Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
moutro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2013 10:16 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από moutro »

Καλησπερα, παρουσιαζομε την παρασκευη, εχω επικυρωμενο χαρτι που λεει οτι εχω ολοκληρωσει επιτυχως κρατικο προγραμμα απεξαρτησης και οτι εβδομαδιαια με παρακολουθει ο θεραπευτης του προγραμματος. Δικαιουμαι κατ 'αιξερεση μεταθεση στον τοπο που βρισκεται το προγραμμα; Αν ναι, που πρεπει να καταθεσω τα χαρτια; Και τελος υπαρχει κινδυνος να μου δωσουν αναβολη αν προσκομησω το συγκεκριμενο εγγραφο; Ευχαριστω, εκ των προτερων
moutro
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2013 10:16 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από moutro »

Ευχαριστω, τα χαρτια εγω θα τα καταθεσω στην μοναδα που παρουσιαζομαι ή στην στρατολογια;

ASDFGH
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 10, 2013 5:20 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από ASDFGH »

Καλησπερα σε ολους μολις γραφτηκα στο Forum σας και καταρχην θα ηθελα να σας συγχαρω γιατι βοηθατε παρα πολυ τους νεους...

Κατα δευτερον θα ηθελα να με βοηθησετε αν ειναι δυνατον στο εξης προβλημα.

Ειχα αναβολη μεχρι τον περασμενο μηνα και σημερα μου ηρθε χαρτη στο ΑΣ της πολης μου οτι την Δευτερα παρουσιαζομαι...
Δν ειναι βεβεα αυτο το προβλημα... Πριν 1 μηνα ειχα χειρουργηθει στο γονατο και μολις πριν 3 μερες αφησα τις πατεριτσες...
Μπορω να κανω κατι μεχρι τη Δευτερα η πρεπει να παρουσιαστω;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μπορείς να πας την ημέρα που παρουσιάζεσαι στο Φρουραρχείο και να ζητήσεις από εκεί αναβολή, αλλιώς παρουσιάζεσαι και την παίρνεις από το στρατόπεδο, ότι σε βολεύει.
neos23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 8:58 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από neos23 »

Παιδιά καλησπέρα. Συγγνώμη αν γράφω σε λάθος θέμα όμως θέλω να κάνω μια ερώτηση. Μπορεί να μου πει κάποιος τι είδους βαριά αντικείμενα πρόκειται να κουβαλάμε στο στρατό; Μπαίνω Σεπτέμβρη ομως από μικρός έχω αφαλοκήλη και ο γιατρός μου έχει πει να μην σηκώνω βαριά αντικείμενα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Σκουπιδοτενεκέδες, τις τεράστιες χύτρες των μαγειρείων (ακόμη και άδειες να είναι είναι πολύ βαριές), τραπέζια, οπλοβαστούς, κρεβάτια, γενικά πολλά πράγματα. Το αναφέρεις στη κατάταξη, και πάντα επάνω σου θα έχεις το χαρτί του γιατρού όπου θα αναφέρει γιατί δεν επιτρέπεται η άρση βαρέων αντικειμένων.
neos23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 8:58 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από neos23 »

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Απο όλα αυτά πιστεύω με τα κρεβάτια θα έχω πρόβλημα. Αν το δηλώσω στην αρχή θα βγω αυτοματως αοπλος ή θα ειμαι κανονικα Ι1 απλα με το χαρτι θα μπορω να μην κουβαλαω τα βαριά;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτό θα το κρίνει ο γιατρός του Στρατιωτικού Νοσοκομείου όταν δεί το πρόβλημα υγείας που έχεις.
neos23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 8:58 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από neos23 »

Υπαρχει δηλαδη η πιθανοτητα να βγεις Ι1 και παρ' ολα αυτα να μην σηκωνεις βαρια αντικειμενα αν εχεις χαρτι γιατρου;
Επισης αν δεν το δηλωσω στην αρχη, μετα αν σηκωσω κατι βαρυ μπορω να το δηλωσω και να μην ξανασηκωσω;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν δεν το δηλώσεις στην αρχή και πάθεις καμία ζημία θα σε τρέχουν για απόκρυψη ιατρικού γεγονότος, με αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε, το Ι1 θα πρέπει να το ξεχάσεις.
neos23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 8:58 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από neos23 »

Βασικα δεν με νοιαζει τοσο το Ι1 οσο το αν θα βγω αοπλος. Μπορω να βγω πχ Ι2 και να μην σηκωνω τα βαρια;
neos23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Αύγ 16, 2013 8:58 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από neos23 »

Διαβαζοντας τωρα το pdf λεει οτι οι κηλες ειναι Ι2, οι κηλες με ελαφρες διαταραχες ειναι Ι3 ή Ι4 και με σοβαρες διαταραχες ειναι Ι5. Οποτε μαλλον Ι2 ή Ι3. Οπως και να εχει ευχαριστω για το ενδιαφερον
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης