ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
LaGrecia
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2015 4:58 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από LaGrecia »

Καλησπέρα σε όλους.

Ονομάζομαι Μιχάλης,17 ετών και ήταν από παιδί το όνειρο μου να μπω στην αστυφυλάκων.

Ενδιαφέρομαι να μπω στα ΜΑΤ (συγκεκριμένα ΥΜΕΤ) αλλά πριν συνεχίσω θα ήθελα να εξακριβώσω πως δεν θέλω να πάω για κανένα λόγο στα ΜΑΤ επειδή είμαι ένας αμόρφωτος χωριάτης, ούτε επειδή γουστάρω να βαράω ανθρώπους, ούτε επειδή θα νιώθω υπεράνω όλων όταν φοράω την στολή κλπ κλπ. Ο κύριος λόγος είναι επειδή ήθελα απο πάντα στην δουλειά μου να υπάρχουν αδελφικές σχέσεις με τους συναδέλφους μου και να μην υπάρχει ανταγωνισμός. Βέβαια οι λόγοι είναι και άλλοι αλλά δεν υπάρχει λόγος να τους αναφέρω.

Τώρα θα ήθελα να απευθύνω μερικές ερωτήσεις.

1ον Όταν δηλώσω ΜΑΤ-ΥΜΕΤ είναι σίγουρο πως θα παω εκεί;

2ον Επειδή είμαι απο θεσσαλονίκη, γίνετε όταν με το καλό μπω στο σώμα να δηλώσω θεσσαλονίκη και να πάω εκεί ή πρέπει να πάω αναγκαστικά Αθήνα;

3ον Αν μπορεί κάποιος να με πει τι παίζει με μισθό και επιδόματα.

Υ. Γ: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΩΝ ΜΑΤ ΝΑ ΜΗΝ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΝ. ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΛΕΝΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΑΝΑΜΑΣΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ

Επίσης γνωρίζω πως έχω ένα πρόβλημα με τα ορθογραφικά δεν χρειάζετε να το αναφέρετε γιατί το γνωρίζω Εικόνα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!Εικόνα

PLtoon
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 2:41 am
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από PLtoon »

oldsoldier έγραψε:Οργανωτικά είναι Ομάδα -> Διμοιρία -> Τμήμα -> ΥΑΤ/ΥΜΕΤ -> ΔΑΕ;

ναι
oldsoldier έγραψε:Όταν γίνεται μετακίνηση από το στρατόπεδο/έδρα ΥΑΤ μέχρι το κάθε σημείο που πρέπει να πάει για 8ώρο η διμοιρία και είναι πάνω από 20 άτομα πώς γίνεται να χωρέσουν ς' αυτές τις κλούβες;

η κλούβα χωράει και 30 άτομα. Με 20 είναι πολύ άνετα μέσα

LaGrecia έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Ονομάζομαι Μιχάλης,17 ετών και ήταν από παιδί το όνειρο μου να μπω στην αστυφυλάκων.

Ενδιαφέρομαι να μπω στα ΜΑΤ (συγκεκριμένα ΥΜΕΤ) αλλά πριν συνεχίσω θα ήθελα να εξακριβώσω πως δεν θέλω να πάω για κανένα λόγο στα ΜΑΤ επειδή είμαι ένας αμόρφωτος χωριάτης, ούτε επειδή γουστάρω να βαράω ανθρώπους, ούτε επειδή θα νιώθω υπεράνω όλων όταν φοράω την στολή κλπ κλπ. Ο κύριος λόγος είναι επειδή ήθελα απο πάντα στην δουλειά μου να υπάρχουν αδελφικές σχέσεις με τους συναδέλφους μου και να μην υπάρχει ανταγωνισμός. Βέβαια οι λόγοι είναι και άλλοι αλλά δεν υπάρχει λόγος να τους αναφέρω.

Τώρα θα ήθελα να απευθύνω μερικές ερωτήσεις.

1ον Όταν δηλώσω ΜΑΤ-ΥΜΕΤ είναι σίγουρο πως θα παω εκεί;

2ον Επειδή είμαι απο θεσσαλονίκη, γίνετε όταν με το καλό μπω στο σώμα να δηλώσω θεσσαλονίκη και να πάω εκεί ή πρέπει να πάω αναγκαστικά Αθήνα;

3ον Αν μπορεί κάποιος να με πει τι παίζει με μισθό και επιδόματα.

φίλε μου τώρα το βλέπεις έτσι αλλα με τα χρόνια θα σε καταβάλει. Είναι ψυχοφθόρο και μπορεί να περνάς καλα και να έχει τις καλές στιγμές αλλα είναι απλά μια δουλειά και τίποτα άλλο.
άποψη μου είναι οτι πάνω απο 5 χρόνια δεν πρέπει να κάθετε κανείς στις διμοιρίες
είναι μια εμπειρία που σε κάνει σίγουρα καλύτερο (αφου θα δεις πολλά), ωστε να πάς σε κάτι επόμενο.

1) αν δηλώσεις θα έρθεις σίγουρα
2) όχι. Θα πρέπει να περάσεις απο αθήνα και όταν παρεις μετάθεσση θεσσαλονίκη και να θέλεις ακόμα, δεν είναι σίγουρο οτι θα πάς ματ
γιατί τα ματ της θεσς δεν έχουν καμία σχέση με τα ματ της αθήνας. Εκεί θεωρήται βισματική υπηρεσία
3) 150 ευρω το επίδομα +90 τα εκτός έδρας. Τα οποία έχουμε να τα πάρουμε εδω και 5 μήνες και μάλλον δεν θα τα πάρουμε ποτε.
με 4 χρόνια στςις διμοιρίες ο μισθός θα είναι περίπου 1200 χωρίς τα εκτός

oldsoldier έγραψε:Για υπηρεσία σε κάποιο σημείο (πχ Βουλή, Ακαδημίας, Εξάρχεια) χρειάζεται να φύγει η κλούβα τουλάχιστον μισή ώρα πριν την έναρξη του 8ώρου και όταν επιστρέφει θα φτάσει στην έδρα μισή ώρα μετά. Αυτά υπολογίζονται επιπλέον μισθολογικά;

υπερωρίες δεν υπάρχουν όχι! Στα ματ υπολόγιζε βαρδιες 9ωρες. Βέβαια υπάρχει και περίπτωση στα σημεία που δεν υπάρχει αλλαγη να σε σχολάσει στο 5ωρο. Τις υπερωρίες που κάνουμε τις δίνουν σε ρεπο

oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από oldsoldier »

Γιάννης Πανούσης, Υπουργός Προστασίας του Πολίτη

-Αν όλα πάνε καλά, τον Σεπτέμβριο θα αλλάξω πλήρως τη δομή των αστυνομικών μονάδων. Δεν θα υπάρχουν πια ΜΑΤ. Οχι ότι δεν θα υπάρχουν μονάδες επέμβασης. Θα είναι τρεις. Η πρώτη, διαμεσολαβητική. Παράδειγμα: Σε μια πορεία συνταξιούχων, ο αστυνόμος πρέπει να συμβάλει να μη γίνουν τρακαρίσματα, να μην τραυματιστούν άνθρωποι.

Αν υποθέσουμε ότι χάνεται ο έλεγχος, επεμβαίνει η δεύτερη μονάδα, διευθέτησης κρίσης. Κάθε μονάδα θα έχει τον δικό της εξοπλισμό. Εάν, τώρα, εμφανιστούν ένοπλοι, θα εμφανιστεί και η μονάδα της άμεσης επέμβασης. Ετοιμάζω αλλαγή όλου του συστήματος.

Καθημερινή
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Ρε παιδιά να εκφράσω μια απορία που πάντα είχα;

Τα ΜΑΤ τι ακριβώς κάνουν όταν δεν έχουν πορείες, αγώνες κτλ;

Γιατί πορείες είναι ζήτημα να γίνονται μια φορά τους 1-2 μήνες και οι μεγάλες διαδηλώσεις γίνονται 2-3 φορές τον χρόνο.

Όλο το υπόλοιπο διάστημα τι κάνουν;

Άβαταρ μέλους
glock
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από glock »

Ωραια απορια 4.09 τω πρωι.1ον δεν ειναι μονο αυτες οι μερες ειναι γηπεδα, κεντρα κρατησης και τα παιδια των εξαρχειων και 2ον περιμενουν να ερθουν αυτες οι μερες
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από Terminator »

Είναι σε μέτρα τάξης σε γήπεδα, σε κέντρα κράτησεις μια διμοιρία είναι πάντα επι ποδός στα εξάρχεια, κάποιες διμοιρίες έχουν μεταφερθεί και στα νησιά και την ειδομένη για την επιτήρηση των μεταναστών.
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από johnny13 »

Γεια σας παιδια ενδιαφερομαι για ΜΑΤ (Και συγκεκριμενα ΥΑΤ) Καταρχην αμα αποφοιτησω απο σχολη αστυφυλακων πως δηλωνω επθυμια για ΜΑΤ και στη συνεχεια για ΥΑΤ; Καποιος που ξερει ας μου πει λιγο τη διαδικασια επιλογης υπηρεσιας. Επισης η ιδια διαδικασια υπαρχει και για τη ΔΙ. ΑΣ?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από Terminator »

Οτνα τελειώνεις τον ενα χρόνο στην σχολή πας τον δεύτερο χρόνο αρχικα ως δόκιμος αστυφύλακας στο Α. Τ. Απο εκεί και πέρα αφού γίνεις αστυφύλακας συνεχίζεις για ενα χρονικό διάστημα στο Α. Τ και μετά φεύγεις για τις υπόλοιπες υπηρεσιες. Για ΔΙ. ΑΣ και κάνεις επιπλέον εκπαίδευση στις μοτοσυκλέτες το ίδιο και στα Υ. Α. Τ. Τι δήλωση κάνεις θα σου πούνε απο την υπηρεσία σου ενδουπηρεσιακά δεν μπορούμε να στο πούμε εμεις απο εδώ
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από johnny13 »

Ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη απαντηση σου Terminator. Κατι ακομη. Δεδομενου οτι 2.5 χρονια διαρκει η εκπαιδευση μεχρι να γινεις αστυφυλακας ξες στο περιπου ποσο θα ειμαι σε Α. Τ. Δηλαδη ποσο χρονο θα περιμενω μεχρι να μου δοθει η ικανοτητα να δηλωσω επιθυμια σε ΔΙΑΣ ή ΜΑΤ; Και τι εννοεις επιπλεον εκπαιδευση; Αυτο παλι ποσο διαρκει?
Assassin00
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2016 2:20 pm
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από Assassin00 »

Στο αστυνομικό τμήμα Νομίζω θα συνεχίσεις περίπου Στο μισό χρόνο
Η ΣΗΜΑΊΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΏ ΈΧΕΙ ΈΝΑΝ ΛΕΥΚΌ ΣΤΑΎΡΟ
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από johnny13 »

Πολυ κακο αυτο
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από johnny13 »

Χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο υψος-βαρος για να μπεις στα ΜΑΤ-ΥΑΤ?
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Δημοσίευση από johnny13 »

Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες