Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Κλειδωμένο

Με στόχο να υπάρχει αποτελεσματική άμυνα

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Νοέμ 15, 2012 11:27 pm

24 μήνες
83
16%
18 μήνες
44
9%
12 μήνες
55
11%
9 μήνες
18
4%
6 μήνες
38
8%
3 μήνες
267
53%
 
Σύνολο ψήφων: 505

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jak

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από jak »

Η θητεια δεν θα αυξηθει ισα ισα που θα γινει 6μηνη σε Λιγα χρονακια. Και πολυ καλα θα κανανε να γινοταν το συντομοτερο 6μηνη να μην χανει τον χρονο του ο καθε ανθρωπος απτο να εργαστει να φτιαξει την ζωη του κλπ. Τελος αποψη μου οτι και οι 6 μηνες ειναι μεγαλο διαστημα. Ας γινει 3μηνο αλλα πραγματικης εκπαιδευσης ουσιαστικης μαθενοντας τα παντα να βγαινεις και να λες ηταν 3 μηνες που με εμαθαν να ειμαι μαχιμος οποιαδηποτε στιγμη μου ζητηθει για την πατριδα μου και οχι καθαριστρια 1 ετους. Αηδια ειναι ο σημερινος στρατος. Ας μειωσουν την θητεια σε μετατρεποντας το προγραμμα ουσιαστικο.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από yandr »

Δεν έχω περιλάβει στη δημοσκόπηση την επιλογή 0 μήνες, γιατί υπάρχει ξεχωριστό θέμα για την κατάργηση της θητείας και δεν θέλω να το μπλέξουμε εδώ.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Αν και ακομα δεν εχω μπει για να ξερω τι παιζει μεσα πιστευω οτι 24 μηνες ειναι υπερβολικα μεγαλο χρονικο διαστημα και 3 μηνες το αντιθετο.
Και οχι γιατι ειμαι κατα του στρατου και λοιπα απλα σε αυτη την ηλικια ειναι που αρχηζουμε να καταλαβενουμε την ζωη και να μπαινουμε στο ρολο μας και ειναι αδικο να πανε 2 χρονια χαμενα και μεγαλη βλακια να λεμε οτι ειμασταν 3 μηνες φανταροι... Οποτε 10 μηνες θα ηταν υπεραρκετοι Εικόνα

Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

yandr έγραψε:Δεν έχω περιλάβει στη δημοσκόπηση την επιλογή 0 μήνες, γιατί υπάρχει ξεχωριστό θέμα για την κατάργηση της θητείας και δεν θέλω να το μπλέξουμε εδώ.


Φιλε yandr βαλε και 10 μηνο σαν επιλογη
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από yandr »

Τι εννέα, τι δέκα μήνες. Το ίδιο είναι...
ΜΠΑΜΠΗΣ

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από ΜΠΑΜΠΗΣ »

3 μηνες και πολς ςας ειναι ανςε μπραβο.
Soviet supreme

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από Soviet supreme »

36 (Λοχαγος)
XxMikexX
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 06, 2010 7:18 pm
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από XxMikexX »

Μην πιστευεται αυτα περι αυξησης της θητειας. Μην ξεχνατε ειμαστε απο τις λιγες χωρες που ο στρατος ειναι υποχρεωτικος! Και 9 μηνες πολυ ειναι. Ο κοσμος δεν εχει να φαει, δουλειες δεν βρισκεις ουτε για αστειο δεν νομιζω να πεσουν τοσο χαμηλα και να καταστρεψουν κιαλο την νεολαια! Δεν λεω τιμη και περιφανια να υπηρετουμε την πατριδα αλλα μην γυριζουμε κατι εποχες πισω που κανανε στρατο οι γονεις μας 2 χρονια και βαλε. Μπορουνε να κανουν τον στρατο επαγγελματικο (οπως πολλες συγχρονες χωρες) η να τον μειωσουν αοκμα περισσοτερο! Οσα λενε περι αυξησεων (συμφωνα με την δικη μου γνωμη) ειναι για να μιωσουν τις αναβολες επειδη με τον φοβο οτι στο μελλον θα αυξηθει η θητεια πολλοι δεν παιρνουν αναβολη και υπηρετουνε και αυτο το πιστευω γιατι εγω (308 σειρα) ο ξαδερφος μου (311 σειρα) ακουσαμε τα ιδια ακριβως λογια. Απο την επομενη εσσο θα γινει 14μηνο. Και τελικα τι εγινε; Ακομα 9 μηνο ειναι. Γνωμη μου ειναι καντε επαγγελματικο τον στρατο η εστω καντε τον 1μηνα ισα ισα να υπαρχει εκπαιδευση στα οπλα και μετα αφηστε την νεολαια να δουλεψει! Δεν εχουμε να φαμε ρε ξυπνατε Εικόνα

EEEEEE!!!!!!!!!!!!

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από EEEEEE!!!!!!!!!!!! »

XxMikexX έγραψε:Μην πιστευεται αυτα περι αυξησης της θητειας. Μην ξεχνατε ειμαστε απο τις λιγες χωρες που ο στρατος ειναι υποχρεωτικος! Και 9 μηνες πολυ ειναι. Ο κοσμος δεν εχει να φαει, δουλειες δεν βρισκεις ουτε για αστειο δεν νομιζω να πεσουν τοσο χαμηλα και να καταστρεψουν κιαλο την νεολαια! Δεν λεω τιμη και περιφανια να υπηρετουμε την πατριδα αλλα μην γυριζουμε κατι εποχες πισω που κανανε στρατο οι γονεις μας 2 χρονια και βαλε. Μπορουνε να κανουν τον στρατο επαγγελματικο (οπως πολλες συγχρονες χωρες) η να τον μειωσουν αοκμα περισσοτερο! Οσα λενε περι αυξησεων (συμφωνα με την δικη μου γνωμη) ειναι για να μιωσουν τις αναβολες επειδη με τον φοβο οτι στο μελλον θα αυξηθει η θητεια πολλοι δεν παιρνουν αναβολη και υπηρετουνε και αυτο το πιστευω γιατι εγω (308 σειρα) ο ξαδερφος μου (311 σειρα) ακουσαμε τα ιδια ακριβως λογια. Απο την επομενη εσσο θα γινει 14μηνο. Και τελικα τι εγινε; Ακομα 9 μηνο ειναι. Γνωμη μου ειναι καντε επαγγελματικο τον στρατο η εστω καντε τον 1μηνα ισα ισα να υπαρχει εκπαιδευση στα οπλα και μετα αφηστε την νεολαια να δουλεψει! Δεν εχουμε να φαμε ρε ξυπνατε Εικόνα

Εναν μηναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
peiraiwths
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιουν 30, 2010 12:16 am
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από peiraiwths »

XxMikexX έγραψε:Μην πιστευεται αυτα περι αυξησης της θητειας. Μην ξεχνατε ειμαστε απο τις λιγες χωρες που ο στρατος ειναι υποχρεωτικος! Και 9 μηνες πολυ ειναι. Ο κοσμος δεν εχει να φαει, δουλειες δεν βρισκεις ουτε για αστειο δεν νομιζω να πεσουν τοσο χαμηλα και να καταστρεψουν κιαλο την νεολαια! Δεν λεω τιμη και περιφανια να υπηρετουμε την πατριδα αλλα μην γυριζουμε κατι εποχες πισω που κανανε στρατο οι γονεις μας 2 χρονια και βαλε. Μπορουνε να κανουν τον στρατο επαγγελματικο (οπως πολλες συγχρονες χωρες) η να τον μειωσουν αοκμα περισσοτερο! Οσα λενε περι αυξησεων (συμφωνα με την δικη μου γνωμη) ειναι για να μιωσουν τις αναβολες επειδη με τον φοβο οτι στο μελλον θα αυξηθει η θητεια πολλοι δεν παιρνουν αναβολη και υπηρετουνε και αυτο το πιστευω γιατι εγω (308 σειρα) ο ξαδερφος μου (311 σειρα) ακουσαμε τα ιδια ακριβως λογια. Απο την επομενη εσσο θα γινει 14μηνο. Και τελικα τι εγινε; Ακομα 9 μηνο ειναι. Γνωμη μου ειναι καντε επαγγελματικο τον στρατο η εστω καντε τον 1μηνα ισα ισα να υπαρχει εκπαιδευση στα οπλα και μετα αφηστε την νεολαια να δουλεψει! Δεν εχουμε να φαμε ρε ξυπνατε Εικόνα

να δουλεψει; Ελα ρε φιλε! Απο το εξωτερικο στελνεις μηνυμα; Ολοι ανεργοι ειμαστε! Και να κανουν μισθοφορικο το στρατο πως; Με τι λεφτα θα πληρωνουν τους μονιμαδες; Ή θα περνουμε δανεια για να τους Πληρωσουμε; Ο φανταρος κοστιζει 600 ευρω το μηνα! Ο επ. Οπ περνει 900 ευρω, αν δε κανω λαθος, μισθο! Περα απο τα χρηματα που κοστιζει στο κρατος! Δεν ειναι εφικτο αυτο που λες! Προς το παρων βεβαια! Σε 10-20 χρονια και Βλεπουμε...
Berserker
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:49 am
Τοποθεσία: Thessalonikh
Ενδιαφέροντα: Gym Boxing Online Gaming
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από Berserker »

Οχι που δεν θα ψηφιζανε 3ς μηνες γελοια ατομα τι θα κανετε σε 3ς μηνες στρατο να ξυσετε τα @@ σας θελετε οπως παντα οι πιο πολυ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ας βγει ένας που ψήφισε 3μηνο και να μας πει και πόσες μέρες άδεια θα θέλει συνολικά, αν ήτανε 3μήνες με 3 μέρες άδεια κάθε μήνα και όλες τις άλλες μέρες εκπαίδευση και ασκήσεις εγώ μαζί σας παιδιά Εικόνα
NikosT

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από NikosT »

Εγω 3μηνο ψηφισα.

Εννοειται στο 3μηνο να μην υπαρχουν άδειες, παρα ελάχιστες. Να μην υπάρχουν βύσματα.(κατα κανόνα να μην υπάρχουν, ας ειναι εξαιρεσεις τα βύσματα)

Αλλα 3 μηνες εκπαιδευση και μόνο αυτή, να μαθει ο καθενας κάτι και όχι αγγαρίες, γοπινγκ, ναρκωτικα κ μλκιες.

Ετσι οπως εγινε η ζωη και το 9μηνο ειναι χασιμο χρονο, δεν μετραει η ποσότητα πλέον αλλα η ποιότητα.

Ανθρωπος που εχει φαει βιβλιοθηκες και εχει καταπιει γνωση και σπουδαζει τοσα χρονια και μεταπτυχιακα και δουλειες και οικογένεια... Δεν μπορει να ξοδευει τον χρονο του για κατι που δεν εκπαιδεύει, δεν παράγει και δεν μορφώνει.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από yandr »

NikosT έγραψε:Ανθρωπος που εχει φαει βιβλιοθηκες και εχει καταπιει γνωση και σπουδαζει τοσα χρονια και μεταπτυχιακα και δουλειες και οικογένεια... Δεν μπορει να ξοδευει τον χρονο του για κατι που δεν εκπαιδεύει, δεν παράγει και δεν μορφώνει.

Εκτός και αν η στράτευση είναι υποχρεωτική στα 18, οπότε δεν τίθεται θέμα σπουδών.

Το πρόβλημα με την 3-μηνη θητεία είναι ότι ο στρατός θα μειωθεί στις 30-40 χιλιάδες και φυσικά σε περίπτωση που χρειαστεί η επέμβασή του, μέχρι να γίνει επιστράτευση θα γεράσουμε.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πόση πρέπει να είναι η θητεία στην Ελλάδα (2010);

Δημοσίευση από Nassos »

Σιγά μην συμφωνήσουν οι νεολαί (ρ) ες των κομμάτων...
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες