Κύπρος 1974

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

Ασχολούμαι με το θεμα του 1974 εδω και λιγο καιρο. Το ψαχνω. Οποτε χαίρομαι που σας βρήκα.

Εικόνα

Κατάρριψη Τουρκικού πολεμικού Νο2
Αυτη ειναι η δευτερη κατάρριψη Τουρκικού πολεμικού αεροσκάφους απο την ΕΦ, που βρήκα. Την πρωτη θα την ανεβασω αργοτερα. Κατα την εκτιμησή μου, λογο της μορφολογίας του εδαφου κτλ, το Τουρκικο πολεμικο χτυπήθηκε και έπεσε στον Πενταδακτυλο απο αντιαεροπορικά πυροβολα αεράμυνας καποιας μοναδας πυροβολικού της ΕΦ.

Υπενθυμίζω οτι:Η ΕΦ πολεμησε σε ολη την διάρκεια του πολεμου. Και αρκετοί πολέμησαν γενναία!

ΕΦ = Εθνικη Φρουρα Κυπρου (Στρατος Κυπρου).

Nassos έγραψε:Επί Χούντας καθιερώθηκε η παραλλαγή τύπου Lizard και μόνο οι Δυνάμεις Καταδρομών τη χρησιμοποιούσαν.

Και ναι αυτός είναι. Αυτή είναι ίσως η αυθεντική, ασπρόμαυρη φωτογραφία μετά τα γεγονότα της Κύπρου.

Παρακάτω μια άλλη του Μπικάκη με μουστάκι.


Η φωτογραφια φαίνεται νεοτερης δεκαετίας και η ηλικία του ανδρα οπως φαινεται με προβληματίζει. Απο που αντλείς την βεβαιότητα οτι ειναι αυτος. Απο ποια πηγη; Την εχω δει σε διαφορα site αλλα εχω αμφιβολίες.Το οπλο που εχει τι ειναι και τι βεληνεκές εχει;

Ποσοι ενδιαφέρονται για το αυτο θεμα; Βλεπω οτι εχει κολλήσει καιρο, και δεν εχει τρεξει.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Nassos »

Το έχω ρωτήσεις σει διάφορα sites, όπως επίσης ρώτησα Κύπριο Καταδρομέα (Επιλοχίας) που υπηρετεί στην Ε. Φ και μου είπε ότι είναι αυτός. Το όπλο όπως αναφέρει η φωτογραφία είναι ένα ΠΑΟ 90 χιλιοστών ( ΠΑΟ = Πυροβόλο Άνευ Οπισθοδρομήσεως ). Υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες του Μπικάκη στο Internet.

Στη φωτογραφία με το ΠΑΟ αν παρατηρήσεις στο μπερέ δεν έχει το Εθνόσημο με το Σταυρό.
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

Nassos έγραψε:Το έχω ρωτήσεις σει διάφορα sites, όπως επίσης ρώτησα Κύπριο Καταδρομέα (Επιλοχίας) που υπηρετεί στην Ε. Φ και μου είπε ότι είναι αυτός. Το όπλο όπως αναφέρει η φωτογραφία είναι ένα ΠΑΟ 90 χιλιοστώ ( ΠΑΟ = Πυροβόλο Άνευ Οπισθοδρομήσεως ). Υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες του Μπικάκη στο Internet.

Στη φωτογραφία με το ΠΑΟ αν παρατηρήσεις στο μπερέ δεν έχει το Εθνόσημο με το Σταυρό.
To παραπανω ΠΑΟ 90 χιλιοστών τι κωδικο/ονομα (Αγγλικο) εχει για να ανζητησω αναλυτικα στοιχεια; Θελω να βρω ποσο κοντα πρεπει να βρίσκετε ο χρηστης για να χτυπήσει αρμα ή όποιον στοχο.
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

Βρηκα το βεληνεκες. Ειναι 2.100 km.

περισσοτερα εδω http://en.Wikipedia.org/wiki/M67_recoilless_rifle

Θα πρεπει να έγινε χαμος στο πεντεμιλι (ακτη αποβασης) και στην ευρύτερη περιοχη. Τα 2.100 km μου φαίνεται μικρη απόσταση.

Η ΕΦ διέθετε 280 ΠΑΟ όλων των διαμετρημάτων το 1974.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχει ολόκληρο αφιέρωμα - ανάλυσητο των γεγονότων στο παρακάτω σύνδεσμο:

Ένας ξεχασμένος ήρωας: Μανώλης Μπικάκης
Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

Ηλεκτρονικο πολεμο είχαμε το 1974; Απο πλευράς των τουρκων ή και Αγγλων;
Η Ελλαδα εκανε ηλεκτρονικο πολεμο στους τουρκους το 1974;

Γιατι ειδα σε τουρκικο site οτι κατι τους ειχε προβληματίσει. Θα γραψω περισσότερα.

Ποσα ελικόπτερα καταρρίψαμε; Κανενα; Ξερω οτι χτυπηθηκαν 10 απο την πρωτη μερα αλλα τουρκικες πηγες μιλουν για ζημιές. Τωρα τελευταία ψαχνω για περισσοτερα για την Τουρκικη πολεμικη αεροπορια του 1974 Και δυστυχώς μονο σε τουρκικα site μπορω να βρω περισσοτερες πληροφορίες.

δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Ημουν φανταρος στην 35 μκ. Ο λοχαγος μου περα απο ψυχακιας (με την καλη εννοια) οταν ειχαμε νυχτερινες μας ελεγε πολυ ωραιες ιστοριες. Ιστοριες που ειναι πολυ διαφορετικες απο αυτες που εχουμε ακουσει οι περισσοτεροι! Παω στοιχημα οτι Δεν ελεγε ψεματα.
Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από yandr »

Λεων έγραψε:Η Ελλαδα εκανε ηλεκτρονικο πολεμο στους τουρκους το 1974;
Το 1974; Ούτε το 2050 δεν θα κάνουμε ηλεκτρονικό πόλεμο.
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από kampf »

Χαχαχαχαχαα
χαχαχααχχαχαχαχαχααχ
χαχαχαχα
χαχαχαχαχαχαχα
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
geo_opus
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2009 5:29 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από geo_opus »

Παδιά γειά σας συγνώμη αν βάζω εδώ αυτό το ποστ αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος απο εσάς που μπορώ να βρω το βίντεο ντοκουμεντο του BBC που γυριστηκε στις μέρες της είσβολής στην Κύπρο, έχω βρει μερικά μονταρισμένα αποσπάσματα στο you tube θα ήθελα να το δω ολοκληρο

υπάρχει και ένα στηγμιότυπο όπου ο αγγλος δημοσιογράφος είναι μες το θύλακα των τουρκων αλεξιπτωτιστών και τους κάνει κάποιες ερωτήσεις... Και εδώ φαίνεται ο ρόλος και των αγγλων στον πόλεμο

αν κάποιος ξέρει κάτι... Εικόνα

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από fideas emk »

Ο ηλεκτρονικος πολεμος δεν ειναι κατι το μυθικο. Εξαρταται με ποιον τροπο εννοειται καθε φορα. Φυσικα και κανουμε και εμεις ηλ. Πολεμο. Το ΚΕΑΤ/ΣΟΤ εχει μεγαλη ασκηση (ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ) που εχει να κανει με ηλεκτρονικο πολεμο... Αντιμετρα/αντιαντιμετρα κτλ. Φυσικα και οι δυνατοτητες μας τοτε ηταν πολυ μικρες. Σημερα δεν ειμαι τοσο σιγουρος. Πχ εδω: http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=15289&Itemid=141

Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

δημητρης25 έγραψε:Ημουν φανταρος στην 35 μκ. Ο λοχαγος μου περα απο ψυχακιας (με την καλη εννοια) οταν ειχαμε νυχτερινες μας ελεγε πολυ ωραιες ιστοριες. Ιστοριες που ειναι πολυ διαφορετικες απο αυτες που εχουμε ακουσει οι περισσοτεροι! Παω στοιχημα οτι Δεν ελεγε ψεματα.


Ω! Υπεροχα! Άρχισε να γραφεις σιγα-σιγα οτι θυμάσαι δημητρης25. Προσπάθησε να θυμηθείς οσα περισσότερα μπορεις. Και οταν βρίσκεις χρονο ανέβασε τα. Εσυ εισαι τυχερος και τα εμαθες απο πρωτο χερι. Μεσο εσενα και μεσο του ιντερνετ μπορουν να τα μαθουν χιλιάδες Ελληνες. Ειναι ιστορια μας. Και πρεπει να τα μαθουμε και μεις. Έστω και αν ισως να υπαρχουν καποιες "ανακρίβειες" μπορει να βγει "λαβράκι".

Οποτε άρχισε να τα γραφεις. Θα βοηθησει στο να πιάσουμε το κλιμα και τον παλμο της εποχης, να δουμε και αλλες διαστασεις των γεγονότων και των Μαχων που δεν μπορουν να γράψουν τα βιβλια, και ισως βγουν πληροφορίες αναπάντεχες κτλ. Λοιπον, εχεις εθνικη αποστολή (αστειεύομαι) να μας φωτίσεις. Δεν ξερω αν εχεις καποια καλη εικονα περι του πολεμου του 1974;

Οι περισσότεροι απο μας ειναι άσχετοι με τις ΜΚ (Μοιρες Καταδρομων). Αν μπορουσες να δωσεις μια εικονα για το 1974 (οπλων, δομής μονάδων, διοίκησης, τροπο πολεμου Κτλ) των ΜΚ θα ηταν υπέροχα. Ισως κεντρισουμε και το ενδαφερων και αλλων να μπουν και να αρχιζουν να ψαχνουν την Ιστορια μας. Πλακα-πλακα το 1974 ειναι "σχετικά" άγνωστο. Αυτην την περιοδο Ψαχνω τα τουρκικα αεροδρομια του 1974. Απο που απογειώνονταν τα πολεμικά τους. Εχω βρει καποια, και οταν βρω χρονο να τα επεξεργαστώ θα τα ανεβασω. Το 1974 το εχω σαν χομπι, στο ελευθερο χρονο μου, και το ψαχνω. Και διαρκώς βιώνω εκπλήξεις απο αυτα που συναντώ.

yandr έγραψε:Ούτε το 2050 δεν θα κάνουμε ηλεκτρονικό πόλεμο.
Τι εννοεις;

geo_opus έγραψε:Παδιά γειά σας συγνώμη αν βάζω εδώ αυτό το ποστ αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος απο εσάς που μπορώ να βρω το βίντεο ντοκουμεντο του BBC που γυριστηκε στις μέρες της είσβολής στην Κύπρο, έχω βρει μερικά μονταρισμένα αποσπάσματα στο you tube θα ήθελα να το δω ολοκληρο

υπάρχει και ένα στηγμιότυπο όπου ο αγγλος δημοσιογράφος είναι μες το θύλακα των τουρκων αλεξιπτωτιστών και τους κάνει κάποιες ερωτήσεις... Και εδώ φαίνεται ο ρόλος και των αγγλων στον πόλεμο
αν κάποιος ξέρει κάτι... Εικόνα
Δυστυχώς δεν ξερω κατι. Ψαξε σε Αγγλικές μηχανες αναζήτησης και σε εξειδικευμένες μηχανες αναζήτησης βιντεο. Χρησιμοποίησε μια ποικιλία λέξεων κλειδιά. Στην ανάγκη σκεψου να στείλεις email στο BBC, θα παρεις απαντηση. Αν το βρεις πες μας. Αλλα νομιζω οτι στo youtube υπαρχει (-ε) ολο αλλα σπασμένο σε τμηματα. Αν βρεις κατι καλο ενημερωσε μας.

fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από fideas emk »

Λεων εχουν πλεον βγει πολλα βιβλια για το 74 για ταγματα πεζικου, για τους καταδρομεις και γενικοτερα. Προσωπικες μαρτυριες και μη. Τα εχεις διαβασει αυτα; Βρες οπωσδηποτε το βιβλιο του Αθ. Χρυσαφη για την ΕΛΔΥΚ (ολα τα λεφτα) και το ΚΥΡΙΟΙ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ για την 31ΜΚ το 74 του Λγου Σταματη (τοτε). Υπαρχουν και πολλα αλλα. Αυτα μου ερχονται στο μυαλο τωρα.

"Προσωπικες" ιστοριες εχω ακουσει και γω ο ίδιος στη μοιρα απο αξιωματικο που ηταν καποτε υπο τις διαταγες του θρυλικου Γλετζε. Δε θα τις μεταφερω ομως... Εικόνα

Λεων
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2011 8:39 am
Επικοινωνία:

Κύπρος 1974

Δημοσίευση από Λεων »

fideas emk έγραψε:Λεων εχουν πλεον βγει πολλα βιβλια για το 74 για ταγματα πεζικου, για τους καταδρομεις και γενικοτερα. Προσωπικες μαρτυριες και μη. Τα εχεις διαβασει αυτα; Βρες οπωσδηποτε το βιβλιο του Αθ. Χρυσαφη για την ΕΛΔΥΚ (ολα τα λεφτα) και το ΚΥΡΙΟΙ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ για την 31ΜΚ το 74 του Λγου Σταματη (τοτε). Υπαρχουν και πολλα αλλα. Αυτα μου ερχονται στο μυαλο τωρα.

"Προσωπικες" ιστοριες εχω ακουσει και γω ο ίδιος στη μοιρα απο αξιωματικο που ηταν καποτε υπο τις διαταγες του θρυλικου Γλετζε. Δε θα τις μεταφερω ομως... Εικόνα

Γιατι δεν θα μας τις μεταφέρεις; Εχουν ευαίσθητες πληροφορίες; Εχω διαβάσει αρκετες μαρτυρίες, κειμενα κτλ. Αλλα συνεχιζω γιατι κατι δεν μου καθετε καλα και ειμαι "δύσκολος" δέκτης. Το "χειρότερο", θελω αναλυτική εικονα του τι πραγματικα εγινε.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες