ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από Greek_Army »

δεν νομίζω να διάβασες όλο το φόρουμ και ειδικά τα θέματα για την στρατονομία Και να εξακολουθείς να έχεις τις ίδιες απορίες...

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

kon

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από kon »

Καλησπέρα παιδιά!
Μπαίνω το Σεπτέμβρη και σκεφτόμουν για την στρατονομία, λένε πως δεν είσαι σαν φαντάρος αλλά λίγο καλύτερα!
Όταν λένε πως είναι ένας μήνας σκληρής εκπαίδευσης τι περιέχει; Να ξέρουμε αν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα!
Σε περίπτωση που κοπεί κάποιος; Τι γίνεται; Τον στέλνουν πάλι πεζικό;
Τι κατάσταση επικρατή στο ΚΕΣΝ στη καρδίτσα;
Επίσης μετά την εκπαίδευση πιθανά μέρη που μπορεί να με μεταθέσουν; Υπάρχει περίπτωση να ρθω κοντά στη πόλη μου;(πάτρα)
Εχω διαβάσει και τις προηγούμενες σελίδες! Απλά μια "φρέσκια" άποψη πιστεύω θα μου έδινε μια καλύτερη εντύπωση!
Ευχαριστώ!

καλου

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από καλου »

Φιλε μου πηγαινε και δεν θα το μετανιωσεις! Ειναι πολυ καλα. Εχει τρεξιμο στην εκπαιδευση ωραιες ασκησεις και θα μαθεις αρκετα! Εχει πολυ φωνη και ψαρεμα αλλα μην αγχωνεσαι! Ολοι μας παθαμε ενα κοκομπλοκο στην αρχη. Μετα θα πας σιγουρα πατρα ή το πρωτο ή το δευτερο τριμηνο οποιο σε στειλουν! Το αλλο θα σαι οπου επιλεξεις! Κανα νησακι βαλε! Π. Χ χιο ή μυτιληνη! Θα σαι αρχοντας μετα την εκπαιδευση και ξεχνα οπλα και ασκησεις! Καλη θυτεια ΛΧ (ΣΝ)
Γιώργος

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Ρε φίλε άλλος έλεγε ότι τους έκαναν τα χίλια μύρια, εσύ λες πήγαινε είναι καλά. Τελικά είναι καλά από ποια άποψη και για ποιους; Για τους ψυχικά διαταραγμένους και αυτούς που δεν έχουν πρόβλημα να τους φέρονται σα ζώα (εκτός αν έφυγαν από καμία στάνη οπότε σίγουρα δεν έχουν πρόβλημα ως προς αυτό) ; Υπάρχει κανείς που να πήγε τώρα πρόσφατα (2012) να μας πει έκανα αυτό αυτό και εκείνο και να κρίνουμε εμείς αν είναι καλά ή όχι; Ευχαριστώ!
Προβλεπόμενος

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από Προβλεπόμενος »

Παιδιά γνωρίζει κανείς αν το τρέξιμο γίνεται με άρβυλα ή με αθλητικά (που σε εμάς τουλάχιστον δεν δώσανε) ; Ακόμα αν επιτρέπονται μόνο άρβυλα; Μπορεί κάποιος να αγοράσει άρβυλα και να μην έχουν όλοι τα ίδια;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πρέπει να αγοράσεις τα άρβυλα του στρατού, για τα άλλα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.
Θανάσης

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από Θανάσης »

Καλησπέρα, μπαίνω στις 11/03 κεεμ σπάρτης και σκέφτομαι και εγώ να δηλώσω στρατονομία.(τηρώ όλα τα κριτήρια επιλογής) Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν και στην σειρά μου θα υφίσταται στρατονομία με την τωρινή μορφή της ή θα έχει αλλάξει όπως προανήγγειλε ο Αβραμόπουλος;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Δεν θα εχεις προβλημα, ασε τον ατσαλακωτο τον Αβραμο, να λεει τα δικα του.

Ακομα και να καταργηθει, λεω εγω τωρα, η Στρατονομια, αντε να αποφασιστει, να περασει απο την Βουλη, και να ξεκινησει η εφαρμογη του νομου.

Ξημερωσαμε!
τζιμαρας

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από τζιμαρας »

Μακρια απο στρατονομια μαγκες. Δεν αξιζει. Ουτε μορια δινει πλεον ουτε τιποτα. Και στις μεταθεσεις δεν ειναι ολα μελι γαλα. Τα βυσματα δινουν κ παιρνουν κ κει. Δεν αξιζει η ταλαιπωρια.
nikolas3312
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2014 12:58 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από nikolas3312 »

Παιδια παρουσιαζομαι με την Στ Εσσο την επομενη βδομαδα. Μπορω να δηλωσω Στρατονομια οταν ερθει η ωρα; Υφισταται ακομα το σωμα; Η με τις αλλαγες του Αβραμοπουλου δεν απορροφα φανταρους?
Mpampis

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από Mpampis »

Παιδιά καλησπέρα... Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από στρατονομία;Sleeping bag και κινητά smartphone περνάνε στην Καρδίτσα;

Οι πληροφορίες που έχω είναι πως εκτός από τις 6 βδομάδες της εκπαίδευσης η υπόλοιπη θητεία βγαίνει πιο εύκολα από τη θητεία ενός μέσου φαντάρου... Επίσης έχω 2 φίλους στρατονόμους οι οποίοι κάνουν αυτή τη στιγμή και το δεύτερο 3μηνό τους στην Αθήνα επειδή υπάρχουν ελλείψεις.

Αν κάποιος γνωρίζει την κατάσταση γενικά σε ΚΕΣΝ κλπ ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ!

fma
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2015 12:08 am
Επικοινωνία:

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από fma »

Mpampis έγραψε:Παιδιά καλησπέρα... Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από στρατονομία;Sleeping bag και κινητά smartphone περνάνε στην Καρδίτσα;

Οι πληροφορίες που έχω είναι πως εκτός από τις 6 βδομάδες της εκπαίδευσης η υπόλοιπη θητεία βγαίνει πιο εύκολα από τη θητεία ενός μέσου φαντάρου... Επίσης έχω 2 φίλους στρατονόμους οι οποίοι κάνουν αυτή τη στιγμή και το δεύτερο 3μηνό τους στην Αθήνα επειδή υπάρχουν ελλείψεις.

Αν κάποιος γνωρίζει την κατάσταση γενικά σε ΚΕΣΝ κλπ ας ενημερώσει.

Ευχαριστώ!


Επιτρέπονται. Η εκπαίδευση έχει πολύ κούραση, όλη μέρα θα είσαι στο πόδι, ειδικά αν έχεις υπηρεσία ξεχνάς τον ύπνο. Ισχύει ό, τι οι περισσότεροι στρατονόμοι κάνουν καλύτεροι θητεία, μόνο κάποιες 2-3 μεταθέσεις θεωρούνται δυσμενείς, αν θυμάμαι καλά η Ξάνθη ήταν μέσα σε αυτές.
Ipan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2015 2:14 am
Επικοινωνία:

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από Ipan »

Ξέρει κανείς τι παίζει με την εκπαίδευση της Αερονομίας; Δε μπορώ να βρω κάτι σχετικό από τότε που πήγε στο ΚΕΣΝ.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν επιτρέπεται smartphone, αν είναι ζόρικη η εκπαίδευση, τι εξόδους έχεις και κυρίως πόσο στρατόκ@#λοι είναι οι εκπαιδευτές.

Δε με νοιάζουν τόσο οι ασκήσεις κτλ μιας και είμαι αθλητικός τύπος αλλά δε μπορώ με τίποτα τις φωνές, καψονάκια κτλ για μαλακίες.

Επίσης στις 6 εβδομάδες περιλαμβάνεται και η άδεια για τις γιορτές;
fma
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2015 12:08 am
Επικοινωνία:

ΚΕΣΝ - Κέντρο Εκπαίδευσης Στρατονομίας (Καρδίτσα)

Δημοσίευση από fma »

Ipan έγραψε:Ξέρει κανείς τι παίζει με την εκπαίδευση της Αερονομίας; Δε μπορώ να βρω κάτι σχετικό από τότε που πήγε στο ΚΕΣΝ.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν επιτρέπεται smartphone, αν είναι ζόρικη η εκπαίδευση, τι εξόδους έχεις και κυρίως πόσο στρατόκ@#λοι είναι οι εκπαιδευτές.

Δε με νοιάζουν τόσο οι ασκήσεις κτλ μιας και είμαι αθλητικός τύπος αλλά δε μπορώ με τίποτα τις φωνές, καψονάκια κτλ για μαλακίες.

Επίσης στις 6 εβδομάδες περιλαμβάνεται και η άδεια για τις γιορτές;

Ισχύει αυτό που έγραψα από πάνω "Επιτρέπονται. Η εκπαίδευση έχει πολύ κούραση, όλη μέρα θα είσαι στο πόδι, ειδικά αν έχεις υπηρεσία ξεχνάς τον ύπνο. " Η εκπαίδευση είναι κατά 90% κοινή με των Στρατονόμων. Οι έξοδοι είναι ανάλογα τα πόσα άτομα θα είστε, εμάς ήταν 2-1 περίπου. Όταν έχει νυχτερινή εκπαίδευση (μια φορά τη βδομάδα) δε βγαίνει κανείς και επίσης πέφτουν στερήσεις &Κρατήσεις συνέχεια, ειδικά τον πρώτο καιρό. Φωνές και στρατοκαυλία θα υπάρχει γιατί αυτή είναι η γραμμή της Στρατονομίας. Καψόνια δεν έχει (πλέον). Οι εκπαιδευτές κυρίως είναι Δνεις Στρατονομίας, δλδ φαντάροι παλιότερης σειράς, οι οποίοι έχουν διαταγές να σας τεντώνουν. Το πόσο το τηρούν Βέβαια είναι θέμα του ατόμου. Οι διμοιρίτες των Αερονόμων είναι Αεροπόροι, οπότε σίγουρα είναι χαλαροί, σε αντίθεση με τους διμοιρίτες των Στρατονόμων που συχνά τρομπάρουν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες