Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Κλειδωμένο

Πιστεύετε ότι με την επιστροφή στη δραχμή θα επιβίωνε η Ελλάδα;

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Απρ 10, 2017 7:53 pm

Ναι
344
57%
Οχι
258
43%
Δ/Ξ - Δ/Α
5
1%
 
Σύνολο ψήφων: 607

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από pame_pali »

samloxias έγραψε:Άν φύγουμε απο το ευρώ θα φύγει πολύς κόσμος


αυτο περιμενουν στην Ισπανια. Αν περασει το δικο μας οι ποδεμος θα βγουνε το Σεπτεμβριο με πανω απο 50%

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από Nassos »

Σάλος: Ο Άλεξ Ρόντος μιλούσε το 2012 για "ασημένια δραχμή"

Πολιτικό "σεισμό" αναμένεται να προκαλέσει η δημοσιοποίηση του ανακριτικού πορίσματος για τις Τηλεφωνικές υποκλοπές σε βάρος του πρώην πρωθυπουργού Κώστα Καραμανλή και υπουργών του, αφού πέραν της διαπίστωσης πως κέντρα εξουσίας απεργάστηκαν "σχέδιο δολοφονίας του εκλεγμένου Έλληνα πρωθυπουργού με αφορμή τους αγωγούς φυσικού αερίου και τις ΕλληνοΡωσικές σχέσεις", αποκαλύπτεται εξ αντανακλάσεως πως το 2012 κάποιοι παράγοντες της επιρροής του Γιώργου Παπανδρέου, ο οποίος είχε παραδώσει την εξουσία το Νοέμβριο του 2011, προετοίμαζαν σχέδιο εθνικού Νομίσματος και δη με την κωδική ονομασία "Ασημένια δραχμή".

Η αποκάλυψη αφορά τη δύσκολη περίοδο του 2012 όταν η χώρα βρισκόταν με το ένα πόδι εκτός ευρώ επί συγκυβέρνησης Παπαδήμου και προέρχεται -σύμφωνα με τον ανακριτή διαφθοράς Γιώργο Φούκα- Από "καταγεγραμμένες συνομιλίες του διπλωμάτη Αλεξ Ρόντου".

Τι έκανε ο Ρόντος;

Ο κ. Ρόντος, ο οποίος είχε εμπλακεί και στην υπόθεση με τη ΜΚΟ αποναρκοθέτησης Και ήδη έχει παραπεμφθεί σε δίκη για αδίκημα σε βαθμό κακουργήματος, είχε υπάρξει θεσμικά στο ΥΠΕΞ μέχρι το 2004 και εν συνεχεία ήταν σύμβουλος του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου, με πολλούς να του αποδίδουν διάφορους (αμφιλεγόμενους) Ρόλους και ειδικές αποστολές. Το 2012 όμως ουδένα θεσμικό ρόλο είχε, τουλάχιστον επίσημα, όμως η άρση του τηλεφωνικού απορρήτου που διέταξε Ο ανακριτής Δημ. Φούκας στο πλαίσιο της ανάκρισης για τις υποκλοπές, έδειξε άλλα.

"Ασημένια Δραχμή"

Συγκεκριμένα στο πλαίσιο της έρευνας του σχεδίου Πυθία 1 (η υπόθεση σχεδίου μυστικών υπηρεσιών για φυσική εξόντωση του τότε πρωθυπουργού) Κρίθηκε σκόπιμη η άρση του τηλεφωνικού απορρήτου του Γεωργίου Αλέξανδρου Ρόντου. Από τις τηλεφωνικές παρακολουθήσεις προέκυψε ότι ο Ρόντος συνομιλούσε κατά το έτος 2012 με το Μεξικανό επιχειρηματία Julio Salinas Price, σύμβουλο επί οικονομικών θεμάτων του προέδρου του Μεξικού και ιδιοκτήτη ορυχείων αργύρου.

Σκοπός της έλευσης του στην Ελλάδα, σύμφωνα με το διαβιβαστικό έγγραφο του ανακριτή ήταν "η προώθηση σχεδίου που προέβλεπε την έξοδο της Ελλάδας από την Ευρωζώνη και την εισαγωγή εθνικού νομίσματος. Το σχέδιο αυτό που για πρακτικούς λόγους αποκαλέσαμε ασημένια δραχμή, προέβλεπε την εισαγωγή νέου νομίσματος εκτιμώμενης αξίας διπλάσιας του ετήσιου ΑΕΠ καλυμμένους σε ποσοστό 20% από αξία αργύρου που θα χορηγούσε ο προμηθευτής, δηλαδή ο Price". Σύμφωνα με τον ανακριτή, πληροφορίες για την επίσκεψη του Price και τις επαφές του στην Ελλάδα βρέθηκαν και κατασχέθηκαν σε κατοχή προσώπου που δεν κατονομάζεται μεν, αλλά στο σπίτι του έγινε έρευνα στο πλαίσιο ανακριτικής εφόδου.

Στο πόρισμα επίσης αναφέρεται ότι " θα προέκυπτε για τη χώρα επιβάρυνση ύψους 70 δις. Ευρώ για την έκδοση του νέου νομίσματος στην οποία θα έπρεπε να προστεθούν οι αμοιβές συμβούλων και μεσιτών. "

Capital.gr
Ώρα για μερικά βασανιστήρια στον Ρόντος για να ανοίξει το στοματάκι του.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από yandr »

Πραγματικά δεν βλέπω για πιο λόγο πρέπει να μολύνουμε ένα τόσο επίκαιρο (πάλι) θέμα με τέτοιες ιστορίες (το λέω ευγενικά).

Στο κάτω - κάτω της γραφής, το νόημα εδώ είναι αν συμφέρει την Ελλάδα το ευρώ ή η δραχμή και όχι να εξετάσουμε αν υπήρχαν κάποιοι στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό Που να το ήθελαν.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από Nassos »

Είδα τη συνέντευξη του Τσίπρα. Θα σταθώ λίγο στο θέμα Grexit

1) Που ήσουν Τσίπρα το καλοκαίρι του 2012; Πριν κανά 4μηνό κατάλαβες ότι υπάρχει σχέδιο για Grexit;Plan Z λεγόταν τότε.

2) Λες υπάρχει σχέδιο για Grexit από Σόιμπλε. Γιατί δεν απαίτησες να σου το δείξει; Και καλά εσύ δεν καταλαβαίνεις από τεχνικής φύσεως θέματα, τον Τσακαλώτο τι στον $%^# τον είχες;

3) Σου είπαν θα κατέρρεαν οι τράπεζες. Ενώ οι δικές τους θα ήταν ΟΚ...

4) Λες ότι υπάρχει πρόβλημα με το πρόγραμμα-γέφυρα. ¨Η είσαι αδαής ή εντελώς βλαξ αν δεν έχεις καταλάβει ότι σε πιέζουν να μην πληρώσεις τα 7 δις, της ΕΚΤ την επόμενη Δευτέρα.

5) Δεν αποκλείεις Grexit, αλλά δεν είσαι και προετοιμασμένος γι'αυτό. Είσαι βλαξ.

6) Δεν αποκλείεις Grexit, αλλά ταυτόχρονα λες ότι δεν έχεις επαρκή συναλλαγματικά διαθέσιμα.2 φορές βλαξ.

7) Λες ότι συμφέρει τους απέξω να πάμε στη δραχμή για να φέρουν τα λεφτά τους εδώ. Αυτή η σιγουριά όλα θα είναι φίρμα και ότι οι καταθέσεις των έξω δεν θα κουρευτούν υπέρ των εκεί τραπεζών από πού πηγάζει ρε π@#στη μου; Περισσότερο κερδισμένοι είναι όσοι έχουν χρυσό παρά όσοι έχουν Ευρω, δολάρια, Γιεν, Φράγκα.

Το καλύτερότερο όλων ήταν "συναινετικό Grexit είναι και Μνημόνιο και δραχμή".Ο Τρισέ προ ημερών είπε ότι σε περίπτωση Grexit οι πιστωτές θα έχαναν τις απαιτήσεις τους. Το παραδέχτηκε λίγο πιο κομψά και ο Ολάντ, αλλά μάλλον δεν τον άκουσες.

Αυτά. Νόμιζες ότι με ρομαντισμούς θα "ξέφευγες" από τα σαγόνια των ξένων. Κάτι ήξερε ο Μπένυ όταν σου είπε "αγόρι μου μη βιάζεσαι, θα σε γ@μήσουν".

Ξέρεις Τσίπρα μου, αν ήσουν έξυπνος θα είχες ήδη λεπτομερέστατο σχέδιο για Grexit και διαχείριση "εκτάκτων αναγκών". Αλλά είπαμε, ζούσες στον ρομαντισμό με Κοελιές και "ζουρνάδες".

AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Kourtembeu έγραψε:Γιατί υπάρχει μηχανισμός να μας διώξουν; Πρέπει εμείς να το ζητήσουμε. Γι αυτό έχουν χεστεί πάνω τους, γιατί αν εμείς πτωχεύσουμε εντός ευρωζώνης. Πάπαλα η ανάπτυξη για όλη την Ένωση για δεκαετίες!

Λύση θα βρεθεί. Εκτός και αν η Γερμανία έχει αποφασίσει να διαλύσει την Ευρωζώνη.



Ναι φίλε υπάρχει, του τον έδωσε τον μηχανισμό ο Τσίπρας όταν έκανε το δημοψήφισμα, δες τι είπε ο Νταισενμπλουμ στην συνεντευξή του, είπε αν κάνουμε δημοψήφισμα στις υπόλοιπες 18 χώρες για το αν πρέπει να δοθούν και άλλα λεφτά στην Ελλάδα, τα αποτελέσματα θα ήταν πολύ ποιό εντυπωσιακά (οπότε με δημοψήφισμα κάνεις και Grexit).

Η Γερμανία δεν θέλει να διαλύσει την ευρωζώνη, θέλει να φτιάξει FEDERAL υπερκράτος.

Αυτό το μήνυμα του Νταισενμπλουμ είναι άκρως απειλητικό, δεν ξέρω αν ο Τσίπρας το κατάλαβε... , πλέον δεν είμαι σίγουρος οτι έχει σώας τας φρένας του, και ομολογώ οτι τώρα έχω αρχίσει και χέζομαι, δεν ξέρω για εσάς.

Οι Ευρωπαίοι θέλουν να μας χρηματοδοτήσουν με δικά μας λεφτά πλέον, κοινώς με τον ορυκτό μας πλούτο.

Είμαστε σε πλήρες αδιέξοδο, αν αντιδράσει ο λαός βίαια χάνουμε, αν δεν αντιδράσει, πάλι χάνουμε. Για πρώτη φορά τολμώ να πώ οτι οι Έλληνες πολιτικοί είναι επικίνδυνοι...
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Και σόρυ για τα γαλλικά μου αλλα διάλεξε ρε μ@λ@κ@ ένα στρατόπεδο, είσαι στη δύση και ανοίγεσαι στην ανατολή, γεωστρατηγικό παιχνίδι παίζεται ρε μπαγλαμά, όχι εκλογές για το φοιτητικό πάσο.

και όσο για τους εκβιασμούς που γράφουν, καλως ήλθατε στην πολιτική, το παιχνίδι των εκβιασμών, αλλα εσύ Τσίπρα είχες μέσο και ανέβηκες τα σκαλιά του κόμματος χώρις να λάβεις εμπειρία απο τις διάφορες θέσεις.
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από Nassos »

Είναι ιδέα μου ή όλοι περιμένουν να δούν ποια χώρα θα φυγει πρώτη;
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από Signaller »

Nassos έγραψε:Είναι ιδέα μου ή όλοι περιμένουν να δούν ποια χώρα θα φυγει πρώτη;
Ιδέα σου...

Καμιά χώρα δεν θα φύγει πρώτη, γιατί καμιά άλλη χώρα δεν θεωρεί την Ευρώπη ως "ναζιστική" επειδή απλά πρέπει να τηρούνται κάποιες συμφωνίες...

Η Ελλάδα θα το κάνει αργά ή γρήγορα, γιατί μόνο εδώ έχουν καλλιεργηθεί τέτοιες απόψεις.

Σε 2-3 χρόνια προβλέπω εγώ...

Δεν είμαστε για ευρώ και Ευρώπες, κακά τα ψέματα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από yandr »

Nassos έγραψε:Είναι ιδέα μου ή όλοι περιμένουν να δούν ποια χώρα θα φυγει πρώτη;


Εννοείς μετά την Ελλάδα;

Νομίζω ότι με αυτή την κυβέρνηση η δραχμή είναι βεβαιότητα (για να επιστρέψουμε και στο θέμα).

AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Εύχομαι σήμερα το βράδυ όλα να κυλήσουν ομαλά...

Μόλις γύρισα απο το κέντρο, νεκρα στο πήγαινε, φούλ αστυνομία, και ακομα και οι ταξιτζηδες στις πιατσες να μιλανε για πιθανα ασχημες εξελιξεις.

Διαδηλώστε ειρηνικά...
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από Signaller »

Για το σημειολογικό του πράγματος, σαν σήμερα πριν 50 χρόνια είχαμε τα Ιουλιανά. Την αποστασία βουλευτών της ΕΚ και την ανατροπή του εκλεγμένου πρωθυπουργού Γεωργίου Παπανδρέου. Λέτε η ιστορία να επαναληφθεί ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από samloxias »

Και εγώ εύχομαι όλα να κυλήσουν ομαλά. Δέν υπάρχει πισωγυρισμός όμως παιδιά, γιατί άν πισωγυρίσουμε για όποιοδήποτε λόγο, τότες δυστυχός ηθελέστα και παθέστα δέν έχω να πώ τίποτε άλλο

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από Nassos »

Ο Σόιμπλε λέει ότι όντως το χρέος δεν είναι βιώσιμο, αλλά δεν κουρεύεται εντός Ευρωζώνης.

Κοίτα Dr Σόιμπλε, όπως σε λέει και ο Yanis, σε περίπτωση Grexit το κούρεμα θα είναι 100% και υπάρχει κίνδυνος να διαλυθεί η Ευρωζώνη, είσαι σίγουρος ότι το θες;
pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από pame_pali »

Μακαρι... Μας εχουνε κουρασει.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Έξοδος από το ευρώ και επιστροφή στη δραχμή;

Δημοσίευση από yandr »

Εμείς τους κουράσαμε εννοείς...
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες