ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
κωστας

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από κωστας »

Το ροζ χρωμα τι σημαινει μαγκες;

greg

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από greg »

Καλησπέρα. Γνωρίζετε τι ισχύει για τις ειδικές δυνάμεις; βλέπω όσοι απολύονται να παίρνουν πράσινο και αναρωτιέμαι αν δίνουν σε μας λευκά; υπάρχει κάποιο ποσοστό πράσινων/λευκών που που πρέπει να τηρείται σε κάθε σειρά ή κάποιος άλλος καθοριστικός παράγοντας ή είναι απλά τυχαίο;
Άβαταρ μέλους
turms
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:52 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από turms »

Έχω μια απορία :

το φύλλο μου είναι λευκό...

λέει μια μονάδα επιστράτευσης την XX ΜΕ,k μετά λέει την διεύθυνση από το B Σώμα Στρατού στην θεσσαλονίκη k διπλα έχει ταχυδρομικο κώδικα από τον Σταυρο Χαλκιδικής...

δηλαδή; Μου φαίνεται ότι να ναι... Η κάνω λάθος;

η άλλη απορία : Μένω πλέον εξωτερικό. Στην στρατολογία έχω την διεύθυνση από το πατρικό που μένουν οι γονείς μου. Έχει νόημα να δηλώσω την αλλαγή διεύθυνσης; Η αφού έχω λευκό δεν αλλάζει τίποτα... Όχι τίποτα άλλο αλλα το αμέλησα k θα πληρώσω k πρόστιμο αν το κάνω

Jim33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Jim33 »

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα τις τελευταίες μέρες που με έχει μπερδέψει και κουράσει πάρα πολύ. Έχω χάσει το φύλλο πορείας που μου είχε δώσει η μονάδα όταν απολύθηκα. Έψαξα και βρήκα μόνο αυτό στο ίντερνετ στην σελίδα του στρατού: [Quote] (Σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής του Ειδικού Φύλλου Πορείας, ο έφεδρος ή εθνοφύλακας δηλώνει την απώλεια του στον πλησιέστερο Αστυνομικό Σταθμό του τόπου διαμονής του. Εφοδιάζεται από τον επί καθήκοντι Αστυνομικό με τη σχετική βεβαίωση για την παραπάνω απώλεια, την οποία προσκομίζει στο Τμήμα Επιστράτευσης που τον παρακολουθεί ή στη Διεύθυνση Επιστράτευσης του ΓΕΕΦ, για την επανέκδοση νέου.) [/Quote] Πρέπει να πάω στην αστυνομία θα μου δώσουν΄ένα χαρτί για αρχή, αλλά μετά η μόνη διεύθυνση επιστράτευσης είναι στην Κύπρο. Τα τμήματα επιστράτευσης είναι τα στρατολογικά γραφεία; Δεν καταλαβαίνω. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο το ίδιο; Κάποιος έμπειρος να μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν γνωρίζω για Κύπρο, στην Ελλάδα σε περίπτωση απώλειας του ΕΦΠ πάς στη Στρατολογία και από'κει σε στέλνουν στην Μονάδα Επιστράτευσης που σε έχουν εντάξει για επανέκδοση νέου ΕΦΠ.

Jim33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Jim33 »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας. Το ΕΦΠ μου ήταν λευκό. Οι Μονάδες Επιστράτευσης τι είναι; Ξέρετε τι δικαιολογητικά χρειάζονται;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Είναι τοπικές στρατικές μονάδες που βρίσκονται ανα νομό και αναλαμβάνουν τη παρακολούθηση των επιστράτων αν τυχόν συμβεί κάτι.

Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις είτε με την Μονάδα που υπηρέτησες είτε με το ΓΕΕΦ, αν μιλάμε για Κύπρο.
Jim33
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Jim33 »

Για Ελλάδα μιλάμε, Αθήνα και είχα υπηρετήσει πριν λίγα χρόνια στην Ορεστιάδα. Με ποιο Γραφείο της μονάδας μου θα πρέπει να μιλήσω;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Πήγαινε στη Στρατολογία που ανήκεις και θα σου πουν εκεί. Οι της Αθήνας συνήθως υπάγονται στις Μονάδες Επιστράτευσης που βρίσκονται στο Χαϊδάρι.
Άβαταρ μέλους
nicktsogkas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 11:48 pm
Τοποθεσία: Α/Τ ΠΑΟ
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από nicktsogkas »

Καλησπερα, εχω εδω και δεκα χρονια περιπου εχω αλλαξει τοπο κατοικιας και με την μετακομιση εχασα και το τελευταιο φυλο πορειας. δεν ξερω τι να κανω και πως να κινηθω οσο αναφορα την περιπτωση της επιστρατευσης. η οποιαδηποτε βοηθεια ειναι δεκτη...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Θα πάς στη Στρατολογία που τώρα υπάγεσαι και αφού σου αναφέρουν σε ποία Επιστρατευτική Αρχή ανήκεις θα πας εκεί για επικαιροποίηση στοιχείων.
Άβαταρ μέλους
nicktsogkas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 11:48 pm
Τοποθεσία: Α/Τ ΠΑΟ
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από nicktsogkas »

Ευχαριστω Νασσο ηταν απλο τελικα...
Αλεξ

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Αλεξ »

Η αστυνομία δεν μου έδωσε ακόμα το φύλλο πορείας μου γιατί είμαι σε άλλη πόλη και ούτε στους γονείς μου. Τι μπορώ να κάνω για να πάρω ένα αντιγραφο
Νίκος

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα είμαι ο ΝΙΚΟΣ έχω απόληθει από το τεχνικό σώμα 15 Νοεμβρίου 2012 Δεν έχω αλλάξει ακόμα το λευκό απολυτήριο σαι πράσινο
dimitrios

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από dimitrios »

ηρθε για αλλαγη το εφπ απο λευκο σε πρασινο ειμαι 54 ετων ειναι λογικο αυτο; υπηρετησα ως εφεδρος αξιωματικος
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες