Μεταθέσεις αστυνομικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
bossman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 6:35 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από bossman »

EΜένα μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί περιμένω 14 χρόνια να πάω στον τόπο συμφερόντων μου, μαζεύοντας 100.000+ μόρια, την ώρα που ομογενοποιημένοι και μη αστυφύλακες, με 20-30000 μόρια και ούτε τα μισα χρόνια υπηρεσίας, μετατέθηκαν εκεί την τελευταία τριετία;Ποιά αξιοκρατία ρε παιδιά; Γελάει ο κόσμος.

bossman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 6:35 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από bossman »

di_stefano έγραψε:Τι βαθμο εχεις Bossman;


Υπαρχιφύλακας.
14 χρονάκια περιμένω και έχω δει Σ. Φ. Να τοποθετούνται στη Α. Δ συμφερόντων μου με αμετάθετο,
Ε. Φ. Να πηγαίνουν είτε ως ομογενοποιημένοι (από πέρσι) είτε με την ιδιότητα του Ε. Φ. με λιγότερα φυσικά έτη υπηρεσίας, νεώτερους κατά πολύ στην επετηρίδα αστυφύλακες με το άθλιο κατασκεύασμα του ''ισομερώς'' και φυσικά ''διαζευγμένους'' και λοιπούς με ''κοινωνικά κριτήρια''.Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MakTT
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 9:41 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από MakTT »

Το ισομερώς Ισχύει Ακόμα με τους Ε. Φ.

Samufly
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 06, 2012 3:23 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από Samufly »

Σε γενικες γραμμες, οσοι προερχομαστε απο τις παραγωγικες σχολες, ειμαστε με λιγα και απλα λογια οι χαζοι του συστηματος. Διοτι οπως ειπανε οι συναδελφοι πιο πανω, πανε ΕΦ σε τοπους συμφεροντων μας ως ΕΦ , με 2 και 3 ετη υπηρεσιας (καποιες φορες και λιγοτερο) λογο του οτι ειναι Εφ, οταν ομως γινουν Αστυφυλακες, ΔΕΝ αλλαζει ο τοπος μεταθεσης και ας αλλαζει ο βαθμος. Δηλαδη με λιγα λογια; ΟΤΙ ΝΑΝΕ. Εγω πλεον το εχω αποδεχτει, οτι η πλεον αδικη κατηγορια προσωπικου ειναι αυτη των σχολων Αστυνομιας. Αντι η Αστυνομια να παει μπροστα, παει πισω.
giannoulisboy
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Σεπ 21, 2010 2:55 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από giannoulisboy »

Μην περιμένουμε λύση όταν η πλειοψηφία των συνδικαλιστών της Π. Ο. Α. Σ. Υ έχει μπει στην Αστυνομία όχι από πανελλήνιες... Δεν γίνεται να καταλάβουν αυτοί οι άνθρωποι πως νιώθουμε εμείς, και ας μην γελιόμαστε τίποτα από τα προαναφερόμενα δεν θα γίνονταν αν δεν υπήρχαν οι πλάτες της Π. Ο. Α. Σ. Υ... Το παιχνίδι είναι στημένο διότι τα συμφέροντα και οι καρέκλες που παίζονται είναι πολλές, αυτό όμως δεν είναι συνδικαλισμός.
Άβαταρ μέλους
HARLOCK
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2012 3:00 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από HARLOCK »

Συγχαρητηρια για το φορουμ παιδια εχω βρει κατατοπιστικες απαντησεις σε πολλα ερωτηματα μου εδω. στο δια ταυτα: ειμαι νεοπροαγομενος αρχιφυλακας και περιμενω την τοποθετηση μου σε υπηρεσια αστυνομικης διευθυνσης. γνωριζει κανεις εαν ειναι νομιμο, το συμβουλιο της α. δ. που θα τοποθετηθω να ορισει κενες θεσεις σε επιπεδο τμηματος η σταθμου τις οποιες θα μου κοινοποιησει ωστε να δηλωσω προτιμηση και εν συνεχεια τοποθετηθω η πρεπει να δηλωσω οποιες υπηρεσιες επιθυμω χωρις περιορισμους και εν συνεχεια γινει η τοποθετηση μου απο το συμβουλιο;
Άβαταρ μέλους
dimfoteino
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2012 9:59 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από dimfoteino »

Πως υπολογιζονται τα μορια μεταθεσεων αστυνομικων; αστυνομικος ειμαι με 13 χρονια υπηρεσια απο ροδο για καλαματα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ελπίζω τα παρακάτω να σε βοηθήσουν

SREK έγραψε:Δεν ειναι δυσκολο να τα υπολογισεις Μονος σου. Υπολογιζοντε ως εξης : Τα ναυτικα μιλια απο Σαμο Μεχρι Πειραια επι (Χ) τρια, συν (+) Τα χιλιομετρα Απο Πειραια Μεχρι Θεσπρωτια επι (Χ) Ενα. Ολα μαζι ειναι τα συνολικα μορια της αποστασης αφου τα διαιρεσεις Με το 100. Υπαρχει ομως οριο στα μορια αποστασης Που μπορεις να παρεις Κ αν δεν κανω λαθος το μεγιστο ειναι 11 κατ΄ετος.

...


SREK έγραψε:Καθε ετος υπηρεσιας ανεξαρτητα που υπηρετεις, ακομα κ στον τοπο συμφεροντων σου, παιρνεις ενα (1) μοριο...


Greek_Army έγραψε:

Οι έγγαμοι με τέκνα επιπλέον δύο (2) μόρια για το πρώτο τέκνο,
τέσσερα (4) μόρια για το δεύτερο και έξι (6) μόρια για το τρίτο και για καθένα από
τα επόμενα τέκνα. Στα μόρια αυτά προστίθενται κατ' έτος ένα (1) μόριο για το
πρώτο, δύο (2) μόρια για το δεύτερο και τρία μόρια (3) για το τρίτο και καθένα
από τα επόμενα τέκνα.


Ότι άλλες απορίες έχεις για τις μεταθέσεις μπορείς να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες

Άβαταρ μέλους
di_stefano
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2011 1:51 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από di_stefano »

Στην ΠΟΑΣΥ για να απειλουν τους εκαστοτε διοικητες για μη καταβολη οφειλουμενων ρεπο στο προσωπικο ειναι μανουλες.
Στα ζωτικης σημασιας πραγματα για τον αστυφυλακα ειναι αποντες.
Διαγραφη ολων απο το σωματειο της ντροπης μεχρι την πληρη αποκατασταση της ταξης στο ζητημα των μεταθεσεων.
Εγω το εχω πραξει, σας περιμενω.
Άβαταρ μέλους
Pamis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2012 4:12 pm
Τοποθεσία: Konstantinople
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από Pamis »

Ποιά ΠΟΑΣΥ ρε συνάδελφοι; Μόνο για τα νυχτερινά και τα πενθήμερα ενδιαφέρονται. Καλά και αυτά αλλά όταν υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα θα πρέπει ν ασχοληθούν με αυτά. Αλλά τί τους ενδιαφέρει; Αφού δεν έχουν το αβγό στον κώλο οι ίδιοι. Ελάχιστοι έχουν μπει στο σώμα με πανελλήνιες εξετάσεις. Τους ενδιαφέρει άραγε το ζόρι που τραβάει κάθε ανακριτικός υπάλληλος όταν κάνει Αξ. Υπ. Ή με τις δικογραφίες που πρέπει να διεκπαιρεώσει; Με τις μεταθέσεις τί γίνετε; Δέχθηκαν αδιαμαρτύρητα την ομογενειοποίηση των Συνοριακών Φυλάκων με το πρόσχημα ότι αυτοί δεν θα καλύπτουν οργανικές θέσεις αστυνομικών. Και τώρα τί γίνετε; Οι μισοί σχεδόν πρώην ΣΦ απασχολούνται σε άλλες υπηρεσίες, εξυπηρετώντας βέβαια τους εκάστοτε διοικητές των υπηρεσιών "κλείνοντας" όμως έτσι τις θέσεις για μετάθεση προς τον τόπο συμφερόντων των υπόλοιπων συναδέλφων που μπήκαν στην αστυνομία με πανελλήνιες εξετάσεις. Αστυνομία δλδ δύο ταχυτήτων. Κάποιοι μόνιμα αμετάθετοι στον τόπο τους και οι υπόλοιποι γυρολόγοι ανά την επικράτεια και με μεγαλύτερες κατά πολύ ευθύνες. Και προσωπικά δεν μ' ενδιαφέρει, ας τους έκαναν και αξιωματικούς τους πρώην Σ. Φ. Δεν έχω πρόβλημα με βαθμούς, ούτε και μου φταίνε σε κάτι οι πρώην Σ. Φ. Απλά καταλαμβάνουν θέσεις αστυνομικών. Τί κάνει η Ποασύ γι αυτό; Τί έκανε; Τπτ απόλύτως. Αυτά είναι βασικά θέματα αξιοκρατείας και μ' αυτά θα πρεπε κατά τη γνώμη μου ν' ασχοληθεί πρώτιστα. Καλές και οι διαμαρτυρίες για τα νυχτερινά, πενθήμερα κ μισθούς αλλά δευτερεύοντα. Η αξία του μισθού ενός μόνιμα αμετάθετου στο σπίτι του είναι η ίδια με κάποιον που υπηρετεί μακρυά από αυτό;
Μακάρι να μην έδινα πανελλήνιες το 1997 και να έμπαινα Σ. Φ. Το 1999.
Με 15 χρόνια υπηρεσίας μακρυά από το σπίτι μου. Με αμέτρητα πλέον μόρια, όταν νιώθω αυτό το αίσθημα αναξιοκρατείας, σκέφτομαι αν ίσως ήταν καλύτερα να καταργηθεί το αμετάθετο και να μετατιθόμαστε σαν τον στρατό. Και δεν είναι μόνο προσωπικές σκέψεις και ανησυχίες αλλά μεγάλης μερίδας συναδέλφων που βρίσκεται στην θέση μου. Έτσι όπως πάει βλέπω να μετατίθομαι σε καμιά δεκαριά χρόνια. Αν δεν υπήρχε το αμετάθετο περισσότερα χρόνια θα υπηρετούσα σπίτι μου.
Είναι καιρός νομίζω να ξεβολευτούν κάποιοι.
dimi333
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2012 5:02 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από dimi333 »

Καντε παιδια κ παντρευτειτε ρε φιλε... Πως θα φυγεις με 10 χρονια; Εγω εχω παιδια κ 7 χρονια{απ τα 12}μας φαγανε κ 5 χρονια. Κ σε περναω. Πλακα μας κανεις; Ανυπαντρος κ μιλας; Ολοι εχουμε 2 παιδια αλλιως πως θα φευγαμε με 7 χρονια; Γιαυτο σας περναμε. Απλο ειναι παραγωγικα αστυφια...
Samufly
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 06, 2012 3:23 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από Samufly »

Θες και 12 χρονια εσυ... Σιγα σιγα ηρεμησε. Δηλαδη εμ μπηκατε σε επετηριδα αλλου βαθμου ετσι ξαφνικα εμ θες και απο βαθμο ΕΦ να κρατας τα μορια για αλλη επετηριδα αλλου βαθμου; Μηπως θες και κατι ακομα οπως πχ με την μεταθεση να γινεσαι και υπαστυνομος;
Οι ΕΦ εχουν δικες τους οργανικες θεσεις και κανουν ανα ετος αιτησεις μεταθεσεων. Μετα γινεσαι Αστ/κας και μπαινεις στην επετηριδα Αστυφυλακων αρα παραταυτα ενω ηδη υπαρχουν και οργανικες των ΕΦ θες και τα μορια ενω ησουν ΕΦ; Δεν παμε καλα...
Και που σας δινουν τα μορια μετα την 5τια ενω ειστε ΕΦ απο 5 ετη εως τα 8, παλι καλα να λες. Κανονικα τα μορια για την επετηριδα των Αστυφυλακων θα επρεπε να μετρανε αφου γινεται αστυφυλακες. Οπως πχ γινεται με τους αρχιφυλακες. Οποιος αστ/κας γινει αρχιφυλακας μπαινει σε αλλη επετηριδα, σε αλλο βαθμο, με αλλες οργανικες θεσεις.
Άβαταρ μέλους
expedition
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2011 2:55 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από expedition »

Έτσι φαγωθείτε μεταξυ σας και αφηστε άλλα σημαντικά να περνάνε στο ντουκου. Ότι ακριβώς βολεύει τους πολιτικούς...
Samufly
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 06, 2012 3:23 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις αστυνομικών

Δημοσίευση από Samufly »

Τι πιο σημαντικο απο την μεταθεση δηλαδη; Το να πας στον τοπο συμφεροντων σου σημερα πλεον ειναι κατι σαν ιερο προνομιο.
Ακομα και μισθολογικα να το δεις, γλυτωνεις αρκετα εξοδα.
Αλλο κοστος εχει ενα σπιτι στην Αττικη και αλλο κοστος επαρχια και παει λεγοντας.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες