Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Σαφέστατα και υπάρχουν δυνατότητες για την καταστροφή αρμάτων. Κανένας μας δεν είπε όχι.Tα έγραψα ξεκάθαρα πως το υλικό ανέβηκε σε μεγάλο βαθμό. Τα Fagot χωρίς μια θωράκιση κτλ έτσι όπως τα είδα μην τα υπολογίζεις ως υπολογίσιμη δύναμη. Σίγουρα με τον πύργο που προτείνω μειώνεται ο χώρος γι αυτό έγραψα και για ένα μικρό ποσοστό τέτοιων πύργων της τάξης του 40% και χαμηλότερα.
Για το βάρος δεν τίθεται θέμα ούτε με την προσθήκη του οπλισμού ούτε και με της θωράκισης λόγω της δυνατότητας επέκτασης του βάρους του οχήματος εως του 17,5 τόνους. Καλή λύση είναι και αυτή που αναφέρεις με τους τηλεχειριζόμενους πύργους. Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι επιβεβλημένη η απόκτηση σοβαρού οπλισμού από τούτο το όχημα.
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από hermes »

Giannis Ni έγραψε:Σαφέστατα και υπάρχουν δυνατότητες για την καταστροφή αρμάτων. Κανένας μας δεν είπε όχι.Tα έγραψα ξεκάθαρα πως το υλικό ανέβηκε σε μεγάλο βαθμό. Τα Fagot χωρίς μια θωράκιση κτλ έτσι όπως τα είδα μην τα υπολογίζεις ως υπολογίσιμη δύναμη. Σίγουρα με τον πύργο που προτείνω μειώνεται ο χώρος γι αυτό έγραψα και για ένα μικρό ποσοστό τέτοιων πύργων της τάξης του 40% και χαμηλότερα.
Για το βάρος δεν τίθεται θέμα ούτε με την προσθήκη του οπλισμού ούτε και με της θωράκισης λόγω της δυνατότητας επέκτασης του βάρους του οχήματος εως του 17,5 τόνους. Καλή λύση είναι και αυτή που αναφέρεις με τους τηλεχειριζόμενους πύργους. Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι επιβεβλημένη η απόκτηση σοβαρού οπλισμού από τούτο το όχημα.


Μην το Κρίνεις Το Fagot Από Την Εμφάνιση Του. Η Αντοχή Του Συστήματος Είναι Παροιμιώδης. Η Αποτελεσματικότητα Του Απολύτως Επαρκής Για τον Αντίπαλο Που Αντιμετωπίζουμε.

Όσον Αφορά Το Βάρος Του Λεωνίδας, Μπορεί Να Αντέχει Η Ανάρτηση Του Αλλά Αν το Βάρος Του Φτάσει Στο Μέγιστο, Μειώνονται Οι Επιδόσεις Του Οχήματος. Καλό Είναι Λοιπόν Να μην Φτάνουν Τα Οχήματα Στο Όριο.

Για τον Πύργο Που Προτείνεις, θα σου πω δυο Βασικά Μειονεκτήματα.

1) Ο Οπλισμός Του 2Α72 &PKMT Χρησιμοποιούν ρωσικά διαμετρήματα 30Χ165 &7,62Χ54R. Αυτό Το Πρόβλημα Το Συναντήσαμε Και στο ΒΜΡ-3 που Μέχρι Πρόσφατα Αποτελούσε Την Επιλογή Της Κυβέρνησης Για το Νέο ΤΟΜΑ. Αν Αποφασίσουμε Να Τοποθετήσουμε Πύργο Στο Λεωνίδας, Καλό Είναι Να Προτιμήσουμε Πύργο Ο Οποίος Να Χρησιμοποιεί Πυρομαχικά Που Κατασκευάζουμε Ήδη. Διότι Η Επένδυση Είναι Σημαντική Και μη Αμελητέα.

2) Δεν Βρίσκεται Σε Υπηρεσία Με Κανέναν Χρήστη Που Σημαίνει Ότι Εμείς Επωμιζόμαστε Όλα Τα Κόστη Του Μοναδικού Χρήστη.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Δεκτές, οι παρατηρήσεις σου. Το Λεωνίδας δεν θα φτάσει στο όριο του. Θα είναι περίπου 1 τόνο κάτω του ορίου.
Με τον πύργο κάλλιστα υοθετούμε την λύση μόνον των Kornet-E και αυτά υπερ επαρκούν.
Τα κόστη από την στιγμή που επιλέγουμε μόνον τον πύργο με τα Kornet-E δεν είναι τίποτα. Αν και θα ήθελα όλο το πακέτο για τον πύργο για το 40% με 30% των οχημάτων. Εν πάσει περιπτώση και με τα Kornet-E μια χαρά είναι.

Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από hermes »

Giannis Ni έγραψε:Δεκτές, οι παρατηρήσεις σου. Το Λεωνίδας δεν θα φτάσει στο όριο του. Θα είναι περίπου 1 τόνο κάτω του ορίου.
Με τον πύργο κάλλιστα υοθετούμε την λύση μόνον των Kornet-E και αυτά υπερ επαρκούν.
Τα κόστη από την στιγμή που επιλέγουμε μόνον τον πύργο με τα Kornet-E δεν είναι τίποτα. Αν και θα ήθελα όλο το πακέτο για τον πύργο για το 40% με 30% των οχημάτων. Εν πάσει περιπτώση και με τα Kornet-E μια χαρά είναι.



Όπως σου είπα και παλαιότερα, τότε το ΤΟΜΠ γίνεται καταστροφέας αρμάτων, διότι απαιτείται και μεταφορά επιπλέον πυραύλων για επανατροφοδότηση που σημαίνει μεταφορά ενός με 2 επιπλέον ατόμων Και αν, πέρα από το τερταμελές (οδηγός, πυροβολητής, γεμιστής, αρχηγός) πλήρωμα. Ο πύργος KVARTET ήταν να τοποθετηθεί στα Μ1114 αλλά απορρίφθηκε εξαιτίας του πολύ μεγάλου κόστους του.

Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη για επιπλέον καταστροφέων αρμάτων/αποβατικών στα νησιά αλλά όχι εις βάρος των πιο αξιόμαχων ΤΟΜΠ που διαθέτουμε. Θεωρώ πως ένα όχημα όπως το Μ1114 ή το VBL με έναν απλό εκτοξευτή kornet-E είναι πολύ πιο οικονομική λύση αυτήν την στιγμή για τα νησιά.

V.B.L./Kornet

ΕικόναΕικόνα
...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Εμένα φίλε ειλικρινά σου μιλάω μου είπαν πως είναι πολύ πιο δαπανηρό η αγορά VBL ή Hummer και η τοποθέτηση, αυτού του πύργου. Γι' αυτό κατέληξα σε αυτή την επιλογή. Δηλαδή βάλε το κόστος του οχήματος, βάλε το κόστος του πύργου κτλ.
Μάλλον θα είναι υψηλότερο όντως το κόστος. Επιμένω, πάντως στην προσθήκη μόνον του τετραπλού εκτοξευτή ως την ιδανικότερη και οικομικότερη λύση.
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από hermes »

Αυτός που σου το είπε δεν ξέρει τι λέει. Το κόστος ενός ερπυστριοφόρου είναι τεράστιο σε σύγκριση με αυτό ενός 4Χ4 ουσιαστικά με θωράκιση. Πρέπει να βάλεις στην εξίσωση και το κόστος συντήρησης.

Ειδικά όσον αφορά το Μ1114/Kornet, με τις μίζες που πήραν ορισμένοι, ναι είναι ακριβότερο. Αν τις αφαιρέσεις, είναι πάρα πολύ φθηνότερο. Θυμάμαι παλαιότερα που έλεγαν ορισμένοι ότι τα Hummer που θα δεχόντουσαν τους Kornet θα ήταν αθωράκιστα (Μ1025Α2) αλλά για να δικαιολογήσουν κάπως το υπερβολικά υψηλό κόστος του οχήματος, αποφάσισαν να τα θωρακίσουν.
... ...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Τι να σου πω...
Δεν είναι κανένας τυχαίος. Συναδελφός μου είναι με πολλά περισσότερο χρόνια προϋπηρεσίας από εμένα στον χώρο. Βέβαια, εμείς δεν μιλάμε για αποκλειστικώς νεο ερπυστριοφόρο οπότε ίσως έχει και δίκιο. Ενδεχομένως, να έκρινε από την περίπτωση του Μ1114/Kornet.
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από hermes »

Από ότι φαίνεται στο παιχνίδι θα μπουν και οι Άγγλοι με μεταχειρισμένα MCV-80 τα οποία είναι κατασκευής 1987-1996. Αυτα ναι, αξίζει να τα προμηθευτούμε με παράλληλη αναβάθμιση τους στο επίπεδο που θα αναβαθμιστούν και όσα μείνουν στον Βρετανικό Στρατό.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από yandr »

Ούτε σκατούλα πατημένη στους Άγγλους. Σόρυ, αλλά έχω κόλλημα εναντίον τους.

Άλλωστε δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να βάλουμε τους Άγγλους να ελέγχουν τους εξοπλισμούς μας. Δεν θα δούμε ανταλλακτικό ούτε με κυάλια.

Καλύτερα να τα ρίξουμε στον πάτο του Αιγαίου με το που θα τα παραλάβουμε.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Τι κόστος μονάδας έχουν και κατά πόσο θα ανεβεί το κόστος με την αναβάθμιση;
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από hermes »

Προς το παρόν έχει ανακοινωθεί ότι έχουν πρόθεση να αποσύρουν πολύ μεγάλο αριθμό οχημάτων, ικανών να καλύψουν την απαίτηση για περίπου 300-400 οχήματα. Όσον αφορά το κόστος, αυτό ήταν 1.6 δισ.$ για 643 οχήματα εκ των οποίων 449 ΤΟΜΑ. Όμως ένας πύργος με πυροβόλο CT-40 είναι ότι καλύτερο αυτήν την στιγμή στην κατηγορία. Οι Άγγλοι σκόπευαν να το αναβαθμίσουν πλήρως το όχημα, δίνοντας του δυνατότητες που ακόμη και τα CV90 MKIII που υπηρετούν δεν έχουν.

Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP)
... ...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από Giannis Ni »

EΜένα με μια πρώτη ματία μου φαίνεται αρκετά υψηλό το κόστος. Πάντα με βάσει τα στοιχεία που μου παρέθεσες λέγοντας μου πως δώσαν 1.6 δισ.$ για 643 οχήματα εκ των οποίων 449 ΤΟΜΑ. Αυτό που ήθελα να αναφέρω είναι πως τα συγκεκριμένα οχήματα έχουν πολεμήσει σε συνθήκες ερήμου και έχουν διαβεί εκατοντάδες χιλιόμετρα άμμου και με αυτά που γνωρίζω η άμμος είναι οτι χειρρότερο για τα οχήματα και ειδικά αυτά με ερπύστριες. Εαν δεν ισχύει κάτι τέτοιο θα εξετάσω ή εαν είναι μια εσφαλμένη πληροφορία, θέλω και να δω αναλυτικά το όχημα αν και το ξέρω για τις ικανότητες του και θα σας πω την άποψη μου. Προς το παρόν με προβληματίζει το κόστος του ειδικά αν το αναβαθμίσουμε κιόλας σε επίπεδο CT-40 κλπ.
Alex***
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 7:46 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από Alex*** »

Την συγκεκριμένη σκατούλα, πάντως, πολύ θα ήθελα να την είχαμε
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από Giannis Ni »

yandr έγραψε:Ούτε σκατούλα πατημένη στους Άγγλους. Σόρυ, αλλά έχω κόλλημα εναντίον τους. Άλλωστε δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να βάλουμε τους Άγγλους να ελέγχουν τους εξοπλισμούς μας. Δεν θα δούμε ανταλλακτικό ούτε με κυάλια.

Καλύτερα να τα ρίξουμε στον πάτο του Αιγαίου με το που θα τα παραλάβουμε.



Κοίταξε εαν εξασφαλίσουμε επαρκείς ποσότητες ανταλλακτικών όπως έγινε με τα 223 Μ109 δεν θα έχουμε πρόβλημα για τα υπόλοιπα 10-15 χρόνια. Πάντως, όπως έλεγα και σε άλλους προκατειλημμένους - ευτυχώς εσυ το παραδέχεσαι εξαρχής- αυτοί είχαν την αρρώστια με την Ρωσία και τα οπλικά της συστήματα δεν κρίνουμε με γνώμονα ποιόν θέλουμε και με ποιόν δεν έχουμε πρόβλημα συναισθηματικό ή παλαιότερα ιστορικό. Κια εαν πάρουμε από αυτούς 400 ΤΟΜΑ δεν θα ελέγχουμε τους εξοπλισμούς μας, ας μην κάνουμε τέτοιες αρνητικές γενικεύσεις.
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Προμήθεια ερπυστριοφόρου ΤΟΜΑ

Δημοσίευση από hermes »

Giannis Ni έγραψε:EΜένα με μια πρώτη ματία μου φαίνεται αρκετά υψηλό το κόστος. Πάντα με βάσει τα στοιχεία που μου παρέθεσες λέγοντας μου πως δώσαν 1.6 δισ.$ για 643 οχήματα εκ των οποίων 449 ΤΟΜΑ. Αυτό που ήθελα να αναφέρω είναι πως τα συγκεκριμένα οχήματα έχουν πολεμήσει σε συνθήκες ερήμου και έχουν διαβεί εκατοντάδες χιλιόμετρα άμμου και με αυτά που γνωρίζω η άμμος είναι οτι χειρρότερο για τα οχήματα και ειδικά αυτά με ερπύστριες. Εαν δεν ισχύει κάτι τέτοιο θα εξετάσω ή εαν είναι μια εσφαλμένη πληροφορία, θέλω και να δω αναλυτικά το όχημα αν και το ξέρω για τις ικανότητες του και θα σας πω την άποψη μου. Προς το παρόν με προβληματίζει το κόστος του ειδικά αν το αναβαθμίσουμε κιόλας σε επίπεδο CT-40 κλπ.


Το πακέτο αφορά εκτεταμένες τροποποιήσεις μεταξύ των οποίων και αυξημένη θωράκιση για όλα τα οχήματα και όχι μόνο τα ΤΟΜΑ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες