Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nikosguru
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2010 6:17 pm
Τοποθεσία: Mutilini
Επικοινωνία:

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από nikosguru »

Ειμαι Επιτυχών ΕΠΟΠ Στην ειδικοτητα υπηρετης ελαφρου οπλισμου (ΠΖ) και παρουσιαζομαι στις 14/4/10. Μπορώ, οταν ολοκληρωσω την βασικη εκπαιδευση και τοποθετηθω στην μοναδα μου, να δηλωσω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις; Ευχαριστω εκ των προταίρων.

Χρήστος

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από Χρήστος »

Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόβλημα επειδή είμαι αριστερόχειρας;
Θα μου απαντήσει κάποιος;
JohnKr
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2009 5:17 am
Επικοινωνία:

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από JohnKr »

Κανένα πρόβλημα. Αλλά το ότι είσαι αριστερόχειρας είναι το μικρότερο πρόβλημα που θα είχες.

Γιατί σκέψου: Θα έπρεπε να μπεις στο στρατό, να πας για ειδικές δυνάμεις, να είσαι καλύτερος από το μέσο όρο, να πάρεις μετάθεση για ΕΤΑ, να περάσεις με επιτυχία τις εισαγωγικές δοκιμασίες (που θα σε κουράσουν ψυχικά και σωματικά,(βλέπε SAS) ) Και να αντέχεις στην συνέχεια την εξουθενωτική και πολύπλευρη εκπαίδευση που γίνεται σ'αυτήν την μονάδα.
Αυτά τα λίγα.
Γιατί όπως λένε και τα αμερικανάκια "The only easy day was yesterday".

Χρήστος

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από Χρήστος »

Ούφ σε ευχαριστώ πολύ ρε φίλε γιατί πραγματικά το είχα άγχος! Άρα κανένα πρόβλημα! Εντάξει έχεις δίκιο απλά ήθελα να το ρωτήσω γενικότερα για τις Ειδικές Δυνάμεις, οπότε τώρα που το έλυσα αυτό συνεχίζω ακάθεκτος!
Να σε ρωτήσω επειδή φαίνεσαι ψαγμένος, εγώ έχω περάσει ΕΠΟΠ στο Πεζικό αλλά θέλω οπωσδήποτε να πάρω μετάταξη για τις Ειδικές Δυνάμεις, ποιές διαδικασίες θα πρέπει να κάνω;
Και πάλι ευχαριστώ πολύ και sorry άν κουράζω τους αναγνώστες!
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Πρωτον... Μεταθεση στο ΕΤΑ παννε απο επιλοχιες και πανω... Σπανια πανε με κατωτερο βαθμο... Το ΕΤΑ δεν ειναι μοναδα αλλα υπομοναδα και η δυναμη ειναι μονο ενας λοχος... Στην ουσια κοντα 120 ατομα μαζι με τα διοικητικα στελεχοι... Οποτε απ την αρχη ειναι δυσκολο... Επισης για να πας ετα πρεπει να εχεις εκτελεσει 30 αλματα στατικου ημαντα με αλεξιπτωτο ετσι ωστε να εχεις παρει αστεροπουλαδα και να μπορεις να παρακολουθησεις το σχολειο ελευθερης πτωσης και στην συνεχεια μεγαλων υψων που ειναι υποχρεωτικο για να πας ΕΤΑ... Αρα οπως καταλαβαινεις για να φτασεις τα 30 αλματα θες χρονια... Αν σκεφτεις οτι η συντηρηση ειναι 4 αλματα τον χρονο... Εκτος βεβαια αν σε στειλουν στις μοιρες αλεξιπτωτιστων που κανουν καθε μηνα τουλαχιστον απο 2 αλματα... Και εγω ΕΤΑ θελω να παω και εχω 22 αλματα... Τωρα μπηκα κι εγω αλλα εχω υπηρετησει σε μοιρα αλεξιπτωτιστων... Αλλα φιλε μου αν καταφερεις και μπεις στο ΕΤΑ ειναι οτι καλυτερο μπορει να τυχει σε εναν στρατοκαυλο στρατιωτικο... Α και το ΕΤΑ δεν εχει καθολου υπηρεσιες...
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Θα κανεις αναφορα οτι θα μεταταχθεις στις ειδικες δυναμεις... Οτι θα σε στειλουν να περασεις τις εξετασεις ειναι το μονο σιγουρο... Και αν τις περασεις θα πας... Αλλα το θεμα ειναι ποτε θα σε στειλουν... Αναγκαστικα πρωτα πρεπει να περασεις λυβ πεζικου και μετα θα σε στειλουν ειδικες δυναμεις... Για να πας ομως ειδικες δυναμεις πρπεει να περασεις και το αντιστοιχο σχολειο που περνανε οι εποπ για να πανε ειδικες δυναμεις... Και αυτο γινετε μολις βγαινουν τα αποτελεσματα των προκυρηξεων... Δλδ αν καποιος εποπ απο την προηγουμενη σειρα θελει να παει ειδικες δυναμεις θα περασει τωρα το σχολειο μαζι με εμας... Οποτε εσυ θα περασεις το σχολειο με τους επομενους εποπ... Ελπιζω να βοηθησα
Χρήστος

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από Χρήστος »

Και άμα λέμε τώρα δεν ξαναπάρει ΕΠΟΠ τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση φίλε μου; Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση!
Με ενδιαφέρουν τα αλεξίπτωτα!
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Οσο για τους sas Που ειπες δεν εχουν καμια σχεση με το ετα φιλε μου...SAS ειναι ειδικες δυναμεις τις αγγλιες που ειδικευοντε στους ορεινους αγωνες και εκπαιδευοντε στην επιβιωση... Το ΕΤΑ ειναι τελειοως διαφορετικο πραγμα... Το ΕΤΑ πεφτει σε υψος ανω των 15000 ποδιων και εχει στοχο να προωθηθει στις γραμμες του εχθρου με αλεξιπτωτο Εως 40 χιλιομετρα... Και απο εκει και περα εκτελει επιχειρισεις σαμποταζ και αναγνωρισης και οχι επιθετικες
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην ξαναβγαλουν εποπ... Αλλα και ετσι να ειναι παλι μπορεις να πας ειδικες δυναμεις και να περασεις το σχολειο οχι μαζι με τους εποπ αλλα μαζι με το σχολειο που περνανε οι μονιμοι λοχιες... Δλδ αυτοι που ειναι απο ΣΜΥ. Ειναι σχεδον το ιδιο σχολειο... Οσο για τα αλεξιπτωτα απο την στιγμη που θα πας ειδικες δυναμεις ειναι υποχρωτικο για ολα τα στελεχοι να γινουν αλεξιπτωτιστες... Εκτος απο τους στρατιωτες, ΟΒΑ ΚΑΙ ΔΕΑ... Εκτος αν θες να πας σε μοιρα αλεξιπτωτιστων... Που δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι δεν περνεις επιδοματα οσο οι αλλες μοναδεςς... Καλο ειναι να πας σαν δευτερη μεταθεση και οχι σαν πρωτη, ειδικα αν εισαι αθηναιως θα σου κακοφανει αν πας για πρωτη μεταθεση γιατι εχει καθεσαι κοντα 10 χρονια και μετα σε στελνουν σε αμφοιβια μοιρα... Εκτος αν εισαι τυχερος και σε στειλουν καμια ΖΜΑΚ Η ΕΤΑ που ειναι αθηνα και αυτες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗ_Σ την Δευ Μαρ 29, 2010 5:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Χρήστος

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από Χρήστος »

Κατάλαβα... Οπότε όπως μου τα λές το πολύ σε ένα χρόνο μετά την κατάταξη μου και αφού περάσω τα ΛΥΒ μέσα στο χρόνο θα πάρω την μετάταξη για τις Ειδικές Δυνάμεις... Πολύ ωραία... Δηλαδή σαν πρώτη μετάθεση που είναι καλά και απο την άποψη των επιδομάτων όπως μου λές; Βασικά δεν είμαι Αθηναίος αλλά πραγματικά θέλω να υπηρετήσω σε Μοίρα Αλεξιπτωτιστών (Στην ΣΧΑΛ προτιμότερα) ...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

Μεταφέρω τα παραπάνω μηνύματα στο νήμας "Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών".
Μονιμος

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από Μονιμος »

Ναι Χρηστο, με δεδομενο οτι η ΣΜΥ βγαζει καθε χρονο αποφοιτους και αυτοι εν συνεχεια που εχουν παρει Ειδικες Δυναμεις βγαζουν το σχολειο καταδρομων, μπορεις και εσυ να μεταταχθεις στις Ειδικες Δυναμεις...
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Ρε παιδια δεν ειναι σχολειο καταδρομων... Το σχολειο καταδρομων το περνανε μονο αξιωματικοι και ειναι διαρκειας 3 μηνων... Οι υπαξιωματικοι της ΣΜΥ περνανε το ΣΟΣΟΕΚ και οι εποπ ΤΟ ΣΠΕΠΟΠΕΔ που ειναι πολυ κατωτερα του σχολειου καταδρομων... Επισης υπαρχει και το ΣΒΕΚ που περνανε οι δοκιμοι αξιωματικοι και ειναι σε βαθμο δυσκολιας αμεσως μετα το σχολειο καταδρομων...
Χρήστος

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από Χρήστος »

Ακούστε εγώ πιστεύω ότι το πολύ σε ένα χρόνο θα έχω κάνει την μετάταξη για τις Ειδικές Δυνάμεις διότι και ΕΠΟΠ να μην πάρει, τότε σίγουρα μια φορά το χρόνο κάποιοι τελειώνουν την ΣΜΥ άρα περνάνε το αντίστοιχο σχολείο οπότε θα το περάσω και εγώ μαζί τους... Εγώ θα ενημερώσω ότι θέλω μετάταξη και θέλω να πιστεύω ότι θα με καλέσουν σχετικά άμεσα... Είδωμεν!
ΓΙΑΝΝΗ_Σ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 9:33 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη απο Πεζικό σε Ειδικες δυναμεις;

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗ_Σ »

Κι εγω νομιιζω θα σε στειλουν με την πρωτη ευκαιρια...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης