Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
μαρια

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από μαρια »

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας! Ναι, ειμαι 1η λυκειου και δυστηχως ειμαι με το καινουριο συστημα. Ελπιζω να μην εχει αλλαξει κατι. Αλλα σας παρακαλω εαν μαθετε κατι νεοτερο για το θεμα μου, αν γινετε να με ενημερωσετε. Μην με ξεχασετε! Σας ευχαριστω και παλι!
Μιχαλης

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Εγω ειμαι απο μικρος κολλημενος με τα αεροπλανα.Eιμαι 14 χρονων δεν ειμαι ο καλυτερος στην ταξη ουτε ο χειροτερος (βγαζω καπου στο 16-17 στο τριμηνο), υπαρχει καμια περιπτωση να γινω πιλοτος ή να το ξεχασω;
παρακαλω απαντηστε αμεσα
ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από ΚΑΤΕΡΙΝΑ »

Γεια σας. Ειμαι η κατερινα και ειμαι απο κυπρο και πηγαινω 3η λυκειου. Στα μαθηματα που εχω δεν εχει τιποτα να κανει με μαθηματικα φυσικες ειναι το ακριβως αντιθετο. Θα ηθελα να μαθω που μπορω σε ποια σχολη μπορω να μπω στην ελλαδα για πιλοτος αεροπλανων σε αερογραμμες. Και τη εξετασεις ή κατι απαιτουντε να δώσω για εισδοχη.Σας ευχαριστω πολυ. Χχχχχ

Νίκη

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Νίκη »

Γεια σας παιδία, ειμαι και εγώ καινουργια και παρόλο που είμαι κορίτσι ενδιαφερομαι σοβαρά να σπουδάσω πιλότος δεν ειμαι όμως σίγουρη αν προαπαιτείται φητεια στο στρατο, και που πρεπει να συνεχίσω τις σπουδες μου
Μιχάλης

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Με λένε Μιχάλη. Ειμαι μικρός σε ηλικία (13) αλλά με ενδιαφέρει το μέλλον μου. Θέλω, τρελά, να γίνω πιλότος μαχητικού. Πρέπει να πάω σε σχολή; Αν πρέπει να πάω σε σχολή ποια είναι αυτή; Υπάρχει καμιά κάλη στο εξωτερικό -κατά προτήμηση Αγγλία και Αμερική. Αν δεν υπάρχει μπορώ όταν τελειωσω τη σχολή στην Ελλάδα να πάω στο εξωτερικό και να δουλέψω εκεί;
Παρακαλώ απαντήστε μου.
Με εκτήμιση,
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Avatar »

Δεν είμαι γνώστης πολύ των πιλότων αλλά για το στρατό κάτι ξέρω
Αν θες μαχητικό τότε η σχολή στην Ελλάδα είναι σχολή ικάρων (ιπτάμενοι) . Η βάση αρκετά ψηλή 17.200 μόρια σχεδόν (εκτός και αν είσαι ειδική κατηγορία) και μπαίνεις από πανελλήνιες έχοντας τεχνολογική κατεύθηνση
Για λεπτομέριες δεν γνωρίζω αν υπάρχουν άλλες σχολές (που θα υπάρχουν) και πως πας κλπ
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από samloxias »

Τιμητικές διακρίσεις απέσπασαν στελέχη της Πολεμικής Αεροπορίας, στη συμμετοχή τους στο Τακτικό Πρόγραμμα Ηγεσίας του ΝΑΤΟ στο Αλμπαθέτε της Ισπανίας, όπου ένας Ελληνας σμηναγός ψηφίστηκε ως ο καλύτερος εκπαιδευόμενος του προγράμματος, ένας υποσμηναγός ψηφίσθηκε δεύτερος, ισοβαθμώντας με άλλους, ενώ τέλος ο εκπαιδευτής στο ΤΠΗ ψηφίστηκε για τρίτη φορά ως ο καλύτερος εκπαιδευτής.

Στην αποστολή συμμετείχαν ο Σμηναγός (Ι) Θεοχάρης Κατσαρός, ο οποίος ψηφίσθηκε ως ο καλύτερος εκπαιδευόμενος της σειράς («course warrior», ο ιπτάμενος που θα ήθελα να έχω στο φτερό μου σε πολεμικές επιχειρήσεις). Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Υποσμηναγός (Ι) Ιωάννης Σιάνος ισοβαθμώντας με άλλους εκπαιδευόμενους, ενώ τέλος ο Επισμηναγός (Ι) Μαρίνος Μπογατίνης, ο οποίος είναι τοποθετημένος στο νατοϊκό πρόγραμμα ως εκπαιδευτής, ψηφίστηκε για 3η φορά ως ο καλύτερος εκπαιδευτής, σύμφωνα με το defence-point.gr.

Σκοπός του προγράμματος, είναι η εκπαίδευση των πιλότων του ΝΑΤΟ στη συγκρότηση και ηγεσία μικτών σχηματισμών, καθώς και η εξοικείωση του προσωπικού του ΝΑΤΟ που θα υποστηρίζει τέτοιες αποστολές.

http://gr.news.yahoo.com

Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από aeronut »

Αεροπλανο θελουν να πεταξουν ολοι. Μπορεις να το κανεις απο τηλεκατευθυνομενο με fpv μεχρι μαχητικο αεροσκαφος. Για να χειριστει κανεις καποιου ειδους αεροσκαφος δε χρειαζεται απαραιτητα να παει στη σχολη ικαρων της π. Α. Σε ευπορες χωρες οι αγροτες γαιοκτημονες χρησιμοποιουν αεροσκαφη για να ψεκαζουν τα σπαρτα
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
κωνσταντινα

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από κωνσταντινα »

Για σας. Το ονομα μου ειναι κωνσταντινα και ειμαι μαθητρια της 1ης λυκειου. Θα ηθελα να ρωτησω Ποια κατευθυνση πρεπει να ακολουθησω για να γινω πιλοτος πολιτικου αεροπλανου... Παρακαλω απαντηστε η βοηθεια σας θα μου ηταν πολυτιμη!
Δημητρης

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Δημητρης »

Για να γινεις πιλοτος στην πολιτικη αεροπορια δεν δινεις πανελλαδικες εξετασεις. Πρεπει να παρεις μια σειρα πτυχιων και πιστοπιησεων, συνηθως απο ιδιωτικη σχολη.Τετοιες σχολες υπαρχουν και στην Ελλαδα αλλα το επιπεδο και η ποιοτητα εκπαιδευσης εδω ειναι χαμηλα απο οτι ξερω. Στο εξωτερικο λαμβανεις καλυτερη εκπαιδευση (αναλογα με τη σχολη και το περιβαλλον που εκπαιδευεσαι) και εχεις περισσοτερες πιθανοτητες για επαγγελματικη αποκατασταση, αλλα το κοστος θα ειναι σαφως υψηλοτερο. Αν θες να μαθεις περισσοτερα μπες στην ιστοσελιδα καποιας σχολης η αερολεσχης. Υπαρχουν αρκετες αερολεσχες και σχολες στην Ελλαδα που θα σου δωσουν πληροφοριες.

Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από aeronut »

Επισης μην ξεχναμε και το αλλο. Η ζωη στον αερα συνδεεται με αυξημενα προβληματα υγειας. Ειναι διαπιστωμενο οτι το ιπταμενο προσωπικο πεθαινει πρωιμα
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Δημήτρης Α.

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Δημήτρης Α. »

Καλημέρα σας, είμαι 17 χρονών φέτος δίνω πανελλήνιες από τεχνολογική και θέλω να μάθω αν η σχολή Ικάρων δέχεται άτομα που έχουν περάσει πνευμονία σε ελαφριά μορφή (πριν 7 χρόνια), που έχουν πλατυποδία (λίγο). Θέλω να γίνω πιλότος μαχητικού για αυτό και η ερώτηση. Επίσης αν μπορείτε απαντήστε μου και σε κάποια άλλα ερωτήματα που με απασχολούν όπως το τι συνέπειες χρόνιες στην υγεία έχει ο πιλότος, ποιες οι μηνιαίες αποδοχές με τα σημερινά δεδομένα, πόσες φορές μπορείς να πάρεις άδεια και τέλος αν μπορείς μετά από αίτησή σου να έρθεις στο κοντινότερο αεροδρόμιο της περιοχής σου για να μπορείς να βλέπεις τους φίλους και τους συγγενείς σου. Αυτά προς το παρών γιατί έχω απορίες αρκετές και δεν τα λέω όλα μια φορά να μη σας κουράζω!
ΕικόναΕικόνα
Βαγγέλης

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από Βαγγέλης »

Ονομάζομαι Βαγγέλης και έχω μια μεγάλη αγάπη για την πολεμική αεροπορία. Η ερώτηση μου μπορεί να είναι λίγο ανόητη. Άμα φοράω γυαλιά μπορώ ακόμη να μπω στην αεροπορία και τι περίπου πρέπει να προσέχω στις εξετάσεις; Η απάντηση σας είναι πολύ σημαντική για εμένα.
sof

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Δημοσίευση από sof »

Πιστεύω ότι με γυαλιά δεν μπορείς διότι για να γίνεις πιλότος δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα υγείας... Πρέπει να κάνεις λέιζερ, να φτιαχτούν τα μάτια σου και έπειτα θα είναι όλα εντάξη Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες