Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Nassos »

ΤΟΛΗΣ έγραψε:Οσο για την αντιμετωπιση απο τους ανωτερους προς τους κατωτερους τη διαμορφονουμε εμεις οι ιδιοι με τη συμπεριφορα μας


Σε αυτό δεν αντιλέγω, υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις Αξιωματικών που όσο καλός και να είσαι επειδή είσαι ΕΠΟΠ είσαι "κατώτερος άνθρωπος".
...
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από evi85 »

Nassos έγραψε:
ΤΟΛΗΣ έγραψε:Οσο για την αντιμετωπιση απο τους ανωτερους προς τους κατωτερους τη διαμορφονουμε εμεις οι ιδιοι με τη συμπεριφορα μας


Σε αυτό δεν αντιλέγω, υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις Αξιωματικών που όσο καλός και να είσαι επειδή είσαι ΕΠΟΠ είσαι "κατώτερος άνθρωπος".
...

τολη με βρισκεις περα για περα συμφωνη... Αλλα και ο nassos απο τη σκοπια του βλεπει δυστυχως επαληθευεται... Τι να κανουμε, στρατος!(τουλαχιστον ειναι 10000000000000 φορες απο τον ιδιωτικο τομεα)
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

evi85 έγραψε:
Nassos έγραψε:
ΤΟΛΗΣ έγραψε:Οσο για την αντιμετωπιση απο τους ανωτερους προς τους κατωτερους τη διαμορφονουμε εμεις οι ιδιοι με τη συμπεριφορα μας


Σε αυτό δεν αντιλέγω, υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις Αξιωματικών που όσο καλός και να είσαι επειδή είσαι ΕΠΟΠ είσαι "κατώτερος άνθρωπος".
...

τολη με βρισκεις περα για περα συμφωνη... Αλλα και ο nassos απο τη σκοπια του βλεπει δυστυχως επαληθευεται... Τι να κανουμε, στρατος!(τουλαχιστον ειναι 10000000000000 φορες απο τον ιδιωτικο τομεα)
Φυσικα και ειναι καλυτερα απο τον ιδιωτικο τομεα. Ο ιδιωτης δεν θα σε στελνει σε ολη την Ελλαδα για να δουλεψεις και να την γνωρισεις, ενω ο ΕΣ θα σε στειλει Εβρο, νησια, Μακεδονια θα λειψεις απο τους οικειους σου περιπου για 20 χρονια, μπορει και παραπανω. Στον ιδιωτικο τομεα αν εισαι ανειδικευτος εργατης θα παιρνεις το βασικο. Στο στρατο ομως θα περνεις περισσοτερα. Ο ιδιωτης δεν θα σε πηγαινει εκδρομες στην φυση, χειμωνα-καλοκαιρι, ο ΕΣ ομως θα εχει φροντισει για αυτο,(σκοινακια-ασκησεις). Βρε αν ειχε λεφτα εξω και δουλειες εξω, ποιος, ξαναρωτω, ποιος θα πηγαινε ΕΠΟΠ; Απο αναγκη πηγαμε οι περισσοτεροι και οχι επειδη το γουσταρουμε.
MrGeo5
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:34 pm
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από MrGeo5 »

Καλό θα είναι να μην γίνονται γενικεύσεις. Επειδή τυγχάνω έφεδρος αξιωματικός του ΕΣ με βαθμό Υπλγου, έχω κάνει 2 μετεκπαιδεύσεις και 17μηνη θητεία, γνωρίζω πολύ καλά ότι αρκετοί ΕΠΟΠ (ΠΖ), χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, βγάζουν το άχτι τους και την κακία τους στους Στρτες. Όμως ΕΠΟΠ (Σ), τυγχάνουν άνθρωποι συχνά πανεπιστημιακής μόρφωσης, και ανωτέρου επιπέδου. Ανεξαρτήτως σώματος ή όπλου, είναι θέμα χαρακτήρα αν είναι καλός ο ΕΠΟΠ ή όχι, όπως άλλωστε και οι Αξκοί.
MrGeo5
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:34 pm
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από MrGeo5 »

Πρέπει όμως να θυμόμαστε συνάμα, ότι οστρατιώτης δεν έρχεται στρατό για να παίρνει καφέ του ΕΠΟΠ από το ΚΨΜ. Έτσι για να τα λέμε όλα.
Άβαταρ μέλους
vaggelis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2009 7:18 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από vaggelis »

Παιδια αυτα ειναι τα λιγοτερα, αναλογιστειτε οτι ειμαι 32 χρονων σε λιγους μηνες δινω για την μονιμοποιηση ειμαι παντρεμενος με ενα παιδι και ο μηνας αυτος με βρισκει να λειπω απο το σπιτι μου 8 μερες (υπηρεσιες) + μια βραδυνη. Αυτη ειναι η χειροτερη συμπεριφορα,8 υπηρεσιες και που εισαι ακομα. Οταν ολοι σε βλεπουν σαν ενα κορμι και μονο αυτο μου φτανει, δεν παω και πολυ ψηλα (αν και απο εκει ξεκινουν ολα) αλλα απο χαμηλα εναν θεσμο επανω απο εμας που κανουν 2-3 υπηρεσιες τον μηνα και ειναι σε παχιες καρεκλες. Ευχαριστω πολυ.
MrGeo5
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 4:34 pm
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από MrGeo5 »

Οι μεταθέσεις φίλε, ειδικά ότι έχεις και οικογένεια, είναι μια πραγματικά πικρή ιστορία.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

MrGeo5 έγραψε:Καλό θα είναι να μην γίνονται γενικεύσεις. Επειδή τυγχάνω έφεδρος αξιωματικός του ΕΣ με βαθμό Υπλγου, έχω κάνει 2 μετεκπαιδεύσεις και 17μηνη θητεία, γνωρίζω πολύ καλά ότι αρκετοί ΕΠΟΠ (ΠΖ), χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, βγάζουν το άχτι τους και την κακία τους στους Στρτες. Όμως ΕΠΟΠ (Σ), τυγχάνουν άνθρωποι συχνά πανεπιστημιακής μόρφωσης, και ανωτέρου επιπέδου. Ανεξαρτήτως σώματος ή όπλου, είναι θέμα χαρακτήρα αν είναι καλός ο ΕΠΟΠ ή όχι, όπως άλλωστε και οι Αξκοί.
ενω οι υψηλου επιπεδου ευελπιδες και υπαξ απο ΣΜΥ δεν βγαζουν τα κομπλεξ τους σε κανεναν κατωτερο. Το κομπλεξ ειναι θεμα μορφωτικου επιπεδου; Δεν ειναι θεμα παιδειας και οικογενειακης ανατροφης; Υπηρετεις υπολοχαγε εξ εφεδρειας; Και αν ναι σε τι οπλο-σωμα;
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

MrGeo5 έγραψε:Πρέπει όμως να θυμόμαστε συνάμα, ότι οστρατιώτης δεν έρχεται στρατό για να παίρνει καφέ του ΕΠΟΠ από το ΚΨΜ. Έτσι για να τα λέμε όλα.
ουτε ομως ο στρατιωτης πηγαινει στο στρατο για να παιρνει καφε του αξιωματικου απο το ΚΨΜ. Ετσι, για να τα λεμε ολα.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

MrGeo5 έγραψε:Οι μεταθέσεις φίλε, ειδικά ότι έχεις και οικογένεια, είναι μια πραγματικά πικρή ιστορία.
συμφωνω.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

MrGeo5 έγραψε:Πρέπει όμως να θυμόμαστε συνάμα, ότι οστρατιώτης δεν έρχεται στρατό για να παίρνει καφέ του ΕΠΟΠ από το ΚΨΜ. Έτσι για να τα λέμε όλα.
Σωστος

vaggelis έγραψε:Παιδια αυτα ειναι τα λιγοτερα, αναλογιστειτε οτι ειμαι 32 χρονων σε λιγους μηνες δινω για την μονιμοποιηση ειμαι παντρεμενος με ενα παιδι και ο μηνας αυτος με βρισκει να λειπω απο το σπιτι μου 8 μερες (υπηρεσιες) + μια βραδυνη. Αυτη ειναι η χειροτερη συμπεριφορα,8 υπηρεσιες και που εισαι ακομα. Οταν ολοι σε βλεπουν σαν ενα κορμι και μονο αυτο μου φτανει, δεν παω και πολυ ψηλα (αν και απο εκει ξεκινουν ολα) αλλα απο χαμηλα εναν θεσμο επανω απο εμας που κανουν 2-3 υπηρεσιες τον μηνα και ειναι σε παχιες καρεκλες. Ευχαριστω πολυ.
Φιλε μου οταν εκανες τα χαρτακια σου στα ειπαν αυτα και τα δεχτηκες... Και κατι αλλο που μου λεγανε κατι Βρωμο-ΕΠΟΠια:Σπαζεσαι; Κοψου! Οσο για τις μεταθεσεις και αυτο το ξερατε! Αν δεν σας αρεσει, την πολιτικη σας ταυτοτητα και σπιτακι σας.

2 πραγματακια να σας θυμησω:

α) Δεν σας κανανε ΕΠΟΠ με το ζορι. Εσεις το δηλωσατε.

β) Ορκιστηκατε να εκτελειτε προθυμως και ανεφ αντιλογιας τας διαταγας των ανωτερων σας.

Και δεν ειστε θεσμος,πατεντα ειστε!

laios έγραψε:ουτε ομως ο στρατιωτης πηγαινει στο στρατο για να παιρνει καφε του αξιωματικου απο το ΚΨΜ. Ετσι, για να τα λεμε ολα.
Αυτο δεν το ειδα ποτε μου. Το αντιθετο εγινε αρκετες φορες. Αξιωματικος και Υπαξ (κανονικος οχι ΕΠΟΠ) να πηγαινει για καφε και να μου φερνει νερο η χυμο

oldie158
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2010 12:42 pm
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από oldie158 »

κύριοι ΕΠΟΠ, στο στρατό δεν υπάρχουν "συνάδελφοι" ούτε "στελέχη", υπάρχει μόνο μιά ιεραρχία με στεγανά μεταξύ της και στην ιεραρχία αυτή εσείς είστε στρατιώτες δηλαδή στον πάτο. Για να γίνω αντιληπτός, ένας αξιωματικός θεωρεί "φίλους" μόνο τους ομοιόβαθμους της σειράς του. Τους κατώτερους του, τους έχει χεσμ@@@ και ομοίως οι ανώτεροι του αυτόν. Κι αυτό γίνεται γιατί είναι ο μοναδικός τρόπος να λειτουργήσει ένας στρατός σαν στρατός και όχι σαν μιά ακόμη δημόσια υπηρεσία. Τώρα εσείς τόχετε παρεξηγήσει το πράμα (εν μέρει δικαιολογημένα λόγω της γενικευμένης μπουρδ@@@ποίησης) και τόχετε δει ένστολοι δημόσιοι υπάλληλοι. Εγώ πάντως αν υπηρετούσα τώρα φαντάρος κι έβλεπα ΕΠΟΠ να λουφάρουν δήθεν υπαξιωματικοί θάχα ταράξει κόσμο στις αναφορές

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Legion »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
MrGeo5 έγραψε:Πρέπει όμως να θυμόμαστε συνάμα, ότι οστρατιώτης δεν έρχεται στρατό για να παίρνει καφέ του ΕΠΟΠ από το ΚΨΜ. Έτσι για να τα λέμε όλα.
Σωστος

vaggelis έγραψε:Παιδια αυτα ειναι τα λιγοτερα, αναλογιστειτε οτι ειμαι 32 χρονων σε λιγους μηνες δινω για την μονιμοποιηση ειμαι παντρεμενος με ενα παιδι και ο μηνας αυτος με βρισκει να λειπω απο το σπιτι μου 8 μερες (υπηρεσιες) + μια βραδυνη. Αυτη ειναι η χειροτερη συμπεριφορα,8 υπηρεσιες και που εισαι ακομα. Οταν ολοι σε βλεπουν σαν ενα κορμι και μονο αυτο μου φτανει, δεν παω και πολυ ψηλα (αν και απο εκει ξεκινουν ολα) αλλα απο χαμηλα εναν θεσμο επανω απο εμας που κανουν 2-3 υπηρεσιες τον μηνα και ειναι σε παχιες καρεκλες. Ευχαριστω πολυ.
Φιλε μου οταν εκανες τα χαρτακια σου στα ειπαν αυτα και τα δεχτηκες... Και κατι αλλο που μου λεγανε κατι Βρωμο-ΕΠΟΠια:Σπαζεσαι; Κοψου! Οσο για τις μεταθεσεις και αυτο το ξερατε! Αν δεν σας αρεσει, την πολιτικη σας ταυτοτητα και σπιτακι σας.

2 πραγματακια να σας θυμησω:

α) Δεν σας κανανε ΕΠΟΠ με το ζορι. Εσεις το δηλωσατε.

β) Ορκιστηκατε να εκτελειτε προθυμως και ανεφ αντιλογιας τας διαταγας των ανωτερων σας.

Και δεν ειστε θεσμος,πατεντα ειστε!

laios έγραψε:ουτε ομως ο στρατιωτης πηγαινει στο στρατο για να παιρνει καφε του αξιωματικου απο το ΚΨΜ. Ετσι, για να τα λεμε ολα.
Αυτο δεν το ειδα ποτε μου. Το αντιθετο εγινε αρκετες φορες. Αξιωματικος και Υπαξ (κανονικος οχι ΕΠΟΠ) να πηγαινει για καφε και να μου φερνει νερο η χυμο


Καλα κατσε δουλεψε εξω για 592 ευρω και μετα τα λεμε.
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Legion »

oldie158 έγραψε: κύριοι ΕΠΟΠ, στο στρατό δεν υπάρχουν "συνάδελφοι" ούτε "στελέχη", υπάρχει μόνο μιά ιεραρχία με στεγανά μεταξύ της και στην ιεραρχία αυτή εσείς είστε στρατιώτες δηλαδή στον πάτο. Για να γίνω αντιληπτός, ένας αξιωματικός θεωρεί "φίλους" μόνο τους ομοιόβαθμους της σειράς του. Τους κατώτερους του, τους έχει χεσμ@@@ και ομοίως οι ανώτεροι του αυτόν. Κι αυτό γίνεται γιατί είναι ο μοναδικός τρόπος να λειτουργήσει ένας στρατός σαν στρατός και όχι σαν μιά ακόμη δημόσια υπηρεσία. Τώρα εσείς τόχετε παρεξηγήσει το πράμα (εν μέρει δικαιολογημένα λόγω της γενικευμένης μπουρδ@@@ποίησης) και τόχετε δει ένστολοι δημόσιοι υπάλληλοι. Εγώ πάντως αν υπηρετούσα τώρα φαντάρος κι έβλεπα ΕΠΟΠ να λουφάρουν δήθεν υπαξιωματικοί θάχα ταράξει κόσμο στις αναφορές



Εσενα περιμεναμε να μας το πεις,
Η συναδελφικοτητα ειναι το μισο του στρατευματος το αλλο μισο ειναι ο επαγγελματισμος του ατομου που εχει ενταχθει στις ταξεις του Ε. Σ...

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από laios »

laios έγραψε:ουτε ομως ο στρατιωτης πηγαινει στο στρατο για να παιρνει καφε του αξιωματικου απο το ΚΨΜ. Ετσι, για να τα λεμε ολα. Αυτο δεν το ειδα ποτε μου. Το αντιθετο εγινε αρκετες φορες. Αξιωματικος και Υπαξ (κανονικος οχι ΕΠΟΠ) να πηγαινει για καφε και να μου φερνει νερο η χυμο

εσυ το ειδες αυτο. Εγω ειδα ομως το αλλο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες