Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Terminator »

Ηλίας έγραψε:Για καποιον που εχει παραιτηθει πριν την υποχρεωτικη του παραμονη και πρεπει να πληρωσει μου εχουν πει πως μπορει να γινει η εξοφληση με δοσεις μεσω ΔΟΥ. Αν μπορει καποιον γνωστης ας το επιβεβαιωσει και αν γνωριζει το πως γινεται ο διακανονισμος για το ποσο και τον αριθμο των δοσεων ας το αναφερει... Ευχαριστω!


Γιατί σχολή μιλάμε. Εαν είναι σχολή υπαξιωματικών τότε η υποχρεωτική παραμονή είναι 5 χρόνια και για τις σχολές αξιωματικών είναι 8 χρόνια. Η αποζημείωση είναι το σύνολο των μηνών που σου απομένουν να υπηρετήσεις επι τον βασικό Μισθό του βαθμού στον οποίο είναι όταν παραιτείται. Ενας ανθυπολοχαγός που ο βασικός μισθός είναι 899 ευρώ και δηλώνει παραίτηση στον 1 χρόνο τότε του μένουν άλλα 7 χρόνια δηλαδή 7 (χρόνια) x12x899=84x899=75.516 ευρώ
Μανος

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Μανος »

Γειά σου. Είδα τυχαία το μήνυμα σου και έστειλα για να σε ρωτήσω επδ και γω αξιωματικός ειμαι του στρατού ξηράς και θέλω να παραιτηθώ. Τι έγινε με σένα τλκ; όντως παραιτήθηκες; και αν ναι τι έγινε με το θέμα της απόζημιωσης; αν το δεις σε παρακαλώ απάντησε. Ευχαριστώ.
dim92
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2017 5:16 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από dim92 »

Μανο με ολο το σεβασμο και χωρις να θελω να γινω αδιακριτος εγω τελειωνω ΕΜΠ πολ μηχανικος και πολυ θα ηθελα να δηλωνα οταν ηταν η ωρα σσε. Εσυ πβ=ως και θελεις να φυγεις; Εαν επιτρεπεται παντα
Athina

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Athina »

Καλημέρα! Γιώργο επειδή αναφέρεις ότι παραιτήθηκες; Τι σου ζητησαν; Εκτος απο την αναφορά τι αλλο σου ζητησαν;
Emmenos

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Emmenos »

Φίλε Δημήτρη το να μπω στο στρατό ήταν το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου και δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να παραιτηθώ γιατί πρέπει να καθίσω αλλα 7 χρόνια αλλιώς αν φύγω τώρα θα πληρώσω γύρω στις 100 χιλιάδες ευρώ. Πέρα από όλα αυτά που πέρασα μέσα στην σχολή Ευελπίδων που μόνο κακό μου κανανε, η κατάσταση στις μονάδες είναι τραγική. Λεφτά στις μονάδες δεν υπάρχουν, στρατιώτες δεν υπάρχουν και να υπάρχουν δεν εμπλέκονται σε τπτ. Νιώθω σαν να βρίσκομαι στην ζώνη του λυκόφωτος.

Μόνο οι αξιωματικοι έχουν τις περισσότερες φορές ευθύνες και ενώ υπάρχουν ένα σωρό προβληματα πάσης φύσεως οι διοικητες έχουν την απαίτηση η δουλειά να βγει λες και είναι το στράτευμα όπως ήταν στα δικά τους χρόνια. Έχασα 4 χρόνια από τη ζωή μιυ στην σχολή Ευελπίδων για να βγω αξιωματικός και να μην μου φέρονται σαν αξιωματικό. Ναι το γνωρίζω ότι σε κάθε δουλειά υπάρχουν προβλήματα και κάποιος θα μου πει ότι τα λεφτά που παίρνω είναι καλά για την σημερον ημέρα.

Αλλά, ωράριο δεν υπάρχει, υπηρεσίες 24ωρες, εκπαιδεύσεις και ένα σωρό δραστηριότητες από αγήματα μέχρι παρελάσεις (σε καμία περίπτωση δεν είμαι κατά των παρελάσεων και του στρατού γενικά) επιβαρύνουν το προσωπικό που άμα τους ζητήσεις κάποια άδεια ή κάποια επιβράβευση για την ταλαιπωρία αυτή σου τη λένε ότι είσαι αστρατικοποιητος και ειδικά για μας τους αξιωματικους που οι απαιτήσεις πολλές φορές είναι απαράδεκτες από τους διοικητες γιατί έχουμε βγάλει την ίδια σχολή και γνωρίζουν ότι φοβόμαστε και δεν πρόκειται να πούμε όχι σε ο, τι μας διαταξιυν.4 χρόνια εσώκλειστος υστερησα σε όλα σε σχέση με τους συμμαθητές μου από το σχολείο.

Έφτασα 24 χρόνων χωρίς να έχω ζήσει, ενώ οι "άνεργοι φοιτητές" πήγαν ταξίδια, ζήσανε, γνώρισαν κόσμο και πέρασαν όμορφα χρόνια. Βέβαια αυτοι τώρα δεν έχουν δουλειά όμως και εγώ που έχω ζω στον Έβρο σε μια μικρή πόλη χωρίς ζωή μακριά από τους φίλους μου και δεν μπορώ να απομακρυνθώ από αυτόν πάρα μόνο όταν έχω άδεια. Η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο. Μηδέν πνευματικο επίπεδο νιώθω να υπάρχει στο στράτευμα και οι περισσότεροι διοικητες μας λένε τόσα χρόνια πως οι νέοι ανθυπολοχαγοι να μην σπουδάσουν αλλη σχολή αλλά να φάνε λάσπη κρύο και κούραση στις μονάδες για να μάθουν την δουλειά.

Έχω παρά πολλά ακόμα να πω και δυστυχώς δεν είμαι τόσο καλός στον γραπτό λόγο ώστε να σου μεταδώσω όσα νιωθα τα τελευταία 6 χρόνια στον Ελληνικό στρατό. Τονιζω οτι δεν είμαι αντιρρησίας συνείδησης και χρειάζεται να υπάρχει στρατός στην χώρα μας δεδομένων των συνθηκών, όμως αν μπορείς να σπουδάσεις κάτι και να γίνεις επιστήμονας σε οποιοδήποτε τομέα να το πράξεις. Αν όμως δεν μπορείς να κάνεις κάτι τοτε μόνο να πας στο στρατό.
Politis

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Politis »

Έχεις μεγάλο θέμα με τη σχολή φίλε μου. Σε δικαιολογώ απόλυτα! Βγάλε κάνα 2ο πτυχίο να έχεις να κινείσαι και μετα φυγε κύριος!!
Θέμης

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Θέμης »

Καλησπέρα στο φορουμ... θέλω να θέσω το παρακάτω ερωτημα...

Υπάρχει η δυνατοτητα εφόσον έχεις αποφοίτηση από στρατιωτική σχολή να δωσεις πανελλήνιες για κάποια άλλη σχολή πχ αποφοιτος ΣΣΕ για αξκων ΕΛΑΣ η αστυφυλάκων και εφόσον επιτυχεις σε μόρια να παραιτηθείς χωρίς κάποια αποζημίωση λόγο εισαγωγης σου σε άλλη παραγωγική σχολή ; (Μιλάω ουσιαστικά για παραίτηση αξιωματικού του Στρατού για εισαγωγή σε σχολή της Αστυνομίας)

Και κάτι ακόμα

Ισχυει πως αν δεν αποδεχθεις το όπλο κατά τη διαλογη ως 4ετης μπορείς να φύγεις απ' το στράτευμα χωρίς να καταβάλεις χρηματική αποζημιωσα

Kostas12345
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 16, 2018 12:56 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Kostas12345 »

Το να παραιτηθείς χωρίς να πληρώσεις αποζημίωση γίνεται μόνο όταν παραιτηθείς πριν την ορκομωσία σου ως εύελπις παραδείγματος χάριν αν είσαι στην άσε μετά από εκεί δεν μπορεί να φύγεις χωρίς να πληρώσεις. μόλις ορκιστείς ανθυπολοχαγός υπάρχει ελαχιστος χρόνος παραμονής και μετά φεύγεις σαν κύριος και μπορείς να δώσεις πανελλαδικές ώστε να μπεις σε άλλες σχολές. για σώματα ασφάλειας ξεχνατα δεν έχεις την ηλικία
Θέμης

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Θέμης »

Δηλαδή δεν υπάρχει η δυνατότητα έστω σαν ανθυπολοχαγός να δώσεις πανελληνιες και αφού επιτυχεις σε άλλη παραγωγική σχολή να παραιτηθείς ; Όπως όταν είσαι Ευελπις ;
Kostas12345
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 16, 2018 12:56 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Kostas12345 »

Όταν τελειώσεις την σχολή σου και πάρεις τον βαθμό ( ανθυπολοχαγός πχ) υπάρχει ελαχιστος χρόνος παραμονής για να φύγεις πρέπει να πληρώσεις. Επίσης και όταν δεν έχεις τελείωσε ι την σχολή πχ είσαι εύελπις δεν μπορείς να φύγεις μετά την ορκομωσία σου σαν εύελπις χωρίς αποζημίωση εκτός αν φύγεις πριν την ορκομωσία δηλαδή κατά την βασική εκπαίδευση . Τώρα αυτό που λες γίνεται για την ΣΜΥ που μόλις τελειώσεις μπορείς να δώσεις κατατακτήριες για Ευελπίδων. Μπορείς στην πυροσβεστων και αστυφυλακων να δώσεις πανελλαδικές για να μπεις στον 2ο χρόνο των αξιωματικών στις σχολές τους εννοώ

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Θέμης έγραψε:Δηλαδή δεν υπάρχει η δυνατότητα έστω σαν ανθυπολοχαγός να δώσεις πανελληνιες και αφού επιτυχεις σε άλλη παραγωγική σχολή να παραιτηθείς ; Όπως όταν είσαι Ευελπις ;
1. Όχι δεν μπορείς πια. Ακόμα και να δώσεις Πανελλαδικές και να πετύχεις στην Αξιωματικών ΕΛΑΣ ή στην Αστυφυλάκων επειδή έχεις (ή θα έχεις) ορκιστεί Ανθυπολοχαγός θα πρέπει να πληρώσεις αποζημίωση για να παραιτηθείς.

2. Ναι κατάλαβα τι εννοείς, δεν γίνεται τώρα. Δεδομένου ότι μπορούσες να κάνεις 10% τις 2 αμέσως επόμενες χρονιές από την συμμετοχή σου στις Πανελλήνιες τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα, ανεξαρτήτως που είχες ορκιστεί Εύελπις.

Θέμης

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Θέμης »

Είσαι ανακριβής σε αυτά που λες... για να σου δώσω ενα αλλο παραδειγμα... 3ετης στη ΣΣΕ έδωσε πανελλήνιες πέρασε στη σχολή Ικάρων και έφυγε ως 4ετης απ' τη ΣΣΕ...
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Θέμης έγραψε:Είσαι ανακριβής σε αυτά που λες... Για να σου δώσω ενα αλλο παραδειγμα...3ετης στη ΣΣΕ έδωσε πανελλήνιες πέρασε στη σχολή Ικάρων και έφυγε ως 4ετης απ' τη ΣΣΕ...
Έπιασες τώρα την περίπτωση, γίνεται αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο και ασυνήθιστο, πρέπει να είναι από τους λίγους. Συνήθως όσοι φεύγουν από κάποια Παραγωγική Σχολή για να πάνε σε άλλη (ή κάπου άλλου) κάνουν χρήση του 10%. Ευκολονόητο γιατί και είναι απόλυτα δικαιολογημένοι. Πραγματικά πολύ δύσκολο, να διαβάζεις για τις Πανελλήνιες ενώ είσαι εσώκλειστος σε Στρατιωτική Σχολή έχοντας τις ανάλογες ευθύνες και υποχρεώσεις και να επιτυγχάνεις σε τέτοια Σχολή. Μόνο συγχαρητήρια αξίζουν στο παλικάρι. Αν μπορείς να το κάνεις κάντο.

Είναι προφανές ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο για σπουδαστές Ι, ΙΙ, ΙΙΙ τάξης. Οι IV τάξη δεν προλαβαίνουν αφού τον ίδιο χρόνο, τον Ιούνιο ορκίζονται Ανθυπολοχαγοί. Δηλαδή δεν προλαβαίνουν να παραιτηθούν χωρίς να πληρώσουν αποζημίωση.

ΕΚΤΟΡΑΣ

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από ΕΚΤΟΡΑΣ »

Μπορει καποιοσ με σιγουρια να μου πει τι ισχυει σε περιπτωση που καποιος αξκος παραιτηθει απο τον στρατο και εφοσον εχει εισαχθει με επιτυχια σε σχολες της ελληνικης αστυνομιας. θα πληρωσει αποζημιωση η οχι.πχ ανθυπολοχαγος δινει πανελληνιες και περναει αξκω ελας μπορει να φυγει

θα ηθελα να μου απαντησει καποιος με βαση τι ισχυει απο τον νομο και οχι την προσωπικη του αποψη

giandim15@yahoo.gr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2021 12:59 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από giandim15@yahoo.gr »

Καλησπέρα, Είμαι απόφοιτος σχολής υπαξιωματικών και έχω συμπληρώσει 8 χρόνια υπηρεσίας μετά τη σχολή. Θέλω να υποβάλλω παραίτηση και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που έχει παραιτηθεί πρόσφατα γνωρίζει πόσο διάστημα χρειάζεται από τη στιγμή της υποβολής μέχρι να μπορώ να πιάσω δουλειά εκτός στρατού.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες