ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Streak21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Streak21 »

Το μόνο επίσημο που έχω βρει είναι μια απόφαση του ευρωπαϊκού δικαστηρίου η οποία λέει ότι το μετρό του ύψους είναι έμμεση διάκριση άρα αντισυνταγματικο αλλά για να ισχύσει στην Ελλάδα πρέπει να επικυρωθεί από το ΣΤΕ.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από marsupilami »

Δυσκολο αν δν εχεις γνωστο κ στ τμημα κ στν επιτροπη.. αλλη λυση γ ενα ποντο θ σ ελεγα τ μονοζυγοο που εναν ποντο θ σ τν δωσει με εντατικους ρυθμους.. ωστοσο επειδη βρισκομαι σ αστυνομικη σχολη μπορω ν αριθμησω τουλαχιστον τρια ατομα στν σχολη μ που ειναι κατω απο 1,70οχι πολυ κατω αλλα ειναιι
Άβαταρ μέλους
Streak21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Streak21 »

Φίλε marsupilami με σώζεις. Χάνω ηλικιακά και τις στρατιωτικές οπότε τα σώματα ασφαλείας πλέον είναι μονόδρομος γιατί στη σχολή που είμαι δε την παλεύω μια Εικόνα
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Καλησπέρα marsupilami
Μιλάμε για άντρες ή για γυναίκες;
Επιπλέον, είναι εύκολα φανερή η διαφορά ή όχι;
Φαντάζομαι ότι δεν λέγεται τίποτα από τους εκπαιδευτές της Σχολής ή από συναδέλφους;
Άβαταρ μέλους
Streak21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Streak21 »

Φίλε καταδρομέα έχω μάθει από εν ενέργεια αξιωματικό ότι εφόσον μπεις δεν γίνεται τίποτα ούτε στην αστυφύλακων ούτε στην αξιωματικών ακόμα και αν είσαι φανερά κάτω από 1.70
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Μάλιστα, λογικό μου φαίνεται από την μια να μην μπορεί να γίνει τίποτα. Ωστόσο στην προκήρυξη αναφέρεται το παρακάτω. Φαντάζομαι όμως ότι απλά υπάρχει.

"1. Ο/Η Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος που δέχεται τα δικαιολογητικά ή άλλος/η Αξιωματικός οριζόμενος για το σκοπό αυτό:

...
γ. Μετρά το ανάστημα κάθε υποψήφιου/ας και συντάσσει τη σχετική βεβαίωση πάνω στο έντυπο της αίτησης.
δ. Επιστρέφει, με αποδεικτικό, τα δικαιολογητικά στους/ις υποψήφιους/ες που δεν έχουν το απαιτούμενο ανάστημα ή το όριο ηλικίας, πλην της αίτησης συμμετοχής. Επισημαίνεται ότι το ανάστημα των υποψηφίων θα μετρηθεί τελικά και από την Αθλητική Επιτροπή και θα υπάρξουν κυρώσεις για όσους/ες υπεύθυνους/ες δεν βεβαιώσουν το ακριβές ανάστημα των υποψηφίων, πέραν των δυσμενών συνεπειών για τον/ην υποψήφιο/α που επιφέρει ενδεχόμενη πλημμέλεια, αφού τον αποκλείει από τη διαδικασία. "

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/158701/panellinies-2017-i-prokiryksi-gia-tin-eisagogi-stis-sxoles-aksiomatikon-kai-astyfylakon

Άβαταρ μέλους
Streak21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Streak21 »

Νομίζω ότι μιλάει για εξοφθαλμες αποκλίσεις... Από όσο ξέρω η επιτροπή μετράει με ηλεκτρονικό υψόμετρο οπότε φαντάζομαι ότι πάντα θα υπάρχει αποκλίση σε σχέση με το κανονικό... Αν και από τον ίδιο αξιωματικό έχω ακούσει ότι 2 συνάδελφοι του είχαν ΕΔΕ γιατί πρόσθεσαν ποντους
Bill1993
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2017 6:27 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Bill1993 »

Δεν ξερω τι γινεται στις σχολες, παντως εγω που εχω υψος 1,77 με βγαλανε περυσι στην αστυνομια 1,75 και κατι, ενω στην πυροσβεστικη 1,77. Γενικα στην αστυνομια ειναι αυστηροι στο θεμα υψους, στην πυροσβεστικη ηταν πιο χαλαροι, για θεσσαλονικη μιλαω και παντα προσωπικη μου εμπειρια.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από marsupilami »

Καταδρομέας έγραψε:Καλησπέρα marsupilami
Μιλάμε για άντρες ή για γυναίκες;
Επιπλέον, είναι εύκολα φανερή η διαφορά ή όχι;
Φαντάζομαι ότι δεν λέγεται τίποτα από τους εκπαιδευτές της Σχολής ή από συναδέλφους;


Απο συναδελφους εχει σχολιαστειι απο εκπαιδευτες οχι κ λεω τρεις περιπτωσεις που ειναι εξοφθαλμες κ ολοι απορησαμε κ μιλαω γ αντρες. Ειμαι 1,73 τοσο με εβγαλαν κ στν αστυνομια κ στν πυροσβεστικηη κ τρεις τς περναω στανταρ 4 5 ποντους δν παιζειι.. ωστοσο ανεξαρτητα τ υψος μπορω ν πω οτι ειναι καλοι δοκιμοι..

Άβαταρ μέλους
Streak21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Streak21 »

Marsupilami θεωρείς ότι ο παράγοντας ύψους παίζει ρόλο στην σχολή και στη δουλειά μετά φίλε η είναι απλά για να περιοριστεί ο κόσμος που θα τις δηλώσει;
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Μάλιστα marsupilami κατάλαβα.
Σίγουρα δεν θα είναι ωραίο να ακούς σχόλια από συναδέλφους. Ωστόσο φαντάζομαι ότι δεν θα υπολείπονται σε κάτι τα παιδιά έτσι; Μιας και είπες ότι είναι καλοί Δόκιμοι.

Δεν χρειάζεται να πω ότι είμαι κι εγώ "καμένος" λόγω ύψους. Αν και απόφοιτος εδώ και μερικά χρόνια, αυτή η πίκρα δεν φεύγει. Προερχόμενος κι όλας από "Αστυνομική" οικογένεια.
Χωρίς να εξαιρώ βέβαια ότι και η βάση έχει φτάσει στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Streak21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Streak21 »

Θεωρώ ότι για άντρες γυναίκες είναι ένα από τα πιο άδικα μέτρα... Ειδικά αν σκεφτεί κανένας ότι είμαστε οι μόνοι σε όλη την ΕΕ που το διατηρούμε ακόμα...
Άβαταρ μέλους
Streak21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Streak21 »

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα η δεύτερη μέτρηση ύψους που γίνεται; είναι πριν τα αθληματα η καμία σχέση;
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από marsupilami »

Η αποψη ειναι υποκειμενικη κ προσωπικη!!! γ μενα τ υψος στ ςπαγγελμα μ ειναι ησσονος σημασιας. το κοινοτοπο ειναι οτι πρεπει να εισαι ψηλος κ καλα θ εισαι πιο επιβλητικος κ θ σ βλεπει ο κακοποιος πιο επαγγελματια. σιγουρα η παρουσια προβαλλει επαγγελματισμο αλλα αυτο δν εξαρταται μονο απο τ υψος. θεωρω οτι θ επρεπε ν καταργηθει αυτος ο περιορισμος γ τ υψος. δν σημαινει οτι καποιος1,68 δν μπορει ν γινει καλος αστυνομικος ενω αυτος που ειναι 1,70μπορει οχι. κ οι δυο μπορουν. κ στο κατω κατω αν τοσο πολυ παιζει ρολο τ υψος βαλε περιορισμο γι αυτους που θελουν οπκε ματ υμετ εκαμ διας ας τ δεχτωω εκει αλλα μν τς αποκλειεις εντελως. που γ μενα ουτε κ εκει θ επρεπε!! δυστυχως ομως ετσι ειναι τ δεδομενα... κ μενα πολλα δν μ αρεσαν πολλα δν μ αρεσουν κ πολλα δν θ μ αρεσουν εξω αλλα τ ν κανεις...
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από marsupilami »

Streak21 έγραψε:Να ρωτήσω και κάτι ακόμα η δεύτερη μέτρηση ύψους που γίνεται; είναι πριν τα αθληματα η καμία σχέση;


Απο οσο γνωριζω η δευτερη ειναι πριν μπεις στ σταδιο γ τ αθληματα τ οποια τν δευτερη μερα τν πκε αν δν κανω λαθος... ειναι αυστηροι σαυτο εχουν φυγει δλδ ατομα χωρις ν ολοκληρωσουν πκε. παντως φιλε εγω σ λεωω ν τ προσπαθησεις αφουωτ θες η αστυφ η σαεα. κ γ ενα ποντο νομιζω πως μπορεις ν τν κερδισεις μ μονοζυγο σ ενα χρονο αλμα μπορεις ν ρωτησεις κ καποιον πιο ειδικο γι αυτοο αν τ θες πολυ μν τ αφησεις

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες