Απαγόρευση καπνίσματος

Κλειδωμένο

Πιστεύετε ότι θα ισχύσει η απαγόρευση;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Δεκ 29, 2012 12:36 am

Όχι
8
15%
Με την καμία
1
2%
Καλά κρασία
20
38%
Θα ισχύσει για καμιά εβδομάδα
1
2%
Θα ισχύσει για κανα μήνα
4
8%
Ποια απαγόρευση;
6
11%
Εγώ θα καπνίζω και στα νοσοκομεία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Εγώ θα καπνίζω χόρτο για σπάσιμο
5
9%
Τα πούρα τα πιάνει;
2
4%
Θα ισχύσει!
6
11%
 
Σύνολο ψήφων: 53

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από yandr »

Σε ισχύ τίθεται από την 1η Σεπτεμβρίου η ολική απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους. Τη Δευτέρα η υπουργός Υγείας, Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου, θα παρουσιάσει τα σχετικά μέτρα σε συνέντευξη Τύπου.

Από 1η Σεπτεμβρίου απαγορεύεται χωρίς εξαίρεση το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους, τους εργασιακούς, καφέ, μπαρ κ. Λπ. Ορίζεται ότι θα δοθεί μεταβατική περίοδος οκτώ μηνών σε καζίνο και νυχτερινά κέντρα με εμβαδόν άνω των 300 τ. Μ. ώστε να συμμορφωθούν. Στο διάστημα αυτό θα γίνονται αυστηροί έλεγχοι για να διαπιστωθεί εάν προχωρά ο διαχωρισμός των χώρων σε καπνιζόντων και μη.

Από 1ης Σεπτεμβρίου καταργούνται, επίσης, τα καπνιστήρια σε όλους τους χώρους εργασίας και οι καπνίζοντες θα πρέπει να πηγαίνουν έξω από την είσοδο του κτιρίου ή στην ταράτσα. Παράλληλα, θα απαγορεύεται κάθε είδους διαφήμισης ή προώθησης καπνού. Ο έλεγχος για την τήρηση των διατάξεων του νόμου δίνεται στην αστυνομία ή στο λιμενικό, ανάλογα με τους χώρους αρμοδιότητας.

in.gr
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από Su-35 »

Καλα κρασια.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από Rafale »

Ας κοιταξει επιτελους η μαριλιζα να βαλει ταξη στα σοβαρα προβληματα που εχει το υπουργειο της στα νοσοκομεια στα φακελακια στις μιζες Στους γιατρους γιατι ετσι οπως παει με πηρε ο υπνος και εγειρα στου καραβιου την πλωρη... Και ας αφησει το καπνισμα ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rafale την Δευ Αύγ 30, 2010 6:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από yandr »

Γιατί να το αφήσει το κάπνισμα; Δεν είναι στις αρμοδιότητές της;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από Greek_Army »

Su-35 έγραψε:Καλα κρασια.


+1 Εικόνα
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από Hyper »

Καιρος να γινει καποτε, σε ολη την Ε. Ε ισχυει η Ελλαδα ομως προβαλει σθεναρη αντισταση.. Χαρη φυσικα στην ανοχη και του πρωην υπουργου υγειας.. Ας μπει ενα τελος εστω και αργα ειναι θεμα υγειας και σεβασμου προς τους συμπολιτες μας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από Rafale »

yandr έγραψε:Γιατί να το αφήσει το κάπνισμα; Δεν είναι στις αρμοδιότητές της;
δεν Ειπα οτι δεν ειναι στις αρμοδιοτητες του υπουργειο το καπνισμα. Ειπα να το αφησει. Μιας και εχει αλλα πολυ πιο σοβαρα προβληματα Το υπουργειο της που δεν μπορουν να συγκριθουν με το καπνισμα. Οπως να σπασει το αποστημα των διαφορων κυκλωματων των γιατρων που παιζουν με τον πονο των πολιτων ζητωντας φακελακια για να κανουν εγχειρησεις. Και αντε να εχεις τα λεφτα. Αν δεν τα εχεις; Απλα πεθαινεις στη λιστα αναμονης.100 ευρω φτανει να βαλεις σε βιβλιαριο νοσηλειας και το γραφειο κινησης να σου εξασφαλισει κρεβατι. Να σπασει τις λιστες αναμονης για τους καρκινοπαθεις που για την θεραπεια τους δινουν 1000 και 3000 ευρω επειδη δεν υπαρχουν τα καταλληλα μηχανηματα. Αυτα να κοιταξει η μαριλιζα. Και οχι μονο η μαριλιζα αλλα ο εκαστοτε υπουργος που περναει απο αυτο το δυσμυρο υπουργειο αφηνοντας μονο το ονομα του πισω και τιποτα αλλο.

ολα αυτα λοιπον δεν μπορουν να εχουν την ιδια βαρυτητα με το καπνισμα.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από Rafale »

Και αν θελουν να βοηθησουν στην ανεργια ας δημιουργηθει αστυνομια καπνισματος οπως γινεται Στην ιρλανδια και οχι να κανει ελεγχους το λιμενικο. Το λιμενικο γι αυτη τη δουλεια ειναι; Να τρεχει να κανει το μπαμπουλα σε καθεναν που δεν τηρει το νομο; Ετσι το μετρο θα εχει και επιτυχια. Γιατι πως να το κανουμε; Ο ελληνας θελει το μπαμπουλα του
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από yandr »

Rafale έγραψε:Και αν θελουν να βοηθησουν στην ανεργια ας δημιουργηθει αστυνομια καπνισματος
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα.

Το κάπνισμα είναι στις αρμοδιότητες του Υπουργείου Υγείας και επομένως οφείλει να επιβάλλει κανόνες, ακόμη και αν υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα να κάνει. Διαφορετικά, να σταματήσει να λειτουργεί η χώρα εντελώς όσο υπάρχουν σοβαρά προβλήματα που δεν έχουν αντιμετωπιστεί.

Ως προς την αστυνομία του καπνίσματος (!), στόχος δεν είναι να μειωθεί η ανεργία αλλά το δημόσιο χρέος. Επομένως πιθανότερο είναι να απολυθούν (λέμε τώρα) αστυνομικοί παρά πα προσληφθούν και άλλοι.

Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 2:15 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Καλα ειναι να ισχυσει σε μερικα μεροι, πρεποι να απαγορευσουναι το καπνισμα δεν ειμασται υποχρεωμενη ολοι εμεις οι αλοι που δεν καπνιζουμαι να τρωμε στην μαπα το τσιγαρο των καπνιστων

ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από PETER.D »

Να υποχρεωθουν τα μαγαζια να εχουν 2 χωρους για να ειναι και οι 2 ομαδες ικανοποιημενες... Αλλα ειναι το οικονομικο αν και για τα περισσοτερα κεντρα κατι τετοια ειναι παιχνιδακια να γινουν με τα εσοδα που εχουν... Στις δουλεις ομως θα πρεπει να κανουν κουραγιο οι καπνιστες εκει ειναι ακομα ποιο δυσκολο... Σας κατανοω αν και δεν καπνιζω...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από Rafale »

yandr έγραψε:
Το κάπνισμα είναι στις αρμοδιότητες του Υπουργείου Υγείας και επομένως οφείλει να επιβάλλει κανόνες, ακόμη και αν υπάρχουν σημαντικότερα πράγματα να κάνει. Διαφορετικά, να σταματήσει να λειτουργεί η χώρα εντελώς όσο υπάρχουν σοβαρά προβλήματα που δεν έχουν αντιμετωπιστεί.

Δεν ειπα κατι διαφορετικο αλλα αναφερα οτι θα επρεπε να ασχοληθει περισσοτερο με αλλες Προτεραιοτητες. Ας επιβαλει πρωτα εκει κανονες. Δηλαδη για εσενα τα μετρα κατα του καπνισματος και η αποδοση τους ειναι κριτηριο για το αν μια χωρα λειτουργει; Δικο μου κριτηριο ειναι σοβαροτερα προβληματα και εκει ριχνω το βαρος.
yandr έγραψε:
Ως προς την αστυνομία του καπνίσματος (!), στόχος δεν είναι να μειωθεί η ανεργία αλλά το δημόσιο χρέος. Επομένως πιθανότερο είναι να απολυθούν (λέμε τώρα) αστυνομικοί παρά πα προσληφθούν και άλλοι.

Εγω ομως ειμαι πολιτης και οχι το κρατος. Στοχος δικος μου ειναι να μειωθει η ανεργια και για αυτο προτεινω ακομα και αστυνομια καπνισματος (!) οπως της Ιρλανδιας. Η δημοτικη αστυνομια δεν επαρκει αν θελουν αποτελεσματα.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από illy »

Αν αυτο το λενε συμμορφωση εγω το λεω πληρης καταπατηση του ανθρωπινου δικαιωματος της ελευθεριας... Δεν ειναι καπνιστρια αλλα ειμαι κατα της εφαρμογης του νομου... Ο αλλος δεν κοβει το τσιγαρο αν του το επιβαλλεις, πρεπει να υπαρχει θεληση κ απο τον ιδιο... Λυπαμαι τους καταστηματαρχες διοτι ειχαν την οικονομικη κριση τωρα εχουν κ τον νομο... Παμε για νεα λουκετα!

Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11243
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ πάλι προθερμαίνω τα δάκτυλά μου για τη γραμμή καταγγελιών στο 1142.Εικόνα
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Απαγόρευση καπνίσματος

Δημοσίευση από Su-35 »

yandr έγραψε:Εγώ πάλι προθερμαίνω τα δάκτυλά μου για τη γραμμή καταγγελιών στο 1142.Εικόνα
Ισκαριωτη!Εικόνα
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες