Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΕΚ

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από ΕΚ »

Γειά σας,
είμαι 13 χρόνια στην Ελλάδα, φοιτητής. Εν ολίγοις δικαιούμαι να αποκτήσω ελληνική ιθαγένεια βάση της ισχύουσας νομοθεσίας. Μπορεί όμως κάποιος να με πληροφορήσει πόσους μήνες στρατό θα πρέπει να υπηρετήσω; Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τα γραφεία στρατολογίας αλλα δεν το σηκώνει κανείς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
ΕΚ
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από OMEGA »

Καλυτερα τοτε να περασεις απο Το στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου... ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος OMEGA την Πέμ Ιούλ 29, 2010 9:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Η Κρήτη έχει διαφορά απο τους άλλους τόπους γιατι έχει αντάρτικη καρδιά και κουζουλούς ανθρώπους"
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΕΚ έγραψε:Γειά σας,
είμαι 13 χρόνια στην Ελλάδα, φοιτητής. Εν ολίγοις δικαιούμαι να αποκτήσω ελληνική ιθαγένεια βάση της ισχύουσας νομοθεσίας. Μπορεί όμως κάποιος να με πληροφορήσει πόσους μήνες στρατό θα πρέπει να υπηρετήσω; Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τα γραφεία στρατολογίας αλλα δεν το σηκώνει κανείς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
ΕΚ


δες εδώ /stratologia/meiwmeni.asp
Bogi

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Bogi »

Καλημέρα Σας. Είμαι Μόνιμος Και Νόμιμος Κάτοικος Τής Ελλάδος Αλλά Έχω Γεννηθεί Στη Ουκρανιά Και Είμαι 18 Χρονών... Πριν 3 Μήνες Απόκτησα Την Ελληνική Ιθαγενιά Με Αυτό Εδώ Το Άρθρο http://www.deropoli.com/?p=1018&cpage=1
Έχω Διάβαση Σε Αρκετά Φορυμ για 3 Μήνη Θητεία Αλλά Δεν Πολύ Βγάζω Άκρη... Με το Άρθρο 2 του Νομό 1 3838/2012 Θεωρούμε Ομογενεις Απόκτησα Η ηπικοτητα μου Είναι Ουκρανική . Εγώ Σσ Στιγμής Αυτό Γνωρίζω... Ξέρει Κανείς Τίποτα Παραπάνω ;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Δεν σε κόβω για 3μηνο, κανονική θητεία θα κάνεις εκτός και αν είσαι υπόχρεος μειωμένης θητείας

2. Όσοι απέκτησαν την υπηκοότητα με πολιτογράφηση τους καλούν κάποια στιγμή να ορκιστούν ως Έλληνες πολίτες (μπορεί και να μήν γίνει και τυπικά να θεωρήσουν ότι έγινε).
Από εκείνη την στιγμή ενημερώνετε ο δήμος, η νομαρχία, το αλλοδαπών, η αστυνομία, το στρατολογικό γραφείο κλπ.
Από αυτή τη στιγμή θεωρείτε ότι δημιουργήθηκε η υποχρέωση στράτευσης. Άρα μετά από μερικούς μήνες θα έρθει το χαρτί

ΑΡΗΣ

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από ΑΡΗΣ »

Καλησπερα ! ειμαι 14 χρονια στην Ελλάδα και πριν 2 μηνες ορκιστηκα για την ιθαγενεια. πηγαν σημερα οι γονεις μου (γιατι εγω δουλευα) να ρωτησουν για την ταυτοτητα στο δημαρχειο και τους ειπαν οτι την παρασκευη παιρνω την ταυτοτητα στις 29 παρουσιαζομαι και οτι θα υπηρετησω 9 μηνες. ενας φιλος μου που εχει παρει με τον ιδιο τροπο την ιθαγενεια μπηκε στρατο και θα κανει 3 μηνες. μηπως κανανε καποιο λαθος απο το δημαρχειο?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μάλλον ο φίλος σου ανήκει σε άλλη κατηγορία, εσύ κανονικά 9 μήνες θα κάνεις όπως έχω γράψει και ποιο πάνω
παναγιωτης

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από παναγιωτης »

Ειμαι 20 χρονων, ειμαι 17 χρονια στην Ελλάδα, και ειμαι απο την αλβανια, δεν ειμαι ελληνας ομογενεις (βοροειπηριοτης), πριν ενα μηνα πηρα την ελληνικη ιθαγενεια και δεν γνωριζω ποσους μηνες θα κανω,3 μηνες η 9 μηνες, μπορει καποιος να με βοηθησει ;
Άβαταρ μέλους
tweeeety
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 12:35 am
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από tweeeety »

Θα υπηρετήσεις τρίμηνο μόνο εαν καταθέσεις στην στρατολογία κάποια δικαιολογητικά... Αλλιώς υπηρετείς κανονικα 9μηνο ...

hlias888
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 3:28 pm
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από hlias888 »

Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα τηνν βοηθεια σας! Ειμαι ομογενεις με ελληνικη ταυτοτητα, ειμαι γεννημενος το 1988 κ ειμαι στην ελλαδα απο το 89! Εχω παρει ελληνικη ταυτοτητα και μου ειχε ερθει το χαρτι για τον στρατο πριν 2 χρονια αλλα πηρα αναβολη λογο δουλειας μεχρι τελη 2013 ομως θελω να την κοψω για να μπω κοντα πασχα η στην επομενη σειρα! Γνωριζει κανεις αν ακομα παω 3μηνο; Η εχει Αυξηθη; Αν μπορει ας βοηθειση κανεις... Ευχαριστω!
ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Απ οτι καταλαβα, δεν εχεις γεννηθει εδω οποτε κανεις 3μηνο
THANOS

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από THANOS »

Τελικα οι αλλοδαποι χωρις να ειναι ομογενεις με ελληνικη ιθαγενεια ποσους μηνες κανουν στρατo;
Άβαταρ μέλους
kiriakos89
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2012 10:06 pm
Τοποθεσία: poliths
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από kiriakos89 »

Με λογο φοιτησης σε ελληνικο σχολειο 3 μηνες κανουν?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από dn24 »

kiriakos89 έγραψε:Με λογο φοιτησης σε ελληνικο σχολειο 3 μηνες κανουν;


Μειωμένη στρατιωτική θητεία

και δες απο το άνωθεν link φίλε μου "Μειωμένη θητεία 3μηνης διάρκειας δικαιούνται"

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Νίκος

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Νίκος »

Γεια σας παιδια.Ειμαι ομογενης Γεννηθείς στην Αλβανια και πριν λιγα χρονια απεκτησα και την ελληνικη Ιθαγενεια.

Εχω αναβολη λογο σχολης την οποια σκοπευω να διακοψω Το καλοκαιρι.

Θα κανω 3 μηνη οπως αναφερει εδω;

''; Σύμφωνα με την απόφαση του υπουργού Εθνικής Αμυνας τον Ιούλιο του 2008, οι ομογενείς που έχουν την αλβανική υπηκοότητα και αποκτούν με βάση την ισχύουσα νομοθεσία και την ελληνική θα έχουν τη δυνατότητα να υπηρετούν τρίμηνη στρατιωτική θητεία. Με αυτό τον τρόπο οι ομογενείς εξ Αλβανίας εξομοιώνονται με τους ομογενείς που αποκτούν την ελληνική υπηκοότητα και προέρχονται από χώρες του πρώην ανατολικού συνασπισμού ή την Τουρκία.;''

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες