ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από yandr »

Τίποτα. Τι να κάνεις δηλαδή;

Στην καλύτερη αν μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στη στρατολογική υπηρεσία να ενημερώσεις.

musicvag
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 14, 2012 10:57 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από musicvag »

Καλημέρα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος.
Απολύθηκα πριν 5-6 χρόνια από την Πολεμική Αεροπορία και είχα πάρει πορτοκαλί Ε. Φ. Π. Στο οποίο ανέγραφε και που πήγαινα σε περίοδο επιστράτευσης. Πριν καμία εβδομάδα παρέλαβα το λευκό Ε. Φ. Π. Το κουτάκι στο οποίο θα έπρεπε να αναγράφει το μέρος στο οποίο παρουσιάζομαι είναι εντελώς κενό. Από όσο ξέρω θα έπρεπε να αναφέρει όπου διαταχτεί. Μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος και πρέπει να απευθυνθώ στο στρατολογικό γραφείο ή είναι σωστό; Γενικότερα είμαι πολύ τυπικός σε ότι έχει να κάνει στις σχέσεις μου με τον στρατό και το κράτος γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
Ευχαριστώ πολυ!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Στο λευκό απολυτήριο δεν αναγράφεται η Μονάδα που θα παρουσιαστείς, όπως είναι στο Πορτοκαλί και Πράσινο. Αυτό θα το μάθεις όταν θα έρθει το ΦΑΠ (Φύλλο Ατομικής Πρόσκλησης). Άλλωστε στο Λευκό δεν αναφέρει και απόρρητο συνθηματικό κωδικό.

Μπορείς πάντως να πάρεις τηλέφωνο το ΓΕΑ και να σου πουν που μπορείς να απευθυνθείς.
ανύδεος

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από ανύδεος »

Παιδιά καλησπέρα

ερώτηση αν ξέρει κανείς, εφ. Αξιωματικός ΚΔ απολύθηκα πριν 5 χρόνια, είχα ΕΦΠ πράσινο, μου ήρθε δυστυχώς ΕΦΠ λευκό, γνωρίζει κανείς αν θα με ξανακαλέσουν σε άσκηση ή πλεόν με ξεχνάνε στο χρονο-ντούλαπο της ιστορίας.

ευχαριστώ
vagelis79
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 2:57 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από vagelis79 »

Οσο εχεις λευκο φυλλο πορειας δεν σε καλουν για μετεκπαιδευση.
ανύδεος

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από ανύδεος »

Άρα δε θα με καλέσουν ποτέ πλέον, κρίμα

υπάρχει τρόπος να ξαναπάρω πράσινο; Τι ενέργειες μπορώ να κάνω ξέρει κανείς, μήπως καμιά ένσταση. Ποιος αποφασίζει αν θα έχεις πράσινο ή λευκό και με πια κριτηρία γίνεται αυτό; Είναι αμετάκλητες οι αποφάσεις τους. Ας μας συμβουλεύσει κάποιος.

ευχαριστώ
kounoupis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Απρ 11, 2012 10:51 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από kounoupis »

μου ηρθε το πρωτο δελτιο επιστρατευσεως σε ποια μοναδα θα παω αν γινει επιστρατευση κλπ. Ειναι ασπρο

απολυθηκα ιουλιο του 2010. Μου ηρθε πριν κανα εξαμηνο το παρατησα στην βιβλιοθηκη και τωρα το βρηκε ο πατερας μου. Ειναι το πρωτο που μου στελνουν

στελνω την αποδειξη παραλαβης πισω η την κραταω;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

kounoupis έγραψε:μου ηρθε το πρωτο δελτιο επιστρατευσεως σε ποια μοναδα θα παω αν γινει επιστρατευση κλπ. Ειναι ασπρο

απολυθηκα ιουλιο του 2010. Μου ηρθε πριν κανα εξαμηνο το παρατησα στην βιβλιοθηκη και τωρα το βρηκε ο πατερας μου. Ειναι το πρωτο που μου στελνουν

στελνω την αποδειξη παραλαβης πισω η την κραταω;


Αμέσως μετά την παραλαβή των νέων επιστρατευτικών εγγράφων, ο έφεδρος θα πρέπει να τοποθετήσει στο μικρό ταχυδρομικό φάκελο που παρέλαβε το παλαιό Ειδικό Φύλλο Πορείας, την απόδειξη παραλαβής του νέου Ειδικού Φύλλου Πορείας (αφού το συμπληρώσει και το υπογράψει) και το παλαιό Δελτίο Αλλαγής Στοιχείων Εφέδρου.

kounoupis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Απρ 11, 2012 10:51 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από kounoupis »

 πρασινο ειναι τελικα. Απλα ειναι χαμηλος ο φωτισμος και εκανα λαθος. Ειναι το πρωτο μου δεν εχω παλιο. Ακολουθω την ιδια διαδικασια;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι. Όταν θα έρθει κανούργιο ΕΦΠ θα κάνεις τη παραπάνω διαδικασία.

Να ξέρεις ότι το άσπρο δεν αναφέρει σε ποία μονάδα θα πάς για επιστράτευση, ούτε τους κωδικούς, φανερό και "μυστικό" που αναφέρονται πάνω.
chrisgr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2012 2:31 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από chrisgr »

Γεια σας. Μου ηρθε ΕΦΠ χρωματος πρασινο ενω οταν απολυθηκα ειχα λευκο. Να ανησυχο μηπως με καλεσουν για μετεκπαιδευση και τα σχετικα, η' ειναι λογικο; Την Στρατιωτικη εντολη να την στειλω πισω μαζι με την αποδειξη παραλαβης του εφπ; Δεν γραφει ουτε στοιχεια ουτε τιποτα. Ευχαριστω.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Συνήθως το ανάποδο γίνεται, όταν απολύεσαι παίρνεις πράσινο και ύστερα λευκό. Αλλά αυτό εξαρτάται από την ειδικότητα που έχεις και κυρίως σε ποία ΜΕ (Μονάδα Επιστράτων) ανήκεις. Η μετεκπαίδευση δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, η περίπτωση επιστράτευσης είναι που θα πρέπει να σε ανησυχήσει.Εικόνα

Τη Στρατιωτική Εντολή τη κρατάς μέχρις ότου λήξει η ισχύς της, μετά τη καταστρέφεις.
driver

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από driver »

ρε παιδια καλησπερα να κανω μια ερωτηση απολυθηκα τον νοεμβριο του 2011 με ειδικοτητα οδηγος αυτοκινητου και μου δωσανε λευκο εφπ ξερει κανεις πως το αλαζουμε σε πρασινο τι ενεργειες πρεπει να καν ευχαριστω καθε απαντηση δεκτη.Εικόνα

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μόνο αν στο αλλάξουν οι αρμόδιοι, εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι
Άβαταρ μέλους
Hondakias..
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 23, 2012 5:24 am
Τοποθεσία: Driver
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Hondakias.. »

Ρε παιδια μια ερωτηση καταρχας καλησπερα εχθες μου ηρθε πρασινο εφπ με στρατιωτικη εντολη (σε) τι ειναι αυτο γνωριζει κανενας. ευχαριστω...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες