Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους

Ποια εποχή πιστεύετε ότι είναι καλύτερη για κατάταξη;

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Οκτ 19, 2020 7:56 pm

Άνοιξη
43
8%
Καλοκαίρι
101
20%
Φθινόπωρο
185
36%
Χειμώνα
180
35%
 
Σύνολο ψήφων: 509

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tolis

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από tolis »

Κάτσε, Γ ΕΣΣΟ δεν είναι Μαίος ; Άρα πως μπαινεις αυγουστο ; Μάιο μπαινεις και απολύεσαι Φεβρουάριο, σωστά τα λέω ;
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από The Marine »

Άλλοι λένε η καλύτερη είναι η Α άλλοι λένε η καλύτερη είναι τον Αύγουστο (που δεν υπάρχει στον ΣΞ και στην ΠΑ, υποθέτω εννοούν την Δ ΕΣΣΟ του Ιουλίου)... Προφανώς η καλύτερη σειρά είναι η Ε ΕΣΣΟ (Σεπτέμβρης) και ο κυριότερος λόγος είναι ότι δεν είσαι το όμορφο ελληνικό καλοκαίρι στο στρατό μέσα να πηζεις (μιλώντας για τον ΣΞ)... Επίσης είναι μεγάλη σειρά με πολύ κόσμο , που είναι πολύ θετικο... Προλαβαίνεις άδειες Πάσχα και Χριστουγέννων... Δεν ορκίζεσαι με 40 βαθμούς αλλά ούτε και με 5... τα ρούχα του στρατού θα σε κρατήσουν καλά το χειμώνα, το καλοκαίρι όμως θα σκας και δε θα μπορείς να βγάλεις τις αρβύλες ούτε το παντελόνι αλλά ούτε και το χιτώνιο με την κοντομανικη μπλούζα του στρατού...
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Guest

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα. Πότε είναι καλύτερα να μπω; Μάιο ή Αύγουστο; Όσοι μπαίνουν Αύγουστο, κάνουν την προπαίδευση στο ΚΕΠΑΛ και όχι Πόρο;
Mark

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Mark »

Καλησπέρα. Ποια ΕΣΣΟ θεωρείτε καλύτερη για να μπει κανείς απ αυτές που έρχονται; Απ τις νέες λέω, για Στρατό Ξηράς καθώς οι παλιές δυστυχώς καταργήθηκαν (αλήθεια κάναν μία θετική αλλαγή καθόλου τα τελευταία έτη; Καταργήσαν τα ΚΕΝ έτσι απλά κάτι με το οποίο πολλοί δεν συμφωνούν και μείωσαν τις ΕΣΣΟ που ήταν πολύ βολικές στους μήνες που ήταν καθ όλη τη διάρκεια του χρόνου). Είχα πάντα σκοπό Σεπτέμβριο να έμπαινα, τώρα πάει αυτό. Επομένως είτε Αύγουστο, είτε Νοέμβριο. Ποιο απ τα δύο λέτε είναι καλύτερο;

Επίσης στην Στρατολογία λέει πως εαν θες να μπεις Αυγουστο, πρέπει μέχρι 30 Απριλίου να διακόψεις την αναβολή (έχω αόριστη λόγω κατοικίας στο εξωτερικό). Εγώ αν καταφέρω να κάνω την αίτηση διακοπής θα είναι στις 24 Απριλίου καθώς άλλη διαθέσιμη ημερομηνία στο στρατολογικό τμήμα του Ελληνικού Προξενείου δεν υπάρχει. Λέτε επειδή θάναι μία εβδομάδα πριν το τέλος, να μην με παρούν σαυτή την ΕΣΣΟ; Θα ήταν καταστροφικό αυτό καθώς αφήνω δουλειά για να παω, δεν εχω την πολυτέλεια ναρθει μετά ο Στρατός να μου πει "Αααα δεν σε παίρνουμε (κατά παράβαση στην ουσία του δικού τους κανονισμού, έτσι το βλεπω εγώ), μπαίνεις Νοέμβρη τελικά, θες δεν θές τότε".

Προσωπικά λέω ίσως Αύγουστο παρ όλης της ζέστης που πλήττει πολύ αλλά μία 2η γνώμη θα ήταν καλή. Επίσης θα πάρουν τους νεοσύλλεκτους χρονικά περίπου πριν τον 15αυγουστο ή μετά απ αυτόν; Το λεω γιατι σε καποιες ΕΣΣΟ παίρναν ακόμα και μέσα του μηνός ή 20κατι του μήνα...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Signaller »

Τώρα το έκαναν πάλι 4 ΕΣΣΟ το χρόνο ;
Φεβρουάριο, Μάιο, Αύγουστο, Νοέμβριο ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Mark

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Mark »

Signaller έγραψε:Τώρα το έκαναν πάλι 4 ΕΣΣΟ το χρόνο ;
Φεβρουάριο, Μάιο, Αύγουστο, Νοέμβριο ;


Ναι και μπαίνουν σε έναν φαύλο κύκλο του να μην έχουν κόσμο στα στρατόπεδα καθώς είναι πολύ μεγάλα τα κενά μεταξύ των κατατάξεων. Τον χειμώνα τους πήραν έναν μήνα νωρίτερα και τώρα ακούγεται πως αντί Αυγούστου θα πάρουν τον Ιούλιο επειδή εχουν ελλειψη ανδρών και παραπονιούνται οι στρατιωτικοί διοικητές. Με την ίδια λογική το ίδιο θα συμβεί και τον φθινόπωρο όμως. Το λένε ήδη και στρατιωτικοί. Ασε που τινάζουν τον προγραμματισμό των φαντάρων διαρκώς στον αέρα έτσι πχ καποιοι δουλευουν ως 31 Ιουλίου γιατί νόμιζαν θα μπουν Αυγουστο και τώρα ξαφνικά τους λένε Ιούλιο. Γενικά, τις ΕΣΣΟ δεν επρεπε να τις μειώσουν και τα ΚΕΝ να μην τα καταργήσουν. Το ΓΕΣ για άλλη μία φορά με τις προχειρότητες του. Ξέρουν να διοικούν και να σχεδιάζουν κατά τα άλλα εκεί.

Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Ashen »

Βασικά δεν βλέπω που είναι το κακό που καταργήθηκαν τα ΚΕΝ, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που πήγαιναν οι φαντάροι σε άχρηστα στρατόπεδα στην κεντρική Ελλάδα για να πάρουν αργότερα φύλλα πορείας για σύνορα. Τώρα απλά παρουσιάζεσαι απευθείας εκεί και σε στέλνουν σε κοντινές μονάδες. Πολύ πιο λογικό, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.

Όσο για τις ΕΣΣΟ, όντως είναι βλακεία που τις μείωσαν, αν και βλέπω να επανέρχονται στις 6 ΕΣΣΟ σύντομα μιας και υπάρχει όντως θέμα.

Στο θέμα, καλύτερη ΕΣΣΟ αυτήν την στιγμή θεωρώ του Νοεμβρίου, με το που μπεις πέφτεις σε άδεια Ορκωμοσίας και άδεια Χριστουγέννων (1 μήνας κάνει φτερά δηλαδή), μετά από λίγο φεύγεις πάλι με άδεια Πάσχα και μετά μπαίνεις στην τελική ευθεία για την απόλυση. Το μεγάλο αρνητικό σε αυτό είναι ότι το μισό καλοκαίρι θα το φας μέσα.

Η σειρά Αυγούστου έχει το μεγάλο θετικό, ότι και θα πάρει τις ίδιες άδειες, αλλά και θα έχει απολυθεί πριν καν μπει το καλοκαιράκι. Από την άλλη έχει το τεράστιο αρνητικό για εμένα, της βασικής εκπαίδευσης και ΣΠΕΝ κάτω από καύσωνα. Που πραγματικά εκεί θες τρέλη υπομονή και κουράγιο για να την παλέψεις.

Man

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Man »

Ashen έγραψε:Βασικά δεν βλέπω που είναι το κακό που καταργήθηκαν τα ΚΕΝ, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που πήγαιναν οι φαντάροι σε άχρηστα στρατόπεδα στην κεντρική Ελλάδα για να πάρουν αργότερα φύλλα πορείας για σύνορα. Τώρα απλά παρουσιάζεσαι απευθείας εκεί και σε στέλνουν σε κοντινές μονάδες. Πολύ πιο λογικό, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.

Όσο για τις ΕΣΣΟ, όντως είναι βλακεία που τις μείωσαν, αν και βλέπω να επανέρχονται στις 6 ΕΣΣΟ σύντομα μιας και υπάρχει όντως θέμα.

Στο θέμα, καλύτερη ΕΣΣΟ αυτήν την στιγμή θεωρώ του Νοεμβρίου, με το που μπεις πέφτεις σε άδεια Ορκωμοσίας και άδεια Χριστουγέννων (1 μήνας κάνει φτερά δηλαδή), μετά από λίγο φεύγεις πάλι με άδεια Πάσχα και μετά μπαίνεις στην τελική ευθεία για την απόλυση. Το μεγάλο αρνητικό σε αυτό είναι ότι το μισό καλοκαίρι θα το φας μέσα.

Η σειρά Αυγούστου έχει το μεγάλο θετικό, ότι και θα πάρει τις ίδιες άδειες, αλλά και θα έχει απολυθεί πριν καν μπει το καλοκαιράκι. Από την άλλη έχει το τεράστιο αρνητικό για εμένα, της βασικής εκπαίδευσης και ΣΠΕΝ κάτω από καύσωνα. Που πραγματικά εκεί θες τρέλη υπομονή και κουράγιο για να την παλέψεις.



Ναι μάλλον για 6 θα τα πάνε μετά από καμιά χρονιά, λίγο μπάχαλο έχει γίνει, είναι μεγάλα τα διαστήματα μεταξύ των κατατάξεων. Μέχρι τώρα το χρονοδιάγραμμα δεν τηρείται. Εγώ πχ έκοψα αναβολή με το σκπετικό κάπου λίγο πριν τα μέσα Αυγούστου να έμπαινα αλλά τελικά σχεδόν έναν μήνα νωρίτερα μας παίρνουν! Νομίζω,16 Ιουλίου παρουσιάζομαι αν κατάλαβα καλά (δεν μου εχει ερθει χαρτί, ούτε γράφει τίποτα στο σιτε της στρατολογίας παρά μόνο γενικά ότι μπαινω Ιουλιο). Κομοτηνή στο στρατόπεδο Παυλου Ηλιοπουλου. Πως ειναι εκει;

Αλήθεια βασική και ΣΠΕΝ θα είναι τόσο τραγικά τώρα Ιουλιο και Αυγουστο δηλαδη; Τι φάση, θα λιποθυμάμε απ τη ζέστη κάτω απ τον ήλιο; Οι ασκήσεις δεν με πειράζουν καν, απλώς έχω λίγο υπόταση/υπογλυκαιμία.

Ναι μάλλον Νοέμβριος... Ίσως και Φλεβάρης είναι εντάξει...
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Ashen »

Man έγραψε:Ναι μάλλον για 6 θα τα πάνε μετά από καμιά χρονιά, λίγο μπάχαλο έχει γίνει, είναι μεγάλα τα διαστήματα μεταξύ των κατατάξεων. Μέχρι τώρα το χρονοδιάγραμμα δεν τηρείται. Εγώ πχ έκοψα αναβολή με το σκπετικό κάπου λίγο πριν τα μέσα Αυγούστου να έμπαινα αλλά τελικά σχεδόν έναν μήνα νωρίτερα μας παίρνουν! Νομίζω,16 Ιουλίου παρουσιάζομαι αν κατάλαβα καλά (δεν μου εχει ερθει χαρτί, ούτε γράφει τίποτα στο σιτε της στρατολογίας παρά μόνο γενικά ότι μπαινω Ιουλιο). Κομοτηνή στο στρατόπεδο Παυλου Ηλιοπουλου. Πως ειναι εκει;

Αλήθεια βασική και ΣΠΕΝ θα είναι τόσο τραγικά τώρα Ιουλιο και Αυγουστο δηλαδη; Τι φάση, θα λιποθυμάμε απ τη ζέστη κάτω απ τον ήλιο; Οι ασκήσεις δεν με πειράζουν καν, απλώς έχω λίγο υπόταση/υπογλυκαιμία.

Ναι μάλλον Νοέμβριος... Ίσως και Φλεβάρης είναι εντάξει...


Αν θα λιποθυμάει κόσμος δε ξέρω, αν και δεν νομίζω. Απλά θα είναι αρκετά δύσκολα.

Η βασική σε εμάς περιλάμβανε πολύ, μα πολύ προβα για την παρέλαση (δηλαδή πάνω κάτω πάνω κάτω μέχρι να συγχρονίσουμε το βήμα μας) και είχαμε πολλές πορείες αρκετών χιλιομέτρων.

Επίσης στα ΣΠΕΝ (εκτός από υπηρεσίες φυσικά) είχαμε και βολές και πορείες, και πυρ και κίνηση κτλ.

Τα παραπάνω πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τα παλέψω κατακαλόκαιρο χωρίς να φτύσω αίμα. Αλλά λογικά όλα θέμα υπομονής είναι. Άλλωστε ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι είστε που μπήκατε καλοκαίρι.

Αλλά επιμένω, αμα κάποιος μπορεί, να επιλέξει καλύτερα τον Νοέμβριο για να μπει.

KratosGOW
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 20, 2019 4:37 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από KratosGOW »

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιο μέλος εδώ :) Είμαι 23 ετών. Τελείωσα με τις σπουδές στο ΙΕΚ το 2016, μετά μας έπιασαν προβλήματα-στενοχώριες κλπ, έκανα πρακτική το 2018 τελικά μια χαρά και φέτος με μια μικρή καθυστέρηση λόγω ενσήμων παίρνω το πτυχίο μου και τελειώνω έστω και αργά. Η αναβολή μου τελειώνει τον Δεκέμβριο του έτους που διανύουμε. Πιστεύω ότι ηλικιακά δεν έχω αργήσει να πάω φαντάρος... Τι πιστεύετε εσείς; Να περιμένω μέχρι να λήξει και να πάω μετά (για να γλιτώσω τον χειμώνα) ή να την κόψω τώρα Ιούλιο; Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας...
Mazo

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Mazo »

Ακουτε τιποτα απο μεσα αν θα μεταφερθει η Δ εσσο του Νοεμβιου Οκτωβρη; Αφου θα υπαρχει μεγαλο κενο Ιουλιου-Νοεμβρη θα υπαρχει παλι ελλειψη ανδρων αρα θα θελουν να μπουν καινουριοι πιο γρηγορα λογικα σωστα; Και επισης αν ξερετε: Εχουν νομικα Το περιθωρειο να μπει μια παραπανω Ε εσσο, η πρεπει αναγκαστικα γιαυτο το χρονο να βαλουν μια τελευταια Δ οποτε ισως αναγκαστουν να την κανουν πιο νωρις τον Οκτωβρη; Παρουσιαζομαι Ιουλιο αντι για Αυγουστο που δεν ηθελα αλλα σκεφτομαι να κανω και αλλη αναβολη να μπω Δ ΕΣΣΟ τωρα.
Guest

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Guest »

Για τη Β ΕΣΣΟ τώρα το Μάρτιο ποιο είναι το κλίμα που επικρατεί; Μάλλον θα είμαστε λίγοι οπότε θα φάμε αρκετές υπηρεσίες, έτσι; Κάποια θετικά; Κάπου διάβασα για αυξημένο ΜΟ ηλικίας, ισχύει;(είμαι 29).
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη περίοδος/ΕΣΣΟ για κατάταξη;

Δημοσίευση από Signaller »

Mark έγραψε:
Signaller έγραψε:Τώρα το έκαναν πάλι 4 ΕΣΣΟ το χρόνο ;
Φεβρουάριο, Μάιο, Αύγουστο, Νοέμβριο ;


Ναι και μπαίνουν σε έναν φαύλο κύκλο του να μην έχουν κόσμο στα στρατόπεδα καθώς είναι πολύ μεγάλα τα κενά μεταξύ των κατατάξεων. Τον χειμώνα τους πήραν έναν μήνα νωρίτερα και τώρα ακούγεται πως αντί Αυγούστου θα πάρουν τον Ιούλιο επειδή εχουν ελλειψη ανδρών και παραπονιούνται οι στρατιωτικοί διοικητές. Με την ίδια λογική το ίδιο θα συμβεί και τον φθινόπωρο όμως. Το λένε ήδη και στρατιωτικοί. Ασε που τινάζουν τον προγραμματισμό των φαντάρων διαρκώς στον αέρα έτσι πχ καποιοι δουλευουν ως 31 Ιουλίου γιατί νόμιζαν θα μπουν Αυγουστο και τώρα ξαφνικά τους λένε Ιούλιο. Γενικά, τις ΕΣΣΟ δεν επρεπε να τις μειώσουν και τα ΚΕΝ να μην τα καταργήσουν. Το ΓΕΣ για άλλη μία φορά με τις προχειρότητες του. Ξέρουν να διοικούν και να σχεδιάζουν κατά τα άλλα εκεί.


Ξανάγιναν 6 οι ΕΣΣΟ κάθε έτους Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες