Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Rafale »

Δυστυχως ετσι ειναι. Τους παιρνει μπαλα ολους οπως λες. Οσο αφορα τις προσωπικες σχεσεις συμφωνω με αυτο που λες. Δεν εχω πει κατι διαφορετικο εγω. Περισσοτερο εστιαζω τις σχεσεις μεσα στο στρατοπεδο που ειναι καθαρα τυπικες απο αυτες που λες εσυ τωρα. Αλλωστε καθενας μπορει να κανει κουμπαρο οποιον θελει.
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από evi85 »

Rafale έγραψε:Δυστυχως ετσι ειναι. Τους παιρνει μπαλα ολους οπως λες. Οσο αφορα τις προσωπικες σχεσεις συμφωνω με αυτο που λες. Δεν εχω πει κατι διαφορετικο εγω. Περισσοτερο εστιαζω τις σχεσεις μεσα στο στρατοπεδο που ειναι καθαρα τυπικες απο αυτες που λες εσυ τωρα. Αλλωστε καθενας μπορει να κανει κουμπαρο οποιον θελει.

συνήθως όμως για να κανεις παρεα με καποιον πρεπει να τον εκτιμας τοσο στην εξωτερικη ζωή όσο και στη δουλεια... Γιατι καποιος αν ειναι τεμπελης και δεν τιμα τα λεφτα που παιρνει και τους συναδελφους του τοτε ποτε προσωπικα δεν θα τον επιλεξω για φιλο... Ειναι μια αλυσιδα. Τεσπα δεν προσπαθω να μεταπεισω καποιον και θα ηταν ανωφελο... Απλα ειναι αδικια να χαλαει το ονομα των εποπ απο καποιους... Αυτα τα ολιγα. Σ ευχαριστω για την κουβεντουλα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

Αυτοι που βγαινουν απο σμυ δε κανουν τιποτα σε 3χρονια γινονται επιλοχιες και δεν αγγιζουν τιποτα. Ενω οι εποπ βγαζουν δουλεια και πανω απ ολα υπηρεσιες.
ΕΠΟΠ ΔΕΚΑΝΕΑΣ

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από ΕΠΟΠ ΔΕΚΑΝΕΑΣ »

Γεια σας! μια ερωτηση μπορω να κανω; Σε λιγο καιρο γινομαι δεκανεας. μπορω να μαθω αν εχω το ελευθερο να διαταζω φανταρους; Επειδη θα εχω βαθμο εννοω...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

ΕΠΟΠ ΔΕΚΑΝΕΑΣ έγραψε:Γεια σας! Μια ερωτηση μπορω να κανω; Σε λιγο καιρο γινομαι δεκανεας. Μπορω να μαθω αν εχω το ελευθερο να διαταζω φανταρους; Επειδη θα εχω βαθμο εννοω...


και σαν εποπ στρτης τον εχεις, μονο τους εφ. Δνεις δεν ειχες, τωρα εισαι ανωτερος κ απο αυτους.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:Αυτοι που βγαινουν απο σμυ δε κανουν τιποτα σε 3χρονια γινονται επιλοχιες και δεν αγγιζουν τιποτα. Ενω οι εποπ βγαζουν δουλεια και πανω απ ολα υπηρεσιες.
ετσι ακριβως. Με μια μονο απαραιτητη υποσημειωση, προσωπικα δεν θα ηθελα ομως να ημουν διοικητικος οπως βγαινουν αυτοι απο την σχολη,(εννοω με διοικητικα καθηκοντα/ποστα). Διοτι τους βαφτιζουν σε καποιο ποστο ως αξ. Κινησεως η αξ.4ου γρ. Πχ. Οποτε Μακρια απο κατι τετοια. Σε καποια πραγματα χιλιες φορες να εισαι εποπ. Σε καποια αλλα παλι, παρακαλας να μην εισαι. Οι αποψεις διειστανται. Γνωμες!

...
timwros

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από timwros »

Εγώ πάντως σαν κληρωτός δεκανέας τέντωνα εποπ στρ. Ήθελαν και κάποιοι να με βγάλουν αναφερόμενο, αλλά τους γείωναν οι αξιωματικοί. Ωραίες στιγμές.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

timwros έγραψε:Εγώ πάντως σαν κληρωτός δεκανέας τέντωνα εποπ στρ. Ήθελαν και κάποιοι να με βγάλουν αναφερόμενο, αλλά τους γείωναν οι αξιωματικοί. Ωραίες στιγμές.

αμα ηταν ζωα και ηθελαν να σε βγαλουν αναφερομενο για πραγματα που δεν φταις εκει που υπερισχυε η αδικια δηλαδη, τοτε καλα τους εκαναν. Αν παλι δεν υπερισχυε η αδικια, Τοτε το μηνυμα σου συγκαταλεγεται σαν εκ'του πονηρου (δεν με ξερεις δεν σε ξερω), εκφραζοντας σου τωρα εγω μια ελευθερη αποψη παντα με σεβασμο στον συνομιλητη.

...
περαιωση

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από περαιωση »

Αυτο που πρεπει πρωτα απ ολα να κανουν οι εποπ ειναι να σταματησουν Τη μαγκια και τους τσαμπουκαδες ποιος διαταζει ποιον. Και Ποιον να Βγαλουν στο τακο Μεσα στα στρατοπεδα. Και επειτα ας ριξουν μια ματια πισω να δουν Το τι φημη εχουν αφησει.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

περαιωση έγραψε:Αυτο που πρεπει πρωτα απ ολα να κανουν οι εποπ ειναι να σταματησουν Τη μαγκια και τους τσαμπουκαδες ποιος διαταζει ποιον. Και Ποιον να Βγαλουν στο τακο Μεσα στα στρατοπεδα. Και επειτα ας ριξουν μια ματια πισω να δουν Το τι φημη εχουν αφησει.



δεν πειραζει φιλε μου. Ζησε εσυ με την σκεψη της φημης που εχουν αφησει, αν αυτο ειναι το προβλημα της ζωης σου κ τα εχεις ολα λυμενα.

περαιωση

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από περαιωση »

dn24 έγραψε:
περαιωση έγραψε: Αυτο που πρεπει πρωτα απ ολα να κανουν οι εποπ ειναι να σταματησουν Τη μαγκια και τους τσαμπουκαδες ποιος διαταζει ποιον. Και Ποιον να Βγαλουν στο τακο Μεσα στα στρατοπεδα. Και επειτα ας ριξουν μια ματια πισω να δουν Το τι φημη εχουν αφησει.

δεν πειραζει φιλε μου. Ζησε εσυ με την σκεψη της φημης που εχουν αφησει, αν αυτο ειναι το προβλημα της ζωης σου κ τα εχεις ολα λυμενα.

δεν ειναι δικο μου προβλημα ζωης φιλαρακι αλλα του στρατου οι εποπ. Και το οτι εχουν αυτη την αρνητικη αντιμετωπιση απο τους περισσοτερους εντος και εκτος στρατου ποιος φταιει; Ο μαναβης; Οι ιδιοι φταινε.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από dn24 »

περαιωση έγραψε:δεν ειναι δικο μου προβλημα ζωης φιλαρακι αλλα του στρατου οι εποπ. Και το οτι εχουν αυτη την αρνητικη αντιμετωπιση απο τους περισσοτερους εντος και εκτος στρατου ποιος φταιει; Ο μαναβης; Οι ιδιοι φταινε.
ακριβως, το ιδιο πραγμα λεμε. Προβλημα του στρατου ειναι, κ συγκεκριμενα της ηγεσιας αυτου. Ας το λυσουν αυτοι λοιπον που εχουν τα γενια κ τα χτενια, στρατηγος δεν ειναι κανεις μας. Για αυτο που προσληφθηκαν οι εποπ, πιστεψε το πως για την δουλεια που τους πηραν κ για τις απαιτησεις που εχουν τα αφεντικα τους, μια χαρα χρησιμοι ειναι. Λαθη, κενα, παραλειψεις, σιγουρα υπαχουν. Στην ελλαδα ζουμε αλλωστε.

...
lepida
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 10, 2009 1:40 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από lepida »

σιγά τα αίματα... ρε σεις
ελενη
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 4:17 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από ελενη »

Χαίρετε! Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω αυτήν την συζήτηση. Ενδιαφέρον το θέμα δεν λέω, αλλά λίγο πολυφορεμένο. Αν περάσετε έξω απ την σχολή της ΣΜΥ στα Τρίκαλα (αν δεν κάνω λάθος) θα καταλάβετε πολύ καλά το επίπεδο, τόσο το μορφωτικό όσο και το οικονομικό των οικογενειών που συνοδεύουν τα παιδιά τους στην είσοδο της σχολής. Και εσείς εδώ προσπαθείτε να βρείτε ποιος είναι "απο πάνω". Κανείς. Όλοι μπήκαν στον στρατό, με τον εναν ή τον άλλον τρόπο γιατί δεν είχαν άλλη επιλογή. Γιατί αν είχαν, τότε δεν θα προβληματίζονταν οι λοχίες απ την Σμυ αν τους εξισώσουν με τους λοχίες εποπ. Γιατί αν είχαν δεν θα το συζητούσαμε το θέμά τώρα. Μακαρί σε αυτόν που είναι βασιλιάς στο σπίτι του, και αλίμονο σε εκείνον που για σπίτι ζωγραφίζει ένα στρατόπεδο. Στην δουλεια όλοι είναι οφείλουν να είναι επαγγελματίες, να σέβονται την ιεραρχία χωρίς να είναι μικροπρεπείς. Γιατί είναι μικροπρέπεια όλο αυτό που γίνεται ανάμεσα στους εποπ και τους απόφοιτους Σμυ. Μικροπρέπεια που Την δημιούργησε η κακή διατύπωση του νόμου. Εκεί λοιπόν΄είναι το πρόβλημα. Για μια κακή διατύπωση βγήκε στην επιφάνεια η κακής ποιότητας ματαιοδοξία ολωνών μας. Απλά φανήκαμε λίγοι και πιαστήκαμε στην παγίδα του εαυτού μας.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τι κακή διατύπωση ελένη; Φυσικά και ο απόφοιτος από την ΣΜΥ είναι ποιο πάνω από τον εποπ. Και δικαιωματικά κιόλας. Γιατί πέρασε από πανελλήνιες και Μπήκε σε παραγωγική σχολή. Τα άλλα που λες δεν τα πιάνω. Τσάμπα πρόλογο κάνεις για κάτι που είναι αυτονόητο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης