Εγω προερχομαι απο το ΠΝ, παραδεχομαι ομως οτι το ΕΝ οχι απλα προσφερει περισσοτερα, αλλα στηριζει ουσιαστικα την ελληνικη οικονομια, το ΠΝ απο την αλλη και κανενας κλαδος των ΕΔ δεν πρεπει να ονομαζεται δημοσιο, αλλιως πρεπει ολοι να παρουμε συνταξη. Το ΠΝ σε καιρο ειρηνης ασχολειται με επιτηρηση, ερευνα διασωση, μεταφορες ασθενων, στελνει ιατρους στα νησια, κανει ενα κοινωνικο εργο, εχει επιστημονες και σε καποια ξενα πανεπιστημια δινει ενα κυρος στην Ελλαδα.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης