Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Greek_Army »

giandim15@yahoo.gr έγραψε:Καλησπέρα,Είμαι απόφοιτος σχολής υπαξιωματικών και έχω συμπληρώσει 8 χρόνια υπηρεσίας μετά τη σχολή. Θέλω να υποβάλλω παραίτηση και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος που έχει παραιτηθεί πρόσφατα γνωρίζει πόσο διάστημα χρειάζεται από τη στιγμή της υποβολής μέχρι να μπορώ να πιάσω δουλειά εκτός στρατού.



Διαγράφεσαι από την ενεργό υπηρεσία τριάντα ημέρες μετά τη δημοσίευση του προεδρικού διατάγματος αποστρατείας σου.

elkout
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 04, 2021 7:19 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από elkout »

Καλησπέρα, έχω παρόμοια απορία με τον giandim15@yahoo.gr

Από την στιγμή που δηλωθεί η παραίτηση στο 1ο ΕΓ, πόσο καιρό χρειάζεται να γίνει η αποδοχή της;

Επειδή θα δώσω σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και αν είμαι επιτυχών, πόσο καιρό μπορεί να κάνει η παραίτηση να βγει; Στο υπόλοιπο δημόσιο σου δίνουν παράταση διορισμού έως και 6 μήνες. Είναι αρκετοί για να βγεί η οριστική παραίτηση; Και όταν παραιτείται κάποιος, του κοινοποιείται νωρίτερα κάποιο έγγραφο αποδοχής της παραίτησης;

Είμαι από ΣΜΥ και έχω συμπληρώσει τα υποχερωτικά χρόνια μετά την σχολή.

Ευχαριστώ.

Γρηγόρης

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλησπέρα σας. Μήπως γνωρίζει κάποιος/α, πόσο χρονικό διάστημα, κάνει να έρθει μία παραίτηση, σε μήνες, από την ημέρα που την κάνεις;
Eleonora
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2022 8:21 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Eleonora »

Εκτός των αξιωματικών, οι λοιποί, π. Χ.Eποπ, υποχρεώνονται σε καταβολή αποζημίωσης, σε περίπτωση παραίτησης πριν του υποχρεωτικού χρόνου παραμονής τους, ή όχι;
Styga
Fsasa

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Fsasa »

Το να διαβάσεις την προκήρυξη να δεις τι γράφει σε περίπτωση παραίτησης ή να ψάξεις να βρεις το αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ για παραίτηση ΕΠΟΠ δεν παίζει ως σενάριο; Να γράφεις ιστορίες και ολόκληρα κείμενα μπορείς και δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά.
Eleonora
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2022 8:21 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Eleonora »

Fsasa έγραψε:Το να διαβάσεις την προκήρυξη να δεις τι γράφει σε περίπτωση παραίτησης ή να ψάξεις να βρεις το αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ για παραίτηση ΕΠΟΠ δεν παίζει ως σενάριο; Να γράφεις ιστορίες και ολόκληρα κείμενα μπορείς και δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά.


" ιστορίες", όταν λες; Εδώ, μπαίνουμε ακριβώς για να σχολιάσουμε, και να ανταλλάξουμε πληροφορίες. Την προκήρυξη ασφαλώς την έχω διαβάσει, και γνωρίζω τι λέει, επακριβώς. Όσο για το που θα μπω, δεν θα ζητήσω την άδειά σου.

Εσύ με την απάντησή σου, πιστεύεις ότι θαυμάσαμε τις γνώσεις σου, γιατί επί της ουσίας, καμμία πληροφορία λόγω επαρκών γνώσεων δεν προσέφερες.

Styga
Iratus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2022 4:29 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Iratus »

Αν είχες διαβάσει την προκήρυξη δεν θα αναρωτιοσουν τι ισχύει. Είναι δυνατόν να μην έχετε μπει καν και να μιλάτε για παραίτηση ;
Eleonora
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2022 8:21 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Eleonora »

Iratus έγραψε:Αν είχες διαβάσει την προκήρυξη δεν θα αναρωτιοσουν τι ισχύει. Είναι δυνατόν να μην έχετε μπει καν και να μιλάτε για παραίτηση ;


Λοιπόν όοολες οι προκηρύξεις, δίνουν πάντα κάποιες γενικές πληροφορίες. Αν έλυναν όλα τα ερωτήματα και απορίες, δεν θα υπήρχαν τα helpdesks. Επίσης, μετά από κάποιες νομοθετημένες διατάξεις, εκδίδονται τροποποιήσεις, προσθήκες, διευκρινιστικές εσωτερικές εγκύκλιοι, υπάρχουν εξαιρέσεις κλπ.

Προκύπτουν περιπτώσεις, που είναι εντελώς εξατομικευμένες, που μπορεί να τύχουν άλλης αντιμετώπισης. Μην είστε απόλυτοι.

Τώρα, όσον αφορά στο ενδεχόμενο παραίτησης, ακριβώς, επειδή δεν έχουμε μπει ακόμη μέσα,

επομένως, μιλάμε για άγνωστο τοπίο, κάποιοι -ες, θα εγκαταλείψουν, και καλά είναι να γνωρίζουν κάποια πράγματα.

Styga
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες