ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΣΠΥΡΟΣ

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ »

Μια διευκρινηση για να μην γινει παρεξηγηση ! απο ποτε οι ενστολοι γιναμε οι πιο καλοπληρωμενοι; ο μισθος σε σχεση με την προσφορα - τις ωρες εργασιας - τις συνθηκες υπηρεσιας δεν εχει καμια σχεση ! δουλευεις 6 μερες την εβδομαδα (48 ωρεσ) δεν ξερεις ποτε εχεις ρεπο (ενω εχεις χασει το μετρημα στα χρωστουμενα ρεπο) δεν ξερεις ουτε καν τι δουλευεις την μεθεπομενη μερα, δουλευεις κυριακεσ πρωτοχρονια κ πασχα και παιρνεις οσα παιρνει ο εφοριακος η ο δασκαλος ! ασε που σε βριζει ολος ο κοσμος ! αναλογικα ο μισθος θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον 1500 ευρω ! για υπολογισε οτι το πενθημερο το πληρωνεσε 48 ευρω ενω την αργια καθολου ! στον ευρητερο δημοσιο τομεα η αργια πληρωνεται κοντα στα 100 ευρω ! ειμαστε πολλα χρονια πισω.
supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από supermario »

ΣΠΥΡΟΣ έγραψε:Μια διευκρινηση για να μην γινει παρεξηγηση ! Απο ποτε οι ενστολοι γιναμε οι πιο καλοπληρωμενοι; Ο μισθος σε σχεση με την προσφορα - τις ωρες εργασιας - τις συνθηκες υπηρεσιας δεν εχει καμια σχεση ! Δουλευεις 6 μερες την εβδομαδα (48 ωρεσ) δεν ξερεις ποτε εχεις ρεπο (ενω εχεις χασει το μετρημα στα χρωστουμενα ρεπο) δεν ξερεις ουτε καν τι δουλευεις την μεθεπομενη μερα, δουλευεις κυριακες πρωτοχρονια κ πασχα και παιρνεις οσα παιρνει ο εφοριακος η ο δασκαλος ! Ασε που σε βριζει ολος ο κοσμος ! Αναλογικα ο μισθος θα επρεπε να ηταν τουλαχιστον 1500 ευρω ! Για υπολογισε οτι το πενθημερο το πληρωνεσε 48 ευρω ενω την αργια καθολου ! Στον ευρητερο δημοσιο τομεα η αργια πληρωνεται κοντα στα 100 ευρω ! Ειμαστε πολλα χρονια πισω.
Ναι σκεψου ομως οτι ο δασκαλος παιρνει γυρω στα 900-1100 ευρω τον μηνα και δεν ανεβαινει με τα χρονια... Ενω στην αστυνομια αν εχεις αποφοιτησει απο την σχολη αξιωματικων απο τα 22 σου χρονια, εχεις γινει σχετικα Βαθμοφοροσ, εχεις οικογενεια, και εχεις συμπλήρωσει 20-25 χρονια υπηρεσιας φτανεις σχεδον τα 1800-1900 ευρω. Δεν σου μιλαω για τους αστυφυλακες αλλα για αξιωματικουσ... ασε που παιρνουν τις καλυτερες συνταξεισ... σε σχεση παντως με τους δασκαλους παιρνουν καλυτερα λεφτα... (ασχετα αν οι δασκαλοι ειναι αραχτοι) ... Ο πατερας μου ηταν ενστολος και παιρνει πολυ καλη συνταξη (βεβαια συμπληρωσε 35 χρονια υπηρεσιασ, ως υποστρατηγος και με οικογενεια).Εικόνα

Το μεγαλύτερο πρόβλημα τησ Ελλάδας είναι ότι είναι γεμάτη από εμάσ τουσ Έλληνεσ...
jul123

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από jul123 »

Ρε παιδια σιγουρα ειναι οι πιο καλοπληρωμενοι; Γιατι εμενα μου λεν να μην γινω αξιωματικος στην αστυνομια λογω του μισθου. Βεβαια δεν ειναι και τοσο ικανοποιητικος ο μισθος σε σχεση με αυτο που κανεις επικινδυνοτητες κτλ. Παντως Πιστευω ειναι το καλυτερο επαγγελμα. Να κανω και μια τελευταια ερωτηση απο τα αθληματα παιρνεις πολλα μορια;

supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από supermario »

jul123 έγραψε:Ρε παιδια σιγουρα ειναι οι πιο καλοπληρωμενοι; Γιατι εμενα μου λεν να μην γινω αξιωματικος στην αστυνομια λογω του μισθου. Βεβαια δεν ειναι και τοσο ικανοποιητικος ο μισθος σε σχεση με αυτο που κανεις επικινδυνοτητες κτλ. Παντως Πιστευω ειναι το καλυτερο επαγγελμα. Να κανω και μια τελευταια ερωτηση απο τα αθληματα παιρνεις πολλα μορια;
απο τα αθληματα δεν παιρνεις καθολου μορια. Πρεπει να τα περασεις ολα αλλα δεν ειναι δυσκολα. Σχεδον ολοι περνανε εκτος απο τα κοριτσια. Κοιταξε ο μισθος ικανοποιητικος για τις επικινδυνοτητες δεν ειναι. Πλουσιος δεν θα γινεις αλλα θα μπορεις τουλαχιστον να ζησεισ. Και να ξερεις οτι η επικινδυνοτητα δεν ειναι το ιδιο μεγαλη για ολουσ. Πχ ενα σαστυνομικος στην επαρχια ή σε καποιο νησι κινδυνευει λιγοτερο απο καποιον στην αθηνα ή πχ ενα βαθμοφορος κινδυνευει λιγοτερο απο καποιον μη βαθμοφορο... Εικόνααπο τους δασκαλους παντως σιγουρα παιρνουν καλυτερα λεφτα (εκτος αν ο δασκαλος κανει και εξτρα ιδιαιτερα) Εικόνα

Το μεγαλύτερο πρόβλημα τησ Ελλάδας είναι ότι είναι γεμάτη από εμάσ τουσ Έλληνεσ...
jul123

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από jul123 »

Μα τι ενωεις οτι κοβονται τα κοριτσια; Γιατι και εγω κοριτσι ειμαι. Αμα κανεις καλη πρπονηση απο πριν νομιζω ανετα μπορει να περασει κανεις. Απλα δεν ξερω αν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα για τισς γυναικες μεσα στην σχολη γιατι πολλοι λενε οτι πολλα παιδια φευγουν απο αυτες τις σχολες λογω της εκπαιδευσης!Εικόνα Εγω παντως Θα αργησω να δωσω πανελληνιες ακομα. Σε τρια χρονια και ελπιζω να πεσουν λιγο οι βασεις γιατι ειναι πολυ δυσκολο να τη φτασει κανειςΕικόνα Μεχρι τοτε ομως μπορει να κατεργηθουνΕικόνα
supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από supermario »

jul123 έγραψε:Μα τι ενωεις οτι κοβονται τα κοριτσια; Γιατι και εγω κοριτσι ειμαι. Αμα κανεις καλη πρπονηση απο πριν νομιζω ανετα μπορει να περασει κανεις. Απλα δεν ξερω αν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα για τισς γυναικες μεσα στην σχολη γιατι πολλοι λενε οτι πολλα παιδια φευγουν απο αυτες τις σχολες λογω της εκπαιδευσης!Εικόνα Εγω παντως Θα αργησω να δωσω πανελληνιες ακομα. Σε τρια χρονια και ελπιζω να πεσουν λιγο οι βασεις γιατι ειναι πολυ δυσκολο να τη φτασει κανειςΕικόνα Μεχρι τοτε ομως μπορει να κατεργηθουνΕικόνα


Αμα εχεις κανει καλη προπονηση ακομα και κοριτσι παιρνασ. Απλα εννοω οτι τα αγορια και με 2 εβδομαδες προπονηση και με μια μετρια προπονηση περνανε ενω για τα κοριτσια ειναι πιο δυσκολο λογω σωματικης διαπλασησ. Μεσα στη σχολη αν εχεις ορεξη ακομα και κοριτσι μπορεις να αντεξεισ. Μην σε φοβιζουν αυτα που ακουσ. Ο καθενας μπορει να λεει το μακρυ και το κοντο του. Σαφως και εχει καποια στρατιωτικη εκπαιδευση αλλα δεν ειναι δα σαν των λοκατζιδων και των ουκαδων που δεινοπαθουν. Παντως ειναι πολυ νωρις για να σκεφτεσαι απο τωρα αυτα. Καλη επιτυχια σε ο, τι κανεισ.Εικόνα
Το μεγαλύτερο πρόβλημα τησ Ελλάδας είναι ότι είναι γεμάτη από εμάσ τουσ Έλληνεσ...
jul123

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από jul123 »

Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις η αληθεια ειναι οτι θελω πολυ να παω σε αυτη τη σχολη και οχι μονο για την επαγγελματικη αποκατασταση αλλα γιατι μ'αρεσει! Και παλι ευχαριστω μου λυθηκαν ολες οι αποριεςΕικόνα
ΣΣΕ

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από ΣΣΕ »

Ηθελα να ρωτησω αν διεκδικουν θεσεις με κατατακτηριες σε αλλες σχολες!
πχ ενας συμφοιτητης της αδερφης μου στη Νομικη ειχε τελιωσει αστυφυλακας και εδωσε κατατακτηριες σε ειδικο ποσοστο και μπηκε
θελω να μαθω πιο πολυ για τους αξιωματικους αλλα και για αστυφυλακες σε ποιες σχολες τους πανε και για ποσσες θεσεις
Βαγγέλης1

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Βαγγέλης1 »

Θα ήθελα πολυ να μαθω καθε ποτε βγαινουν απο την σχολη οι μελλοντικοι αξιωματικοι της ΕΛ. ΑΣ... Καθε σαββατοκυριακο; Καθε ποτε... Και ακομα κατι... Εισαι σταθερα σε ενα μερος ή μεσα στην τετραετια αλλαζεις συνεχως περιοχες... Εχω μπερδευτει λιγο... Με εκτιμιση... Παπαβασιλειου Ευαγγελος!
maria16

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από maria16 »

Εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Εχω διαβασει οτι το κριτιριο για να μπεις σε μια υπηρεσια ειναι αναλογα με τις θεσεις, ομως γιατι οι περισσοτερες γυναικες ειναι στα γραφεια στις ταυτοτυτες και στα διαβατηρια?
supermario
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 2:47 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από supermario »

Βαγγέλης1 έγραψε:Θα ήθελα πολυ να μαθω καθε ποτε βγαινουν απο την σχολη οι μελλοντικοι αξιωματικοι της ΕΛ. ΑΣ... Καθε σαββατοκυριακο; Καθε ποτε... Και ακομα κατι... Εισαι σταθερα σε ενα μερος ή μεσα στην τετραετια αλλαζεις συνεχως περιοχες... Εχω μπερδευτει λιγο... Με εκτιμιση... Παπαβασιλειου Ευαγγελος!
Κατα την τετραετια της σχολης δεν μετακινεισαι. Εισαι σταθερα στην στην αμυγδαλεζα (θρακομακεδονεσ) και παιρνεις εξοδους τα σαββατοκυριακα και μερικες φορες τις τεταρτες. Εννοειται ρε μεγαλε οτι οταν βρισκεσαι στην τετραετια της σχολης δεν αλλαζεις τοπο... Αφου η σχολη εκει βρισκεται. Αφου τελειωσεις τα 4 χρονια της σχολης σε βαζουν σε καποια υπηρεσια. Οι μεταθεσεις ειναι πολυ πιο αραιες απο ο, τι του στρατου. Κανεις δεν σου υπογραφει συμβολαιο οτι θα πας καπου... Γενικα παντως οι πιο πολλοι αστυνομικοι ειναι συνηθως βρισκονται σε μεγαλες πολεις...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα τησ Ελλάδας είναι ότι είναι γεμάτη από εμάσ τουσ Έλληνεσ...
Λεωνίδας

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Λεωνίδας »

SREK έγραψε:Δεν ισχυει κατι τετοιο. Οι αποφοιτοι νομικης δεν παιρνουν γρηγοροτερα βαθμους. Απλα ειναι ενα συν οταν φτασουν να κριθουν για ανωτατοι αξ/κοι σε σχεση με τους μη εχοντες πτυχιο. Η επετηριδα ειναι μια κ δεν αλλαζει παρα μονο σε περιπτωση αδραγαθιας η' φυσικα στερησης βαθμου.


όταν φτασουν να κριθούν μετράει το ποσο μεγάλο Βύσμα εχεις τιποτα άλλο ! Γνωρίζω σχετικά

fotis12

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από fotis12 »

Πως περνατε στην σχολη; Ειναι δυσκολα τα πραγματα; Φευγουν πολλοι?
Άβαταρ μέλους
ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2011 1:40 am
Τοποθεσία: κενο
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΛΛΑΣ »

Ηθελα να ρωτησω αν καποιος περασει στην σχολη αξιωματικων ελληνικης αστυνομιας ποσο καιρο θα υπηρετησει στο στρατο; μπορει να παει ειδικες δυναμεις το διαστημα που θα υπηρετησει η δεν επαρκη ο χρονος να εκπαιδευτει στις ειδικες δυναμεις; ευχαριστω...
StavrosM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 14, 2011 7:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από StavrosM »

Αν θες απλα να περασεις το ετος δεν ειναι κ πολυ δυσκολα. Λιγες ωρες διαβασμα τις δυο προηγουμενες μερες πριν δωσεις το μαθημα αρκουν. Αν σε ενδιαφερει να βγαλεις ομως καλη σειρα για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να Πιασεις μια θεση σε θεσσαλονικη η επαρχια τοτε εχει αρκετο διαβασμα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης