Βία στα γήπεδα

Απάντηση

Πως αντιμετωπίζετε τον αθλητισμό;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Μαρ 06, 2015 5:41 pm

Εϊμαι οργανωμένος και ρίχνω ξύλο όποτε μπορώ
120
62%
Οργανωμένος για τα φτηνά εισιτήρια
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Οπαδός αλλά φανατικός
25
13%
Απλός φίλαθλος
16
8%
Απλός φίλαθλος και πάω ελάχιστα στο γήπεδο
24
12%
Τι είναι το ποδόσφαιρο;
10
5%
 
Σύνολο ψήφων: 195

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Επίσης με αφορμή την βία στα γήπεδα ώπου ο φανατισμός κυριεύει τις ενέργειες και τις πράξεις του ανθρώπου να σημειώσουμε ότι μέχρι και σήμερα κανένας κατασταλτικός μηχανισμός δεν έχει καταφέρει να δαμάσει την οργή του κόσμου.

Δυστυχώς έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες ο φανατισμός αλλά και η εξάλειψή του.

Προσωπικά πιστεύω ότι το σύστημα για παράδειγμα που έχει εφαρμοστεί εδώ και μια 15αετία τουλάχιστον στην Αγγλία, δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ στην Ελλάδα.

Φανταστείτε ότι δεν υπάρχει ΚΑΝ η προδιάθεση για κάτι τέτοιο οπότε...

Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από asimike »

D.Y.K έγραψε:Επίσης με αφορμή την βία στα γήπεδα ώπου ο φανατισμός κυριεύει τις ενέργειες και τις πράξεις του ανθρώπου να σημειώσουμε ότι μέχρι και σήμερα κανένας κατασταλτικός μηχανισμός δεν έχει καταφέρει να δαμάσει την οργή του κόσμου.

Δυστυχώς έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες ο φανατισμός αλλά και η εξάλειψή του.

Προσωπικά πιστεύω ότι το σύστημα για παράδειγμα που έχει εφαρμοστεί εδώ και μια 15αετία τουλάχιστον στην Αγγλία, δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ στην Ελλάδα.

Φανταστείτε ότι δεν υπάρχει ΚΑΝ η προδιάθεση για κάτι τέτοιο οπότε...

βρηκες και εσυ τωρα να συγκρινεις ομοια πραγματα! Εδω φιλε ειμαστε ζουλου! Πρεπει να αλλαξουν πολλα πραγματα για να εξαληφθει το φαινομενο... Που μαλλον δν θα αλλαξουν για τα επομενα 15 χρονια.
...
ΕΛΛΑΣ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ανόμοια προφανώς εννοείς. Και οι Αγγλοι ζουλού ήτανε κάποτε αδερφέ αλλά κατάφεραν και άλλαξαν.(Βλέπε δεκαετία 80's).

Φυσικά και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, όμως θα πρέπει κάποτε να τεθεί.

Πάντως έχει να κάνει και με την νοοτροπία του καθενός απο εμάς...

Κάποιοι σοφοί είπανε πως ' Άν θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο, άλλαξε πρώτα τον εαυτό σου'!

Είμαστε φοβερά πίσω.

Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από asimike »

D.Y.K έγραψε:Ανόμοια προφανώς εννοείς.Και οι Αγγλοι ζουλού ήτανε κάποτε αδερφέ αλλά κατάφεραν και άλλαξαν.(Βλέπε δεκαετία 80's).

Φυσικά και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, όμως θα πρέπει κάποτε να τεθεί.

Πάντως έχει να κάνει και με την νοοτροπία του καθενός απο εμάς...

Κάποιοι σοφοί είπανε πως ' Άν θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο, άλλαξε πρώτα τον εαυτό σου'!

Είμαστε φοβερά πίσω.

ειρωνικα το ειπα ομοια πραγματα! Ετσι ειναι καλα τα ελεγαν οι σοφοι, αν και δν ασχολουμαι με το θεμα και εχω να παω σε γυπεδο απο 8 χρονων αλλα το πραμα εχει ξεφυγει τελειως εδω και χρονια, πρεπει σιγα σιγα να αλλαζουμε τα πραγματα και τα γεγονοτα!
ΕΛΛΑΣ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Και εγώ δεν πατάω πλέον τα τελευταία χρόνια. Που να πάρεις το παιδι σου να πάς γήπεδο;

Να πάρω τον πατέρα μου;

Την γυναίκα μου;

Απαπαπαπα.

Ζούγκλα!

Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από asimike »

D.Y.K έγραψε:Και εγώ δεν πατάω πλέον τα τελευταία χρόνια.Που να πάρεις το παιδι σου να πάς γήπεδο;

Να πάρω τον πατέρα μου;

Την γυναίκα μου;

Απαπαπαπα.

Ζούγκλα!

αστα να πανε! Α! Εχω μια λυση παρε την πεθερα σου και αστην εκει! Αχαχαχ πλακιτσαΕικόνα
ΕΛΛΑΣ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.Εικόνα
ΔΕΑ_(ΤΘ)_ΤΑΜΜΥ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί Αύγ 24, 2010 4:35 pm
Τοποθεσία: Υπηρεσιοσκυλο
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από ΔΕΑ_(ΤΘ)_ΤΑΜΜΥ »

Εγω εχω κοψει την μπαλα και πηγαινω μονο μπασκετ που ειναι χαλαρα. Ουτε ντερμπυ, ουτε τιποτα. Πιτσιρικας το ειχα παρασημο να πλακωνομαι, τωρα ηρεμησα, ησυχασα, παιρνω μπυρα, καμια πιτσουλα και αραζω. Τελευταια φορα που εριξα σφαλιαρα ηταν σε εναν πιτσιρικα ΠΑΟΚτζη (καπου 17 χρονων) που με εβριζε (Αρειανος στην περιοχη της Τουμπας γαρ), αλλα ο πατερας του ηταν ολα τα λεφτα: Οταν πηγε ο μικρος κλαμμενος, τον ειπε: "καλα σε εκανε μλκισμενο ο ανθρωπος. Απο χθες τον ξερεις και τον βριζεις; " και γυρνωντας σε μενα: "Και συ ρε μονο μια του εδωσες; Καλος μλκς και εσυ". Εκλαιγα κανα μισαωρο απο τα γελια...
nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από nandy24 »

asimike έγραψε:
D.Y.K έγραψε:Και εγώ δεν πατάω πλέον τα τελευταία χρόνια. Που να πάρεις το παιδι σου να πάς γήπεδο;

Να πάρω τον πατέρα μου;

Την γυναίκα μου;

Απαπαπαπα.

Ζούγκλα!

αστα να πανε! Α! Εχω μια λυση παρε την πεθερα σου και αστην εκει! Αχαχαχ πλακιτσαΕικόνα
καθόλου πλακίτσα... Είναι πολύ καλά εφαρμοσμένο κόλπο... Το έχω δοκιμάσει και πιάνει κατευθέιαν... Μετά δεν σε ενόχλει ποτέ στο που θα πας...

Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από asimike »

nandy24 έγραψε:
asimike έγραψε:
D.Y.K έγραψε:Και εγώ δεν πατάω πλέον τα τελευταία χρόνια.Που να πάρεις το παιδι σου να πάς γήπεδο;

Να πάρω τον πατέρα μου;

Την γυναίκα μου;

Απαπαπαπα.

Ζούγκλα!

αστα να πανε! Α! Εχω μια λυση παρε την πεθερα σου και αστην εκει! Αχαχαχ πλακιτσαΕικόνα
καθόλου πλακίτσα... Είναι πολύ καλά εφαρμοσμένο κόλπο... Το έχω δοκιμάσει και πιάνει κατευθέιαν... Μετά δεν σε ενόχλει ποτέ στο που θα πας...

αχαχαχα ελεος και νομιζα οτι εγω εχω διεστραμενο μυαλο! Βια στα γηπεδα! Η λυση για την πεθερα σας!
ΕΛΛΑΣ
nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από nandy24 »

asimike έγραψε:
nandy24 έγραψε:
asimike έγραψε:
D.Y.K έγραψε:Και εγώ δεν πατάω πλέον τα τελευταία χρόνια. Που να πάρεις το παιδι σου να πάς γήπεδο;

Να πάρω τον πατέρα μου;

Την γυναίκα μου;

Απαπαπαπα.

Ζούγκλα!

αστα να πανε! Α! Εχω μια λυση παρε την πεθερα σου και αστην εκει! Αχαχαχ πλακιτσαΕικόνα
καθόλου πλακίτσα... Είναι πολύ καλά εφαρμοσμένο κόλπο... Το έχω δοκιμάσει και πιάνει κατευθέιαν... Μετά δεν σε ενόχλει ποτέ στο που θα πας...

αχαχαχα ελεος και νομιζα οτι εγω εχω διεστραμενο μυαλο! Βια στα γηπεδα! Η λυση για την πεθερα σας!
δυστηχώς δεν πιάνει με τις συναυλίες... Μάλλον θα πρέπει να τη παώ σε καμία heavy metalia να δεί τι έτσι head banging. Λολ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εγώ μια χαρά πηγαίνω γήπεδο και γουστάρω κιόλας και έχω κάνει και αρκετούς φίλους και μερίδιο ευθύνης για την βία στα γήπεδα έχουνε και οι αθλητικές εφημερίδες ας ξεκινήσουνε να ρίχνουνε πρόστιμα εκεί

...
DNT04
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από DNT04 »

Κάτι πρέπει να γίνει με τη βία, δεν μπορεί συνέχεια να την πληρώνουν αθώοι που τους φορτώνουν ένα σωρό ανυπόστατες κατηγορίες. ΟΧΙ στη ΒΙΑ ναι στον ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από Black_Knight »

Έιμαι οργανωμένος πηγαίνω όποτε μπορώ γήπεδο και ειναι από τις αγαπημενες μου δραστηριότητες.
Για τους χουλιγκανισμούς έχω να πω ότι ειναι πάρα πολλοί παράγοντες που τους δημιουργούν.
ΜΜΕ (εφημερίδες, ραδιόφωνο, ίντερνετ), κάποιοι σύνδεσμοι, οι ίδιες οι ομάδες πολλές φορές και η διαιτησία που στο ποδόσφαιρο όλοι ξέρουμε δεν δύναται να είναι 50-50.
Η έλλειψη εκπαίδευσης σε πολλούς αστυνομικούς. Κάνουνε χειρονομίες, βρίζουν, πετάνε δακρυγόνα αλόγιστα κλπ.

Και τέλος μην ξεχνάμε την κοινωνία γενικότερα. Τα ναρκωτικά, ελλειψη παιδείας, μαζοποίηση προέρχονται από την ίδια την οικογένεια - κοινωνία.

Η δικιά μου άποψη ειναι ότι η μαζοποίηση βρίσκει πρόσφορο έδαφος στα γήπεδα. Δημιουργεί μάζες, και ότι κάνουν 2000 ατομα που ειναι γυρω σου, θα το κανεις και συ... Έτσι ειναι η φύση σου Εικόνα
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
DNT04
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

Βία στα γήπεδα

Δημοσίευση από DNT04 »

Η ΒΙΑ πρέπει να καταπολεμηθεί σύντομα, δεν πάει άλλο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες