Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tzikass
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2008 8:01 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tzikass »

τι προετοιμασια να κανω πριν μπω για λοκατζης!!!
ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2008 2:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ »

Αγαπητε φιλε. Μπορεις να ξεκινησεις να τρεχεις σε επιπεδο ομαλο εδαφος με σταθερο ρυθμο για χρονο περιπου 20 λεπτα την πρωτη φορα. Στην συνεχεια μερα με την μερα αυξανεις την διαρκεια και μπορει να φτασεις την 1 ωρα. Η ενταση ειναι σταθερη. Εαν μετα απο 2 εβδομαδες αισθανεσαι ανετα μπορει να ξεκινησεις να αυξανεις την ενταση. Παραληλα μπορει να ξεκινησεις στο τελος του τρεξιματος σετακια Κοιλιακους, καμψεις. Παντα στην αρχη και στο τελος της προπονησης να κανεις διατασεις, και παντα Μετα την προπονηση να εχεις εξασφαλισμενο φαγητο και υπνο. Αυτα εκτος στρατοπεδου. Μεσα μπαινεις σε αλλου ειδους προπονηση στρατιωτικου χαρακτηρα. Διαφορες ασκησεις χωρις συγγεκριμενο προγραμμα, προειδοποιηση, ενταση, διαρκεια, Μια προσομειωση των ακαταστατων συνθηκων που επικρατουν σε μια πολεμικη αποστολη.

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από πειραιωτης »

ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ θα συμφωνησω σε ο, τι λες! Ξεχασες ομως δυο βασικα (για 'μενα τουλαχιστον) πραγματα! Αν ο tzikass αν εχει λιγο χρονο μπροστα του για να μπει καλυτερα δε θα ηταν να αυξηση πιο γρηγορα την ενταση της ασκησης! Επισεις προετοιμασια πρεπει αν κανεις και στο ψυχολογικο τομεα! Πρεπει να εισαι συμφιλιωμενος με αυτο που θα περασεις! Μη ξεχνας οτι ειδικες δυναμεις πας εθελοντικα και δε σε πιεζει κανενας! Απ' οτι ξερω ασκουνε μεγαλη ψυχολογικη πιεση! Υ. Γ Δεν εχω παει ακομα φανταρος! Ο, τι Εχω ακουσει Λεω!

ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2008 2:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ »

Αγαπητε φιλε. Η σειρα που αναφερω ως προς την προετοιμασια, δεν μπορει να αλλαξει. Παντα ξεκιναμε, για να εχουμε προοδο στο μελλον, απο χαμηλη ενταση. Το οτι Πρεπει να παρουσιαστει συντομα ειναι ενας λογος να κανει κατι εστω και αργα αλλα να ειναι σωστο και Να το συνεχισει μεσα στο στρατο. Ψυχολογικη ετοιμασια δεν μπορει να γινει. Τι να κανει δηλαδη. Να βλεπει πολεμικες ταινιες ή να παει σε ψυχολογο; Οτι ειναι Να γινει θα γινει. Εξαλου οπως πολυ σωστα λες, ειναι επιλογη Του, να παει ειδ. Δυναμεις.

Παντα υπαρχει ψυχολογικη πιεση, εαν την ονομαζουμε ετσι, η οποια για τον καθε ενα ειναι ενταλως υποκειμενικη. Νομιζω οτι εφοσον μπαινει καποιος στο στρατο πρεπει να παψει να τον αποσχολει το θεμα ΄΄ψυχολογικη πιεση΄΄. Εαν ειναι να αναζητουμε την ενοια της ψυχ. Πιεσης καθε δευτελολεπτο τοτε θα φτασουμε στο σημειο να θεωρουμε ψυχ. Πιεση ακομα και το σηκωθουμε Το πρωι απο το κρεβατι.

Anonymous

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σε όλους!

Ενδιαφέρομαι για αλεξίπτωτα... Αλλά χρειάζομαι δουλειά. Μέχρι στιγμής κάνω ανα 2 μέρες 335 κάμψεις σύνολο χωρισμένες σε σετς των 35. Μέσα σε 8 μήνες έτσι έχασα 30 κιλά περίπου. Μέχρι τον Μάιο πρέπει να έχω φτιάξει αντοχή για να τρέχω το μίλι... Όσο για 40 κοιλιακούς μάλλον τους παλεύω αλλά με ενοχλεί λίγο το τελευταίο κόκαλο της σπονδυλικής στύλης( η ουρά που λένε) όταν βάζω δύναμη για να σηκωθώ. Απο παλιούς που είχαν κάνει στα αλεξίπτωτα μου έχουν πει οτι είμαι σε καλή αρχή και όταν μπω στο ΚΕΕΔ θα βελτιωθώ και άλλο. Ισχύει αυτό; Θα έχω χρόνο όταν μπω στο ΚΕΕΔ να βελτιωθώ για τα αθλήματα;

Ευχαριστώ Πολυ!
jorz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:34 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από jorz »

Να κανω και γω μια ερωτηση τωρα... Χεχε... Επειδη οι ελξεις μ ειναι χαλια τι μπορω να κανω για να τις βελτιωσω; εχω ακουσει οτι θελουν 4-5 στα Λοκ... και εγω κανω μονο 2 (καταστροφη το ξερω... Χαχαχα)...
Ευχαριστω εκ των προτερων... !
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

jorz έγραψε:Να κανω και γω μια ερωτηση τωρα... Χεχε... Επειδη οι ελξεις μ ειναι χαλια τι μπορω να κανω για να τις βελτιωσω; εχω ακουσει οτι θελουν 4-5 στα Λοκ... και εγω κανω μονο 2 (καταστροφη το ξερω... Χαχαχα)...
Ευχαριστω εκ των προτερων... !


Ερωτηση με αυτονόητη απάντηση...
Οι έλξεις περιλαμβάνονται στις ελεύθερες ασκήσεις...
Και συνήθως οι ελεύθερες ασκήσεις βελτιώνονται οταν κάνεις συνέχεια την ασκηση...
Με λίγα λόγια δουλεύε συνέχεια έλξεις...
ΜΙα; ΜΙΑ!
Η μια θα γίνει δύο και οι δύο τρεις!
Ζορίσου λιγο!
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Προσπαθησε σιγα σιγα να κανεις 3! Χωρις να ζοριζεσαι πολυ! Λιγο ζορι να τραβηξεις! Καθε μερα να προσπαθεις και απο μια! Αν δεις οτι δε μπορεις κανε μια προσπαθεια ανα 2-3 μερες! Μετα απο καποια στιγμη θα βγαζεις 10 και μετα πιο πολλες! Ειναι ευκολο!
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

jorz έγραψε:Ευχαριστω αδερφε ; )


Να σαι καλα ρε παλικαρι!
Πιασε δουλεια!
Εικόνα Εικόνα
Εικόνα
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Jrhellas »

ΠΟΤΕ δεν ειναι σωστο οταν θες να ετοιμαστεις για κατι σε τοσο συντομο διαστημα ενος μηνα "να καεις"

Κανε καθημερινα μεν τις ασκησεις σου αλλα παντα τοσο ωστε να μην φτανεις σε πληρη κοπωση.

Ο ενας μηνας δεν ειναι αρκετος ωστε να συνελθει το σωμα και να αρχισει να αποδιδει καλυτερα αν το πιεσεις πανω απο τα ορια του.

Και ΦΥΣΙΚΑ μην κανεις ακομα πιο πολλες καμψεις προκειμενου να κερδισεις σε ελξεις...

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ... Οι καμψεις αλλα και οι ασκηση που σου προτεινε ο φιλος ασκουν κατα κυριο λογο τους τρικεφαλους και το στηθος και σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ τους δικεφαλους και τους ραχιαιους που δουλευουν στις ελξεις.

Βρες λοιπον τροπο να κανεις σωστες ελξεις και προ παντων ΟΧΙ υπερβολες αφου ο χρονος ειναι σχετικα μικρος.

Αυτα απο εμενα και απλα αν θελεις σκεψου τα και κανε οτι νομιζεις σωστο.

Καλη επιτυχια στους στοχους σου!

...
"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
eldund
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 5:34 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από eldund »

Καλά έκανες και διευκρίνισες κάποια πράγματα που δε διατύπωσα σωστά ως προς τον όρο "καείς" δεν εννούσα σε καμία περίπτωση να καεί απο το πρωί μέχρι το βράδυ με κάμψεις και βυθίσεις. Εννοώ οτι θα πρέπει να κάνει 1 σετ με όσο πιο πολλές μπορεί και να το βελτιώνει σταδιακά μερα με τη μέρα, οχι να πεθάνει το παιδί κάνοντας πολλά τέτοια σετ μέσα σε 1 μέρα. Γενικά στις ασκήσεις ελέγχου του σωματικού μας βάρους οπως κάμψεις- έλψεις- βυθίσεις και ειδικά σε ένα άτομο που δεν έχει γυμναστεί πολύ και θέλει όσο το δυνατό γρηγορότερα αποτελέσματα, είναι πολύ πιο αποτελεσματικό απο το να ακολουθίσει την τεχνική που προτίνεται στα γυμναστήρια οταν γυμνάζεσαι με μηχανίματα δλδ πχ 4 σετ των 10 επαναλήψεων.
Επίσης ο λόγος που πρότεινα στο παιδί να κάνει βυθίσεις είναι για να καλύψουμε την περίπτωση που δεν έχει μονόζυγο σπίτι του και φυσικά και γυμνάζεται και η πλάτη ΕΜΜΕΣΩΣ, το τονίζω, αν δεν κλέβεις και κρατάς το σώμα σου ευθύ. Επίσης καλά έκανες και διευκρίνισες το άλλο κομμάτι για τις κάμψεις που επίσης δε διατύπωσα καλά, οτι εννοείται πως δε θα κάνεις παραπάνω κάμψεις απο αυτές που είπαμε - τονιζα απλά το γεγονός οτι ενω κάνεις τις κάμψεις σου γυμνάζεται εμμέσως και η πλάτη σου ως ανταγωνιστικός μυς που φροντίζει να κρατάει το σώμα σου σε 1 ευθεία.
Εικόνα
Εικόνα
Anonymous

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας. οταν διεκοπτα την αναβολη δηλωσα αλεξιπτωτα αλλα το χαρτι μου ηρθε για νεα περαμο (μεγαλο πευκο) παρουσιαζομαι 19 αυγουστου. θα ηθελα καποιος που ξερει σιγουρα να μου πει τι γινεται ακριβως με τη γυμναστικη... τις καμψεις τις ελξεις το τρεξιμο... υπαρχει καποιο κατωτατο οριο; Πρωσοπικα προετοιμαζομαι εδω και τρεις μηνεσ... οσο για τις εγκαταστασεις, παλευονται η θα σιχαινομαστε; Αυτα προς το παρον... ευχαριστω

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες