Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
antonis1070
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2010 2:36 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από antonis1070 »

Πως αντιμετωπιζονται οι εποπ στις μοναδες?
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Velerefontis »

Προφανως μιλας για αεροπορια. Θα σου μιλησω καθαρα απο την προσωπικη μου εμπειρια. Οταν καταταχθηκα τ0 2002 ο θεσμος των εποπ ηταν ενας νεος θεσμος. Ολοι κυριολεκτικα, εμαθαν στις πλατες μας. Καποιοι πιστευαν οτι θα μας αντιμετωπιζουν ως υπαξιωματικους. Γελαστηκαν οικτρα. Η συμπεριφορα ηταν η χειροτερη. Μας θεωρουσαν σμηνιτες, οι κληρωτοι μας κοροιδευαν και οι μονιμοι μας εχωναν παντου. Για υπηρεσιες δεν το συζηταμε.15 μηνιαιως, αποκλειστικα σκοπια. Περνωντας ο καιρος και αφου εγινα υποσμηνιας η κατασταση βελτιωθηκε. Σιγα σιγα αρχισαν μας αντιμετωπιζουν σαν συναδελφους, αλλα πρεπει να σημειωσω οτι δε πρεπει να δωσετε ποτε δικαιωμα να σας χαρακτηριζουν. Γιατι κακα τα ψεμματα ο χαρακτηρισμος Εποπ, δε φευγει ποτε οσους βαθμους και να παρουμε
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Velerefontis την Τρί Απρ 20, 2010 12:54 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
antonis1070
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2010 2:36 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από antonis1070 »

Σημερα τι πιστευεις οτι ισχυει; Θα υπαρχει η ιδια αντιμετωπιση; θα μας καψοναρουν με το καλημερα σας;

antonis1070
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2010 2:36 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από antonis1070 »

Θα προσπαθησω να ανεβασω κατι που διαβασα και εχει σχεση με τις υπηρεσεις και γενικα με την κατασταση των εποπ!
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Velerefontis »

Δεν ειναι το καψωνι το θεμα. Εχετε πεσει σε μια περιεργη φαση, που η θητεια εχει μειωθει, ο κοσμος στα αεροδρομια ειναι λιγος, οι υπηρεσεις πολλες και οσο να 'ναι υπαρχει πιεση. Πιστεψε με, η τριπολη δεν πρεπι να σε αποσχολει. Αλλωσετ η πραγματικη αεροπορια βρισκεται εκτος τριπολεως
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Rafale »

Και να μην γινοτανε ολα αυτα βελερεφοντη παλι τα ιδια θα ηταν τα πραγματα περι εποπ. Απλα ειναι ενας αποτυχημενος θεσμος και τιποτα παραπανω. Και οσα χρονια και αν περασουνε δεν θα αλλαξει αυτο. Ο εποπ θα ειναι Οπλιτης για ολες τις δουλειες. Επισης δε ανακαμψη του θεσμου δεν προκειται να υπαρξει ποτε καθως εποπ= τελευταιοι τροχοι της αμαξης για να μην το παραθεσω πιο βαριαΕικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cristi την Τετ Απρ 21, 2010 2:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ponokos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 7:17 pm
Τοποθεσία: ταξιαρχος πεζικ
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ponokos »

Και να μην γινοτανε ολα αυτα βελερεφοντη παλι τα ιδια θα ηταν τα πραγματα περι εποπ. Απλα ειναι ενας αποτυχημενος θεσμος και τιποτα παραπανω. Και οσα χρονια και αν περασουνε δεν θα αλλαξει αυτο. Ο εποπ θα ειναι Οπλιτης για ολες τις δουλειες. Επισης δε ανακαμψη του θεσμου δεν προκειται να υπαρξει ποτε καθως εποπ= τελευταιοι τροχοι της αμαξης για να μην το παραθεσω πιο βαριαΕικόναπροσοχη να λεει ο ναυαρχος και πισω ο στρατηγος
policeman

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από policeman »

Εχω γνωρίσει ΕΠΟΠ όργια και έχω συναντήσει και ΕΠ. ΟΠ. Αξιόλογα άτομα και στελέχη. Αυτό ισχύει επειδή ο αριθμός τους είναι μεγάλος και ορισμένες ειδικότητες χρειάζονται λίγα μόρια. Σε καλές ειδικότητες συναντάς μόνο αποφοίτους ΑΕΙ-ΤΕΙ, μορφωμένα και συνειδητοποιημένα άτομα τα οποία είναι πολύ πιο άξια απο τους ΕΜΘ, ΣΜΥ προ πανελληνίων οι οποίοι εισήλθαν στο στρατό με μοναδικό τους εφόφιο ενα τενεκε τυρι και ένα λάδι. Σε κάθε βαθμό υπάρχουν οι καλοί και οι άχρηστοι. Το ίδιο ισχύει και στο στρατό και στην αστυνομία. Και όσο ανεβαίνουν οι βαθμοί κατα τη γνώμη μου τα πράγματα γίνονται χειρότερα.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Rafale »

cristi έγραψε:προσοχη να λεει ο ναυαρχος και πισω ο στρατηγος
Συγνωμη δεν καταλαβα το σχολιο σου

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Συνηθως οι ανωτεροι κ ανωτατοι αξιωματικοι διακατεχονται απο συμλπεγματα ανωτεροτητας κ γι'αυτο απαξιωνουν τους ΕΠΟΠ... Οι ΕΠΟΠ βγαζουν ολη τη δουλεια, εκεινοι μονο διαταζουν... Ας τους δω να βρισκονται στην πρωτη γραμμη οχι μονο να διαταζουν αλλα κ να παλευουν να υπερασπιστουν τα πατρια εδαφη πολεμωντας... Στη διοικηση ολοι καλοι ειναι, μαχιμοι εγω θελω να δω τι θα κανουν...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος illy την Κυρ Απρ 25, 2010 11:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dum spiro spero
cristi

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από cristi »

illy έγραψε:Συνηθως οι ανωτεροι κ ανωτατοι αξιωματικοι διακατεχονται απο συμλπεγματα ανωτεροτητας κ γι'αυτο απαξιωνουν τους ΕΠΟΠ... Οι ΕΠΟΠ βγαζουν ολη τη δουλεια, εκεινοι μονο διαταζουν... Ας τους δω να βρισκονται στην πρωτη γραμμη οχι μονο να διαταζουν αλλα κ να παλευουν να υπερασπιστουν τα πατρια εδαφη πολεμωντας... Στη διοικηση ολοι καλοι ειναι, μαχιμοι εγω θελω να δω τι θα κανουν...
και οι εποπ απο συμπλεγματα κατωτεροτητας και για να φανουν οτι κατι ειναι τους πιανει η επαρση. Γι αυτο εγινε ο θεσμος. Για να βγαζουν τγην δουλεια και υπηρετουν εν γνωση των συνεπειων των αρμοδιοτητων τους κλπ. Επαγγελματιας οπλιτης γαρ. Ολοι θα ειναι στη πρωτη γραμμη υπξκοι αξκοι. Ολοι οι αξκοι δεν ειναι επι των διοικητικων μονο. Για να φτασουν να ειναι διοικητικοι ολοι φαγανε στη μαπα τα στραβα του στρατου

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Σοβαρα; Κανενα συμπλεγμα κατωτεροτητας δεν εχουν... Ολοι οι αξιωματικοι τους απαξιωνουν γιατι ετσι τους βολευει... Αντε να δω ποσο αξιομαχοι ειναι οι αξιωματικοι! Γιατι οι αξιωματικοι επαγγελαμτιες οπλιτες δεν ειναι; Επαγγελματιες δεν ειναι; Τι ειναι; Γραφειακι κ αραλικι μονο κ διαταγες?
Dum spiro spero
cristi

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από cristi »

illy έγραψε:Σοβαρα; Κανενα συμπλεγμα κατωτεροτητας δεν εχουν... Ολοι οι αξιωματικοι τους απαξιωνουν γιατι ετσι τους βολευει... Αντε να δω ποσο αξιομαχοι ειναι οι αξιωματικοι! Γιατι οι αξιωματικοι επαγγελαμτιες οπλιτες δεν ειναι; Επαγγελματιες δεν ειναι; Τι ειναι; Γραφειακι κ αραλικι μονο κ διαταγες;
εχω μια διαφορετικη αποψη για το θεσμο και ισως στεναχωρω μερικους αλλα τι Να κανουμε; Ετσι ειναι. Αξκοι επαγγελματιες οπλιτες;Εικόνα Οι αξκοι εχουν αλλη αποστολη υπξκοι αλλη. Γραφειακι; Αραλικι; Για αυτους στο υπουργειο λες; Γιατι οι χιλιαδες αλλοι ειναι σε μονααδες εκστρατειας και εχουν το καθε δκτη να απαιτει ολο και περισσοτερα.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Εγω δεν εχω δει κανεναν αξιωματικο να κανει χαμαλικι... Ας κανουν κ αυτοι, καλο θα τους κανει! Ε βεβαια, τι ειναι; Δεν πληρωνονται για να υπερασπιζονται τα πατρια εδαφη; Πολεμωντας, κ οχι διαταζοντας κ δινοντας οδηγιες... Ολοι το ιδιο ειναι, αλλα οι αξιωματικοι δεν θα τους θεωρουν ποτε ισοτιμους... Για μενα οι εποπ ειναι περισσοτεροι αξιομαχοι, για μενα στρατιωτικος σημαινει=πολεμαω
Dum spiro spero
cristi

Συμπεριφορά ανωτέρων προς ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από cristi »

illy έγραψε:Εγω δεν εχω δει κανεναν αξιωματικο να κανει χαμαλικι... Ας κανουν κ αυτοι, καλο θα τους κανει! Ε βεβαια, τι ειναι; Δεν πληρωνονται για να υπερασπιζονται τα πατρια εδαφη; Πολεμωντας, κ οχι διαταζοντας κ δινοντας οδηγιες... Ολοι το ιδιο ειναι, αλλα οι αξιωματικοι δεν θα τους θεωρουν ποτε ισοτιμους... Για μενα οι εποπ ειναι περισσοτεροι αξιομαχοι, για μενα στρατιωτικος σημαινει=πολεμαω
εμ που να δεις; Κανεις μεγα λαθος. Δεν υπαρχουν αξκοι που κανουν χαμαλικι; Τι λες Τωρα; Ρωτα τους ανθλγους υπλγους λγους τι τραβανε σε μοναδες εκστρατειας; Τι λες βρε ιλι; Γιατι οι εποπ δεν βολευονται ; Και πληρωνονται απο πανω; Καθε ενστολος θα πολεμησει βρε ιλι. Αυτο δεν χρειαζετε να το παραθετεις κιολας. Καλα ειναι ποτε δυνατον να μην μολεμησει ο ενστολος οταν χρειαστει; Ποιος τοτε θα πολεμησει; Ο μπακαλης; Η μανα μου; Η μανα σου; Δηλ τα παντα ολα εποπ; Ημαρτον

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες