Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

rony έγραψε:Επειδη ειμαι ασχετος, θα ηθελα να ρωτησω: Απολυσεις γινονται καθε μερα με τη συμπληρωση ακριβως 365 μερων ή υπαρχει καποια συγκεκριμενη μερα του μηνα απολυσης για ολους; Γινεται και καποια τελετη (αντιστοιχη με την ορκομωσια) ή οχι;
Η σειρα μου απολοταν Τριτη - Τεταρτη - Πεμπτη... Τη προ-προυγουμενη Παρασκευη τ πρωι ο Λοχαγος μας ηθελεα με τις στολες εξωδου (τοτε ειχαμε τις battledress) και μας ειπε 2-3 λογια...

Λογαμύντωρ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 6:13 am
Τοποθεσία: GRC
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Λογαμύντωρ »

Μια ερώτηση. Όποιος κατατάσσεται το Φλεβάρη πότε ακριβώς απολύεται; Είναι σημαντικό να ξέρω, για να κανονίσω τα θέματα σπουδών κλπ. Υπάρχει δυνατότητα να πάρεις άδεια απολύσεως αρκετά νωρίς; Δηλαδή με λίγα λόγια μπορώ να απολυθώ κανά μήνα πριν, για να ξεκινήσω διδακτορικό στο εξωτερικό; Γενικά με άδειες τι παίζει; Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Λογαμύντωρ έγραψε:Μια ερώτηση. Όποιος κατατάσσεται το Φλεβάρη πότε ακριβώς απολύεται; Είναι σημαντικό να ξέρω, για να κανονίσω τα θέματα σπουδών κλπ. Υπάρχει δυνατότητα να πάρεις άδεια απολύσεως αρκετά νωρίς; Δηλαδή με λίγα λόγια μπορώ να απολυθώ κανά μήνα πριν, για να ξεκινήσω διδακτορικό στο εξωτερικό; Γενικά με άδειες τι παίζει; Ευχαριστώ.


Άδειες στον στρατό αν κάνεις κανονική θητεία θα απολυθείς τον Νοέμβριο
Λογαμύντωρ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 6:13 am
Τοποθεσία: GRC
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Λογαμύντωρ »

Αν όμως δηλώσω ΕΛΔΥΚ, υπάρχει περίπτωση να απολυθώ νωρίτερα; Δεν με πειράζει εάν είναι πιο ζόρικα, φτάνει να μη χάσω το εξάμηνο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Λογαμύντωρ έγραψε:Αν όμως δηλώσω ΕΛΔΥΚ, υπάρχει περίπτωση να απολυθώ νωρίτερα; Δεν με πειράζει εάν είναι πιο ζόρικα, φτάνει να μη χάσω το εξάμηνο.


δεν απολύεσαι νωρίτερα ούτε αν πας κύπρο. Για να απολυθείς νωρίτερα (εννοώ να γυρίσεις μόνο να πάρεις το χαρτί) θα πρέπει να έχεις κρατήσει υπόλοιπο άδειας.
...
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Mike έγραψε:Επιτελους ηρθε και η δικη μου σειρα να απολυθω. Την παρασκευη παιρνω αδεια απολυσεως. θελω να μαθω τι πρεπει να παραδωσω οταν παω να παρω το ΧΑΡΤΙΙΙΙΙ Εικόνα

χμμμμ αν νομιζεις οτι με το απολυτηριο στη τσεπη ξεμπερδεψες με τον ελληνικο στρατο σε γελασανε. Εισαι πλεον εφεδρος που σημαινει οτι οποτε η πατριδα σε χρειαστει μπορει να σε ξαναφωναξει. Τωρα ως ποτε θα εισαι εφεδρος; Ως τα 45 σου. Μεχρι τοτε να παρακαλας να πανε ολα καλα και να σε ξεχνανε σε ασκησεις. Οχι οτι ειναι ασχημα σε ασκησεις. Εχει χαβαλε. Αν εισαι και δεα θα παιρνεις και τις προαγωγες σου κατα καιρους.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

1. Απολύσεις Οπλιτών.

Για την απόλυση των κληρωτών οπλιτών από τη Μονάδα πραγματοποιούνται από τον Αξιωματικό Στρατολογίας της Μονάδας τα παρακάτω:

α.3 μήνες πριν από τη πιθανή απόλυση της κάθε ΕΣΣΟ υποβάλλονται συμπληρωμένα τα αντίγραφα φύλου μητρώου (ΑΦΜ) των απολυομένων με όλες τις μεταβολές στη Διεύθυνση Στρατολογίας του ΓΕΣ.

β.1 μήνα πριν την απόλυση η Μονάδα λαμβάνει τα απολυτήρια από τη διεύθυνση στρατολογίας.

γ. Στο διάστημα του ενός αυτού μηνός πραγματοποιούνται οι παρακάτω εργασίες:

(1) Εκπαίδευση διάρκειας 1 ημέρας από τον Αξιωματικό Στρατολογίας της Μονάδας σχετικά με τη τήρηση των στρατιωτικών εγγράφων και τις υποχρεώσεις τους μετά την απόλυσή τους σύμφωνα με τηΠαΔ 3-18/1993/ΓΕΣ/ΔΕΣ.

(2) Με ιατρικό παραπεμπτικό οι απολυόμενοι μεταβαίνουν στο Στρατιωτικό Νοσοκομείο του Σχηματισμού για να υποβληθούν σεακτινογραφία θώρακος.

(3) Λίγες ημέρες πριν από τη πιθανή ημερομηνία της απολύσεώς τους τακτοποιούνται διαχειριστικά και μεριμνούν για την υπογραφή του εντύπου λογιστικής τακτοποίησης από όλους τους αρμόδιους.

δ. Την ημέρα της απολύσεώς τους παραδίδουνστον Αξιωματικό Στρατολογίας της Μονάδας τη στρατιωτική τους ταυτότητα, τους επιστρέφεται η πολιτική ταυτότητα και τους επιδίδεται το απολυτήριο και το ατομικό αναμνηστικό του οπλίτη.

ε. Όσοι οπλίτες είναι κάτοχοι στρατιωτικού διπλώματος κρατούν το δίπλωμα και μερίμνη του Αξιωματικού Στρατολογίας τοποθετείται σε αυτό η ένδειξη ¨ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ¨.

ΓΕΣ/ΔΔΒ ΕΕ 9-15 ΟΚΤ.2007
...
Χρήστος Μπ.

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Χρήστος Μπ. »

Πώς μπορώ να πάρω αντίγραφο του απολυτηρίου στρατού;
Κώστας

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Κώστας »

Να ρωτήσω όποιος παρουσιαστεί 31 Αυγούστου πότε απολύετε 30 Απριλίου ή 1 Μαΐου;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κώστας έγραψε: Να ρωτήσω όποιος παρουσιαστεί 31 Αυγούστου πότε απολύετε 30 Απριλίου ή 1 Μαΐου;



Σε πόσο καιρό απολύεσαι;
Κώστας

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Κώστας »

Αυτό είναι που δεν ξέρω σε πόσο απολύεσαι είναι ακριβώς 8*30=240 μέρες

Ή 9*30=270 μέρες, γιατί αν είναι σε 8 μήνες ακριβώς όποιος μπαίνει 31 τι κάνει άσε που το 2012 είναι δίσεκτο θα υπηρετήσουμε μια μέρα παραπάνω!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.

Πάντως εγώ μπήκα 22 και βγήκα μετά από 23 μήνες και πάλι στις 22.
pantzos4
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2011 6:35 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από pantzos4 »

Κ εγω μπηκα 10 νοεμβριου κ βγηκα 10 ιανουαριου (14 μηνες)
ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Παιδια εμενα που ο στρατολογικος μου αριθμος ξεκιναει απο 154 (και απ οτι ειδα και σε εναν πινακα) μπαινω 24,25,26,27 Οκτωβρη, σημαινει οτι το πολυ 24,25,26,27 Ιουλιου θα εχω απολυθει απο τον στρατο; Δεν εχω καταλαβει τι παιζει με συγχωρειτε.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

Πώς μπορώ να πάρω αντίγραφο του απολυτηρίου στρατού;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες