Πυγμαχία και ΜΜΑ

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από Su-35 »

Gener, προκειται για πολυ επικινδυνη και υπουλη τεχνικη. Ειναι απο αυτες Που χαρακτηριζονται ως «θα μαθω να δερνω γρηγορα ». Ενα κτυπημα και παρ'τον κατω. Αγκωνιες στο λαιμο, κατω απο τη μυτη με φορα προς τα πανω, γονατιες στα απαυτα κτλ.Εικόνα Βεβαια θα πας για χομπυ και εστι δεν θα σε σκληραγωγησει ο δασκαλος. Δεν προκειται να σε χτυπησουν δηλαδη εκτος και αν πας σε κανενα γκασμα. Αυτοι που ασχολουνται σοβαρα δεχονται διαφορα βασανιστηρια οπως χτυπηματα στα καλαμια με ξυλα για να σκληρυνουν τα κοκαλα.Εικόνα

Ταϊλανδεζικη εκδοση του kick bοxing αλλα στην ουσια ταχυρυθμα μαθηματα ξυλου δρομου!
yersinia pestis

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Ξυλο δρομου; Μεγαλη κουβεντα... Και υπαρχουν αγωνες με 5 γυρους τον 3 λεπτωνκαι ακομα περισσοτερο;

κανω κικ αλλα για να πω την αληθεια δεν νομιζω οτι ειναι ολοκρηρομενες τεχνες απλα μαθαινονται ευκολα και εχουν πολυ μα παρα πολυ καλη προπονηση[φυσικη κατασταση]δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να μπουν απεναντι σε καποιον που ειναι πολυ εκπαιδευμενος στο κραβ μαγκα παραδειγμα.

yersinia pestis

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Υπαρχουν και αγωνες το σαββατο ΕΛΛΑΔΑ vs αλβανια... Για να δουμε τον σταματη!
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από GenerX »

Το kick boxing δεν είναι πολ. Τέχνη, σπορ είναι.

Την Δευτέρα αρχίζω Μάι Τάι :D

Πάντως νομίζω yersinia πως είναι λάθος να συγκρίνονται πολ. Τέχνες μεταξύ τους. Κάθε μια έχει κάτι διαφορετικό να προσφέρει, καθώς έχουν επινοηθεί για διαφορετικές καταστάσεις σε διαφορετικούς χώρους (γεωγραφικούς)
yersinia pestis

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Το ποια ειναι πολεμικη τεχνη και ποια η καλυτερη ειναι μεγαλη κουβεντα και μαλλον ατελειωτη! Απλα ο καθενας λεει η δικη μου!

καμια απο της πολεμικες τεχνες δεν μπωρει να εχει αγωνες σιγουρα οσες εχουν αγωνες και κανονες ειναι σπορ.

Αλλο ενα πραγμα που υπαρχει και πρεπει να προσεξει αυτος που θελει να κανει πολ. Τεχνες στην ελλαδαειναι ο τσαρλατανισμος! Εχασα 4 χρονια απο την ζωη μου κανοντας okinawa te του μαστρε μπιλ

πηρα και ζωνες ! Θελει ψαξιμο πριν ξεκινησεις.

παντως κικ μποξ και μουι ται αν δεν κατεβεις σε αγωνες δεν το μαθαινεις εχουν τεραστια διαφορα αυτοι που παιζουν αγωνες με αυτους που κανουν λιγο σπαρινγκ στη σχολη!

yersinia pestis

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Ετσι ετσι! Μπραβο στον Σταμ <<the showman>> Μπιτακο που κερδισε! Τι εγινε αλβανακια πεταμε πετσετουλα! Που ειναι η μαγκια σας...

KostasSSE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 4:37 pm
Επικοινωνία:

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από KostasSSE »

Εγω εκανα πυγμαχια στον Παναθηναικο. Πολυ καλη ομαδα! Τωρα τελευταια κοιταγα για krav mag. Οτι πρεπει για τον δρομο... !
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από DaMon »

Πυγμαχια κανα χρονο και τον τελευταια μηνα ξεκινησα MMA... Στον Αρμαγο στην θεσσαλονικη.
Άβαταρ μέλους
avlopaoki
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 5:56 pm
Επικοινωνία:

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από avlopaoki »

Στο ΜΜΑ κανετε καλη προπονηση; Εχεις μαθει πολλα και καλα πραγματα; Ρωταω γιατι θελω να ξεκινησω ΜΜΑ.
thodoros

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από thodoros »

Ξεκαθαρισμα και οχι αλλο παραμυθι απο τσαρλατανους που πουλανε μυστηρια κατοπιν εορτης.
δηλ.14 χρονια παραμυθακι σε κουνγκ φου εχασα τα χρονακια μου περιμενωντας στωικα...
αθλημα παιδια χιλιες φορες και οι αγωνες φαινονται τα αλλα ειναι... Στην τελικη ζωσου με εκρηκτικα και πηγαινε για τσαμπουκα παιρνει και λιγοτερο χρονο
παντως τωρα μαλλο ενα παιδι δεκα χρονια μικροτερο γαντια 16, κασκα, μασελιτσα και σπαρινγκ εστω για μυρουδια... Αν θελετε μακουτε αθλημα και παλι αθλημα σε ολα τα επιπεδα πιο ξεκαθαρο και οπως λεει ο τσοε λιουις (μερικοι πιστεοθυν οτι τον πλακωνε ο μπρους, καληνυχτα) τα ονομα μου ειναι γραμμενο σε Αθλητικα βραβεια παραδειγματα για μικρους φιλους των σπορ και οχι σε αστυνομικα τμηματα... Τωρα οποιος θελει ναναι ο σουπερμαν με εμπειρια σε μαχαιρι τσεκουρι και 23 αντιπαλους καλη τυχη...
τα χρονια δεν γυριζουν πισω... Ναστε καλα... Καλη αναζητηση και συγνωμη αν σας κουρασα
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Το καλυτερο πραγμα ειναι η αυτοαμηνα καθαρα οπως κραβ μαγκα αλα αυτο δεν εχει αγωνες και λογικο ειναι

Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από DaMon »

avlopaoki έγραψε:Στο ΜΜΑ κανετε καλη προπονηση; Εχεις μαθει πολλα και καλα πραγματα; Ρωταω γιατι θελω να ξεκινησω ΜΜΑ.


Ειχα να μπω πολυ καιρο σε αυτο το τοπικ και τωρα ειδα το μηνυμα σου, στο MMA το οποιο δεν κανω πια, καναμε αρκετα καλη προπονηση. Η προπονηση βεβαια δεν απαιτει το επιπεδο φυσικης καταστασης που απαιτει η πυγμαχια η το kick boxing, αλλα εχει αρκετο πονο πολλες φορες.

Αν εισαι αρκετα κιλα η γυμναζεσαι θα δεις πως τα πραγματα θα ερχονται πολυ πιο ευκολα για εσενα σε σχεση με κατι αλλα παιδακια που δεν θα μπορουνε καν να σηκωσουν τον αντιπαλο τους... Αυτο επειδη το MMA εχει μεσα και το στοιχειο της παλης και του Ζιου Ζιτσου και εκει τα κιλα και η μυικη δυναμη παιζουν καποιον ρολο φυσικα...

Γενικα παντως, για να σου απαντησω και πιο συγκεκριμενα, στην σχολη που ημουν εγω το προγραμμα ειχε ως εξης: Δευτερα-Παρασκευη δουλευα το kick boxing-muay thai κομματι του MMA, Τριτη-Τεταρτη-Πεμπτη ηταν Παλη και Jiu Jitsu.Eκει δουλευεις τεχνικες σε ορθια σταση, στα γονατα η και στο εδαφος. Γενικοτερα το MMA εχει πολλα πραγματα και τεχνικες να μαθεις και απο αυτην την αποψη δεν θα βαρεθεις, αν παλι θες να πας καπου για να παιζεις απλα ξυλο και να μαθεις να δερνεις στον δρομο τραβα μαθε καμια πυγμαχια... Απο ολα τα μαχητικα αθληματα και πολεμικες τεχνες ειναι αυτο που μαθαινεται πιο γρηγορα κατα την αποψη μου επειδη δεν περιεχει πολλες και πολυπλοκες τεχνικες.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από Nassos »

Τα τελευταία μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ . Καλό θα ήταν να ψάχνετε τις ενότητες τους forum.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NikosSTD
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 02, 2011 5:33 pm
Επικοινωνία:

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από NikosSTD »

Εγω,7 χρονια παλη και 3 χρονια κικμποξ εχω κανει. Επειδη διαβασα καποια μνμ παραπανω τυπου: Αν σου την πεσουν κτλ το μονο που εχω να πω ειναι πως η καλυτερες αμυνες ειναι: Α] κλωτσα (ανευ "ι") στα @@ και β] η αμυνα ειδικου τυπου "πεφτωκατωκαικανωτοννεκροαποτοξυλοπουεφαγα". Ειδικοτερα η δευτερη, αποθαρρυνει τους αντιπαλους και τους διωχνει.
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Πυγμαχία και ΜΜΑ

Δημοσίευση από mixanikara »

Εγω παρακολουθω πολλά βιντεακια με ξυλο ή αγωνες για πλακα οταν δεν ξερω τι να κανω και εχω καταλήξει οτι. Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι η εξαπάτηση του αντιπαλου σου και να χτυπήσεις πρωτος σε ανυποπτο χρόνο σε σημείο πίεσης ωστε να μην χρειαστει άλλη.Εικόνα Οι Αγγλοι πχ οταν τα πιουν πλακωνονται για πλακα. Ουτε μιλάνε πολυ, ούτε σκεφτονται τι θα κάνουν. Ριχνουν μια ματια ο ένας στον αλλο και αμέσως μπουνιδια.Εικόνα

Οταν σπουδαζα στην Αγγλία είχα βαρεθει να βλέπω κάθε βραδυ ξύλο στις πλατείες. Ενα χαικ κικ στο κεφαλι ειναι το καλυτερο που μπορεις να κάνεις γιατι τα ποδια ειναι η μεγαλύτερη μυικη ομάδα και τα πλαινα του κεφαλιου τα πιο ευαισθητα σημεία του σωματος μας. Θα πιάσει όμως; Αν δεν πιάσει τότε είσαι σε μειονεκτικη θέση καθώς θα επιστρέφεις σε θεση μάχης και δεν θα εχεις και το χρόνο να ξαναχτυπήσεις αμέσως δευτερη φορα συνεχόμενα.

Αν σου έρχεται επιτιθέμενος ο άλλος με φόρα το καλύτερο ειναι ένα μπροστινο πους κικ γιατι θα απορροφήσεις όλη την ενεργεια του αντιπάλου σου χτυπώντας τον ταυτόχρονα και διατηρείς τέλεια την ισορροπία σου. Αν ειναι ο άλλος εντος απόστασης του ανοιγματος των χεριών σου τότε το καλύτερο είναι ένα χουκ ή ένα ντιρέκτ. Μεχρι να συνέλθει άσχετα ποσο δυνατα την έφαγε έχεις χρόνο να του ρίξεις πολλές.Εικόνα Αν είναι πολύ κοντά για γροθιές τότε πάς σε αγκώνες. Αν δε σου έχει κολλήσει τη μουτσούνα του μπροστά σου τότε χτυπάς με το μπροστινο μέρος του κεφαλιού σου που είναι το πιο δυνατό σημείο του σώματος σου. Αυτα τα λίγα για να ποροθείτε.Εικόνα Εικόνα Απλώς πάντα διατηρείς την ισορροπία σου.

Προσέχεις τα χτυπήματα σου να ειναι καλυμένα απο ξαφνική επίθεση του αντιπάλου και το κυριοτερο δεν πέφτεις απάνω του και διατηρείς απόσταση γιατι μετα πάμε αλλού. Μια υπενθύμιση. Στην Ελλάδα η χρήση βίας μεγαλύτερης απο αυτης του επιτιθέμενου. Δηλαδή όταν είσαι σε αυτοάμυνα. Σε καθιστά απο θυμα θυτη. Για να χτυπησεις τον αλλο αμυνόμενος και να τον τελειώσεις πρέπει το λιγότερο να σου επιτεθεί με ένα μαχαίρι ή κανα τσεκούρι! Βλεπε Κώδικας Ποινικου Δικαιου. Εχει τύχει ληστής να μπεί σε σπίτι το βράδυ και επειδή ο σπιτονοικοκύρης τον σάπισε στο ξύλο την πλήρωσε ο σπιτονοικοκύρης γιατι ο ληστής δέν κρατούσε όπλο.Εικόνα Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες