Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

chris88 έγραψε:καλησπερα θελω να μαθω τι αποζημιωση παιρνει καποιος πριν την μονιμοποίηση 7ετιας Και αν του κρατανε καποια λεφτα που χρωσταει στη εφορια


Φεύγεις οικειοθελώς πρίν την ορκομωσία, σε καθεστώς που δικαιούσαι την αποζημίωση;

Αν ναι, δικαιούσαι το καταλογιστέο στο φύλλο μισθοδοσίας ×14. Όχι δεν σου κρατάνε χρήματα εαν χρωστάς στην εφορίς, τα χρήματα αυτά μπαίνουν σε δικό σου τραπεζικό λογαριασμό.

Σκέψου το πάρα πολυ καλά πριν παραιτηθείς. Καλή δύναμη.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
st1985
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 12:55 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από st1985 »

Καλησπερα παιδια. Ειχα καιρο να μπω στ σαιτ. Ειχα απολυθει το 2011 στην 7ετια. Δν νομιζω να εχει αλλαξει κατι ετσι; Εφοσον εχεις παρει αποζημιωση δν δικαιουσαι τα χρονια υπηρεσια.
ex politis

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ex politis »

Δυστυχώς για όλους εμάς που φύγαμε στην 7 ετία τα νέα δεν είναι καλά. Μετά από χρόνια που κυνήγησα το θέμα, το συμπέρασμα που βγήκε μέσω δήλωσης του αρμόδιου επ'αυτού τμήματος από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους είναι οτι ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ σύνταξη για τα συγκεκριμένα χρόνια (σαν να μην τα δουλέψαμε ποτέ). Οι ίδιοι οι ιθύνοντες μάλιστα παραδέχτηκαν οτι είναι καθόλα παράνομη η συγκεκριμένη διάταξη και η μόνη λύση που μου δόθηκε είναι λόγω των συνθηκών να την προσβάλλω δικαστικά μέσω εργατολόγου και να κρατήσω και τα χρόνια και την αποζημίωση μετά από δικαίωσή μου (την οποία οι ίδιοι θεωρούν βέβαιη). Δυστυχώς κανείς δεν ανέφερε που θα βρεθούν τα χρήματα για τα δικαστήρια.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Terminator »

ex politis έγραψε:Δυστυχώς για όλους εμάς που φύγαμε στην 7 ετία τα νέα δεν είναι καλά. Μετά από χρόνια που κυνήγησα το θέμα, το συμπέρασμα που βγήκε μέσω δήλωσης του αρμόδιου επ'αυτού τμήματος από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους είναι οτι ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ σύνταξη για τα συγκεκριμένα χρόνια (σαν να μην τα δουλέψαμε ποτέ). Οι ίδιοι οι ιθύνοντες μάλιστα παραδέχτηκαν οτι είναι καθόλα παράνομη η συγκεκριμένη διάταξη και η μόνη λύση που μου δόθηκε είναι λόγω των συνθηκών να την προσβάλλω δικαστικά μέσω εργατολόγου και να κρατήσω και τα χρόνια και την αποζημίωση μετά από δικαίωσή μου (την οποία οι ίδιοι θεωρούν βέβαιη). Δυστυχώς κανείς δεν ανέφερε που θα βρεθούν τα χρήματα για τα δικαστήρια.


Κλαθε δίκη που γίνεται κόβει ο δικηγόρος παράβολο όπως επίσης και την αμοιβή που θα παίρνει. Σε ενδεχόμενη περίπτωση ήττας το κράτος δικαιούται να καταθέση σε βάρος σου αγωγή και να απαιτήσει χρηματική ικανοποιήση.

st1985
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 12:55 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από st1985 »

Και τα δικαστηρια πρεπει να γινουν τωρα; Η αργοτερα; Να μαζευτουμε ολοι μμαζι. Οσοι γινεται
ex politis

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ex politis »

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τον χρονικό ορίζοντα που μπορείς να προβείς σε προσβολή του ΠΔ. Μου έδωσαν τις κατευθυντήριες για το πώς να ενεργήσω σε περίπτωση που το πάω δικαστικά, αλλά είχα τόσο απελπιστεί με την απάντηση, που ειλικρινά δεν προχώρησα παραπάνω να συμβουλευτώ εργατολόγο, μιας και δεν μου το επέτρεπαν και τα οικονομικά μου να συρθώ εξαρχής σε μια τέτοια δαπανηρή και πολύχρονη διαδικασία (εκεί ποντάρουν δυστυχώς). Βέβαια αν υπήρχαν πολλοί ενδιαφερόμενοι το κόστος θα μειωνόταν, αλλά πλέον με τις συνθήκες που επικρατούν, δεν το κόβω να μαζεύονται πολλοί. Αν έχει κάποιος κανέναν φίλο ή συγγενή δικηγόρο και μπορεί να ρωτήσει τι παίζει, ας ενημερώσει. Εγώ θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω και με τον συνήγορο, αλλά δεν θα μπορεί να βοηθήσει το πιθανότερο, λόγω μη αρμοδιότητας.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Terminator »

st1985 έγραψε:Και τα δικαστηρια πρεπει να γινουν τωρα; Η αργοτερα; Να μαζευτουμε ολοι μμαζι. Οσοι γινεται


Τα δικαστήρα μπορεί να χρόνια να γίνουν και θα γίνουν δίκες πιθανότατα σε όλες τις βαθμίδες των δικαστηρίων μέχρι το ΣτΕ που είναι το τελικό. Ο δικηγόρος φυσικά αν πάτε όλοι μαζί απο αυτά που θα κερδίσετε παίρνει ποσοστά ως αμοιβή και επίσης έστω οτι δικαιώνεσαι το κράτος θα σε αποζημειώσει; Εδώ οι στρατιωτικοί επι 2014 και έτρεχαν τότε στα δικαστήρια για τα αναδρομικά δικαιώθηκαν και ακόμα τα περιμένουν τα αναδρομικά τους έχουν δώσει κάτι ψύχουλα ως αποζημείωση και περιμενουν πλήρη αποζημείωση ακόμα και τώρα εν έτη 2016.

st1985
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 12:55 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από st1985 »

Και εγω δν εχω πολλους γνωστους για τ θεμα. Με μια σειρα που φτγαμε κραταω επαφες. Το ειχα παρατησει γιατι καταλαβα οτι δν βγαζεις ακρη. Οπως σε τιποτα δυστυχως στην χωρα μας
ex politis

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ex politis »

Αν γίνει δικαστήριο, δεν θα ζητάμε εξτρά αποζημίωση από το κράτος, απλά θα προσβάλλουμε την διάταξη γιατί και στον ιδιωτικό τομέα παίρνουν υποχρεωτικά αποζημίωση απόλυσης βάση συλλογικών συμβάσεων, αλλά δεν χάνουν τα ένσημα ή τον συντάξιμο χρόνο. Είναι παράνομη και παράλογη η συγκεκριμένη διάταξη. Επειδή λοιπόν δεν έχεις να λάβεις κάτι από την δικαίωσή σου, παρά μόνο να κρατήσεις τα χρήματα που ήδη έχεις λάβει και παράλληλα τον συντάξιμο χρόνο, ο εκάστοτε δικηγόρος θα αναζητήσει από εσένα και μόνο την αμοιβή του και όχι από ενδεχόμενα αναδρομικά που θα επιδικαστούν, αφού δεν θα υπάρξουν τέτοια. Όσο για τον χρονικό ορίζοντα, πράγματι για κάθε δίκη υπάρχει συγκεκριμένο όριο που μπορείς να ασκήσεις το δικαίωμα σου, ειδάλλως θεωρείται σιωπηρή παραδοχή γεγονότος και οποιαδήποτε ετεροχρονισμένη προσφυγή, δεν γίνεται δεκτή. Δυστυχώς.
στεφεν

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από στεφεν »

Μετα απο 10 χρονια υπηρεσιας στο στρατο περνω λευτα απο την αποστρατευση; Παρετηση ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
kgkg26
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:36 pm
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από kgkg26 »

Καλησπερα, ειμαι 8η σειρα και με βγαλανε ι2 στο ακοογραμμα στης εξετασεις για την μονιμοποιηση, δεν εχω υποβαλει ακομα την αναφορα αν θελω να μονιμοποιηθω η οχι, γνωριζει κανεις αν αποστρατευεσαι για αυτο το λογο η οχι; και αν ναι τι αποζιμιωση δικαιουσαι αν σε περιπτωση αποστρατευτεις πριν κλισεις την 7ετια?
slalom

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από slalom »

Με ι2 αλλάζει ειδικότητα, με Ι3 σε αποστρατεύουν, τα υπόλοιπα που ρωτάς υπάρχουν σε προηγούμενα μηνύματα, κάνε τον κόπο και διάβασε τα.
Άβαταρ μέλους
kgkg26
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:36 pm
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από kgkg26 »

Το γνωριζω οτι αλλαζεις ειδικοτητα δεν ισχιει αυτο που λες ομως σε καποιον που εχει μονο απολυτηριο γυμνασιου, αν σε περιπτωση σε αποστρατευσουν λιγο πριν την 7ετια τι δικαιουσε να παρεις?
ΒΕΤΕΡΑΝΟΣ

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ΒΕΤΕΡΑΝΟΣ »

Καλησπερα σε ολους στο φορουμ, θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να κανω καποιες ερωτησεις και οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα. Μιας και μερικα πραγματα ειναι αγνωστα προς τους εποπ η μετα απο πολυ ψαξιμο βγαζεις καποια σχετικη ακρη. Ειμαι στο στρατο ξηρας σαν εποπ και εκανα αναφορα μη μονιμοποιησης για δικους μου λογους δεν θελω να μονιμοποιηθω, θα ηθελα να ρωτησω τι δικαιουμαι απο την υπηρεσια οσον αφορα το ποσο αποζημιωσης, και τι πρεπει να κανω ωστε να μην χασω τα ενσημα μου αυτα τα 7 χρονια. Αν παρω λιγοτερα χρηματα γινεται να μην χασω τα ενσημα μου; Και αν ναι πως; Επισης μπορω να ζητησω με την απολυση μου μια βεβαιωση προυπηρεσιας που να φαινεται οτι υπηρετησα στις ενοπλες δυναμειςωστε να την χρησιμοποιησω στον ιδιωτικο τομεα; Ευχαριστω για τον χρονο σας, αν καποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει θα το εκτιμουσα γιατι ειμαι αρκετα μπερδεμενος ειναι η αληθεια.

A.P.

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από A.P. »

Καλησπερα σε ολους στο φορουμ, θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι δυνατον να ανακληθει αναφορα μη μονιμοποιησης εποπ ενω εχουν παρελθει οι γραπτες εξετασεις;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες