Περιπολίες με ποδήλατα

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από Anonymous »

EOKA έγραψε:Το πρόβλημα ξέρεις πολύ καλά που είναι... Κάθε κομπλεξικός με την αστυνομία θα καταγγέλει με ευκολία ακόμη και αν έβηξε ο εκάστοτε αστυνόμος. Συν ότι (επαναλαμβάνω) είναι ενάντια στα ψηφίσματα για τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα των εργαζομένων.


Φιλε μου καταγγελια απο πολιτη διερευνατε Απο το εσωτερικων και επειτα αν υπαρχουν αποδεικτικα στοιχεια αναρμοστης συμπεριφορας περαν των "καθηκοντων" αναφερετε.
Ο νομος τουλαχιστον ειναι τεκμηριωμενος οσο αφορα την εφαρμογη στο εξωτερικο.
Θελω να πιστευω οτι τα ιδια θα ισχυσουν στην πραξει Νομοθετικου Περιεχομενου και εδω.
Anonymous

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από Anonymous »

spirosgiapros έγραψε:Ευλογες οι φοβιες σας... Εγω απο την αλλη το μονο που εχω να καταθεσω ειναι η προσοπικη μου εμπειρια... Φοραω τα στοιχεια μου κανονικοτατα απο το 2002 ... Με ειχαν ονομασει ''χρυση πενα'' γιατι εγραφα ΟΤΙ παρανομο επεφτε επανω μου... Μεχρι και οχηματα διοικητων νομαρχων δημαρχων κτλ κτλ... Ακομα και επιφανη ονοματα που κανεις δεν τολμουσε να ενοχλησει... Ηρθα σε ΧΟΝΤΡΕΣ αντιπαραθεσεις με ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλους... Ισως και με το 30% των περιπτωσεων... Απο το 2002 μεχρι σημερα δεν με εχει καταγγειλει ουτε με εχει ενοχλησει ΠΟΤΕ κανεις... Ισως να εχω το κοκαλακι της νυχτεριδας και να αποτελω εξαιρεση αλλα περα απο σκεψεις και θεωριες συνομωσιολογιας αυτη ειναι η εμπειρια μου

καλη πρωτοχρονια σε ολους


Εφαρμοζεις το νομο ειναι δουλεια σου και τιποτα παραπανω... Εικόνα
αυτο πρεπει να κανουν ολοι οι συναδελφοι σου.

υπομονη θα ερθουν καλυτερες μερεςΕικόνα
καλη πρωτοχρονια και σε σενα

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από Snakeshit »

Αυτό με τις ταμπελίτσες... Τι χαζομάρα. Θα'χουμε κι άλλα θύματα αστυνομικούς.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από Rafale »

AKIS έγραψε:
spirosgiapros έγραψε:Ευλογες οι φοβιες σας... Εγω απο την αλλη το μονο που εχω να καταθεσω ειναι η προσοπικη μου εμπειρια... Φοραω τα στοιχεια μου κανονικοτατα απο το 2002 ... Με ειχαν ονομασει ''χρυση πενα'' γιατι εγραφα ΟΤΙ παρανομο επεφτε επανω μου... Μεχρι και οχηματα διοικητων νομαρχων δημαρχων κτλ κτλ... Ακομα και επιφανη ονοματα που κανεις δεν τολμουσε να ενοχλησει... Ηρθα σε ΧΟΝΤΡΕΣ αντιπαραθεσεις με ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλους... Ισως και με το 30% των περιπτωσεων... Απο το 2002 μεχρι σημερα δεν με εχει καταγγειλει ουτε με εχει ενοχλησει ΠΟΤΕ κανεις... Ισως να εχω το κοκαλακι της νυχτεριδας και να αποτελω εξαιρεση αλλα περα απο σκεψεις και θεωριες συνομωσιολογιας αυτη ειναι η εμπειρια μου

καλη πρωτοχρονια σε ολους


Εφαρμοζεις το νομο ειναι δουλεια σου και τιποτα παραπανω... Εικόνα
αυτο πρεπει να κανουν ολοι οι συναδελφοι σου.

υπομονη θα ερθουν καλυτερες μερεςΕικόνα
καλη πρωτοχρονια και σε σενα

υπαρχει βεβαια και η αλλη η εκδοχη. Αυτοι που εφαρμοζουν το νομο να γινονται στοχος των συναδελφων τους που ειναι πιο "ελαστικοι". Που δεν πανε με το λεγομενο συστημα.

τελικα πιος ειναι ανιδιοτελης ; Αυτος που ακολουθει το νομο και δεν παρεκλινει η οι υπολοιποι; Εχουμε καταντηση να ειναι το καλο κακο και το κακο καλο. Μυλος. Επιδαυρος.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από Rafale »

Τι γινεται; Ειδε κανεις το νεο μετρο των διακριτικων στις στολες των αστυνομικων; Ισχυει τελικα;
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από argeadas »

Αναλαμβάνει υπηρεσία ο Αστυνομικός Της Γειτονιάς Η εμπέδωση του αισθήματος ασφαλείας των πολιτών, τόσο στις γειτονιές των αστικών κέντρων, όσο και της περιφέρειας, είναι ο στόχος του θεσμού του Αστυνομικού της Γειτονιάς που ξεκίνησε να εφαρμόζεται από σήμερα το πρωί με τη συμμετοχή 218 αστυνομικών που άρχισαν περιπολίες σε συνολικά 45 τμήματα. Σύμφωνα με το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, ο θεσμός επανέρχεται, με αναβαθμισμένο και εξειδικευμένο ρόλο, στο πλαίσιο της νέας αντεγκληματικής πολιτικής του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη και σύμφωνα με το προβλεπόμενο χρονοδιάγραμμα.
Από το πρωί,218 αστυνομικοί παρουσιάστηκαν σε συνολικά 45 Αστυνομικά Τμήματα σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα κι άλλες μεγάλες πόλεις σε ολόκληρη την Ελλάδα. Στην πρώτη φάση εφαρμογής του θεσμού που θα διαρκέσει έξι μήνες επιλέχθηκαν περιοχές με κριτήριο την πυκνότητα και τις ιδιαιτερότητες του πληθυσμού τους, το βαθμό εγκληματικότητας και τις δυνατότητες συνεργασίας των τοπικών κοινωνιών με τις Αρχές. Οι αστυνομικοί θα περιπολούν με δίκυκλα στις γειτονιές ανά δύο, θα είναι ένστολοι και θα ασκούν καθήκοντα προληπτικής αστυνόμευσης.

Όλοι θα φέρουν ειδικό διακριτικό σήμα. Θα εργάζονται σε πρωινές και απογευματινές βάρδιες ανάλογα με τις ανάγκες της γειτονιάς και τις προγραμματισμένες συναντήσεις τους με πολίτες και φορείς της περιοχής. Θα είναι διαθέσιμοι για επικοινωνία μέσω του κινητού τους τηλεφώνου, αλλά και μέσω του γραφείου τους στο Αστυνομικό Τμήμα.

Αυτή η εβδομάδα θα είναι «αναγνωριστική» για τους Αστυνομικούς της Γειτονιάς. Θα πραγματοποιήσουν τις πρώτες επαφές με τους τοπικούς φορείς, τους καταστηματάρχες, τις σχολικές κοινότητες και τους κατοίκους στις περιοχές ευθύνης τους.

Την ερχόμενη εβδομάδα και μέχρι τις 16/01, οι 218 αστυνομικοί θα παρακολουθήσουν ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, στο οποίο συμμετέχουν αξιωματικοί της ΕΛ. ΑΣ, πανεπιστημιακοί καθηγητές και εξειδικευμένοι εγκληματολόγοι. Αντικείμενο της εκπαίδευσης είναι η αποστολή, το έργο τους, ο κώδικας συμπεριφοράς- δεοντολογίας, τα επαγγελματικά καθήκοντα, η επικοινωνία με τους πολίτες και η επαφή με ευάλωτες κοινωνικές ομάδες και μετανάστες.

Οι Αστυνομικοί της Γειτονιάς θα κατανεμηθούν ως εξής:

· Γ. Α. Δ. Αττικής:114 αστυνομικοί- 57 τομείς

· Γ. Α. Δ. Θεσσαλονίκης:28 αστυνομικοί- 14 τομείς

· Γ. Α. Δ. Κρήτης:4 αστυνομικοί σε 2 τομείς

· Γ. Α. Δ. Πελοποννήσου:8 αστυνομικοί- 4 τομείς

· Γ. Α. Δ. Αν. Μακεδονίας &Θράκης:8 αστυνομικοί- 4 τομείς

· Γ. Α. Δ. Κεντρικής Μακεδονίας:4 αστυνομικοί- 2 τομείς

· Γ. Α. Δ. Θεσσαλίας:12 αστυνομικοί- 6 τομείς

· Γ. Α. Δ. Στ. Ελλάδας:8 αστυνομικοί- 4 τομείς

· Γ. Α. Δ. Ηπείρου:10 αστυνομικοί- 5 τομείς

· Γ. Α. Δ. Ιονίων Νήσων:4 αστυνομικοί- 2 τομείς

· Γ. Α. Δ. Δυτ. Ελλάδος:8 αστυνομικοί- 4 τομείς

· Γ. Α. Δ. Νοτίου Αιγαίου:10 αστυνομικοί- 5 τομείς

Πηγή: http://www.ert.gr

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ο Χρυσοχοΐδης ας πει και για τα ρεπό που χρωστάει σε παιδία. Που δουλεύουνε 10-12 μέρες συνεχόμενες βράδυ και πληρώνονται μόνο τις 5 αφού έχουνε συμπληρώσεις τις ώρες. Και ας αφήσει τις αλλαγές.
spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από spirosgiapros »

ΓΜΑΚ έγραψε:Ο Χρυσοχοΐδης ας πει και για τα ρεπό που χρωστάει σε παιδία. Που δουλεύουνε 10-12 μέρες συνεχόμενες βράδυ και πληρώνονται μόνο τις 5 αφού έχουνε συμπληρώσεις τις ώρες. Και ας αφήσει τις αλλαγές.


8 πληρωνονομαστε
Anonymous

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από Anonymous »

Βλέπω αλλαγες στην Αστυνομια; Δηλαδη θα μας φέρουνε καινουργια περιπολικα στα ΑΤ ή θα μείνουμε με τα Xsara 10ετιας τα οποια βρίσκονται με βαρδιες στο συνεργείο; Τα οποία έχουνε γυρω στις 200.000χλμ; Τα οποία δεν ειναι και στην καλύτερη κατάσταση... Επίσης θα μας δώσουνε και αλεξίσφαιρα τα οποία μπορούμε να φοράμε 8 ωρες καθημερινα και να μην πηγαινουμε στο γιατρό για τη μέση μας; Απλά θα γλιτώνουμε και τα 700Ε. Ας ελπίσουμε να αλλάξουνε όλα τα παραπάνω...
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από argeadas »

spirosgiapros έγραψε:
ΓΜΑΚ έγραψε:Ο Χρυσοχοΐδης ας πει και για τα ρεπό που χρωστάει σε παιδία. Που δουλεύουνε 10-12 μέρες συνεχόμενες βράδυ και πληρώνονται μόνο τις 5 αφού έχουνε συμπληρώσεις τις ώρες. Και ας αφήσει τις αλλαγές.


8 πληρωνονομαστε
8... Από πόσα νυχτερινά;

spirosgiapros
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2009 2:03 am
Τοποθεσία: Nowhere
Ενδιαφέροντα: Στρατ/κές-Αστ/κές Επιχειρήσεις
Επάγγελμα: Υπαξ/κός ΛΣ
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από spirosgiapros »

Εγω 8 δουλευω 8 παιρνω... Αλλωστε ειναι δυσκολο να δουλεψεις πανω απο 10
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από Rafale »

Τελικα υλοποιειται η αποφαση του αρχηγου της ΕΛ. ΑΣ. Συμφωνα με την οποια ολοι οι ενστολοι αστυνομικοι θα φερουν εν ωρα υπηρεσιας τα διακριτικα που θα υπαρχουν στην επωμιδα της στολης τον ΑΜ ενω οι υπηρετουντες στα ματ λογω της εξαρτησης θα αναγραφουν στο κρανος τον αριθμο της διμοιριας τους και τον αυξοντα αριθμο που αντιστοιχει στο καθενα αναλογα με την ιεραρχια.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από Rafale »

Τωρα ρε παιδι μου το ξυλο θα εχει επιτελους ονοματεπωνυμο και αμ τι αλλο πια θελετε πολιτες αυτης της χωρας; Θα ξερεις ποιος σε βαραει. Αλλος αερας. Εμ;

argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Περιπολίες με ποδήλατα

Δημοσίευση από argeadas »

Σκύλοι περιπολίας στη διάθεση της ΕΛ. ΑΣ. Σε εξέλιξη είναι η εκπαίδευση έξι αστυνομικών σκύλων, καθώς και ισάριθμων ανδρών της ΕΛΑΣ, που θα έχουν την ιδιότητα του συνοδού - χειριστή σκύλου περιπολίας, στο πλαίσιο σχετικού πιλοτικού προγράμματος περιπολιών, που θα τεθεί σε εφαρμογή από τις αρχές του επόμενου μήνα, σε διάφορες περιοχές της Αθήνας.

Σύμφωνα με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο, η δραστηριότητα των αστυνομικών σκύλων περιπολίας αφορά την αναζήτηση εξαφανισθέντων ατόμων, τη φύλαξη προσώπων και πραγμάτων, τη φύλαξη και συνοδεία κρατουμένων προς αποτροπή απόδρασης, τη λήψη μέτρων σε αθλητικές εγκαταστάσεις, καθώς επίσης την καταδίωξη και σύλληψη ατόμων, που τελούν αυτόφωρα εγκλήματα.

Σε σχετική ανακοίνωση του Υπουργείου, επισημαίνεται ότι οι αστυνομικοί σκύλοι δεν θα διατίθενται σε πορείες και συγκεντρώσεις.

Περισσότερα εδώ:

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1765543

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες