Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
shooter100
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 16, 2010 7:32 am
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από shooter100 »

Για σας παιδια ειμαι ο Μιχαλης και ειμαι καινουργιος σε αυτο το φορουμ, εχω καποια απορεια που προσπαθω να λυσω εδω και καιρο και θα εκτιμουσα παρα πολυ εαν με βοηθουθσε καποιος, λοιπον η απορεια ειναι η εξης ειμαι μαθητης λυκειου οταν τελειοσω τις σπουδες θελω παρα πολυ να γινω πιλοτος αλλα επιδη δεν ειμαι και ο καλυτερος Μαθητης δεν βλεπω να βγαζω τα μωρια για την σχολη ικαρων, θα ηθελα λοιπον να μαθω εαν υπαρχει και καποιος αλλος τροπος να γινω πιλοτος μεσω στρατιοτικης μου θητειας η κατι τετοιο, οποιος διποτε τροπος κι αν ειναι εαν υπαρχει θα ηθελα να το ξερω.Ευχαριστω πολυ κι ελπιζω να με βοηθησετε με την απορεια μου.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από yandr »

Πιλότος στην Πολεμική Αεροπορία δεν μπορείς να γίνεις, παρά μόνο από παραγωγική σχολή των ενόπλων δυνάμεων. Για πιλότος στην πολιτική αεροπορία μπορείς να παρακολουθήσεις σχολές στο εξωτερικό, ίσως να υπάρχει κάποια και στην Ελλάδα για πιστοποίηση σε μικρότερα αεροσκάφη. Δεν το ξέρω.

Ωστόσο θα χρειαστεί πολύ διάβασμα σε κάθε περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Deathdiver »

AΝ δεν κανω λαθος υπαρχουν και ιδιωτικες σχολες πιλοτων αλλα για πολιτικη αεροπορια και οχι για πολεμικη...
vertigo

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από vertigo »

Και βεβαια εχει ιδιωτικες σχολες (εννοειται οτι δεν μιλαμε για πολεμικη αεροπορια, το λεω επειδη ειδα οτι εγινε σχετικη αναφορα)

δες στην σελιδα της Υ. Π. Α τις σχολες.http://www.hcaa.gr/content/index.asp?tid=542

κι εδω επισης τα παιδια θα σου πουνε περισσοτερα

http://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?f=24&t=5212

κι εδω θα παρεις μια ιδεα

http://www.flightcenter.gr/index.php?cont=edu&
http://www.ulm.gr/flightschool/training.html

υ. Γ δεν διαφημιζω καμμια σχολη, απλα τωρα εψαχνα να στειλω καποιες πληροφοριες σε φιλο που ενδιαφερεται και επεσα τυχαια στο φορουμ και στο θεμα αυτο και ειπα να γραψω.
πιλοτος δεν ειμαι, ιπταμενη συνοδος και εκπαιδευτρια πληρωματων καμπινας ειμαι.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από yandr »

«Θέλω να γίνω πιλότος» έγραφε η πλειονότητα των αγοριών στα εφηβικά ημερολόγια μιας άλλης εποχής, τότε που μεσουρανούσε η «μεθ-ωνάσια» κρατική Ολυμπιακή, με την πλειονότητα των πιλότων της να προέρχεται από την Πολεμική Αεροπορία και τη Σχολή Ικάρων. Τα χρόνια πέρασαν, η Ολυμπιακή έκλεισε, το όνειρο πληκτρολογείται μάλλον στο Facebook και η επαγγελματική εκπαίδευση στον χώρο της Αεροπορίας άλλαξε με το άνοιγμα της πρώτης ολοκληρωμένης Αεροπορικής Ακαδημίας, πιστοποιημένης ως «Εκπαιδευτικός Οργανισμός Πτητικής Εκπαίδευσης και Πιστοποίησης επί Τύπου» από την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ) και παράλληλα διαπιστευμένης από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Ασφαλείας της Αεροπορίας (ΕΑSΑ).

«Στόχος μας όταν ξεκινήσαμε ήταν η δημιουργία μιας Αεροπορικής Ακαδημίας που δεν θα υστερεί σε τίποτε από τις αντίστοιχες στο εξωτερικό αλλάαντιθέτως θα εκμεταλλευτεί τα μοναδικά πλεονεκτήματα της χώρας μας» μας λέει ο πρόεδρος της Didavia, κυβερνήτης Δημήτρης Κρεμιώτης, τέως διευθυντής Πτητικής Εκμετάλλευσης των Ολυμπιακών Αερογραμμών

Γίνε κι εσύ «παγκοσμιοποιημένος πιλότος»

Βρισκόμαστε στα Μέγαρα, συγκεκριμένα στη Μονάδα Εξυπηρέτησης Αεροσκαφών Γενικής Αεροπορίας, που φιλοξενείται στον Αερολιμένα Πάχης. Σε αυτό το πρακτικά και ουσιαστικά στρατιωτικό αεροδρόμιο νέοι και μεσήλικοι επιχειρούν απογειώσεις και προσγειώσεις. Στόχος; Για κάποιους η ερασιτεχνική εκπαίδευση- να μπορούν να πάρουν τον αέρα τους στα 5.000 πόδια-, για κάποιους άλλους η επαγγελματική σταδιοδρομία. Οι ειδικοί εκπαιδευτές είναι έτοιμοι να τους διδάξουν την «πιλοτική» από Cessna ως Βoeing 747 Jumbo.

Ο ελληνοελβετός εκπαιδευτής της Didavia Νικόλαος Χρυσολούρης συμβουλεύει τους φιλόδοξους υποψήφιους πιλότους και μαθητές του «να μη βάζουν σύνορα στη δουλειά τους, να μην περιορίζονται στην Ελλάδα ως τόπο εργασίας αλλά να σκεφτούν παγκοσμιοποιημένα καθώς οι αγορές στο εξωτερικό ανοίγουν».

«Η πιο πρόσφατη πρόβλεψη τοποθετεί τη διεθνή ανάγκη σε νέους επαγγελματίες πιλότους στις 23.000 ετησίως για τα επόμενα 20 χρόνια για να αντεπεξέλθει στη διαρκώς αυξανόμενη παγκόσμια ζήτηση. Αντίστοιχα, η παγκόσμια "παραγωγή" νέων πιλότων υπολογίζεται στις 15.000 ετησίως. Το έλλειμμα αυτό δημιουργεί πληθώρα επαγγελματικών ευκαιριών για τους νέους αλλά και επιχειρηματικών ευκαιριών για τις ελληνικές εταιρείες» λέει ο διευθύνων σύμβουλος της Didavia Κωνσταντίνος Μαχαίρας.

Στις μετρημένες ακόμη αεροπορικές ακαδημίες της Ελλάδας νέοι και πιο ώριμοι μαθητές επενδύουν σε ώρες πτήσης: «Εχω 60.000 ευρώ στην άκρη. Ή θα άνοιγα μαγαζί ή θα γινόμουν πιλότος. Επέλεξα το δεύτερο, που ήταν και το απωθημένο μου» μας λέει ένας τριαντάρης σπουδαστής που κρατά την ανωνυμία του. Είδε την εγγραφή του στην Ακαδημία ως επένδυση η οποία θα του αποφέρει έναν αξιοπρεπή μισθό σε καιρό κρίσης, καθώς δεν είναι αρνητικός στο να δουλέψει σε αναπτυσσόμενες χώρες όπου οι θέσεις εργασίας είναι ακόμη πολλές.

ΙΝFΟ
* www.egnatiaaviation.com (Εγνατία Αviation στην Καβάλα)

* www.fas.gr (FΑS στη Ρόδο) * www.didavia.com (Didavia Αviation Αcademy)

TO BHMA

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Nassos »

Καλό θα ήταν όσοι το σκέφτονται να πάνε να κρατάνε μικρό καλάθι.

Εννοείται αν θέλουν να κάνουν κάτι σοβαρό να ξεχάσουν την Ελλάδα.

mmf
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 8:40 pm
Τοποθεσία: ma8iths
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από mmf »

Και εγω ειμαι 15 χρονων και θελω να γινω πιλοτος σε επιβατικο αεροπλανο...8α πρεπει να περασω απο την σχολη Ικαρων; ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΑ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Greek_Army »

mmf έγραψε:Και εγω ειμαι 15 χρονων και θελω να γινω πιλοτος σε επιβατικο αεροπλανο...8α πρεπει να περασω απο την σχολη Ικαρων; ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΑ!


Όταν λες επιβατικό αεροπλάνο; Εννοείς πολεμικό η πολιτικό;

Απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα

Aν λες για πολιτική αεροπορία διάβασε το μήνυμα της vertigo, περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙ

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙ »

Γεια σας ειμαι η μαρια και ειμαι μαθητρια λυκειου. Πρωτη φορα μπαινω στο φορουμ και θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε με μια απορια που εχω και που με απασχολει πολυ. Οπως καταλαβαινετε θελω να γινω πιλοτος. Του χρονου θα πρεπει να διαλεξω σε ποια κατευθηνση να παω. Θετικη η θεωρητικη. Το επαγγελμα απαιτει λογικα θετικη κατευθηνση αλλα δεν ειμαι καθολου καλη σε αυτα τα μαθηματα οπως στα φιλολογικα. Ξερω ομως τις βασικες και απαραιτητες γνωσεισ... Θα πρεπει να παω οπωσδηποτε στην θετικη κατευθηνση; Θα υπαρξει προβλημα για το σε ποια σχολη θα πρεπει να μπω εαν ακολουθησω θεωρητικη; Θα το εκτιμουσα παρα πολυ εαν απαντησετε στην απορεια μου. Σας ευχαριστω πολυ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Nassos »

Πιλότος στη Πολεμική ή στη Πολιτική Αεροπορία;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έκατσε και έγραψε ένα κατεβατό αντί να κάτσει να διαβάσει 8 μηνύματα... Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Titis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2011 9:01 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Titis »

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙ έγραψε: Γεια σας ειμαι η μαρια και ειμαι μαθητρια λυκειου. Πρωτη φορα μπαινω στο φορουμ και θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε με μια απορια που εχω και που με απασχολει πολυ. Οπως καταλαβαινετε θελω να γινω πιλοτος. Του χρονου θα πρεπει να διαλεξω σε ποια κατευθηνση να παω. Θετικη η θεωρητικη. Το επαγγελμα απαιτει λογικα θετικη κατευθηνση αλλα δεν ειμαι καθολου καλη σε αυτα τα μαθηματα οπως στα φιλολογικα. Ξερω ομως τις βασικες και απαραιτητες γνωσεισ... Θα πρεπει να παω οπωσδηποτε στην θετικη κατευθηνση; Θα υπαρξει προβλημα για το σε ποια σχολη θα πρεπει να μπω εαν ακολουθησω θεωρητικη; Θα το εκτιμουσα παρα πολυ εαν απαντησετε στην απορεια μου. Σας ευχαριστω πολυ.
Αν εννοείς πολεμική αεροπορία θα σου πρότεινα να πας τεχνολογική κατεύθυνση γιατί έχει πιο ευκολα μαθηματα και λιγότερο δίαβασμα οπότε θα πιάσεις την Ικάρων ευκολότερα. Αλλά αν δεν είσαι αρκετά καλή στα μαθηματικά και στην φυσική δεν έχεις πολλές ελπίδες γιατί το επίπεδο είναι πολύ υψηλό και είναι μαθήματα βαρήτητας για τον πεδίο της σχολής Ικάρων. Τα υπόλοιπα μαθήματα της τεχνολογικής είναι πολύ ευκολότερα.
μαρια

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από μαρια »

Δηλαδη για να μπω σε θεωρητικη κατευθηνση το αποκλειω... ; ειτε πιλοτος σε πολιτικα η πολεμικα αεροπλανα να μπω δεν με πειραζει... Και στην οποια σχολη μπω ολα τα μαθηματικοφυσικο μαθηματα θα εννοουνται; Δηλαδη θα πρεπει ηδη να τα ξερω; Σας ευχαριστω πολυ και για τα προηγουμενα.
Άβαταρ μέλους
Titis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2011 9:01 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Titis »

Από θεωρητική και πάλι θα αναγκαστείς να πάρεις ως μάθημα επιλογής τα μαθηματικά γενικής παιδείας που είναι πολύ πιο εύκολα απ'τα μαθηματικά κατεύθυνσης αλλά έχουν ένα επίπεδο δυσκολίας. Επίσης από θεωρητική θα χάσεις μόρια για να μπορέσεις να μπεις σε σχολές τις αεροπορίας δηλαδή το άριστο που θα μπορέσεις να βγάλεις γι'αυτές είναι 18.600 και όχι 20.000. ΑΛΛΑ απ'ότι κατάλαβα είσαι 1η λυκείου που σημαίνει ότι σε πιάνει το καινούργιο σύστημα και τίποτα απ'όλα όσα σου έχω πει δεν ισχύει. Και δεν ξέρω το παραμικρό για το καινούργιο σύστημα...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από roverr24 »

Επειδη τυγχανω πιλοτος ιδιωτικων μικρων αεροσκαφων, θα ελεγα να μην το τολμησετε απο θεωρητικη κατευθυνση, καποιες απαραιτητες γνωσεις μοναδων φυσικης θα χρειαστουν για να γινετε πιλοτοι... Αν επι παραδειγματι δεν μπορειτε να κατανοησετε την διαφορα πιεσης και υποπιεσης θα καταργιεστε που πηγατε θεωρητικη
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες