ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
AlexG7
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 10:43 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από AlexG7 »

johny γενικα βλεπω να σε ανησυχουν δευτερευοντα για να μη πω τριτευοντα πραγματα... Το εχεις τοσο σιγουρο οτι θα περασεις που σκεφτεσαι απο τωρα οτι θα σε ενοχλει το παντελονι;αυτο που θα επρεπε να σε ανησυχει στη φαση που εισαι ειναι πως θα ανεβασεις τις επιδοσεις κ τους βαθμους σου στα πανελλαδικος εξεταζομενα μαθηματα

δεν ξερω αν εχεις συνειδητοποιησει ποσο δυσκολο ειναι να βγαλεις 16500, ποσο μαλλον 17000+ για να εισαι σιγουρος οτι εισαι μεσα

ασε τις φορμες κ τα ΜΑΤ και το που κατουρανε οι περιπτεραδες κ οι αστυνομικοι κ αφοσιωσου στο διαβασμα

οταν με το καλο περασεις τοτε προβληματιζεσαι κ για ολα τα αλλα

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από johnny13 »

Ειναι πολυ δυσκολο και δεν το εχω σιγουρο οτι θα μπω. Διαβαζω σε καθημερινη βαση και παω ενα σωρο φροντιστηρια αλλα δεν θα κανω ερωτηση για το πως να διαβαζω...
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από johnny13 »

Και ενταξει μην τα παραλεμε δεν ειναι και τοσο δυσκολο να φτασεις τα 16.500 μορια. Τι να πουν και οσοι πανε για Ιατρικες Σχολες; Το μονο που θελει ειναι να διαβαζεις τακτικα με σκοπο να μην αφησεις κενα
ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

Η στολη της ΥΑΤ ειναι φαιοπρασινη, ποιοτητας παρομοιας με αυτη που φορανε οι οπλιτες και τα στελεχη στο στρατο, χωρις μοτιβο παραλλαγης. Αν εχεις καποια φορμα παραλλαγης στο σπιτι, δες την. Ανετες ειναι, μη σε απασχολει
Άβαταρ μέλους
pasos98
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 11:07 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από pasos98 »

Γεια σας μαγκες. Μπηκα αστυφυλακων και εχω μια απορια. Πως γινεται να μπω στα ματ; Μονοι τους με βαζουν η πρεπει ναα κανω μια διαδικασια (επιτυχων 2016)
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από johnny13 »

Α ρε τυχερε που μπηκες Αστυφυλακων εγω σε 2 χρονια δινω με σκοπο την Αστυφυλακων. Οταν με το καλο αποφοιτησεις και γινεις Αστυφυλακας Θα εισαι σε Α. Τ. Μισο χρονο περιπου με κανονικο μισθο κτλπ. Μολις περασει αυτος ο εναμιση χρονος θα σου πουν ενδουπηρεσιακα πως να πας ΜΑΤ παντως μην ανησυχεις ειναι το ΜΟΝΟ σιγουρο οτι θα σε παρουν γιατι τα ΜΑΤ θελουν κοσμο σαν τρελοι. Στα λεω ετσι οπως μου τα ειπανε γιατι και εγω για ΜΑΤ προοριζομαι
Άβαταρ μέλους
pasos98
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 11:07 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από pasos98 »

Πςς μια χαραα. Σε ευχαριστω φιλε μου
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Όντως είναι εύκολο να πας στην ΥΑΤ και στην ΥΜΕΤ αλλά δύσκολο να φύγεις.
Άβαταρ μέλους
pasos98
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 11:07 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από pasos98 »

Και να ρωτησω. Εκτος απο τις διαδηλωσεις κλπ που αλλου πηγαινουν οι ανδρες των ΥΑΤ και ΥΜΕΤ;

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Ο βασικός σκοπός της ΥΑΤ είναι η αποκατάσταση της τάξης σε διαδηλώσεις, πορείες εξού και τα αρχικά της "Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης". Ενώ η ΥΜΕΤ συνήθως αναλαμβάνει μέτρα "Υποδιεύθυνση Μέτρων Τάξης". Πέραν αυτού και οι δύο αναλαμβάνουν την φύλαξη κτηρίων ή άλλων ευπαθών στόχων κλπ. Επίσης νομίζω ότι κάποιες διμοιρίες της ΥΑΤ συμμετείχαν και στον Ξένιο Ζευς.

Αν θα μπορούσα να μιλήσω λίγο μπακαλίστικα θα έλεγα ότι η ΥΜΕΤ "τρώει το περισσότερο ξύλο" και η ΥΑΤ βέβαια αλλά όχι τόσο πολύ. Επίσης ειδικά στην ΥΑΤ το πνεύμα της Διμοιρίας-Ομάδας είναι αρκετά υψηλό και πληροφοριακά αρκετοί υποψήφιοι σε Σχολεία της ΕΚΑΜ είναι από την ΥΑΤ. Ευκολονόητο γιατί.

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από johnny13 »

Συμφωνω με τον κυριο Καταδρομεα ετσι ειναι. Οταν γινονται πορειες, διαδηλωσεις κτλπ μπροστα μπαινει η ΥΜΕΤ και πρεπει να φανε λιγο ξυλο τα παιδια για να δωθει διαταγη στην ΥΑΤ να επεμβει. Επισης πανε σε ολα οσα ειπε ο κ. Καταδρομεας +και σε γηπεδα. Και οντως η ομαδικοτητα ειναι μεγαλη γιατι για να επιτευχθει ο στοχος τους χρειαζεται ομαδικοτητα και συνεργασια. Εχουν τεραστια ζητηση για αυτο αμα μπεις και το μετανιωσεις θα ειναι αργα. Δεν φευγεις καθολου ευκολα.
Άβαταρ μέλους
pasos98
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 11:07 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από pasos98 »

Ναι ε; Ενταξει εχω πολυ καιρο να σκεφτω. Δηλαδη με λιγα λογια καθε μερα τα υατ και τα υμετ ειναι στον δρομο;
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Κυρίως η ΥΑΤ θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως μια ημί-στρατιωτική υπηρεσία της ΕΛΑΣ. Αποτελείται από Διμοιρίες που σπάνε σε ομάδες νομίζω 2-3 ανάλογα με την δύναμη της Διμοιρίας. Κάθε Διμοιρία έχει την δική της ονομασία (συγκεκριμένους αριθμούς) και έχει έναν Διμοιρίτη Υπαστυνόμο Β' και πάνω. Κάθε ομάδα έχει έναν επικεφαλή που συνήθως είναι Αρχιφύλακας ή Ανθυπαστυνόμος.
Εννοείται ότι είναι στον δρόμο. Αν κάνεις μια βόλτα στο κέντρο θα δεις "σταμπαρισμένες" Διμοιρίες σε συγκεκριμένα σημεία. Πάντως έχεις χρόνο μην αγχώνεσαι, κάτσε με το καλό να μπεις στην Σχολή και βλέπεις.Εικόνα

Δεν χρειάζεται να πω ότι είμαι κι εγώ fan της υπηρεσίας.

Άβαταρ μέλους
pasos98
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 11:07 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από pasos98 »

Το προβλημα ειναι οτι μενω φλωρινα και δεν εχει ματ καθως δεν ειναι μια πολη που γινονται επισοδεια, στα ηρεμα ειμαστε. Ναι και εμενα μαρεσει πολυ και το βλεπω σοβαρα ως μια προοπτικη, και ας μην θελουν οι γονεις μουυ

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Στην επαρχία (όπως και στην Αττική) ανάλογα με την περίπτωση δύναται να συγκροτηθούν οι λεγόμενες ΟΜΕΤ ή αλλιώς βλαχοδιμοιρίες. Συνήθως είναι Ειδικοί Φρουροί-Αστυφύλακες-Υπαρχιφύλακες-Αρχιφύλακες που κατέχουν οργανικές θέσεις σε Αστυνομικές Υπηρεσίες της περιοχής. Βέβαια αυτό δεν νομίζω ότι είναι ότι το καλύτερο γιατί είναι εκτός των οργανικών σου καθηκόντων.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες