ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Λίγο το έψαξα το θέμα και βρήκα το παρακάτω.

http://www.army.gr/default.php?pname=sub_Epistrateusi_PrasiniESE&la=1

Ίσως να είναι και άκυρο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Η Στρατιωτική Εντολή αν θυμάμαι σωστά αναφέρεται σε ποία μονάδα και τι καθήκοντα θα αναλάβεις όταν παρουσιαστείς σε περίπτωση επιστράτευσης. Φυσικά αυτό είναι απόρρητο και με το πέρας της ισχύος το έγγραφο πρέπει να το καταστρέψεις.

Ion

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Ion »

Καλησπερα, ειχα απολυθει το 2005 με πρασινο χαρτι. Πριν 2 χρονια μου ειχε ερθει ασπρο και το εστειλα κανονικα.
χθες μου ηρθε νεο, χρωματος:κιτρινο! Ειναι σαν το πρασινο αλλα δίπλα στα συνθηματικα γραμματα δεν εχει νουμερα... Επισης δεν εχει κωδικο αριθμο μοναδας (με 2 γραμματα και 4ψηφιο αριθμο)
ξερει κανεις τι ειναι τουτο;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από dn24 »

Ion έγραψε:Καλησπερα, ειχα απολυθει το 2005 με πρασινο χαρτι. Πριν 2 χρονια μου ειχε ερθει ασπρο και το εστειλα κανονικα.
χθες μου ηρθε νεο, χρωματος:κιτρινο! Ειναι σαν το πρασινο αλλα δίπλα στα συνθηματικα γραμματα δεν εχει νουμερα... Επισης δεν εχει κωδικο αριθμο μοναδας (με 2 γραμματα και 4ψηφιο αριθμο)
ξερει κανεις τι ειναι τουτο;


Να σε ρωτήσω κάτι πρίν σου δώσω μια υπεύθυνη απάντηση. Μήπως υπηρέτησες στο Πολεμικό Ναυτικό;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ion

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Ion »

dn24 έγραψε:
Ion έγραψε:Καλησπερα, ειχα απολυθει το 2005 με πρασινο χαρτι. Πριν 2 χρονια μου ειχε ερθει ασπρο και το εστειλα κανονικα.
χθες μου ηρθε νεο, χρωματος:κιτρινο! Ειναι σαν το πρασινο αλλα δίπλα στα συνθηματικα γραμματα δεν εχει νουμερα... Επισης δεν εχει κωδικο αριθμο μοναδας (με 2 γραμματα και 4ψηφιο αριθμο)
ξερει κανεις τι ειναι τουτο;


Να σε ρωτήσω κάτι πρίν σου δώσω μια υπεύθυνη απάντηση. Μήπως υπηρέτησες στο Πολεμικό Ναυτικό;



Βασικα, οχι... Στην 71 αερομεταφερομενη ταξιαρχια υπηρετησα (κοκκινομπερεδες)
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από dn24 »

Ion έγραψε:
Βασικα, οχι... Στην 71 αερομεταφερομενη ταξιαρχια υπηρετησα (κοκκινομπερεδες)


Επειδή προσπαθώ να βοηθώ υπεύθυνα και όχι για το θεαθήναι, σε ρώτησα διότι απ'όσο γνωρίζω οι απολυόμενοι του ΠΝ παίρνουν κίτρινο ΕΦΠ το οποίο είναι το αντίστοιχο της ροζαλίας στον ΣΞ.

Όσον αφορά την δική σου περίπτωση αρχικά θα σου συστήσω να μην ανησυχείς, και σαν επόμενο βήμα σου προτείνω να επικοινωνήσεις με το στρατολογικό γραφείο που ανήκεις, αν γίνεται και άμεσα ώστε να πληροφορηθείς από αρμόδια χείλη. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Εγώ θυμάμαι κίτρινο ήταν ένα μικρό κομμάτι χαρτί που έγραφε επάνω "Στρατιωτική Εντολή" και ημερομηνία καταστροφής του.

Να δω μετά τι άλλο χρώμα θα προσθέσουν...

EDIT:

Μήπως έχει να κάνει με την ΕΣΕ Οχήματος - Μηχανήματος

πολιτης

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από πολιτης »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, εχω απολυθεί απο το στρατό και μου ήρθε πράσινο ειδικό φύλλο πορείας πρίν 20 μήνες (όταν είχα απωληθεί είχα λευκό) και μου ζητούσε να αλλαξω διεύθυνση αν έχει αλλάξει και να ξαναστείλω το παλιό εφπ και την απόδειξη παραλαβής του νεου εφπ. Εγώ λόγω σπουδαστικών υποχρεώσεων σε διδακτορικό΄και διαβάσματος δεν κατάλαβα ότι έπρεπε να κάνω τις ανωτέρω ενέργειες αμεσα το αφησα σε ενα συρταρι και τώρα το είδα συμπτωματικά οτι δεν τα έχω στείλει και έχουν περάσει είκοσι μήνες τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; Επίσης θα ήθελα να μου σχολιάσετε το γεγονός οτι η στρατιωτική εντολή που έχει έρθει στο ίδιο χαρτί με το εφπ είναι κενή και δεν αναγραφεί δηλαδή ημερομηνία καταστροφής της. Ευχαριστώ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σε αυτή την περίπτωση απλώς τους στέλνεις το νέο ΕΦΠ με τα καινούρια στοιχεία και τίποτα παραπάνω. Μην ανησυχείς, δεν θα έχεις κάποια νομική κύρωση.
Άβαταρ μέλους
vlacocabios
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 7:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από vlacocabios »

Καλημέρα παιδια, Μου ηρθε καινουριο φυλλο πορειας, και κοιταζοντας τα παλια χαρτια μου για να βρω το προηγουμενο και να το επιστρεψω, ανακαλυψα ότι ειχα ξεχασει να επιστρεψω και το προ- προηγουμενο (το οποιο ειχε ληξει από το 2003). Μια και από τοτε δεν ειχε προφανως παρει κανεις χαμπαρι από την στρατολογια, να υποθεσω πως το θεμα είναι ληξαν και να μην προβω σε καμια ενεργεια, και απλα να επιστρεψω αυτό που πρεπει; Ευχαριστω
Δημητρης

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Δημητρης »

Καλησπέρα γίνεται από λευκό φύλλο πορείας πως γίνεται να μου έρθει νέο χρώματος πράσινου;
Αλέξανδρος

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Χαίρεται,

Απολύθηκα το 2010 απ' τις ειδικές δυνάμεις με λευκό απολυτήριο. Έναν χρόνο αργότερα μου ήρθε πράσινο χαρτί. Σήμερα από περιέργεια το εξέτασα και διαπίστωσα πως στην Στρατιωτική Εντολή (ΣΕ) δεν αναγράφεται απολύτως τίποτα. Κενό. Επίσης στις οδηγίες κίνησης δεν βγάζω νόημα με αυτά που γράφει.

Επίσης, κάθε πότε υπάρχει η πιθανότητα να κληθούμε για μετεκπαίδευση; Κάθε 3-4 χρόνια; Υπάρχει περίπτωση να μην κληθούμε καθόλου;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Υποτίθεται στις Ειδικές Δυνάμεις υπάρχει συχνή κλήτευση εφέδρων για μετεκπαίδευση.

Καλό θα ήταν να πάρεις πληροφορίες από τη μονάδα που απολύθηκες.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αλέξανδρος έγραψε:Χαίρεται,

Απολύθηκα το 2010 απ' τις ειδικές δυνάμεις με λευκό απολυτήριο. Έναν χρόνο αργότερα μου ήρθε πράσινο χαρτί. Σήμερα από περιέργεια το εξέτασα και διαπίστωσα πως στην Στρατιωτική Εντολή (ΣΕ) δεν αναγράφεται απολύτως τίποτα. Κενό. Επίσης στις οδηγίες κίνησης δεν βγάζω νόημα με αυτά που γράφει.

Επίσης, κάθε πότε υπάρχει η πιθανότητα να κληθούμε για μετεκπαίδευση; Κάθε 3-4 χρόνια; Υπάρχει περίπτωση να μην κληθούμε καθόλου;


Mην σε απασχολεί αυτό το θέμα, παίζει να μην σε καλέσουν και ποτέ Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες