Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που περάσει κάποιος ως ΕΠΟΠ και στη συνέχεια κάνει τα χαρτιά του και για άλλους διαγωνισμούς είτε στις ένοπλες δυνάμεις είτε στα σώματα ασφαλείας είτε στο ευρύτερο δημόσιο τομέα, μπορεί να παραιτηθεί αν έχει διοριστεί αλλού; Πχ εγώ έχω κάνει εδώ και ένα χρόνο τα χαρτιά μου σε διάφορες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ κ περιμένω αποτελέσματα, αν περάσω ΕΠΟΠ και κατα τη διάρκεια της θητείας μου βγουν αποτελέσματα τί γίνεται; Υπάρχει κάποιος νόμος που να μπορώ να βασιστώ πάνω σε αυτόν κ να παραιτηθώ; Σημειωτέον, έκανα τα χαρτιά μου όπου ήθελα εφόσον δεν ήμουν διορισμένη ακόμη πουθενά... Που σημαίνει ότι μπορώ να "πατήσω" πάνω σε αυτό μάλλον, έτσι δεν είναι; Ότι δηλαδή μπορεί να διορίστηκα ως ΕΠΟΠ μετά την ορκωμοσία αλλά εκκρεμούσαν αποτελέσματα από άλλες προκηρύξεις που είχα κάνει προηγουμένως...
Dum spiro spero
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Velerefontis »

MΠορεις να παραιτηθεις πριν την εφταετια, μιας και δε θεωρεισαι μονιμη αλλα "συμβασιουχος". Απλα δε θα παρεις καμμια αποζημιωση, αλλα τα χρονια υπηρεσιας θα σου αναγνωριστουν κανονικα ως συνταξιμα αλλα και μισθολογικα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Βελε μου η ερωτηση μου ηταν σαφης κ πιο συγκεκριμενη... Πες περναω τωρα εποπ κ εγω που εχω κανει τα χαρτια μου ηδη απο περυσι σε αλλες προκηρυξεις και βγαινουν διαφορα αποτελεσματα πχ 3-4 μηνες μετα την ορκωμοσια μου... Μπορω να παραιτηθω εφοσον εχω διοριστει αλλου; Παραιτουμαι επειδη εχει ερθει αλλος διορισμος... Δεν μπορω; Στο υπολοιπο δημοσιο γινεται, στονς στρατο δεν γινεται; Τοτε τι στο καλο δημοσιο θεωρειται ο στρατος; Επιβαλλεται να ισχυει κ στον στρατο ο, τι ισχυει κ στο υπολοιπο δημοσιο τομεα... Ελεος πια!
Dum spiro spero
Anonymous

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν παραιτηθω απο εποπ αεροπορια στο χρονο πανω και μετα βγει προκηρυξη για ειδικος φρουρος θα μπορω να λαβω μερος η οχι; Ευχαριστω!

Anonymous

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Anonymous »

Απτην στιγμη που ορκιστεις και μετα, πρεπει να παραμεινεις 4 χρονια στο στρατο, και οχι δεν μπορεις να πας σε καποια αλλη δημοσια υπηρεσια που εχεις περασει. Αν παραιτηθεις νωριτερα, πληρωνεις.
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lxias »

illy έγραψε: Βελε μου η ερωτηση μου ηταν σαφης κ πιο συγκεκριμενη... Πες περναω τωρα εποπ κ εγω που εχω κανει τα χαρτια μου ηδη απο περυσι σε αλλες προκηρυξεις και βγαινουν διαφορα αποτελεσματα πχ 3-4 μηνες μετα την ορκωμοσια μου... Μπορω να παραιτηθω εφοσον εχω διοριστει αλλου; Παραιτουμαι επειδη εχει ερθει αλλος διορισμος... Δεν μπορω; Στο υπολοιπο δημοσιο γινεται, στονς στρατο δεν γινεται; Τοτε τι στο καλο δημοσιο θεωρειται ο στρατος; Επιβαλλεται να ισχυει κ στον στρατο ο, τι ισχυει κ στο υπολοιπο δημοσιο τομεα... Ελεος πια!


Καλησπέρα, λοιπόν για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά τους σύμφωνα με την Π. ΑΔ 4-51/2008/ΓΕΣ/1οΕΓ, οι ΕΠ. ΟΠ μπορούν να παραιτηθούν μόνο αν περάσουν τα 3 έτη για όσους έχουν υπηρετήσει και τα 4 έτη για όσους δεν έχουν υπηρετήσει. Κατά το διάστημα αυτό δεν μπορείς να δώσεις σε προκήρηξη, διαγωνισμό ΑΣΕΠ και γενικά να εκρεμούν αποτελέσματα από πιο πριν, μετά την παρελεύση της 3ετίας και 4ετίας μπορείς να συμετέχεις κανονικά στους διαγωνισμούς χωρίς να παραιτηθείς και αν περάσεις τότε παραιτείσαι, απόφαση του Νομικού συμβούλιου του Κράτους διότι ο νομοθέτης έχει προβλέψει μέχρι την 3ετία και την 4ετία, και τώρα βαράνε το κεφάλι τους οι απο πάνω.
Σημαντικό για να παραιτηθείς απο ΕΠ. ΟΠ πριν την υποχρεωτική παραμονή που σας είπα γίνεται μόνο αν περάσετε επιτροπή απαλλαγών και κριθείται ως Ι3 με ότι συνεπάγεται, για διορισμό στο δημόσιο ξεχάστε το, φυσικά δεν πληρώνεται τίποτα, άλλος τρόπος δεν υπάρχει για να φύγετε φυσιολογικά απο τον Στρατό.
Θα το πω για άλλη μια φορά ο Στρατός δεν είναι δημόσιο, ο δημόσιος υπάλληλος δεν έχει ασκήσεις, δεν έχει υπηρεσίες 24ώρες, δεν κοιμάται σε σκηνάκι για 12 ημέρες, και το βασικό δεν έχει 20-1 και 20-2 Σ. Κ.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Ευχαριστω πολυ Λοχια μου αλλα ειλικρινα το θεωρω τελειως ακυρο... Γιατι πχ μπορει να βγουν πολλα αποτελεσματα θετικα απο διαφορες προκηρυξεις κ να ειμαι επιτυχουσα... Δηλαδη νομικα δεν μπορεις να κινηθεις κ να κερδισεις; Ουτως η αλλως εκκρεμουσαν αυτες οι προκηρυξεις απο πριν... Και φυσικα μιλαω παντα υποθετικα ετσι;
Dum spiro spero
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lxias »

illy έγραψε: Ευχαριστω πολυ Λοχια μου αλλα ειλικρινα το θεωρω τελειως ακυρο... Γιατι πχ μπορει να βγουν πολλα αποτελεσματα θετικα απο διαφορες προκηρυξεις κ να ειμαι επιτυχουσα... Δηλαδη νομικα δεν μπορεις να κινηθεις κ να κερδισεις; Ουτως η αλλως εκκρεμουσαν αυτες οι προκηρυξεις απο πριν... Και φυσικα μιλαω παντα υποθετικα ετσι;


illy δυστηχώς η αλήθεια αυτή είναι.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Μου τη δινουν αυτα τα "πρεπει" κ τα "οχι" που υπαρχουν στον στρατο σε τετοιο βαθμο που με ξενερωνουν... Και το θεμα ειναι πως αν τα βαλεις με αυτους ελαχιστες φορες θα δικαιωθεις εως και καθολου... Δεν γινεται να τα βαλεις "με το κρατος εν κρατη", αυτη ειναι η αληθεια... Και πραγματικα ενα τεραστιο μπραβο σε σενα κ σε ολα τα παλια στελεχη που κανετε τοσο υπομονη ολα αυτα τα χρονια διοτι οπως μας εχετε πει σας ειχαν του κλωτσιου κ του μπατσου τους εποπ της 1ης και 2ης σειρας... Και μακαρι να δικαιωθειτε σε ο, τι προσπαθειτε να διεκδικησετε
Dum spiro spero
mak
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 10:49 pm
Τοποθεσία: haf
Ενδιαφέροντα: ποδηλασια,κολυμβηση,τραγουδι
Επάγγελμα: Μηχανολογος
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από mak »

ΣΓΕ και κατι αλλο αν καποιος μπει και στη συνεχεια το μετανοιωσει και φυγει πριν την ορκωμοσια θα μπορει να συμμετεχει ξανα ως υποψηφιος?
ΣΓΟΣ

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΣΓΟΣ »

ΟΧΙ δεν εχει δικ. Συμετοχης Σε κανενα διαγωνισμο των ενοπλων δυναμεων
ΟΑΑΕΕ02
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 741
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2010 2:21 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΟΑΑΕΕ02 »

Καλησπερα αν δεν ορκιστεις δεν εχεις προβλημα ειναι σαν να μην παρουσιαστηκεσ
jorz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:34 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από jorz »

Παιδια, να κανω μια ερωτηση, στην τωρινη προκυρηξη που ειχε βγει... Του 2009... Αμα δν θελησει καποιος να παρουσιαστει, γινετε λεω τωρα μετα απο καποιον καιρο μ καμια αλλη προκυρηξη να κανει τα χαρτια του παλι; Πειτε με λιγο...
ευχαριστω εκ των προτερων!
KAITH
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: αλεξ/πολη-βολος
Επάγγελμα: ανεργη
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από KAITH »

jorz έγραψε:Παιδια, να κανω μια ερωτηση, στην τωρινη προκυρηξη που ειχε βγει... Του 2009... Αμα δν θελησει καποιος να παρουσιαστει, γινετε λεω τωρα μετα απο καποιον καιρο μ καμια αλλη προκυρηξη να κανει τα χαρτια του παλι; Πειτε με λιγο...
ευχαριστω εκ των προτερων!

Ως ημερομηνία κατάταξης καθορίζεται η 18 Νοεμβρίου 2009 και παρέχεται
προθεσμία δύο (2) ημερών, προκειμένου να παρουσιασθούν όσοι εμποδίστηκαν αποδεδειγ-
μένα από λόγους ανώτερης βίας. Η ΔΣΛ/ΓΕΣ εξουσιοδοτείται να ειδοποιήσει με επείγουσα
ατομική πρόσκληση υποψηφίους ισάριθμους με όσους δεν παρουσιάσθηκαν καθόλου ή εκ-
πρόθεσμα ή αποχώρησαν πριν από την ορκωμοσία, από τον πίνακα επιλαχόντων κατά σει-
ρά επιτυχίας, προκειμένου να παρουσιασθούν για κατάταξη,θεωρώντας τους αποχωρούντες
ως μηδέποτε παρουσιασθέντες. Ανάκληση της αποχώρησης δεν μπορεί να γίνει.
ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΟΡΚΙΣΤΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ
διαλεξε μια δουλεια που σ'αρεσει και δε θα χρειαστει να δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου.. (κομφουκιος)
jorz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:34 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση και συμμετοχή σε νέα προκήρυξη ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από jorz »

Μαλλον δν με κτλβες φιλε μ... Εννοω πως αν δν παω καθολου, ουτε καν πατησω το ποδι μ εκει, θα μπορεσω στο μελλον (μεχρι τα 27 πχ) αν υπαρξει αλλ προκυρηξη να κανω παλι τα χαρτια μ; Παρουσιαζομαστε στις 14 του απριλη...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες