Εισπρακτικές Εταιρείες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
NIKH.21
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Απρ 01, 2010 2:57 am
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από NIKH.21 »

Χαχαχαχαχχα. πολυ καλο
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από Rafale »

Αυτη βεβαια ειναι η αστεια πλευρα του θεματος καθως ολοι οσοι ειναι εγκλωβισμενοι με καρτες και δανεια πρεπει καπως ετσι να το χειριζονται το θεμα γιατι αλλιως δεν βγαζεις ακρη με δαυτες. Οδηγουν τον κοσμο στην απογνωση στη τρελα ακομη και στο θανατο. Φανταζομαι οτι ο καθενας θα εχει και μια δικη του εμπειρια απο τα αυτων των εισπρακτικων εταιρειων που θησαυριζουν και στελνουν τους ανθρωπους στο ταφο. Πρεπει καποιοι να σκυψουν ς αυτο το προβλημα αν εχουν βεβαια τα κοτσια και να Σταματησουν τη λειτουργια ολων αυτων των εταιρειων
NIKH.21
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Απρ 01, 2010 2:57 am
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από NIKH.21 »

Ασε πριζουν σε πριζουν και οταν τους στελνους στο διαολο σου λενε ελατε να κανετε διακανονισμο... μωρη βλαμμενη πες το απο την αρχη και μη με σκας αφου βλεπεις οτι δεν εχω ουτε τρυπια δεκαραΕικόνα
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Αυτοί και αν είναι παράνομοι και απατεώνες.

Και με την βούλα μάλιστα.

πριν 3 χρόνια μου είχε ξεμείνει μια πιστωτική.

Χρώσταγα 25 ? για 3-4 μήνες (από αμέλεια) Γιατί βαριόμουνα να πάω να ΄στηθώ για αυτό το ποσό.

Αρχισαν να με παίρνουν και να μου λένε πλήρωσε και μπούρδες.

Εντάξει τους έλεγα θα πάω απλά δεν προλαβαίνω.

Τελικά μου έπρηξαν τα συκώτια και άρχισαν να ψιλοαπειλούν εμμέσως.(πέτυχαν!)

Εκεί τα πήρα στο κρανίο και άρχισα και τους κατέβασα μανούλες, θεία και πάει λέγοντας.

Μετά με πήρε ένας τύπος πιο ψαρρωτικός να με αγριέψει! Εκεί πραγματικά τρομοκρατήθηκα (χαχαχαχα)

Του Εξήγησα ότι έχω στο σπίτι μου και στην διάθεσή μου αρκετό μολύβι για όλους και τους περιμένω

Και ότι μόνο αν μου ζητήσουν συγνώμη (οι υπεύθυνοι) Θα τους πληρώσω το ποσό που χρώσταγα!

Αλλιώς θα σταματούσα να πλήρωνω και ένα μικρό δάνειο που είχα.

Πράγματι με πήρε ένας δήθεν υπεύθυνος μου ζήτησε συγνώμη για την παρεξήγηση (!) και εκεί έκλεισε.

Πολύ καραγκιόζηδες όμως.

Βρίσκουν και τα κάνουν.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από Rafale »

Απλα σου κολανε το πιστολι στο κροταφο και σου λενε εως αυριο πχ 200 ευρω τωρα που θα τα βρει ο κοσμος ουτε που τους νοιαζει. Ασε που εχω ακουσει και οτι παιρνουν τηλεφωνα και σε συγγενικα προσωπα αλλα και στη δουλεια τους ακομα και στους εργοδοτες. Απαραδεκτο. Και αναρωτιεμαι εγω μηπως πρεπει να χρωσταμε πολλα αφου ετσι κι αλλιως το αποτελεσμα το ιδιο θα ειναι; Ειτε 25 ειτε 105;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cristi την Δευ Απρ 12, 2010 5:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
NIKH.21
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Απρ 01, 2010 2:57 am
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από NIKH.21 »

Ρε την δοση για το αμαξι αν αργησω 10 μερες ντρινννννν τηλεφωνων λεσααααα.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από TOPOL-M »

cristi έγραψε:Απλα σου κολανε το πιστολι στο κροταφο και σου λενε εως αυριο πχ 200 ευρω τωρα που θα τα βρει ο κοσμος ουτε που τους νοιαζει. Ασε που εχω ακουσει και οτι παιρνουν τηλεφωνα και σε συγγενικα προσωπα αλλα και στη δουλεια τους ακομα και στους εργοδοτες. Απαραδεκτο. Και αναρωτιεμαι εγω μηπως πρεπει να χρωσταμε πολλα αφου ετσι κι αλλιως το αποτελεσμα το ιδιο θα ειναι; Ειτε 25 ειτε 105;
Ναι έπαιρναν στο πατρικό μου όταν τους έχωσα παναγίες.

Ωσπου έκανα εκτροπή στο δικό μου και οταν πήραν το σήκωσα εγώ και τους άρχισα στα μπινελίκια.

χαχαχαχαχαχα δεν το περίμεναν!

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από Rafale »

Ναι. Δεν εχουν ουτε φραγμο ουτε οριο. Και πολυ καλα τους εκανες
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Είναι να μην πάρω μπρος...

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από Rafale »

Μια απο μια εισπρακτικη λεει ς εναν ταλαιπωρο στο τηλεφωνο "τι εχετε κυριε και δεν μπορειτε να τα δωσετε ; Οξεια τσιγκουνιτιδα; "Εικόνα
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από TOPOL-M »

cristi έγραψε:Μια απο μια εισπρακτικη λεει ς εναν ταλαιπωρο στο τηλεφωνο "τι εχετε κυριε και δεν μπορειτε να τα δωσετε ; Οξεια τσιγκουνιτιδα; "Εικόνα
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ναι το είπαν και σε έναν γνωστό μου όχι έτσι ακριβώς.

Του λένε "γιατί δεν πληρώνετε κύριε, μήπως δεν έχετε λεφτά";

Και του απαντάει: "που να τα βρώ; Μου τα τρώει όλα η που@@@α η μάνα σου! "

χαχαχαχαχαχαχαχα

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Εισπρακτικές Εταιρείες

Δημοσίευση από Rafale »

Πρόσφατα, ψηφίστηκε ο νόμος (3758/2009), ο οποίος ρυθμίζει τη λειτουργία των εισπρακτικών εταιριών, που πλέον μετονομάστηκανσε Εταιρείες Ενημέρωσης οφειλετών για ληξιπρόθεσμες απαιτήσεις. Με το νέο νόμο τίθεται για πρώτη φορά ένα θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας για αυτές τις επιχειρήσεις, με σκοπό την προστασία των οφειλετών από αθέμιτες και παράνομες πρακτικές. Αρχές που πρέπει να τηρούν οι Εταιρείες Ενημέρωσης ληξιπρόθεσμων απαιτήσεων (εισπρακτικές εταιρείες) κατά την ενημέρωση και επικοινωνία με τον οφειλέτη:
  • Κατά την ενημέρωση του οφειλέτη σχετικά με τα ληξιπρόθεσμα χρέη του, οι Εταιρείες Ενημέρωσης έχουν την υποχρέωση να συμπεριφέρονται στον οφειλέτη με ευπρέπεια και ειλικρίνεια, να σέβονται την προσωπικότητά του, αλλά και την ιδιωτική του ζωή, την υγεία, την ασφάλεια και το τραπεζικό του απόρρητο.
  • Πριν από κάθε ενέργεια ενημέρωσης πρέπει να προηγείται επιβεβαίωση και ταυτοποίηση του οφειλέτη.
  • Σε κάθε τηλεφωνική επικοινωνία με τον οφειλέτη οι Εταιρείες έχουν υποχρέωση να εμφανίζουν τον αριθμό προέλευσης κλήσης (Δεν επιτρέπεται η κλήση προς τον οφειλέτη από τηλεφωνική γραμμή με την ένδειξη «Απόκρυψη»).
  • Οι υπάλληλοι των Εταιρειών Ενημέρωσης οφείλουν να ενημερώνουν τους οφειλέτες σχετικά με το ονοματεπώνυμο και την ιδιότητά τους, καθώς και για το σκοπό της επικοινωνίας. Επιπλέον πρέπει να δηλώνεται στον οφειλέτη ο αριθμός μητρώου της εταιρείας, καθώς οι εταιρείες αυτές είναι υποχρεωμένες από το νόμο να εγγράφονται σε ειδικό μητρώο του Υπουργείου Ανάπτυξης, στο οποίο καταχωρούνται και τα πλήρη στοιχεία των νομίμων εκπροσώπων τους.
  • Δεν πρέπει να οχλείται ο οφειλέτης, τηλεφωνικώς ή με οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο μέσο, περισσότερες από μία φορά ανά δεύτερη ημέρα. Περιορισμοί που επιβάλλονται στις Εταιρείες Ενημέρωσης:
  • Απαγορεύεται στις Εταιρείες Ενημέρωσης να εισπράξουν οι ίδιες με οποιονδήποτε τρόπο τις ληξιπρόθεσμες οφειλές, ή να αναθέσουν την είσπραξη σε τρίτο φυσικό ή νομικό πρόσωπο.
  • Ο οφειλέτης πρέπει να ενημερώνεται ότι τα προσωπικά του δεδομένα (π. Χ. Διεύθυνση και τηλέφωνο επικοινωνίας), έχουν διαβιβαστεί στην Εταιρεία Ενημέρωσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του νόμου για τα προσωπικά δεδομένα (Ν.2472/1997).
  • Η τηλεφωνική επικοινωνία στο χώρο εργασίας του οφειλέτη γίνεται μόνο εφόσον ο συγκεκριμένος τηλεφωνικός αριθμός έχει δηλωθεί ως μοναδικός αριθμός επικοινωνίας.
  • Δεν επιτρέπεται να οχλείται ο οφειλέτης για χρέη που έχουν υποβληθεί σε διακανονισμό ή έχουν παραγραφεί ή για απαιτήσεις που απορρέουν από γενικούς όρους συναλλαγών, οι οποίοι έχουν κριθεί καταχρηστικοί από αμετάκλητες δικαστικές απόφάσεις.
  • Ο οφειλέτης δεν επιβαρύνεται με δαπάνες για την ανάθεση της ενημέρωσης σχετικά με τις ληξιπρόθεσμες οφειλές του από το δανειστή προς την Εταιρεία Ενημέρωσης.
  • Απαγορεύεται στις Εταιρείες η πρόσβαση σε βάσεις δεδομένων όπως στην «ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ Α. Ε. », ή σε άλλα αρχεία για τη διακρίβωση της πιστοληπτικής ικανότητας του οφειλέτη.
  • Προβλέπεται η καταγραφή των τηλέφωνικών συνδιαλέξεων με τον οφειλέτη σε περίπτωση διακανονισμού ή ρύθμισης της οφειλής τους. Όμως δεν επιτρέπεται η καταγραφή της συνομιλίας σε περίπτωση απλής ενημέρωσης για την οφειλή.

  • Απαγορεύεται στις Εταρείες Ενημέρωσης να προβαίνουν σε αθέμιτες και παραπλανητικές πρακτικές προς τον οφειλέτη, όπως:
  • Να εμφανίζουν κατά την επικοινωνία με τον οφειλέτη ιδιότητες που δεν διαθέτουν, όπως υπάλλήλων των δανειστών, δικηγόρων ή δικαστικών επιμελητών.
  • Να ασκούν οποιαδήποτε σωματική βία ή ψυχολογική πίεση στον οφειλέτη, ώστε να δημιουργούν την εντύπωση ότι απειλείται το επάγγελμα, η περιουσία ή η ζωή του οφειλέτη ή και των οικείων του.
  • Να επιδεικνύουν προσβλητική συμπεριφορά ή να χρησιμοποιούν προσβλητικές εκφράσεις εναντίον του οφειλέτη ή των οικείων του.
  • Να δυσφημίζουν ή ακόμη και να απειλούν ότι θα δυσφημίσουν τον οφειλέτη στον οικογενειακό ή ...
  • Rafale
    Στρατηγός
    Στρατηγός
    Δημοσιεύσεις: 5776
    Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
    Επικοινωνία:

    Εισπρακτικές Εταιρείες

    Δημοσίευση από Rafale »

    Ειδικές υποχρεώσεις που οφείλουν να τηρούν οι Εταιρείες Ενημέρωσης:

  • Σε περίπτωση έγγραφης επικοινωνίας με τον οφειλέτη (π. Χ. Επιστολή), οι Εταιρείες Ενημέρωσης υποχρεούνται επιπλέον να αναγράφουν την πλήρη εμπορική τους επωνυμία, την ταχυδρομική διεύθυνση της έδρας τους με οδό, αριθμό, πόλη, ταχυδρομικό κώδικα, τηλεφωνικό αριθμό, αριθμό fax και διεύθυνση e-mail, καθώς και τον αριθμό μητρώου της Εταιρείας.
  • Εφόσον ζητηθεί από τον οφειλέτη, οι Εταιρείες οφείλουν να τον ενημερώσουν εγγράφως και με δικά τους έξοδα, για το ύψος και την προέλευση της οφειλής κατά κεφάλαιο τόκους και έξοδα και λοιπές προσαυξήσεις, εντός 10 εργάσιμων ημερών από την πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία.

    Κυρώσεις

    Σε περίπτωση κατά την οποία, η Εταιρεία Ενημέρωσης δεν τηρεί τις παραπάνω προβλεπόμενες από το νόμο υποχρεώσεις, καλούνται οι θιγόμενοι οφειλέτες να διαμαρτύρονται εγγράφως στο δανειστή - τράπεζα, ενημερώνοντας ταυτόχρονα και την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης και την ΕΚΠΟΙΖΩ, καθώς προβλέπονται για την εταιρεία αυστηρότατες κυρώσεις (πρόστιμο από 5.000 ευρώ έως 500.000 ευρώ, ακόμη και διαγραφή της εταιρείας από το μητρώο σε περίπτωση υποτροπής). www.ekpizo.gr

  • Στρατός και θητεία
    Απάντηση

    Μέλη σε σύνδεση

    Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες