Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
infested
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 08, 2010 4:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από infested »

Γειά σας, πήρα τηλέφωνο σήμερα σε 2 στρατολογικά γραφεία να ρωτήσω για αναβολή και αυτά που μου είπαν καταστρέφουν τα σχέδια μου... Καθώς δεν γίνεται να πάρω παραπάνω χρόνο αναβολής σύμφωνα με αυτούς...

Έχω γεννηθεί 1 Φεβρουαρίου του 1983 και η αναβολή μου (για σπουδές σε ΤΕΙ) λήγει φέτος στις 30 Δεκεμβρίου του 2010. Ενδιαφέρομαι να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό (μάστερ) στην Αγγλία το οποίο ξεκινάει Σεπτέμβριο και δεν θα προλάβω να το ολοκληρώσω φέτος. Υπάρχει η δυνατότητα να πάρω αναβολή ακόμα ένα έτος δηλαδή έως Δεκέμβριο του 2011; Από όσο γνωρίζω διαβάζοντας τα ΦΕΚ δικαιούμαι αναβολή για μάστερ έως το 28ο έτος της ηλικίας μου. Άρα τον Δεκέμβριο του 2010 θα είμαι 27 ετών και 11 μηνών, δεν δικαιούμαι άλλο ένα έτος αναβολή;

Υπάρχει κάποια άλλη λύση για να πάρω αναβολή; Πρόσφατα πέρασα σε κάποιο άλλο ΤΕΙ με κατατακτήριες μπορεί αυτό να βοηθήσει; Ο αδερφός μου δεν έχει πάει ακόμα στρατό εάν πάει τον Δεκέμβριο δικαιούμαι άλλους 9 μήνες έως να τελειώσει τη θητεία του; Γενικά υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να μπορέσω να κάνω το μάστερ πριν πάω στρατό;

Ευχαριστώ πολύ!
e-manos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 19, 2010 4:44 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από e-manos »

Γεια χαρά,

Είμαι γεννημένος το 1984, πήρα την πρώτη αναβολή στράτευσης το 2002, που ισχύει μέχρι το Δεκέμβρη του 2011.

Το Σεπτέμβρη του 2010 τελειώνω το μεταπτυχιακό εδώ στην Αγγλία, και θέλω να συνεχίσω για διδακτορικό, ξεκινώντας τον Οκτώβρη τυο 2010, Το οποίο είναι minimum 3 χρόνια.

Δικαιούμαι κι άλλη αναβολή και μέχρι πότε;

Ευχαριστώ

ρ

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από ρ »

Δικαουσαι 5 χρονια αναβολη, πρεπει να απευθυνθεις στη στρατολογια αυτοπροσωπως, η με εξουσιοδοτημενο εκπροσωπο αφου απουσιαζεις απο Ελλαδα. Πρεπει να τους προσκομισεις χαρτι σπουδων που να επιβεβαιωνει το οτι κανεις Phd. Δε θα εχεις προβλημα εγω ειμαι μονιμος αξιωματικος στο ναυτικο και κανω μεταπτυχιακο στο μετσοβειο, ολα τα παιδια που ρωταω δεν αντιμετωπισαν προβλημα με τη στρατολογια, αρκει να πας εγκαιρως και εγκυρα χαρτια.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από yandr »

Υπενθυμίζω ότι υπάρχει και σχετικό άρθρο για τις αναβολές
Jonathangr2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 23, 2010 5:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Jonathangr2 »

Καλησπέρα φίλες και φίλοι.
Είμαι γεννημένος το 1987 και φοιτώ σε πανεπιστήμιο. Τον Ιούνιο παίρνω πτυχίο,3 μαθήματα μου έχουν μείνει. Η αναβολή που έχω πάρει είναι ως το 2014. Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

- Μόλις πάρω πτυχίο (τον Ιούνιο), η αναβολή κόβεται αυτομάτως;
- Θέλω να συνεχίσω για μεταπτυχιακό, αυτό το Σεπτέμβρη. Απλά δε ξέρω αν θα με πάρουν ή όχι (δε μπορώ να ξέρω από πριν). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση με την αναβολή>

ΥΓ Άκουσα από φίλο ότι για να μην πάω στρατό τώρα και αν δε με πάρουν στο μεταπτυχιακό, πρέπει να δηλωθώ σε κάποια σχολή ότι και καλά σπουδάζω. Αλλιώς πρέπει να πάω στρατό. Ισχύει αυτό;

Maltheos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 2:08 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Maltheos »

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις αναβολές και την κατάσταση που ισχύει σήμερα. Προσωπικά θα αρχίσω διδακτόρικο στο εξωτερικό από τον Σεπτέμβρη και έχω αναβολή για προπτυχιακές σπουδές μέχρι το 2013. Γνωρίζω πως με τον ισχύοντα νόμο δικαιούμαι νέα αναβολή μέχρι το 2016 (31ο έτος).

Έχω διαβάσει διάφορα σενάρια για κατάργηση των αναβολών για διδακτορικό (με τη προηγούμενη κυβέρνηση). Υπάρχει κάποια πληροφορία πως πηγαίνουμε ακόμη προς αυτήν τη κατεύθυνση; Θα ήταν φρόνιμο να ανανεώσω την αναβολή μου όσο πιο γρήγορα μπορέσω για να αποφύγω ένα τέτοιο σενάριο;
Γιώργος

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Βρίσκομαι στη Μ. Βρετανία όπου σπουδάζω για το μεταπτυχιακό μου από το Σεπτέμβριο που πέρασε.

Καθώς με κάλυπτε η προηγούμενη αναβολή που είχα από ελληνικό ΤΕΙ, δεν πήρα άλλη. Όμως τώρα που τελειώνω, ψήνομαι να επεκτείνω την αναβολή. Γίνεται να πάω τώρα Ελλάδα και να ζητήσω αναβολή έναν επιπλέον χρόνο, αν και το πτυχίο μου το τελειώνω Σεπτέμβριο του 2010; Εννοώ να στείλω την αναβολή μέχρι τα 28 μου.

Επίσης, έχω χαρτί αποδοχής μου σε πανεπιστήμιο της ΕΕ για διδακτορικό πρόγραμμα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα πάω, γίνεται να μου δώσουν με αυτό το χαρτί αναβολή μέχρι τα 30 μου;
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Hyper »

Κανονικα γινοταν αυτα που ρωτας τωρα δεν γνωριζω να σου πω γιατι ακουστηκε οτι δινοντε πιο δυσκολα αναβολες κ οτι θα μειωθουν οι μεγαλες παρατασεις π. Χ στα 24 να μπαινουν ολοι μεσα ανεξαρτητως σε πιο σημειο βρισκοντε. Δεν πρεπει ομως να χει εφαρμοστει ακομη

Petross
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 15, 2010 6:45 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Petross »

Καλησπέρα,
εχω κάποιες απορίες σχετικά με την Αναβολή και τις Σπουδές στο Εξωτερικό. Διάβασα αντίστοιχα θέματα απλα επειδή είναι κάπως διαφορετικό και έχει να κάνει και με την υποτροφία αποφάσισα να σας γραψω.

Είμαι 26 χρονών (1984) και είμαι ακόμα φοιτητής. Έχω πάρει αναβολή μια φορά η οποία ισχύει μέχρι και τον Δεκέμβριο του 2011. Τον Ιούνιο του 2011 τελειώνω την σχολη μου.
Το πρόβλημα είναι ότι από τον Σεπτέβριο του 2011 θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο εξωτερικό (για 3 χρόνια) και βασική προυπόθεση για να μπορέσω να το κάνω είναι να πάρω υποτροφία.

Και κάπου εδώ ξεκινάει το πρόβλημα με τον στρατό.
Το ΙΚΥ και άλλα ιδρύματα υποτροφιών έχουν την εξής προυπόθεση σε σχέση με τον στρατό: "Εκπλήρωση στρατιωτικών υποχρεώσεων ή νόμιμη απαλλαγή ή αναβολή κατάταξης (που επαρκεί για την ολοκλήρωση των σπουδών) ".
Άρα έχω πρόβλημα, γιατί και αναβολή να πάρω δεν θα μου φτάσει για να ολοκληρώσω τις σπουδές μου στο εξωτερικό (θα πάω στα 27 και θα τελειώσω στα 30).
Tο πανεπιστήμιο αυτό έχει όρια ηλικίας και είμαι ακριβώς στα όρια...
Δηλαδή θα χάσω την ευκαιρία μου να σπουδάσω έξω και να κάνω αυτό που θέλω εξαιτίας του στρατού.

Παιδία αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ!
Εχω βρει πανεπιστήμιο, έχω μιλήσει με τον καθηγητή και όλα πάνε καλα εκτός από αυτό το θέμα.
Αν δεν πάρω την υποτροφία εξαιτίας του στρατού δεν θα μπορέσω να πάω λόγω χρημάτων.
Παρακαλώ βοηθήστε με!
Σας ευχαριστώ πάρα πολυ!

Πέτρος

...
vasil

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από vasil »

Παιδιά εγώ μπαίνω στο στρατό τον Νοέμβριο αλλά είναι πολύ πιθανό τον Ιούνιο να αναγκαστώ να διακόψω τη θητεία μου για να φύγω για μεταπτυχιακό Αμερική. Η διακοπή για ψυχολογικούς λόγους μπορεί να διαρκέσει πάνω από 1 χρόνο; Διότι πιθανώς να μπορέσω να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα μετά τον Αυγουστο του 2012. Και κάτι ακόμα, κατά τη διάρκεια της θητείας μου μπορώ να ταξιδέψω στο εξωτερικό και αν ναι πρέπει να υπάρχει σχετική άδεια; Ευχαριστώ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

vasil έγραψε:Παιδιά εγώ μπαίνω στο στρατό τον Νοέμβριο αλλά είναι πολύ πιθανό τον Ιούνιο να αναγκαστώ να διακόψω τη θητεία μου για να φύγω για μεταπτυχιακό Αμερική. Η διακοπή για ψυχολογικούς λόγους μπορεί να διαρκέσει πάνω από 1 χρόνο; Διότι πιθανώς να μπορέσω να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα μετά τον Αυγουστο του 2012. Και κάτι ακόμα, κατά τη διάρκεια της θητείας μου μπορώ να ταξιδέψω στο εξωτερικό και αν ναι πρέπει να υπάρχει σχετική άδεια; Ευχαριστώ.



καλησπέρα αναβολή για λόγους υγείας μπορεία να πάρεις μέχρι 2 χρόνια, μπορείς να ταξιδέψεις αλλά θα πρέπει να το αιτηθείς 1-2 μήνες νωρίτερα
vasil

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από vasil »

Greek_Army έγραψε:
vasil έγραψε:Παιδιά εγώ μπαίνω στο στρατό τον Νοέμβριο αλλά είναι πολύ πιθανό τον Ιούνιο να αναγκαστώ να διακόψω τη θητεία μου για να φύγω για μεταπτυχιακό Αμερική. Η διακοπή για ψυχολογικούς λόγους μπορεί να διαρκέσει πάνω από 1 χρόνο; Διότι πιθανώς να μπορέσω να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα μετά τον Αυγουστο του 2012. Και κάτι ακόμα, κατά τη διάρκεια της θητείας μου μπορώ να ταξιδέψω στο εξωτερικό και αν ναι πρέπει να υπάρχει σχετική άδεια; Ευχαριστώ.



καλησπέρα αναβολή για λόγους υγείας μπορεία να πάρεις μέχρι 2 χρόνια, μπορείς να ταξιδέψεις αλλά θα πρέπει να το αιτηθείς 1-2 μήνες νωρίτερα


Καλησπέρα! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια:) Έχω διαβάσει ότι είναι σχετικά εύκολο να πάρεις για 6μήνες - 1 χρόνο αλλά είναι το ίδιο εύκολο και για 2 χρόνια; Πηγαίνεις Ι5 αν πάρεις για 2 χρόνια; Ευχαριστώ και πάλι!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν σε υποχρεώνει κανένας επειδή παίρνεις 2ετη αναβολή ότι πηγαίνεις για Ι5
vasil

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από vasil »

Greek_Army έγραψε:Δεν σε υποχρεώνει κανένας επειδή παίρνεις 2ετη αναβολή ότι πηγαίνεις για Ι5


Πολύ ωραία! Και είναι σχετικά πιο δύσκολη η αναβολή για 2 χρόνια σε σχέση με 1 ή ισχύουν οι ίδιοι λόγοι;

akisman28
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2010 1:30 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από akisman28 »

Καλησπέρα παιδιά!
Το δικό μου θέμα είναι το εξής:
Η αναβολή μου λήγει στις 31.12.2010 άρα κατά 99.9% μπαίνω Μάιο 2011. Το ζήτημα που εγείρεται είναι το εξής: Μετά από πολύ προσπάθεια, με πήραν σε ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό που ξεκινά σε λίγες μέρες. Από 1.10 θα είμαι εξωτερικό. Το μάστερ αυτό τελειώνει το Σεπτέμβρη του 2011. Κατά τις 12-14/9/2011. Το ερώτημα μου είναι το εξής.
Γίνεται να πάρω με τα χαρτιά που έχω αντί για 3μηνη,6μηνη αναβολή;Ρωτάω γιατί ναι μεν μπορώ μέχρι μέσα Αυγούστου 2011 να έχω τελειώσει πτυχιακή αλλά οφείλω να είμαι στο πανεπιστήμιο μέχρι το Σεπτέμβρη για να παρουσιάσω. Η παρουσίαση είναι υποχρεωτική... Και σε τελική αν πάρω εξάμηνη θα παρουσιαστώ το Νοέμβρη και θα έχω και το μάστερ! -)
Αν δεν καταφέρω να πάρω 6μηνη, εάν δηλαδή καταφέρω να πάρω μέχρι Αύγουστο 2011 για κοινωνικούς λόγους (3μηνη αναβολή) και εντέλει πάω και παρουσιαστώ Σεπτέμβριο, γύρω στις 20 θα κριθώ ανυπότακτος ή δεν ενεργοποιείται η ανυποταξία για αυτούς που πάνε σύντομα μετά την κλήση τους ; Έχω την εντύπωση ότι ανυπότακτος κυρήσσεται κάποιος μετά την παρέλευση συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος (2-3μήνες).

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες