Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sof

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από sof »

Γεια σας ονομάζομαι Σοφία και είμαι μαθήτρια στην πρώτη Λυκείου, ενδιαφέρομαι πολύ εδώ και χρόνια για να γίνω πιλότος και καθημερινά ψάχνω πληροφορίες για να ενημερώνομαι σχετικά με το επάγγελμα! Ψάχνοντας πληροφορίες διάβασα σε ένα σχετικό άρθρο ότι πρέπει να είσαι πάνω από κάποιο ύψος για να ακολουθήσεις το επάγγελμα του πιλότου αλλά δεν έγραφε πιο... Ενδιαφέρομαι και για πολεμική και για πολιτική αεροπορία. Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου απαντήσετε με ενδιαφέρει πολύ, ευχαριστώ.
Luchia

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Luchia »

Γεια σας θελω να γινω πιλοτος πολιτικου αεροπλανου αλλα Δεν ξερω απο ποια κατευθυνση πρεπει να ακολουθησω και ποσα χρηματα κοστιζουν τα μαθηματα.
mike_dr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2015 11:16 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από mike_dr »

Υπαρχει τροπος παρακαμψης της σχολης ικαρων ειμαι 34 χρονων προσπαθω απο τα 30 μου Να καταταγω στα σωματα ασφαλειας αλλα αδυνατουν να ερθουν σε επικοινωνια μαζι μου μαλιστα πηγα στην 113 πτερυγα μαχης για να μιλησω με τον διοικιτη για να με Βαλει οικοιωθελως ως ιπταμενος αφησα τηλ στην πυλη και τιποτα αφου πηρα το οκ απο το γραφειο ενημερωσεως κοινου αυριο θα παω στο 3ο σωμα να μιλισω με τον διοικιτη αν γινεται γιατι αδιαφορουν πληρως εγω θελω να πεταω και να πληρωνομαι αυτο ειναι το Θεμα π με καιει και οχι οικοιοθελως αν μιλισω και με δει ισως να αλλαξει κατι στην ζωη μου γιατι εφτασα στα 34 και δουλεια δεν βρισκω αναλογη των δυνατοτητων μου
και στην nasa εχω μιλισει αλλα και εκει αδικως χανω τον χρονο μου βιογραφικα απειρα και μηνυματα στους τηλεφωνητες δεν σηκωνουν ποια τηλ οπως παλαια ευχαριστω για την κατανοηση
Cuervo

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Cuervo »

Εχεις ξεπεράσει το όριο ηλικιας , τσαμπα το παλευεις.
παναγιωτης

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από παναγιωτης »

Γεια σας ειμαι 16 χρόνον παω στα 17 ειμαι δεύτερα λυκείου, το ονειρο μου απο μικρός ειναι να γινω πιλότος ΙΚΆΡΩΝ οσο δύσκολη και επικίνδυνη δουλεια ειναι ειδικά στην εποχη που ζούμε. Θα ηθελα να με απαντήσετε στην εξης ερώτηση αν μπορείτε. Ενας 17 χρόνος τι πρεπει να κατέχει για να πετύχει τον στόχο αυτο, δηλαδή τι προσόντα πρέπει να εχει. Το ξέρω ότι ερώτηση μπορεί να είναι λίγο γελοία άλλα σας παρακαλώ αν έχετε χρόνο απαντήστε

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από dn24 »

παναγιωτης έγραψε:Γεια σας ειμαι 16 χρόνον παω στα 17 ειμαι δεύτερα λυκείου, το ονειρο μου απο μικρός ειναι να γινω πιλότος ΙΚΆΡΩΝ οσο δύσκολη και επικίνδυνη δουλεια ειναι ειδικά στην εποχη που ζούμε. Θα ηθελα να με απαντήσετε στην εξης ερώτηση αν μπορείτε. Ενας 17 χρόνος τι πρεπει να κατέχει για να πετύχει τον στόχο αυτο, δηλαδή τι προσόντα πρέπει να εχει. Το ξέρω ότι ερώτηση μπορεί να είναι λίγο γελοία άλλα σας παρακαλώ αν έχετε χρόνο απαντήστε


Δεν υπάρχουν γελοίες ερωτήσεις Παναγιώτη. Δες στους παρακάτω υπερσυνδέσμους:

Σχολή Ικάρων Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

παναγιωτης

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από παναγιωτης »

Θα μπορουσα να ρωτισω και κατι αλλο; . Μορια για τις πανελλήνιες μπορω να παρω και απο τον στοιβο γιατι εχω ακούσει πολλα και διάφορα και πολλα μπορει να ειναι παραπληροφόρηση για αυτο σας ρωταω.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Terminator »

Οχι φίλος δεν παίρνεις μόρια απο στίβο για να γίνεις Πιλότος μόνο στο ΤΕΦΑΑ (Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού) τα αθλήματα σου δίνουν μόρια.
αρισ

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από αρισ »

Αν θέλεις να γίνεις πιλότος πολιτικής ή πολεμικής αεροπορίας οι βαθμοί σου θα πρέπει να είναι 19 και πάνω.
Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από aeronut »

Ναι και επισης πρέπει να ξέρεις αραβικά και αφρικάνικα, ετσι ωστε αμα εκτιναχθείς πάνω απο κεί που γίνονται πόλεμοι να μπορείς να βρείς σουβλατζίδικο να φάς. Είπα να συμβάλλω και εγώ στην άρτια πληροφόρηση
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Άβαταρ μέλους
kyriakosGr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 6:28 pm
Τοποθεσία: στρατιώτης
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από kyriakosGr »

Η σχολή ικάρων όσον αφορά τους ιπτάμενους υπολογίζεται κοντα στα 17.000-17.300 μόρια για τις πανελλαδικές εξετάσεις του 2016
Άβαταρ μέλους
Caveira
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αρχ/κας(Α.Υ)
Επάγγελμα: αστυνομικος
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Caveira »

Οπως επισης για το πτυχιο ΑΤΡL η το CPL απαραιτητο ειναι το απολυτηριο γυμνασιου και σιγουρα οχι απο 19 και πανω.
Άβαταρ μέλους
kyriakosGr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 6:28 pm
Τοποθεσία: στρατιώτης
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από kyriakosGr »

Τι εννοεις φιλε μου;
Άβαταρ μέλους
Caveira
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2015 8:30 pm
Τοποθεσία: Αρχ/κας(Α.Υ)
Επάγγελμα: αστυνομικος
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Caveira »

Σε προηγουμενο μηνυμα καποιο μελος αναφερει οτι θελεις τουλαχιστον 19 για να μπεις σε πολιτικη η πολεμικη αεροπορια. Ενω για την πολιτικη δεν ισχυει αυτο αφου προαπαιτουμενο για το commercial pilot licence και το airliner pilot licence ειναι το απολυτηριο γυμνασιου.
Ζαχαριας

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Ζαχαριας »

Καλησπέρα

έχω κάποιες απορίες σχετικά με το αν θα μπορούσα να γίνω πιλότος σε μαχητικά αεροσκάφη παρα την ηλικία μου που είναι 38 ετών σήμερα

το σκέφτομαι πολλά χρονια και το αγαπάω πολύ αλλα η ηλικία μου μπορεί να είναι απαγορευτική

θα μπορούσε να με ενημέρωση κάποιος;

επίσης που θα πρέπει να απευθυνθώ για να ενημερωθώ αν φυσικά έχω κάποια ελπίδα;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες