Οικονομική κρίση και στρατός

Εξοπλιστικά προγράμματα, προμήθειες και η αμυντική βιομηχανία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από yandr »

ΕΛΕΓΧΟ με χάι τεκ ηλεκτρονικά συστήματα επιβάλλει το υπουργείο Εθνικής Άμυνας στο δαιδαλώδες δίκτυο διακίνησης των τεράστιων ποσοτήτων καυσίμων που καταναλώνουν κάθε χρόνο οι Ένοπλες Δυνάμεις και οι οποίες αποτελούν το 5%-8% των λειτουργικών δαπανών τους!

Σύμφωνα με τον ισχύοντα προϋπολογισμό, για τις δαπάνες καυσίμων έχουν προβλεφθεί 188 εκατ. Ευρώ- ποσοστό περίπου 5% των λειτουργικών δαπανών - που όμως, όπως λένε έμπειροι στα «χακί» οικονομικά, φτάνουν σχεδόν τα 300 εκατ. ευρώ αν υπολογιστούν και οι ληξιπρόθεσμες οφειλές προς τις πετρελαϊκές εταιρείες από καύσιμα της Αεροπορίας που μεταφέρονται από έτος σε έτος!

Η ηγεσία του υπουργείου Άμυνας έδωσε βάρος στο σημείο αυτό των δαπανών από τις πρώτες ημέρες που ανέλαβε τα καθήκοντά της, είναι δε ενδεικτικό ότι η εξαγγελία για εγκατάσταση ηλεκτρονικού συστήματος ελέγχου της διακίνησης καυσίμων «από κάθε κατεύθυνση προς κάθε κατεύθυνση» σ΄ όλο το φάσμα των Ενόπλων Δυνάμεων αποτέλεσε σημείο των προγραμματικών δηλώσεων του κ. Ε. Βενιζέλου στις 18/10/09 στη Βουλή.

Ψαλίδι και στα αυτοκίνητα
Παράλληλα με το μέτρο αυτό- που αποσκοπεί στον περιορισμό της σπατάλης μέσω του εξορθολογισμού και την εξάλειψη πάσης φύσεως «μαύρων τρυπών» που τυχόν υπάρχουν στο σύστημα διακίνησης- με εντολή του κ. Παν. Μπεγλίτη περιορίστηκε κατά περίπου 30% η χρήση των πολιτικού τύπου αυτοκινήτων από ανώτερους και ανώτατους αξιωματικούς. Από την καταγραφή που έγινε βρέθηκε ότι στο υπουργείο και στα Γενικά Επιτελεία- στο σύνολο της χώρας- χρησιμοποιούνταν 900 επιβατικά οχήματα που κάθε χρόνο κόστιζαν περίπου 586.000 ευρώ για συντήρηση και 656.000 ευρώ για καύσιμα - πέραν των μισθών των οδηγών και της απόσβεσης. Ήδη από τα 900 «χακί» Ι. Χ. έχουν πάει στα γκαράζ περίπου 280 και σιγά σιγά θα εκποιηθούν. Αντίστοιχα φύλλα πορείας πήραν και οι οδηγοί τους, αφού πλέον πολιτικού τύπου όχημα δικαιούνται μόνο οι αντιστράτηγοι και οι υποστράτηγοι- στους ταξιάρχους και κάτω κόπηκαν.

ΤΑ ΝΕΑ
Giannhs1993
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 2:02 am
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από Giannhs1993 »

Σχετικά με όλα αυτά που γίνονται με τις μαζικές απολύσεις εργαζόμενων ήθελα να ρωτήσω,1) αν πάω στον στρατό μόνιμος, ειδικές δυνάμεις θα έχω σταθερή δουλειά ; Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα αλλά η θέση την οποία θα έχω 2) αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα θα σταματήσει να παρέχετε στον στρατό εξοπλισμός ; ρωτάω γενικά κατά πόσο η οικονομική κρίση θα επηρεάσει τον στρατό της Ελλάδας (μιας και είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω νέο θέμα δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό μέρος)
ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

Μονομπου ρωτας πραγματα για τα οποια αναρωτιεται ολη η Ελλαδα

Giannhs1993
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 2:02 am
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από Giannhs1993 »

ΟΑΑΕΕ02 έγραψε: Μονομπου ρωτας πραγματα για τα οποια αναρωτιεται ολη η Ελλαδα

μεγαλύτεροι μας λένε να φύγουμε από τη χώρα και να βρούμε δουλειά αλλού, εγώ που θέλω να μείνω και μάλιστα σ' αυτόν τον τομέα θέλω να δω τι θα γίνει, τέλος πάντων
Delta Force
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Απρ 17, 2010 12:56 am
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από Delta Force »

Όσον αφόρα τους μόνιμους από ΕΠ. ΟΠ. Συζητιέται να καταργηθεί λόγω οικονομικής κρίσης, και Όσο για εξοπλισμους ούτε καν ακούγεται τίποτα, Απλά είμαστε ένα κράτος της πλάκας και αυτό αποδυκνίεται καθημερινά.

νικος

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από νικος »

Delta Force έγραψε: Όσον αφόρα τους μόνιμους από ΕΠ. ΟΠ. Συζητιέται να καταργηθεί λόγω οικονομικής κρίσης,

Οτι να ναι Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ptolemaios
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2010 8:28 pm
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από ptolemaios »

νικος έγραψε:
Delta Force έγραψε: Όσον αφόρα τους μόνιμους από ΕΠ. ΟΠ. Συζητιέται να καταργηθεί λόγω οικονομικής κρίσης,

Οτι να ναι Εικόνα



Απλα ισως σταματησουν να παιρνουν τοσους πολλους ΕΠ. ΟΠ. Και βαζουν κληρωτους για να βγαζουν υπηρεσιες, με βαση αυτη την δικαιολογια αλλωστε κυκλοφορησε η φημη για αυξηση θητειας. Επειδη χρειαζονται ατομα για υπηρεσιες
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από yandr »

Giannhs1993 έγραψε:Σχετικά με όλα αυτά που γίνονται με τις μαζικές απολύσεις εργαζόμενων ήθελα να ρωτήσω,1) αν πάω στον στρατό μόνιμος, ειδικές δυνάμεις θα έχω σταθερή δουλειά ; Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα αλλά η θέση την οποία θα έχω 2) αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα θα σταματήσει να παρέχετε στον στρατό εξοπλισμός ; Ρωτάω γενικά κατά πόσο η οικονομική κρίση θα επηρεάσει τον στρατό της Ελλάδας (μιας και είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω νέο θέμα δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό μέρος)


Άμα μπεις μόνιμος από παραγωγική σχολή θα έχεις σταθερή δουλειά. Αν μπεις ως ΕΠΟΠ θα εξασφαλίσεις τη δουλειά σου μετά την7-ετία.

Αν χρεωκοπήσει η Ελλάδα ούτε μισθό δεν θα παίρνεις, όπως άλλωστε και κανένας άλλος. Ο εξοπλισμόος μπαίνει σε τρίτη μοίρα μπροστά στο ενδεχόμενο χρεωκοπίας.

Αν μιλάς για 'απλή' κρίση και όχι να πτωχεύσουμε κιόλας, τότε απλά μειώνονται οι δαπάνες για εξοπλισμούς, παγώνουν οι μισθοί και - όπως έγινε πολύ πρόσφατα - ενδέχεται να μειωθούν οι μισθοί και τα επιδόματα.

Ωστόσο όλα αυτά θα έπρεπε ήδη να τα γνωρίζεις. Κοινή λογική θέλει.

Giannhs1993
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 2:02 am
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από Giannhs1993 »

yandr έγραψε:
Giannhs1993 έγραψε:Σχετικά με όλα αυτά που γίνονται με τις μαζικές απολύσεις εργαζόμενων ήθελα να ρωτήσω,1) αν πάω στον στρατό μόνιμος, ειδικές δυνάμεις θα έχω σταθερή δουλειά ; Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα αλλά η θέση την οποία θα έχω 2) αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα θα σταματήσει να παρέχετε στον στρατό εξοπλισμός ; Ρωτάω γενικά κατά πόσο η οικονομική κρίση θα επηρεάσει τον στρατό της Ελλάδας (μιας και είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω νέο θέμα δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό μέρος)
Άμα μπεις μόνιμος από παραγωγική σχολή θα έχεις σταθερή δουλειά. Αν μπεις ως ΕΠΟΠ θα εξασφαλίσεις τη δουλειά σου μετά την7-ετία. Αν χρεωκοπήσει η Ελλάδα ούτε μισθό δεν θα παίρνεις, όπως άλλωστε και κανένας άλλος. Ο εξοπλισμόος μπαίνει σε τρίτη μοίρα μπροστά στο ενδεχόμενο χρεωκοπίας. Αν μιλάς για 'απλή' κρίση και όχι να πτωχεύσουμε κιόλας, τότε απλά μειώνονται οι δαπάνες για εξοπλισμούς, παγώνουν οι μισθοί και - όπως έγινε πολύ πρόσφατα - ενδέχεται να μειωθούν οι μισθοί και τα επιδόματα. Ωστόσο όλα αυτά θα έπρεπε ήδη να τα γνωρίζεις. Κοινή λογική θέλει.
έδειξα αδιαφορία για το θέμα αυτό στην αρχή, κακός... ευχαριστώ πάντως κρατάω αυτά που είπες
Rafale

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από Rafale »

Καλε τι μου λετε τωρα ; Για να δειτε δηλ τι κριση μας εχει πιασει. Το πενταγωνο πηρε το χλοοταπητα του ολυμπιακου σταδιου και τον τοποθετησε στο περιβαλλοντα χωρο του πενταγωνου για να τον ομορφυνει οπως ειπε ο αρχηγος. Κριση σας λεω. Οχι αστεια. Δεν ειναι καιρος για εξοδα. Αχαχαχαχ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από Nassos »

Rafale έγραψε:Καλε τι μου λετε τωρα ; Για να δειτε δηλ τι κριση μας εχει πιασει. Το πενταγωνο πηρε το χλοοταπητα του ολυμπιακου σταδιου και τον τοποθετησε στο περιβαλλοντα χωρο του πενταγωνου για να τον ομορφυνει οπως ειπε ο αρχηγος. Κριση σας λεω. Οχι αστεια. Δεν ειναι καιρος για εξοδα. Αχαχαχαχ


Με τη διαφορά ότι δεν πλήρωσαν μία γιατί πολύ απλά ήταν κάκιστης ποιότητας...
Rafale

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από Rafale »

Οντως. Ηταν σε κακη κατασταση.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έτσι κι'αλλιώς άχρηστο ήτανε οπότε όποιος ήθελε το έπαιρνε
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από Rafale »

Αλτ στις αμυντικές δαπάνες

Ψαλίδι» 60% στα λειτουργικά έξοδα του στρατού και στις εξοπλιστικές δαπάνες! Από 25 δισ. Ευρώ που κόστιζε το σχέδιο της ΝΔ για τον εκσυγχρονισμό του Στρατού Ξηράς, το νέο σχέδιο που επεξεργάζεται η κυβέρνηση, φυσικά υπό το αυστηρό βλέμμα του ΔΝΤ και της τρόικας και το οποίο θα καταθέσει στη Βουλή έως το τέλος του χρόνου, έχει ως αφετηρία τα 10 δισ. Ευρώ.

Οπως αποκάλυψε ο Βαγγέλης Βενιζέλος κατά την έναρξη της αμυντικής έκθεσης «Defenses» στη Θεσσαλονίκη: «Η διαφορά μεταξύ 25 και 10 δισ. Ευρώ είναι μια πολύ σοβαρή διαφορά μεθόδου και διαφάνειας».

Η νέα πρόταση του υπουργείου Αμυνας θα αφορά δραστικές μειώσεις στη δομή αλλά και το δεκαπενταετές εξοπλιστικό πρόγραμμα.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=40354977 #

...
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Οικονομική κρίση και στρατός

Δημοσίευση από evi85 »

Θέλω να πιστεύω πως η διαφορά των 15 δις που θα ειναι διαφορά διαφάνειας όπως αναφέρεται, να σχετίζεται με την αγορά κυρίως των εξοπλισμών γιατί εκεί πέφτουν οι μεγάλες μίζες. Το πρόβλημα είναι όταν αγοράζεις κάτι και η μίζα είναι 3 και 4 φορές μεγαλύτερη απο την αξία του εξοπλισμού... Και όχι αν προσλάβεις 1000-1500 εποπ. Αυτό πιστευω εγώ, ίσως κάποιος διαφωνεί.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης