Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αναβολή για μεταπτυχιακό δικαιούσαι έως το 28έτος της ηλικίας σου, δηλαδή ισχύει ότι και για την πρώτη αναβολή για λόγους σπουδών που πήρες

Μια λύση είναι να βγεις ανυπότακτος εξωτερικού

ΘΑΝΑΣΗΣ111 έγραψε:Ειμαι γεννημενος 31 10 1986 και τελειωνει η αναβολη μου φλεβαρη 2013 τοτε ειμαι κανονικα 26 και 4 μηνες! Στρατολογικα 27 ενω τον οκτωβρη που θελω να παω το χαρτι το κλεινω τα 26 καταλαβαιβω αυτο που εγραψες αλλα στην περιπτωση μου δν βγαινειμηπως εχει σχεση με αυτο

www.fault.php?pname=article&art_id=79055&cat_id=55army.gr/de

το βρηκα ψαχνοντας απο ενα αθρο του αδεσμευτου 5 μηνες πριν

απο οσο ξερω δν εχει ψηφιστει ισχυει η παλια νομοθεσια μηπως απλα εκτελουνται εντολες; Μεχρι να ψηφιστει

μπορει να φαινεται λιγο παραλογο τραβηγμενο αυτο που λεω



Μήπως δεν σου δίνουν για αυτό τον λόγο;

Η αναβολή χορηγείται,εφόσον η ελάχιστη εναπομένουσα διάρκεια σπουδών στη σχολή για την οποία ζητείται η χορήγησή της, προς απόκτηση του απολυτηρίου, διπλώματος ή πτυχίου δεν υπερβαίνει το όριο ηλικίας που καθορίζεται κατά περίπτωση

H ιστοσελίδα που δίνεις δεν ανοίγει, πάντως δεν έχει αλλάξει κάτι για τις αναβολές

Άβαταρ μέλους
grekomuse
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 11, 2013 12:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από grekomuse »

Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Στέλιος ήθελα να ρωτήσω κάτι. Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής γεννημένος το 1986 και το χαρτί μου λέει πως έχω αναβολή (απ' τα 18 που είχαμε πάρει λόγω σπουδών) μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου 2013. Ωστόσο δεν έχω τελειώσει τη διπλωματική και χρειάζομαι ένα χρόνο ακόμη.

Με βάση την ημερομηνία έχω κλείσει τα 27 και έχω μπει στα 28. Στρατολογικά είμαι 27 ή 28; Μπορώ να ανανεώσω για ένα χρόνο την αναβολή (εφόσον φαντάζομαι θεωρούμαι 27) ;

Ή θα πρέπει οπωσδήποτε να μπω στρατό μετά το πέρας της αναβολής;

Ευχαριστώ πολύ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν μπορείς να ανανεώσεις, άρα όταν τελειώσει η αναβολή σου θα περιμένεις να σου έρθει το χαρτί, τώρα αν θέλεις μπορείς να πάρεις αναβολή για ψυχολογικούς λόγους για να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου.
Άβαταρ μέλους
grekomuse
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 11, 2013 12:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από grekomuse »

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις τον λόγο; Με βάση τον συλλογισμό μου δηλαδή σχετικά με τα χρόνια. Δεν θεωρείται αυτό το 27ο έτος στρατολογικά;(Αφού ο νόμος λέει έως και το 28ο έτος).

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ως ημερομηνία γέννησης στρατολογικά, θεωρείται η 1/1 του έτους που γεννήθηκες, η αναβολή είναι μέχρι τις 31/12 του έτους που συμπληρώνεις τα 28 σου χρόνια, εφόσον λοιπόν ο στρατός θεωρεί ότι γεννήθηκες στις 1/1/1986, τα 28 τα συμπληρώνεις ακριβώς στις 31/12/2013.
makarios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2013 8:51 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από makarios »

καλησπέρα και από εμένα, αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα και ελπίζω να πάρω μια απάντηση απο εσας! η αναβολή μου τελειώνει τελος του 2013, το θέμα είναι οτι εκανα μια εγραφή σε ενα μεταπτυχιακό πρόγραμμα που γινεται σε συναρτηση με ενα κολλεγιο (κεντρο μεταλυκειακης εκπαιδευσης) , μεχρι εδω ολα καλα, αλλα με ενημερωσαν οτι πλεον τα μεταπτυχιακα θα γινονται online , δηλαδη τα χαρτια απο το αγγλικο πανεπιστημιο θα γραφουν σπουδες εξ αποστασεως παρολο που θα παρακολουθω μαθηματα στο κολλεγιο στην αθηνα.. στο στρατολογικο γραφειο μου ειπαν πως σπουδες εξ απωστασεως δεν δικαιολογουνται. παρολα αυτα χαρτι απο το κολλεγιο ( κεντρο μεταλυκειακης εκπαιδευσης ) θα εχω. δικαιουμαι αναβολη; αν οχι τι αλλες λυσεις εχω; χρειαζομαι 2 χρονια ωστε να τελειωσω! ευχαριστω παρα πολυ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αναβολή για μεταπτυχιακό δεν υπάρχει, ότι ισχύει για ΑΕΙ/ΤΕΙ ισχύει και για το μεταπτυχιακό, από εκεί και πέρα στην σελίδα 3 υπάρχει η απάντηση που ψάχνεις.
makarios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2013 8:51 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από makarios »

Συγνωμη που σας ταλαιπωρω, ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σας, δυστηχως δεν καταφερα να βρω την απαντηση που εψαχνα. εκει που κολαω ειναι οτι το μεταπτυχιακο μου θα ειναι εξ αποστασεως, θα παρακολουθω ομως μαθηματα σε κεντρο μεταλυκειακης εκπαιδευσης.. μου δινουν αναβολη; ευχαριστω και συγνωμη αν γινομαι κουραστικος!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μα δεν καταλάβες αυτό που σου έγραψα, από την στιγμή που έχεις πάρει αναβολή για ΑΕΙ/ΤΕΙ ισχύει και για μεταπτυχιακό, έχουνε το ίδιο όριο ηλικίας, για να συνεχίσεις θα πρέπει να πάρεις αναβολή για ψυχολογικούς λόγους .
makarios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2013 8:51 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από makarios »

αχ συγνωμη, ξεχασα να σας πω οτι ληγει φετος η αναβολη μου την οποια την ειχα παρει απο ενα ιεκ. επειτα με την ιδια αναβολη συνεχισα για πτυχιο σε κεντρο μεταλυκιακης εκπαιδευσης - κολεγιο απο το οποιο δεν ζητησα αναβολη γιατι με καλυπτε η αναβολη του ιεκ.. απο εκει και περα αναβολη για ψυχολογικα προβληματα ειναι σιγουρο οτι θα μου δωσουν; για 2 χρονια; αλλοι τροποι αναβολης δεν υπαρχουν;1000 ευχαριστω και ενα μεγαλο μπραβο για το φορουμ σας!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για τις αναβολές για ψυχολογικούς λόγους σου έδωσα το σχετικό θέμα, διάβασε το και θα καταλάβεις, άλλοι τρόποι για αναβολή δεν υπάρχουν, ο στρατός δεν χορηγεί αναβολές για σπουδές εξ'αποστάσεως θεωρεί ότι ο ενδιαφερόμενος θα μπορέσει να συνδυάσει θητεία και σπουδές.
makarios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2013 8:51 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από makarios »

ευχαριστω παρα πολυ! να ειστε καλα!

sport_bill
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 23, 2013 10:32 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από sport_bill »

@Greek_army καλημέρα σας! το 2006 πέρασα σε σχολή, την οποία τελείωσα σεπτέμβρη του 2012(γεννημένος τέλη '87). Η αναβολή μου είναι μέχρι το τέλος του 2014. Πέρασα τον Οκτώβριο 2012 σε μεταπτυχιακό στην Αθήνα και διαρκεί μέχρι 2014, αλλά έχω και την διπλωματική. Όταν πέρασα δεν πήγα στρατολογία να το δηλώσω, αν και έπαιρνα επίσημα έγγραφα ότι φοιτώ στο ΜΕΤ (γιατί δεν ήξερα αν δικαιούμαι). Πήρα και φέτος πάντως έγγραφο φοίτησης... θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω να πάρω για να πάρω νέα αναβολή; δικαιούμαι ή όχι; ισχύει ότι παίρνεις τα διπλά χρόνια αναβολή ανάλογα την σχολή (προπτυχιακό 4×2=8, άρα μεταπτυχιακό 2×2=4);
Ευχαριστώ εκ των προτέρω

Αναμένω απάντηση για να δω τι μπορώ να κάνω...

Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Mike »

Δεν μπορεις να παρεις αλλη αναβολη για μεταπτυχιακο, εκτος αν ειναι διδακτορικο.
sport_bill
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 23, 2013 10:32 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από sport_bill »

@Mike άρα ό, τι και να κάνω και να με καθυστερήση η διπλωματική δεν μπορώ έστω να πάω παράτηση 1 χρόνο; μόνο αν περάσω σε διδακτορικό μέχρι τέλος του 14... σωστά ε?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες